روستای وردیج

روستای وردیج

در این مقاله خواهید خواند:

 

معرفی روستای وردیج

این روستا که به روستای آدمک‌های سنگی معروف است در فاصله کوتاهی از شمال غرب تهران واقع شده و به سبب آب و هوای مطلوب و کوه های سنگی توجه بسیاری به آن معطوف شده است. این منطقه ییلاقی در گذشته جزو بخش کن و سولقانِ تهران بوده و در حال حاضر جزء منطقه 22 تهران محسوب می شود و از جاده آسفالته و کوهستانی پر پیچ و خمی که در بالای محله وردآورد قرار دارد می توان به این روستا رسید و از آب و هوای بسیار خوب آن بهره برد. این روستا به سبب قرارگیری در مسیر باد غرب به شرق تهران از کیفیت هوای مطلوبی برخوردار می باشد که در کنار آلودگی هوای شهر تهران میتواند نقطه گریزی از این معضل پایتخت حساب شود.
این روستا در ارتفاع 1850 متر از سطح دریا قرار گرفته و «خیابان شهید وردیجی» نشانه ورودی روستای وردیج است که 550 نفر سکنه دارد.

جاذبه های روستای وردیج

بسیاری از جاذبه های وردیج در مسیر این روستا قرار دارد به طوری که در امتداد مسیر رسیدن به این روستا که از بالای محله وردآورد شروع می شود، به رودخانه ای برمی خوریم که در سمت غرب دره کن جریان دارد. این مسیر زیبا ابتدا به روستای وردیج و پس از آن به روستای واریش منتهی می شود. از جمله جاذبه های روستای وردیج می توان آبشار لت مال و دامنه ارواح سنگی را نام برد.

آبشار لت مال

آبشار لت مال

نام این آبشار از ترکیب دو کلمه لت یعنی سنگ و مال یعنی مالیده شدن تشکیل شده و برای رسیدن به آن حدود یک ساعت پیاده روی از جاده اصلی لازم است. این آبشار شامل 3 آبشار مجزا می باشد که آبشار اول 5 متر ارتفاع دارد و آبشار دوم کمی بلند تر است اما آبشار سوم، درواقع آبشار اصلی لت مال است که 35 متر ارتفاع دارد.

 دامنه ارواح سنگی

 دامنه ارواح سنگی

در مسیر عبور از روستای وردیج به منطقه ای می رسیم که به دامنه ی ارواح سنگی یا آدمک‌جیان شهرت دارد. در این منطقه شاهد سنگ هایی هستیم که بسیار به جمجمه انسان و حیوانات وحشی شباهت دارد و بر اثر نوع خاصی از فرسایش بادی بوجود می آید که در علم زمین شناسی به هوازدگی معروف است. دامنه ارواح سنگی به سبب این تغییرات بافت زمین دارای جاذبه ای دیدنی و کم نظیر می باشد که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

روستای وردیج بزرگ‌ترین روستای حریم شمال غرب تهران به شمار می‌رود و آب آن از چشمه سارهای متعددی خصوصا چشمه شاه و چشمه پااورزا و غیره تامين مي شود. خانه های روستاییان در جنوبی ترین بخش قرار داشته و در شمال روستا شاهد حوضچه هایی هستیم که به منظور جمع آوري آب رودها، چشمه ها، و آبهاي سطحي جهت آبياريِ باغها و تهيه آب شرب روستا  تعبیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از زیبایی های این منطقه، باغ های میوه می باشد که گردو، سيب، خرمالو، توت و شاتوت را شامل می شود و منظره زیبایی را برای این روستا بوجود آورده است.

در نهایت اینکه باید فصل بهار را برای بازدید این روستا و آبشار لت مال انتخاب کنید. اما در عین حال می‌توانید در فصل تابستان به این روستا بیایید تا از میوه‌های تابستانی و هوای خنک آن لذت ببرید.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (23 رای)