معرفی کلی محدوده منطقه 22 شهرداری تهران

دسته بندی ها: درباره منطقه 22

معرفی کلی محدوده منطقه 22 شهرداری تهران

در این مقاله خواهید خواند:

منطقه 22 تهران

این منطقه که در شمال غربی تهران واقع شده است، از مناطق نوساز تهران می باشد که به جهت رفع کمبود های خدماتی حوزه غرب تهران و جابه جایی بخشی از جمعیت ساکن در بافت های فرسوده تهران مرکزی ساخته شده است. منطقه 22 تهران که در ابتدا قرار بود به عنوان ریه تنفسی شهر تهران شناخته شود، امروزه با مساحت 5881 هکتار، در حصار برج ها و سازه های بی رویه قرار گرفته است که البته آخرین امید شهرداری تهران برای ایجاد الگوهای بهینه شهر سازی و شهر نشینی است. این منطقه از سمت شمال به کوهستان البرز، از سمت شرق به حریم رودخانه کن، از سمت جنوب به آزاد راه تهران کرج و از سمت غرب به جنگل های دست کاشت وردآورد محدود می شود.

 

صفحات زیر را هم ببینید :

 

محله ها و امکانات منطقه 22 شهرداری تهران

این منطقه قبلا محدود به اراضی شخصی بود ولی با گذشت زمان و توجه شهرداری تهران به این محدوده، به عنوان امکان شهری جدید، گسترش پیدا کرد و امروزه محله های زیادی را شامل می شود. محله های منطقه 22 شامل:

می باشد که دارای برج ها و ساختمان های مسکونی بسیار زیادی با امکانات فوق العاده است که، می تواند مردمان بسیاری را در خود جای دهد. همان طور که گفته شد، این منطقه، امروزه تبدیل به قطب گردشگری تهران شده است و به همین جهت دارای امکانات تفریحی و تجاری بسیاری است که یک سوم آن را فضای سبز تشکیل می دهد. اماکنی همچون پارک جنگلی چیتگر، باغ ملی گیاه شناسی، لتمان کن، پارک جنگلی خرگوش دره، آبشار تهران، دریاچه چیتگر و بوستان بزرگ جوانمردان، از فضاهای سبز این منطقه هستند که آب و هوای این منطقه را نسبت به مناطق دیگر تهران، بهبود بخشیده اند.

 

هم چنین، رودخانه کن که از محدوده کن تا روستای وردیج در منطقه 22 ادامه دارد نیز از دیگر مزیت های زیست محیطی و مسکونی این منطقه است؛ رودخانه وردآورد نیز جزو این منطقه محسوب می شود. کوهستان در قسمت شمال این منطقه مانع سخت و بزرگی برای گسترش این منطقه است که باعث شده است این منطقه، نتواند از قسمت شمال گسترش پیدا کند و می توان گفت که فقط شهرک های کوچکی همانندشهرک شهید باقری در محدود ه کوهستانی البرز قرار گرفته اند. منطقه 22 تهران متاسفانه مورد ساخت و ساز های بی رویه قرار گرفته است ولی این موضوع امکانات تجاری و تفریحی زیادی را به وجود آورده است. مجتمع های تجاری مانند ایران مال که از بزرگترین مجتمع های تجاری جهان است و دیگر مجتمع های تجاری–اداری، امکان زیادی برای ایجاد اشتغال به وجود آورده است.

هم چنین به دلیل گسترش جمعیت در این منطقه و نیاز به امکانات تفریحی، امکاناتی همچون: مجموعه فرهنگی ورزشی آزادی، پردیس سوارکاری، تله کابین، مونوریل، چتربازی و مجموعه تفریحی هزار و یک شهر که بزرگترین مجموعه تفریحی در خاورمیانه می باشد، ساخته و احداث شد.

تاریخچه منطقه 22 شمال غرب تهران

همانطور که قبلا گفته شد، اراضی این محدوده شخصی و به صورت بکر و دست نخوره بوده اند و به دهه چهل شمسی بر می گردند. در دهه 1350، این محدوده که در مجوارت شهر کن و رودخانه کن قرار داشت، با نام شهر جدید کن شناخته شد؛ پس از انقلاب اسلامی، اراضی شخصی ملی اعلام شد و مالکین جزئی پیدا کرد. با وجود تفکیک شدن این منطقه، ساخت و سازی در این منطقه صورت نگرفت و به صورت بکر باقی ماند، تا اینکه در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق، این منطقه جهت ساخت و ساز پادگانهای نظامی مورد استفاده قرار گرفت و همزمان با این اتفاق، برخی از تعاونی ها نیز، شروع به ساخت و ساز های مسکونی در این مکان کردند.

 

از آنجایی که این منطقه داری دسترسی های مهم و مفیدی مانند آزاد راه تهران–کرج، بزرگراه همت، بزرگراه آزادگان و بزرگراه حکیم است، در سال 1370 مورد توجه شهرداری قرار گرفت و برای جهت یابی و مکان یابی فضاهای مناسب شهری، در دستور کار مشاورین مهندس باوند، قرار گرفت که 3 سال بعد بر اساس مطالعات تهیه شده، این محدوده، با عنوان طرح تفصیلی منطقه 22 تصویب شد. نهایتا در تاریخ هشتم شهریور ماه سال 1379، شهرداری منطقه 22، توسط کمیسیون ماده 5، فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و نام شهرک راه آهن را به نام شهرک گلستان تغییر داد. هم چنین مناطق بسیاری که جزو منطقه 5 و استان البرز محسوب می شدند، به این منطقه اضافه شدند. منطقه 22 تهران، دارای امکانات دیگری هماند پژوشگاه صنعت نفت، پژوهشگاه ژنتیک، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی، و بیمارستان مغز و اعصاب پروفسور سمیعی نیز، می باشد.

این منطقه به راستی، به دلیل وزش بادهای غربی و امکانات بالقوه و بالفعل زیست محیطی و تنوع ساختار زمین، و هم چنین آزاده راه در حال ساخت تهران–شمال، منطقه ایی ایده آل برای سکونت و سرمایه گذاری محسوب می شود.

جهت مشاهده فایل های فروش و قیمت های به روز مسکن در منطقه 22، بر روی لینک(منطقه 22) کلیک نمایید.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (55 رای)