وظایف مشاورین املاک

وظایف مشاورین املاک

در این مقاله خواهید خواند:

مشاورین املاک

مشاورین املاک به سبب وظایفی که دارند اجازه فعالیت داشته و به آنها مجوز تاسیس دفتر مشاور املاک داده می شود. به همین منظور اگر وظایف تحت اختیار آن ها از معاملات ملکی قابل حذف بود چه ضرورتی برای وجود این رسته شغلی وجود داشت. بسیاری از افراد برای اینکه مبلغ مربوط به حق کمیسیون مشاورین املاک را پرداخت نکنند اقدام به انجام معاملات ملکی خارج از دفاتر مشاورین املاک می کنند که می تواند مشکلاتی را برای آنها بوجود آورد.

مشاورین املاک دارای وظایفی هستند که شما در زمان مراجعه به آنها می توانید خدمات لازم را درخواست کرده و به کمک آنها در معاملات ملکی وارید شوید. مشاورین املاک به سبب تخصص و تجربه خود می توانند نقش موثری در جلوگیری از ضرر و زیان افراد داشته باشند. اما باید توجه داشته باشید که در این میان افراد سودجویی نیز وجود دارند که به دنبال منافع خود بوده و بدون داشتن مجوز مشاور املاک فعالیت می کنند. اما در مجموع آشنایی با وظایف مشاورین املاک برای افراد مبتدی و تازه کار این حرفه و همچنین افراد عادی می تواند بسیار ضروری جلوه کرده و نیازمند مطالعاتی باشد لذا با ما همراه باشید تا در ادامه با وظایف مشاورین املاک آشنا شوید.

مشاورین املاک

وظایف مشاورین املاک در زمان مراجعه افراد به عنوان فروشنده و خریدار در معاملات ملکی به شرح زیر است:

آماده کردن فایل های فروش و بررسی آنها

مشاورین املاک می توانند ملکی را که فروشنده و مالک ملک اعلام میکند را برای فروش به افراد ارائه داده و و به خریداران در زمان تصمیم گیری نیز کمک کند. در این میان مشاورین بایستی به صورت حرفه ای عمل کرده و در زمان مراجعه مالک پس از بررسی ملک و امکانات و شراط آن، قیمتی درست و متناسب با بازار برای آن تعیین کنند. علاوه بر این باید لیستی از فایل های قابل ارائه آماده کرده و در اختیار افراد خریدار قرار دهد و خود مشاور املاک می بایست به تفاوت ملک های موجود برای فروش، از جنبه های گوناگون اشراف داشته و بتواند مقایسه ای را برای خریداران ارائه دهد تا تصمیم درستی بگیرند.

آماده کردن فایل های فروش و بررسی آنها

بررسی ملک و شرایط آن

زمانی که فردی به عنوان مالک به مشاورین املاک مراجعه میکند آنها وظیفه دارند که ملک مورد نظر را مورد بررسی قرار داده و بر اساس نتایج بدست آمده قیمت آن را تعیین کنند. 

از جمله مواردی که باید به دقت بررسی شود تا اطلاعات لازم در اختیار خریدار قرار گیرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی وضعیت سند مالکیت ملک

داشتن سند و یا عدم آن باید بررسی شود. نوع سند (تعاونی، سند رسمی، سند وقفی و...) مشخص شود.

 • بررسی ظاهری سند و همچنین اطلاعات درج شده در آن (سند باید فاقد هرگونه خط خوردگی باشد)

بخش توضیحات سند اگر دارای اطلاعاتی بود حتما می بایست مهر و امضا داشته باشد

 • بررسی موقعیت مکانی ملک و آدرس درج شده در سند

بایستی اطلاعات مربوطه به موقعیت ملک با آدرس ملک تطابق داشته باشد

 • بررسی مشخصات و هویت فرد با اطلاعات درج شده در سند

اطلاعات مربوط به هویت فرد که در شناسنامه و یا کارت ملی درج شده باید با اطلاعات سند مطابقت کامل داشته باشد

 • بررسی آزاد بودن سند ملک (در رهن و یا توقیف نباشد)

اگر سند ملک به عنوان ضمانت بانک و یا دادگاه مورد استفاده قرار گرفته باشد نمی توان نسبت به معامله آن ملک اقدامی انجام داد.

 • بررسی تعداد مالکین و مشاع بودن سند

در صورت مشاع بودن ملک باید شرایط تفکیک ملک و رضایت دیگر مالکین مورد بررسی قرار گیرد

 • بررسی گواهی پایان کار ملک

برخی از املاک به دلایل گوناگون فاقد گواهی پایان کار هستند که در نتیجه سند نیز ندارند و این مورد باید به اطلاع خریدار رسیده و در صورت تمایل به ادامه روند معامله در قولنامه مربوطه ذکر شود.

 • بررسی ملک از نظر قرار گیری در طرح های عمرانی و فضای سبز

اگر ملکی در آینده به سبب قرارگیری در طرح های عمرانی دارای شرایط خاصی باشد باید به خریدار اطلاع داده شود.

 • بررسی ملک از نظر حضور مستاجر و یا تخلیه بودن آن

در صورت حضور مستاجر بایستی قرارداد اجاره مورد بررسی قرار گرفته و تکلیف پول رهن آن و زمان تخلیه مشخص شود.

باید توجه داشت که تمام موارد بالا باید به دقت توسط مشاورین املاک بررسی شده و اطلاعات تکمیلی و حقوقی مربوط به هر یک از آن ها در اختیار خریدار قرار گیرد. همانطور که گفته شد وظیفه کنترل و آگاهی از این موارد به عهده مشاور املاک بوده و باید نسبت به بررسی آنها اقدام کند. در هر یک از موارد بالا شرایطی خاص آن وجود خواهد داشت که باید توسط مشاور به دقت بررسی شده و خریدار را در جریان کامل آن قرار دهد.

بررسی ملک و شرایط آن

احراز هویت طرفین معامله

منظور از احراز هویت طرفین بررسی مدارک شناسایی آنها و اطمینان از صحت آن می باشد. در برخی موارد شاهد حضور افرادی در بازار هستیم که با قصد کلاهبرداری وارد عمل می شوند. لذا در زمان انجام معاملات ملکی بررسی مدارک هویتی افراد به عهده مشاور املاک بوده و بایستی آنها را به دقت بررسی کند. مدارک مورد نیاز برای احراز هویت افراد معمولا شناسنامه و کارت ملی آنها می باشد اما در صورت عدم اطمینان می توانید مدارک بیشتری را نیز درخواست کنید. 

در برخی موارد نیز افراد ممکن است سن قانونی آنها برای انجام معاملات مناسب نباشد که در این صورت می بایست با یکی دیگر از افراد خانواده مراجعه کند. در این موارد معمولا قیم نامه مورد بررسی قرار میگرد و زمان سن قانونی فرد مالک. باید توجه داشته باشید که در این موارد از نظر مسائل حقوقی اطلاعات کافی را بدست آورده و سپس نسبت به هر گونه اقدامی تصمیم گیری کنید. به عنوان مثال اگر فرد صغیر در زمان تنظیم سند به سن قانونی رسیده باشد می بایست مبالغ تعیین شده به مالک تحویل  داده شود و نباید به ولی و قیم او پرداخت شود.

در برخی از معاملات ملکی افرادی به عنوان وکیل طرفین قرارداد مراجعه میکنند که در این زمان می بایست مدارک فرد و همچنین وکالت نامه وی نیز مورد بررسی قرار گیرد تا از صحت وکالت فرد اطمینان حاصل شود. در این مورد نیز باید اطلاعاتی در مورد مسائل حقوقی مربوط به وکالت و شرایط آن بدست آورده و سپس به بررسی های لازم بپردازید.

احراز هویت طرفین معامله

تعیین و کنترل جلسه ملاقات

اگر با بررسی های انجام شده افراد قصد انجام معامله ای را داشته باشند مشاورین املاک وظیفه دارند زمان مشخصی را با طرفین هماهنگ کرده و برای ملاقات آنها شرایطی را در دفتر خود فراهم آورد تا در صورت توافقات بعدی نسبت به تنظیم مبایعه نامه اقدام کند.

در زمان ملاقات طرفین مشاور املاک بایستی در گفتگوی میان طرفین شرکت کرده و کنترل شرایط را در دست داشته باشد. باید دقت داشت که از بحث های متفرقه خودداری شده و افراد را معطل نکنید. علاوه بر این در برخورد با خریدار و فروشنده رعایت اخلاق را مهم دانسته و در ملاقات صورت گرفته صداقت، عدالت و رازداری را در نظر داشته باشید و از طرفین معامله نیز همین درخواست را داشته باشید.

تعیین و کنترل جلسه ملاقات

علاوه بر این موارد در مجموع می توان وظایف زیر را در حیطه کاری مشاورین املاک دانسته و از آنها انتظار داشت:

 • تنظیم فهرستی از فایل موجود برای رهن و اجاره و یا فروش ملک
 • مقایسه فایل های موجود از نظر موقعیت، قیمت، امکانات، سوددهی و...
 • بررسی و قیمت گذاری ملک
 • تهیه عکس های مناسب برای ثبت آگهی و تبلیغات ملک
 • بررسی ملک و ارائه راهکارهایی برای فروش بهتر ملک مانند تعمیرات جزئی و رفع معایب ملک
 • بررسی شرایط خریدار و ارائه خدمات مناسب با آن
 • بازاریابی و تبلیغات بصورت حضوری یا اینترنتی
 • هماهنگی با طرفین به منظور بازدید از ملک
 • ایجاد شرایط لازم برای قرارداد
 • برقراری جلسه قرارداد و تنظیم قرارداد
 • دریافت بخشی از مبلغ از خریداران و پرداخت آن به فروشنده ها به عنوان بیعانه
به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (11 رای)