محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک شیراز

مبلغ معاملهتومان
مبلغ رهنتومان
مبلغ اجارهتومان

در این مقاله خواهید خواند:

حق کمیسیون مشاورین املاک

مفهوم حق کمیسیون

منظور از حق کمیسیون املاک مبلغی است که در مقابل وظایف مشاورین املاک که به عهده گرفته اند و ارائه می دهند می بایست به آن ها پرداخت شود. این مبلغ به عنوان دستمزد و راه درآمدی بنگاه های معاملاتی به شمار رفته و توسط طرفین معامله پرداخت می شود. مبلغ کمیسیون املاک به طور معمول توسط اتحادیه های املاک تعیین شده اما در برخی از شهر ها بیشتر بر اساس عرف بازار محاسبه و دریافت می شود. به عنوان مثال حق کمیسیون املاک در شهر مشهد بر خلاف درصد های تعیین شده توسط اتحادیه بر اساس عرف بازار تعیین شده و تنها از فروشندگان املاک گرفته می شود.

بر همین اساس در زمان تعیین حق کمیسیون املاک علاوه بر درصد های تعیین شده توسط اتحادیه ها می بایست به عرف بازار و درصد های رایج در آن توجه کرد. چرا که عرف بازار به طور معمول بر درصد های تعیین شده توسط اتحادیه ارجحیت دارد. اما به طور معمول در بسیاری از شهر ها همان درصدهای تعیین شده محاسبه و دریافت می شود.

صفحات زیر را هم ببینید :

عوامل موثر بر حق کمیسیون

حق کمیسون همان طور که عنوان شد در مقابل خدمات و راهنمایی های ارائه شده توسط مشاورین در دفاتر املاک دریافت می شود. لذا می توان اینگونه پیش بینی کرد که بر اساس نوع خدمات ارائه شده و یا شهر مربوطه این مبلغ تغییر کرده و رقم های متفاوتی را برای آن شاهد باشیم.

از جمله عواملی که بر مبلغ حق کمیسیون املاک تاثیر گذار است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درصد تعیین شده در شهر های مختلف (تهران _ مشهد _ اصفهان)
  • نوع معامله ملکی(فروش؛ اجاره؛ مشارکت)
  • ارزش ملک معامله شده
  • میزان مبلغ رهن و یا اجاره

با توجه به مطالب گفته شده می توان این مورد را نیز یادآور شده که بر اساس نوع معامله انجام گرفته حق کمیسیون و مبلغ تعیین شده برای آن متفاوت خواهد بود و لذا برای معاملات مختلف موراد زیر را شاهد هستیم:

  • حق کمیسیون معاملات خرید و فروش ملک
  • حق کمیسیون مربوط به معاملات رهن کامل املاک
  • حق کمیسیون مربوط به رهن و اجاره املاک
  • حق کمیسیون مشارکت در ساخت
  • حق کمیسیون معاوضه ملک

نحوه محاسبه کمیسیون فروش ملک در شیراز 

روند محاسبه کمیسیون مشاورین املاک در زمان خرید و فروش ملک در شیراز به صورتی است که تا سقف 500 میلیون تومان 0.5 درصد از ارزش ملک معامله شده و برای مازاد بر این مبلغ 0.25 درصد به عنوان حق کمیسیون املاک محاسبه و از طرفین دریافت می شود. به عبارتی اگر ملک معامله شده زیر 500 میلیون تومان باشد درصد تعیین شده برای محاسبه کمیسیون مشاورین املاک 0.5 خواهد بود و برای املاکی با ارزش بالاتر 0.25 درصد در ازای مبالغ بالاتر از 500 میلیون محاسبه خواهد شد. 

در تمامی معاملات ملکی 9 درصد ارزش ملک به عنوان مالیات محاسبه شده و به همراه حق کمیسیون از طرفین معامله دریافت می شود. 

به عنوان مثال اگر ملکی با ارزش 900 میلیون در دفاتر املاک شیراز فروخته شود مشاورین مربوطه می بایست مبلغ 3,815,000 تومان را به صورت جداگانه از فروشنده و خریدار دریاف کند. به عبارتی این مبلغ می بایست توسط هر دو طرف معامله به صورت مجزا پرداخت شود.

 

(500 میلیون × 0.5 درصد) + (400 میلیون باقی مانده × 0.25 درصد) = حق کمیسیون

 ۳,۵۰۰,۰۰۰ = (۰٫۰۰۵ × ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰) + (۰٫۰۰۲۵ ×  ۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰) = حق کمیسیون

حق کمیسیون × ۹ درصد مالیات = مبلغ مالیات

۳۱۵,۰۰۰ = ۳,۵۰۰,۰۰۰ × ۰٫۰۹ = مبلغ مالیات

مبلغ مالیات + حق کمیسیون = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

تومان  ۳,۸۱۵,۰۰۰ = ۳۱۵,۰۰۰ + ۳,۵۰۰,۰۰۰ = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

 

با توجه به معامله مطرح شده در پایان مراحل انجام معامله هر یک از طرفین معامله به صورت جداگانه می بایست ۳,۸۱۵,۰۰۰ تومان را به بنگاه مربوطه تحویل دهد.

نحوه محاسبه کمیسیون رهن و اجاره ملک در شیراز

در شهر شیراز بر اساس اعلام اتحادیه املاک این شهر در معاملات رهن و اجاره املاک که در بنگاه های املاک صورت می گیرد میزان مبلغ حق کمیسیون مشاورین بر اساس اجاره بها تعیین و از طرفین دریافت می شود. به عبارتی در معاملات رهن و اجاره ابتدا مبالغ رهن به اجاره تبدیل شده و سپس درصد تعیین شده برای حق کمیسیون محاسبه می شود. 

برای این دسته از معاملات به ازای هر یک میلیون تومان رهن مبلغ 30 هزار توامن ه عنوان اجاره محاسبه شده و سپس روند تعیین حق کمیسیون که 25 درصد مبلغ اجاره می باشد تعیین می شود. 

به عنوان مثال اگر ملکی با 50 میلیون رهن و 500 هزار تومان اجاره بها معامله شده باشد برای این ملک و معامله صورت گرفته می بایست مبلغ ۵۴۵٬۰۰۰ تومان به عنوان حق کمیسیون توسط مالک و مستاجر پرداخت شود.

۳۰,۰۰۰ × مبلغ رهن = تبدیل رهن به اجاره

۱,۵۰۰,۰۰۰ = ۳۰,۰۰۰ × ۵۰ = تبدیل رهن به اجاره

 ۲,۰۰۰,۰۰۰ = ۱,۵۰۰,۰۰۰ + ۵۰۰,۰۰۰ = مجموع رهن تبدیل شده با اجاره بها

مجموع رهن تبدیل شده با اجاره بها × ۲۵ درصد = حق کمیسیون

 ۵۰۰,۰۰۰ = ۰٫۲۵ × ۲,۰۰۰,۰۰۰ = حق کمیسیون

0.09 × حق کمیسیون = مبلغ مالیات

 ۴۵,۰۰۰ = ۰٫۰۹ × ۵۰۰,۰۰۰ = مبلغ مالیات

مبلغ مالیات + حق کمیسیون = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

۵۴۵,۰۰۰ = ۴۵,۰۰۰ + ۵۰۰,۰۰۰ = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

 

شرایط پرداخت حق کمیسیون در صورت فسخ قرارداد

اگر در روند معامله ملکی صورت گرفته طرفین معامله به هر دلیلی تصمیم به فسخ قرارداد بگیرند هیچ یک از آن ها نمی تواند ادعای باز پس گرفتن حق کمیسیون پرداختی را داشته باشد. چرا که این مبلغ در مقابل خدمات صورت گرفته توسط مشاور املاک پرداخت شده و فسخ قرارداد یا هر گونه تغییری در آن نمی تواند دلیلی برای بازگرداندن مبلغ کمیسیون باشد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (50 رای)
نرخ قانونی کمیسیون املاک شیراز چقدر است؟

روند محاسبه کمیسیون مشاورین املاک در زمان خرید و فروش ملک در شیراز به صورتی است که تا سقف 500 میلیون تومان 0.5 درصد از ارزش ملک معامله شده و برای مازاد بر این مبلغ 0.25 درصد به عنوان حق کمیسیون املاک محاسبه و از طرفین دریافت می شود. برای رهن و اجاره ملک؛ به ازای هر یک میلیون تومان رهن مبلغ 30 هزار تومان به عنوان اجاره محاسبه شده و سپس حق کمیسیون که 25 درصد مبلغ اجاره می باشد؛ تعیین می شود.

تعرفه و حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار چقدر است؟

گاهی پیش می‌آید که طرفین قرارداد با توافق با یکدیگر بر اساس تعرفه مصوب عمل نکنند. طبق عرف رایج میزان کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از ۰.۵ درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده ۰.۸ درصد و سهم خریدار ۰.۲ درصد می‌شود.)

نرخ قانونی کمیسیون املاک در شهر محل زندگی من چقدر است؟ (طبق تعرفه اتحادیه املاک کشور)

به طور کلی، حق کمیسیون املاک طبق فرمول گفته شده در سایت انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در شیراز، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود.

آیا در صورت فسخ قرارداد، باید مبلغی به عنوان کمیسیون به مشاور املاک بدهم؟

اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. در مورد شرایط کمیسیون پس از فسخ قرارداد بیشتر بخوانید!