منطقه 22

دسته بندی: تهران

منطقه 22

در این مقاله خواهید خواند:

موقعیت جغرافیایی و تاریخچه منطقه 22

منطقه 22 تهران در شمال غرب پایتخت واقع شده و با وسعتی حدود 6 هزار هکتار محدوده شهری و 18000 هکتار حریم شهر از شمال به ارتفاعات البرز، از شرق به منطقه 5 شهرداری تهران، از غرب به محدوده وردآورد شمالی یا بلوار اردستانی و از جنوب به آزادراه تهران-کرج محدود می‌گردد و به لحاظ شهری جدیدترین منطقه تهران است. پس از تصویب طرح جامع شهر تهران این منطقه بنام یك شهر جدید تعریف و حوزه آن در دهه 1350 بنام شهر جدید كن به وسیله مهندسین مشاور فرمانفرمایان و همكاران طراحی شده است.
 در طول سالهای 49 تا 58 حدود 20 درصد از اراضی این منطقه تفكیك و به مالكین جزئی واگذار گردید اما بقیه اراضی به قطعات بزرگ و بالای 1000 مترمربع تقسیم شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی اراضی فرمانفرمایان و فیروزگر تحت عنوان اراضی ملی اعلام شد و تعدادی از آنها به سازمان زمین شهری واگذار گردید و حدود 500 هكتار از این زمینها توسط ایت ا… ملاعلی كنی كه از زمان قاجار مالك این زمین ها بودند بصورت موقوفه درآمد.
 این منطقه در 30 سال گذشته تحت پوشش فعالیتهای عمرانی ویژه ای در جهت طرح ریزی و اجرا قرار گرفته، اما اراضی این منطقه قبل از تصویب طرح جامع قدیم خارج از محدوده شهر تهران شناخته می شد و تنها معدودی از فعالیت های شهری را در خود داشت. پس از مواجه شدن مسئولین با مشکلات شهر تهران تصمیمی مبنی بر تبدیل این منطقه از شهر به منطقه ای مطابق با الگوهای شهرنشینی و گسترش شهر تهران گرفتند لذا شهرداری تهران بر آن شد تا اراضی شمال غرب تهران را به محدوده خدماتی شهر متصل نماید به همین سبب در سال 97 این قطعه از منطقه 5 جدا و به منطقه ای مجزا تبدیل شد.

منطقه 22

بافت شهری در منطقه 22

از نظر تقسيمات شهري، طرح تفصيلي پيشنهادي، منطقه 22 را به 6 ناحيه و هر ناحيه را به 6 تا 8 محله تقسيم نموده است.
امروزه زمین های منطقه را می توان به سه بخش متمایز تفکیک نمود :

 • بافت سامان یافته 

شامل شهرک ها ، بافت مسکونی و عناصر اصلی با کاربری های مختلف مانند: استادیوم ورزشی آزادی، پارک جنگلی چیتگر و گود دریاچه، مسیلها، متصرفات نظامی و مراکز پژوهشی و آموزشی عالی هستند که در مجموع حدود نیمی از مساحت کل منطقه را تشکیل می دهد .

بافت سامان یافته منطقه 22 شامل محلات و شهرک های زیادی می باشد که هر کدام در موقعیت های مختلف و به دلایل متفاوتی ایجاد شده اند می باشد. اين شهرك ها تا قبل از تصويب طرح جامع دوم تهران جزء محدوده منطقه 5 شهرداري محسوب مي شدند كه پس از جدا شدن این بخش در سال 97، زیرمجموعه منطقه 22 قرار گرفتند.

 • شبکه ارتباطی
 • زمین های زراعی، سبز و بایر(تحت تملک نهادها و ارگانهای مختلف)

محلات منطقه 22

منطقه 22 بزرگترین قطعه پایتخت می باشد بطوری که یک هفتم مساحت شهر را تشکیل می دهد. همانطور که ذکر شد این منطقه شامل محلات مختلف بوده که هر کدام داری 6 تا 8 بخش می باشند. 
دهکده المپیک در منطقه 22 با 45 سال قدمت قديمي ترين محله مسكوني منطقه می باشد که در گذشته مخصوص اقامت ورزشكاران كشورهاي آسيايي بوده است که برای مسابقات به کشور سفر کرده بودند.

تاریخچه پیدایش شهرک راه آهن که در چند سال اخیر به نام شهرک گلستان معرفی می شود به سال‌ 1340 و تشکیل تعاونی کارکنان شرکت راه‌آهن و واگذاری قطعات در ابعاد 500 و 300 متری به اعضا این شرکت، باز می‌گردد. اين زمينها تا پيش از آن مزارع و باغ های متعلق به فئودالهای زمين دار اهل منطقه کن بوده و با نام لتمال کن شناخته ميشده است 
دیگر محلات این منطقه به شرح زیر می باشد:

دهکده المپیک 
دهکده المپیک 

 

شهرک نمونه سپاه

شهرک نمونه سپاه

 

شهرک گلستان
شهرک گلستان

 

شهرک شهید باقری
شهرک شهید باقری

 

دسترسی های منطقه 22

این منطقه از پایتخت به سبب قرارگیری در موقعیتی مناسب به لحاظ جغرافیایی، به بزرگراه های بسیاری از جمله بزرگراه حکیم ، بزرگراه همت و بزرگراه آزادگان که جزو اصلی ترین راه های ارتباطی تهران می باشند، دسترسی بسیار خوبی دارد. بطوری که جایگیری بزرگراه ها در نقاط مختلف این منطقه به شرح زیر است:

 • آزادراه تهران–کرج در جنوب منطقه 22
 • بزرگراه همت در شمال منطقه 22
 • بزرگراه آزادگان در شرق منطقه 22
 • بزرگراه حکیم در میانه این منطقه 

بزرگراه همت
بزرگراه همت

 

 

بزرگراه حکیم
بزرگراه حکیم

 

آزادراه تهران کرج که به منظور کاهش بار ترافیکی حومه غربی تهران تاسیس شده، دارای 3 باند مجزا در هر مسیر می باشد. این آزادراه در ادامه مسیر خود به قزوین می رسد و پس از آن دوشاخه شده و به سمت رشت و تبریز ادامه می یابد.

بزرگراه حکیم به عنوان یکی از شریان های اصلی پایتخت از شرق به غرب امتداد یافته و در انتها به بزرگراه آزادگان ختم می‌شود. مسیر این بزرگراه از یوسف آباد، کوی نصر، برج میلاد، پارک جنگلی پردیسان، شهرک ژاندارمری، باغ فیض، پل علامه جعفری(میدان نور سابق) و بزرگراه شهید باکری (بلوار آسیای سابق) عبور میکند.

بزرگراه همت که بنام محمد ابراهیم همت می باشد بزرگترین راه ارتباطی غرب و شرق تهران می باشد بطوری که در مسیر این بزرگراه ابتدا به بزرگراه شهید زین الدین و سپس تقاطع بزرگراه امام علی و در انتها به تقاطع چند طبقه سه راه آزمایش می رسیم.

بزرگراه آزادگان در شمال غرب پایتخت از آزادراه تهران-کرج آغاز و در جنوب شرق به سه راه افسریه–بسیج مستضعفین ختم می شود و در طی این مسیر با بزرگراه‌های شهید لشکری، بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج)، آزاد راه تهران – ساوه، بزرگراه آیت ا.. سعیدی (جاده ساوه)، آزاد راه خلیج فارس(تهران–قم) در میدان جهاد، بزرگراه بهشت زهرا، بزرگراه رجایی، بزرگراه دولت ‌آباد ارتباط دارد. علاوه بر این از طریق بزرگراه همت که به عنوان شاهراه تهران شناخته می شود، می توان به بزرگراه رجایی که راه ارتباطی پایتخت با شهر ری می باشد، رسید.
علاوه بر این مسیرهای ارتباطی، ایستگاه های مترو نیز در این منطقه تردد پایتخت نشینان را سهولت بخشیده است. ایستگاه های مترو این منطقه به شرح زیر است:

 • ایستگاه مترو چیتگر
 • ایستگاه مترو ورزشگاه آزادی
 • ایستگاه مترو ایران خودرو
 • ایستگاه مترو وردآورد

اماکن رفاهی منطقه 22

منطقه 22 تهران که به لحاظ برخورداری از امکانات، در زمره مناطق غنی پایتخت به شمار می رود، به عنوان قطب گردشگری تهران شناخته شده است. از جمله عناصری که ماهیت تجاری، تفریحی، آموزشی و درمانی منطقه 22 را تشکیل می دهد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجتمع بزرگ ایران مال(بزرگترین مرکز خرید خاورمیانه)
 • پارک جنگلی چیتگر
 • مجموعه ورزشی آزادی(استادیوم ورزشی آزادی، دریاچه آزادی، هتل المپیک، آکادمی فوتبال)
 • پارک جنگلی خرگوش دره
 • دریاچه چیتگر
 • آبشار تهران
 • مجتمع تجاری زرمال
 • بوستان جوانمردان ایران
 • دانشکده علوم انتظامی
 • باغ ملی گیاه‌شناسی
 • پژوهشگاه صنعت نفت
 • پژوهشگاه ژنتیک
 • بیمارستان تریتا
 • هتل لکسون
 • شهربازی هزار و یک شهر  
 • پارک جنگلی لتمال کن
 • پارک جنگلی وردآورد
 • پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی
 • بنیاد علمی بین‌المللی علوم مغز و اعصاب ایران(با همکاری پروفسور سمیعی)

مجتمع بزرگ ایران مال
مجتمع بزرگ ایران مال

 

آبشار تهران
آبشار تهران

 

باغ ملی گیاه‌شناسی
باغ ملی گیاه‌شناسی

 

بنیاد علمی بین‌المللی علوم مغز و اعصاب ایران
بنیاد علمی بین‌المللی علوم مغز و اعصاب ایران(با همکاری پروفسور سمیعی)

 

مجموعه ورزشی آزادی
مجموعه ورزشی آزادی(استادیوم ورزشی آزادی، دریاچه آزادی، هتل المپیک، آکادمی فوتبال)

 

 

شهربازی هزار و یک شهر 
شهربازی هزار و یک شهر 

 

بوستان جوانمردان ایران
بوستان جوانمردان ایران

 

مجتمع تجاری زرمال
مجتمع تجاری زرمال

 

پروژه های مسکونی منطقه 22

پروژه های مسکونی اجرا شده و یا در حال ساخت در منطقه 22 مشتمل بر دو دسته ارگان های دولتی و یا شرکت های خصوصی بوده که هر کدام شامل پروژه های تعاونی ساز و شخصی ساز می باشند. از جمله تعاونی های دولتی می توان به تعاونی های ارتش، سپاه، وزارت دفاع و بانک ها اشاره کرد. علاوه بر پروژهایی از قبیل برج های صیاد، برج های پارلمان مجلس، برج رضوان و... که مراحل کار آنها به اتمام رسیده است، برخی پروژه های منطقه در حال اجرا بوده و در قالب برج های پیش فروش واگذار می شوند که در زیر به چند مورد از آنها اشاره شده است.

برج های صیاد
برج صیاد

 

برج های پارلمان مجلس
برج پارلمان مجلس

 

برج رضوان

 

پیش فروش های مسکونی منطقه 22

پروژه نیروی زمینی ارتش

برج های چهارگانه نزاجا که در پهنه C شهرک چیتگر قرار دارد توسط تعاونی مسکن نیروی زمینی ارتش در قالب 4 برج 40 طبقه در حال اجرا می باشد.

پروژه نیروی زمینی ارتش

پروژه بانک ملی 

پروژه علوم و فنون بانک ملی که از امکانات بسیاری برخوردار است توسط تعاونی انصار سپاشهر در بلوار کوهک و در قالب 3 برج 21 طبقه کاملا مشابه در حال اجرا می باشد. پروژه دیپلمات نیز یکی دیگر از پروژه های اجرایی توسط تعاونی انصار سپاشهرمی باشد که از یک برج 21 طبقه تشکیل شده است.

پروژه بانک ملی 

 پروژه بازنشستگان ارتش(نگین ساحل)

این پروژه درجه داران بازنشستگان ارتش(نگین ساحل) که در شمال دریاچه چیتگر قرار دارد یکی از بهترین پروژه های در حال ساخت در منطقه 22 می باشد که یک برج 21 طبقه را شامل می شود 

 پروژه بازنشستگان ارتش(نگین ساحل)

علاوه بر تعاونی های دولتی برخی از برج های منطقه توسط تعاونی های شخصی ساز احداث شده است. این برج ها علاوه بر اعتباری که دارند، از کیفیت ساخت بالایی نیز برخوردار هستند. ازجمله این پروژه ها می توان به چند مورد اشاره کرد.

پروژه های شخصی ساز

برج کادوس

برج کادوس یکی از لوکس ترین برج های منطقه 22 می باشد که به لحاظ کیفیت ساخت و امکانات شرایط بسیار ایده آلی دارد. این برج شخصی ساز در بلوار کوهک قرار گرفته و از 25 طبقه تشکیل شده که 19 طبقه آن مسکونی می باشد.

برج های مسکونی خیام

برج های شخصی ساز خیام که در ضلع شمال غرب میدان ساحل واقع شده است در سال 87 توسط آقای لالوی(شرکت خیام) یکی از سازندگان بنام منطقه 22 اجرا و ساخته شده و تعداد 4 برج با طبقات متفاوت را شامل می شود. علاوه بر این روزمه آقای لالوی شامل موارد زیر نیز می باشد:

پروژه مسکونی طلوع خیام 
پروژه مسکونی طلوع خیام   

 

 برج های مسکونی خیام
 برج های مسکونی خیام

 

برج لبخند

برج لبخند که توسط شرکت توسعه ساختمان پژوهش اجرا شده، یکی دیگر از برج های بسیار لوکس و فول امکاناتی است که در ضلع شمال غربی دریاچه ساخته شده است. این برج دارای 14 طبقه مسکونی است و از موقعیت مکانی بسیار خوبی برخوردار می باشد.

برج لبخند

وضعیت تملک و اسناد پروژه های منطقه 22

یکی دیگر از نکانی که باید به آن اشاره کرد وضعیت تملک و اسناد برج های منطقه 22 می باشد. بسیاری از پروژه های این منطقه فاقد سند بوده و تمامی نقل و انتقالات املاک مربوطه در دفاتر تعاونی ها انجام می شود اما در این میان برخی از پروژه ها دارای سند بوده و در دفاتر رسمی قابل انتقال می باشد. از جمله این برج های سنددار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

برج های سنددار منطقه 22

برج کاسپین

برج کاسپین دارای 21 طبقه بوده و در بلوار کوهک منطقه 22 تهران قرار دارد. امتیاز این برج که از موقعیت مکانی بسیار خوبی برخوردار است متعلق به روزنامه همشهری می باشد.

برج کاسپین

برج های پارسیا

برج های پارسیا که در شهرک گلستان واقع شده است، در سال 1390 توسط اتحادیه نمونه رسا اجرا و ساخته شده است. این مجتمع مسکونی دارای 12 بلوک 21 طبقه با نام های یاس، سرو و ارکیده می باشد.

برج های پارسیا

شهرک نمونه

امتیاز شهرک نمونه که در محله آبشار و در ضلع شمالی اتوبان همت قرار دارد، متعلق به سپاه بوده و توسط تعاونی های نمونه رسا، در دو فاز جداگانه اجرا و ساخته شده است.

شهرک نمونه

برج های بیمه

برج های بیمه شامل دو برج کاملا مجزا می باشد که در نزدیکی برج های چیتگر منطقه 22 تهران و در ضلع شمال غربی دریاچه واقع شده است. این برج ها از 17 طبقه با کاربری مسکونی و 1 طبقه نیز تحت عنوان لابی در هر برج تشکیل شده است.

برج های بیمه

برج برلیان

برج برلیان میدان ساحل که توسط تعاونی مسکن همت اجرا شده است، در ضلع شمالی دریاچه چیتگر قرار داشته و دو برج دوقلو را شامل می شود که هر کدام از برج ها دارای 26 طبقه می باشند.

برج برلیان

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (28 رای)
برای این موضوع 47 نوشته موجود است!
پروژه زاگرس چیتگر منطقه ۲۲ + قیمت امتیاز ابنیه همت 1403 20

پروژه زاگرس چیتگر منطقه ۲۲ + قیمت امتیاز ابنیه همت 1403

60 مترمربع 1 خواب 2 سرویس
105032 1 هفته و 5 روز قبل S59659
شرایط فروش پروژه نخل شمیم رحمت فاز 3 منطقه 22 14

شرایط فروش پروژه نخل شمیم رحمت فاز 3 منطقه 22

120 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
7,000,000تومان
130412 1 ماه قبل S43268
پیش فروش پروژه محله الگو مهندس پژمان جوزی منطقه 21 تهران 11

پیش فروش پروژه محله الگو مهندس پژمان جوزی منطقه 21 تهران

105 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
4,725,000,000تومان
541 4 ماه قبل S84013
82 متر 2 خواب فول دیزاین هوانیروز 5

82 متر 2 خواب فول دیزاین هوانیروز

82 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
7,200,000,000تومان
267 10 ماه و 1 هفته قبل S83376
100 متر 2 خواب غرق نور کوهک 5

100 متر 2 خواب غرق نور کوهک

100 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
رهن : 1,000,000,000 تومان
189 10 ماه و 2 هفته قبل S83353
110 متر 2 خواب شخصی ساز هوانیروز 6

110 متر 2 خواب شخصی ساز هوانیروز

110 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
رهن : 900,000,000 تومان
اجاره : 6,000,000 تومان
257 10 ماه و 2 هفته قبل S83346
فروش واحد 135 متری 3 خواب ویو دریاچه 8

فروش واحد 135 متری 3 خواب ویو دریاچه

135 مترمربع 3 خواب 3 سرویس
12,150,000,000تومان
294 10 ماه و 3 هفته قبل S83317
پیش فروش پروژه مسکونی الماس (مروارید3) تعاونی مسکن دندانپزشکان چیتگر 8

پیش فروش پروژه مسکونی الماس (مروارید3) تعاونی مسکن دندانپزشکان چیتگر

105 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
7,800,000تومان
89736 1 سال و 1 ماه قبل S54289
امتیاز تعاونی درجه داران بازنشستگان ارتش پروژه برج نگین ساحل دریاچه 10

امتیاز تعاونی درجه داران بازنشستگان ارتش پروژه برج نگین ساحل دریاچه

110 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
5,000,000تومان
19186 1 سال و 1 ماه قبل S368
پروژه مسکونی دریا تعاونی مسکن صدا و سیما 13

پروژه مسکونی دریا تعاونی مسکن صدا و سیما

103 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
4,400,000تومان
5216 1 سال و 1 ماه قبل S40662
پروژه مسکونی آبشار در منطقه 22 7

پروژه مسکونی آبشار در منطقه 22

98 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
12,000,000تومان
10492 1 سال و 1 ماه قبل S906
امتیاز تعاونی امام حسن مجتبی ارتش پروژه دریاچه 9

امتیاز تعاونی امام حسن مجتبی ارتش پروژه دریاچه

100 مترمربع 2 خواب 2 سرویس
9,000,000تومان
5756 1 سال و 1 ماه قبل S360