محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک اصفهان

مبلغ معاملهتومان
مبلغ رهنتومان
مبلغ اجارهتومان

در این مقاله خواهید خواند:

منظور از حق کمیسیون املاک چیست؟

حق کمیسیون املاک به عنوان دستمزد مشاورین املاک در بنگاه های معاملاتی در مقابل خدمات ارائه شده از سوی آن ها؛ دریافت شده و می بایست توسط طرفین معامله پرداخت شود. این میزان دستمزد برای معاملات مختلف از جمله فروش و یا اجاره متفاوت بوده و در شهر های مختلف نیز به روش های گوناگونی محاسبه می شود. اتحادیه مشاورین املاک در شهرهای مختلف موظف به تعیین نرخ کمیسیون بوده و وظیفه نظارت بر بنگاه ها را به عهده دارند. قوانین مشخص شده توسط اتحادیه های املاک بنگاه ها را نیز موظف به انجام برخی وظایف مشخص در قبال هزینه کمیسیون می کند که کوتاهی افراد در این مورد قابل پیگیری بوده و تحت نظارت اتحادیه ها صورت می گیرد. 

صفحات زیر را هم ببینید :

اتحادیه های املاک برای نرخ کمیسیون مشاورین معمولا درصد هایی را بیان می کنند که بسته به ارزش ملک مبلغ نهایی متفاوت خواهد بود. این درصد ها برای معاملاتی مانند فروش؛ اجاره و یا مشارکت متفاوت بوده و درصد متفاوتی را نیز شامل می شود. در مجموع عوامل زیر را می توان در مبلغ نهایی کمیسیون تاثر گذار دانست:

  • درصد تعیین شده در شهر های مختلف (تهران _ مشهد _ شیراز)
  • نوع معامله انجام شده
  • ارزش ملک معامله شده
  • میزان مبلغ رهن و یا اجاره

  انواع کمیسیون املاک

  همانطور که بیان شد نوع معامله صورت گرفته در مبلغ کمیسیون تاثیر گذار بوده و به همین سبب انواع مختلف کمیسیون را در معاملات ملکی شاهد هستیم. از جمله انواع کمیسیون در معاملات ملکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حق کمیسیون خرید و فروش املاک
  • حق کمیسیون رهن کامل املاک
  • حق کمیسیون رهن و اجاره املاک
  • حق کمیسیون مشارکت در ساخت
  • حق کمیسیون معاوضه ملک
  • حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد

  نحوه محاسبه کمیسیون فروش ملک در اصفهان

  همانطور که ذکر شد درصد مربوط به نرخ کمیسیون املاک در معاملات مختلف متفاوت بوده و در شهر های مختلف نیز شرایط متفاوتی را دارد. در شهر اصفهان برای معاملات خرید و فروش ملک محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک به صورتی است که تا سقف 200 میلیون تومان، 0.5 درصد ارزش ملک و برای مبالغ مازاد بر این؛ 0.25 درصد در نظر گرفته می شود. 

  لازم به ذکر است در تمامی معاملات ملکی 9 درصد ارزش ملک معامله شده به عنوان مالیات به همراه حق کمیسیون از طرفین دریافت می شود.

  به عنوان مثال اگر ارزش ملک معامله شده برابر با 600 میلیون تومان باشد برای خدمات ارائه شده توسط مشاورین املاک می بایست مبلغ 2,180,000 تومان به عنوان حق کمیسیون و مالیات مربوط به آن از طرفین معامله دریافت می شود. 

   

  (200 میلیون × 0.5 درصد) + (400 میلیون باقی مانده × 0.25 درصد) = حق کمیسیون

   ۲,۰۰۰,۰۰۰  = (۰٫۰۰۵ × ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰) + (۰٫۰۰۲۵ ×  ۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰) = حق کمیسیون

  حق کمیسیون × ۹ درصد مالیات = مبلغ مالیات

  ۱۸۰,۰۰۰ =  ۲,۰۰۰,۰۰۰ × ۰٫۰۹  = مبلغ مالیات

  مبلغ مالیات + حق کمیسیون = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

  تومان  ۲,۱۸۰,۰۰۰  =  ۱۸۰,۰۰۰ + ۲,۰۰۰,۰۰۰ = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

  نحوه محاسبه کمیسیون رهن کامل ملک در اصفهان

  منظور از رهن ملک نوعی از قرارداد می باشد که بر طبق آن مستاجر در ازای استفاده از ملک و یا خانه مبلغی را در اختیار موجر و یا مالک ملک قرار می دهد. این مبلغ که بسته به ارزش و امکانات ملک، بر اساس فرمول هایی مشخص محاسبه می شود، در ابتدای قرارداد در اختیار موجر قرار گرفته و تا زمان تحویل ملک تحت تصرف وی خواهد بود. 

  در این دسته از معاملات کمیسیون مشاورین؛ بر اساس مبلغ دریافت شده به عنوان رهن کامل محاسبه شده و برای خانه های مختلف و معامله صورت گرفته؛ بسته به میزان مبلغ رهن دریافتی حق کمیسیون نیز متفاوت خواهد بود. در شهر اصفهان بر اساس اعلام اتحادیه املاک این شهر نرخ کمیسیون برای رهن کامل املاک به صورتی است که در ازای هر یک میلیون تومان رهن ملک؛ 7,500 تومان به عنوان حق کمیسیون تعیین و از طرفین دریافت می شود. 

  در این نوع معامله نیز مبلغ 9 درصد به عنوان مالیت محاسبه شده و به همراه حق کمیسیون می بایست توسط طرفین پرداخت شود.

  به عنوان مثال اگر در معامله ای ملکی با مبلغ 70,000,000 تومان به عنوان رهن کامل در اختیار مستاجر قرار گیرد مبلغ  572,250 تومان به عنوان حق کمیسیون از طرفین معامله دریافت خواهد شد.

   

  (۱,000,000 ÷ مبلغ رهن) × 7,500 = حق کمیسیون

  525,000 = 70 × 7,500 =(۱,000,000 ÷ 70,000,000) × 7,500 = حق کمیسیون

  0.09 × حق کمیسیون = مبلغ مالیات

    47,250 = 0,09 × 525,000 = مبلغ مالیات

  مبلغ مالیات + حق کمیسیون = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

  572,250 = 47,250 + 525,000 = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

   

  لازم به ذکر است این مبالغ به طور کامل از هر یک از طرفین به صورت جداگانه دیافت خواهد شد به عبارتی مبلغ 572,250 از مالک و همین مقدار نیز از مستاجر دریافت می شود.

  نحوه محاسبه کمیسیون رهن و اجاره ملک در اصفهان

  در بسیاری از معاملات ملکی شاهد دریافت رهن و اجاره به صورت همزمان هستیم که برای این دسته از معاملات روند محاسبه حق کمیسیون مشاورین به این صورت است که در ازای هر یک میلیون رهن تعیین شده مبلغ 7,500 به اضافه 25 درصد مبلغ اجاره بهای تعیین شده محاسبه و از طرفین قرارداد دریافت می شود. 

  در این نوع معاملات نیز 9 درصد مالیات محاسبه شده و از طرفین معامله دریافت می شود.

  به عنوان مثال اگر در معامله ای 70 میلیون به عنوان رهن و مبلغ 500 هزار تومان نیز به عنوان اجاره بها تعیین شود؛ حق کمیسیون مشاور مربوطه برابر با 708,500 تومان خواهد بود. 

   

  (اجاره بها × 0.25) + {(۱,000,000 ÷ مبلغ رهن) × 7,500} = حق کمیسیون

  525,000 = (70 × 7,500) =(۱,000,000 ÷ 70,000,000) × 7,500  حق کمیسیون

  125,000 = (0.25 × 500,000) ⇒

  650,000 = 125,000 + 525,000 = حق کمیسیون

  0.09 × حق کمیسیون = مبلغ مالیات

    58,500 = 0,09 × 650,000 = مبلغ مالیات

  مبلغ مالیات + حق کمیسیون = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

  708,500 =   58,500 + 650,000 = مبلغ قابل پرداخت توسط هر یک از طرفین معامله

   

  حق کمیسیون مشاوران املاک در صورت فسخ قرارداد

  برای اطلاع افراد و مالکان محترم می بایست اعلام کرد که بر اساس قانون و اعلام اتحادیه های مشاورین املاک؛ در صورت فسخ قرارداد بسته شده در هر نوع معامله ای؛ حق کمیسیون پرداخت شده غیر قابل بازگشت بوده و هیچ یک از طرفین نمی توانند نسبت به مبلغ دریافت شده به عنوان حق کمیسیون توسط مشاورین املاک ادعایی داشته باشند.

  به عبارتی می توان اینگونه بیان کرد که هر گونه تغییری در معامله انجام شده نمی تواند دلیلی برای باز پس گرفتن حق کمیسیون پرداخت شده باشد.

  به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (50 رای)
  نرخ قانونی کمیسیون املاک در شهر اصفهان چقدر است؟

  در شهر اصفهان برای معاملات خرید و فروش ملک محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک به صورتی است که تا سقف 200 میلیون تومان، 0.5 درصد ارزش ملک و برای مبالغ مازاد بر این؛ 0.25 درصد در نظر گرفته می شود. محاسبه حق کمیسیون رهن و اجاره ملک در اصفهان؛ به این صورت است که در ازای هر یک میلیون رهن تعیین شده مبلغ 7,500 به اضافه 25 درصد مبلغ اجاره بهای تعیین شده محاسبه و از طرفین قرارداد دریافت می شود.

  تعرفه و حق کمیسیون املاک طبق عرف بازار چقدر است؟

  گاهی پیش می‌آید که طرفین قرارداد با توافق با یکدیگر بر اساس تعرفه مصوب عمل نکنند. طبق عرف رایج میزان کمیسیون املاک در موارد «خرید و فروش» املاک، فروشنده مبلغ بیشتری از ۰.۵ درضد خود را پرداخت می‌کند. (برای مثال سهم فروشنده ۰.۸ درصد و سهم خریدار ۰.۲ درصد می‌شود.)

  نرخ قانونی کمیسیون املاک در شهر محل زندگی من چقدر است؟ (طبق تعرفه اتحادیه املاک کشور)

  به طور کلی، حق کمیسیون املاک طبق فرمول گفته شده در سایت انجام می‌شود. برای مثال تعرفه دقیق حق کمیسیون مشاورین املاک در اصفهان، مطابق فرمول بالا است. اما با توجه به آن که هنوز قانونی مبنی بر یکسان‌سازی حق کمیسیون در تمام شهرهای کشور اجرایی نشده است، ممکن است تفاوت اندکی در نرخ کمیسیون مشاهده شود.

  آیا در صورت فسخ قرارداد، باید مبلغی به عنوان کمیسیون به مشاور املاک بدهم؟

  اگر معامله‌ای با رضایت دو طرف و یا به واسطه شرایطی قانونی فسخ شود، مشاور املاک در صورتی که خود عامل فسخ معامله نباشد، می‌تواند اجرتی را دریافت کند. در مورد شرایط کمیسیون پس از فسخ قرارداد بیشتر بخوانید!