برای سرمایه گذاری پیش خرید مسکونی مناسب است یا تجاری؟

برای سرمایه گذاری پیش خرید مسکونی مناسب است یا تجاری؟

برای سرمایه گذاری پیش خرید مسکونی مناسب است یا تجاری؟


 

 

برای سرمایه گذاری پیش خرید مسکونی مناسب است یا تجاری؟

سوال پرتکرار افراد در حوزه سرمایه گذاری همیشه این است که ، پیش خرید مسکونی مناسب است یا تجاری ؟؟

که خُب گزینه های متنوع دیگری نیز برای خرید ملک و نیز سرمایه گذاری وجود دارد و بازار مسکن همیشه مشتری خود را در تمامی حوزه ها داشته است چرا که علاوه بر بحث سرمایه گذاری ، تهیه مسکن یکی از نیازهای مهم افراد جامعه است .

صفحات زیر را هم ببینید :

 

خرید امتیاز یا سهام از پروژه های منطقه 22 معمولا به دو نیت انجام می شود؛

  • پیش خرید به قصد سکونت؛ معمولا این دسته از خریداران به دنبال پروژه های مسکونی می گردند، آنهم تنها آندسته از پروژه هایی که علاوه بر مطمئن بودن سازنده و اصالت خود پروژه، زمان تحویل نزدیکی داشته باشند که خریدار بتواند جهت تاریخ تحویل واحد مطمئن باشد و طبق همان تاریخ برنامه ریزیهایش را جهت سکونت انجام دهد. این دسته از خریداران بدون تردید بجز پروژه های مسکونی آنهم تحویل نزدیک، به گزینه های دیگر حتی فکر هم نمی کنند.
  • پیش خرید به قصد سرمایه گذاری؛ این دسته با فکر بازتری وارد می شوند و معمولا دوست دارند به تمام گزینه های موجود فکر کنند و تمام جوانب را بررسی کنند. این دسته از خریداران دغدغه ی محل سکونت ندارند و غالباً با سرمایه ای که به صورت پس انداز-پول کنار- دارند، به فکر سرمایه گذاری هستند. مسکونی یا تجاری یا اداری بودن پروژه- به شرط منطقی و سودآور بودن- برای آنها تفاوتی ندارد.

حالا سوال اصلی این است؛ اگر قصدمان از پیش خرید سرمایه گذاری باشد، مسکونی یا تجاری اداری؟ در جواب باید گفت هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند که در این مقاله به شرح آنها می پردازیم. در نهایت تصمیم با خود شماست.

پروژه های مسکونی ؛

تعداد پروژه های مسکونی نسبت به انواع دیگر بیشتر است. این به این معنی است که شما دست تان در انتخاب بازتر است و می توانید بین ده ها پروژه مسکونی که همه نیز به صورت پیشفروش واحدهای خود را عرضه می کنند دست به انتخاب بزنید و آنها را با هم مقایسه کنید. این وجه مثبت قضیه است اما وجه دیگری نیز دارد و آنهم اینکه در جایی که تعداد پروژه های پیشفروش زیاد باشد و تعداد واحدها بالا باشد بمحض آماده شدن واحدها و تحویل آنها، تعداد زیادی فروشنده در بازار سرازیر می شوند که مثل شما منتظر بودند واحد خود را تحویل بگیرند و با سودی مناسب به فروش برسانند. نکته غم انگیز ماجرا اینجاست که کیفیت و ویژگی واحد تمام فروشنده ها دقیقا شبیه واحد شماست و زمانی که تعداد عرضه کننده های یک چیز بیش از متقاضیان آن باشد چه اتفاقی می افتد؟ قیمت آن واحد کاهش می یابد و این کاهش قیمت آنقدر ادامه می یابد تا زمانیکه این موازنه ی عرضه کننده و متقاضی برعکس شود. آنطور که تجربه نشان داده پروژه هایی که به دلیل بالا قیمت شان رشد نمی کند، دقیقا همین کاهش قیمت تبدیل به یکی از نقاط ضعف پروژه می شود و خریداران بالقوه نیز بدلیل اینکه ریشه یابی کارشناسی نمی کنند، قیمت پایین آن را نشانه کیفیت پایین می بینند و از خرید صرفنظر می کنند و این دور باطل همچنان ادامه پیدا می کند.

پروژه های تجاری اداری ؛

نوع عرضه ی واحدهای اداری تجاری کمی پیچیده است، به این معنی که هر پروژه ای یک مدل برای عرضه مجموعه خود در نظر می گیرد و معمولا روش واحدی وجود ندارد که بتوان به صورت دقیق و کارشناسانه پروژه های تجاری را با همدیگر مقایسه کرد. اما عموما یا به صورت واحدی یا به صورت سهامی عرضه می شوند. اگر متراژ مشخص و واحد مشخص در طبقه مشخص باشد که قیمت نسبتا بالایی دارند و شرایط پرداخت نیز فشرده است. یعنی در زمان کوتاهی پول زیادی را باید پرداخت کنید. اما اگر به صورت سهامی خرید کنید قیمت تمام شده یک واحد تجاری یا اداری خیلی معقول و منطقی تمام می شود. تنها ایرادی که می شود به سهام های تجاری گرفت این است که طبقه و جهت و حتی متراژ واحدتان مشخص نیست و در انتهای کار شما براساس خوشحسابی و نظام اولویت بندی واحد خود را انتخاب می کنید. حالا به هر صورت که واحد تجاری یا اداری خود را پیش خرید کنید، نکته مثبت اینجاست که معمولا پروژه های تجاری اداری خیلی بزرگ موفق می شوند. پروژه هر چه بزرگتر و عظیم تر باشد یعنی کار کارشناسی بیشتری روی آن انجام شده است و احتمال موفقیت مجموعه بیشتر است. وقتی یک مجموعه تجاری اداری کارش در همان ابتدا با رونق مواجه شود، واحد شما نیز که از همان مجموعه می باشد مشمول همان موفقیت و سودآوری خواهد شد. اما نکته منفی که شاید گریبانگیر این نوع پیش خرید باشد این است که پروژه در زمان مقرر و با قیمت مقرر تحویل نشود و از آنجایی که شما برای یک پروژه تجاری سرمایه زیادی را درگیر می کنید، پولتان دچار خواب شود و طی زمانی که در پروژه درگیر است، اصل پول سود خود را بخورد. به این معنی که آنقدر گران و دیر پروژه را تحویل بگیرید که واحدتان را به هر قیمتی هم که بفروشید، سودی نصیبتان نشود.

سرمایه گذاری در منطقه 22

نتیجه گیری ؛طی مطالب فوق، تلاشم بر این بود که نکات مثبت و منفی پیش خرید مسکونی و تجاری را با زبانی ساده شرح دهم. اما آنچه که به عنوان نتیجه گیری می توانم بگویم این است که برفرض اینکه شما در انتخاب هایتان نهایت دقت را انجام دهید و با مشاوره های کارشناسی در هر نوع خریدی، بهترین را انتخاب کنید، در این صورت کدام را انجام دهید، تجاری یا مسکونی؟ به نظر منپروژه های تجاری با اینکه حاشیه سود بالاتری نسبت به پروژه های مسکونی دارند اما فرآیند خرید و فروش شان خیلی زمانبر است. یک واحد تجاری لقمه ی بزرگی است و خریدار خاص خود را دارد. اگر شما یک پروژه تجاری پیش خرید کنید و با موفقیت آن را تحویل بگیرید، زمان و انرژی زیادی میطلبد تا بتوانید آن را با قیمت دلخواه خود بفروشید اما، واحدهای مسکونی با وجود حاشیه سود کمتر نسبت به یک واحد تجاری، سریع تر به پول تبدیل می شوند و همیشه خریدار خود را دارند. شما می توانید با هر میزان سرمایه ای- البته از یک حدی به بالا- یک واحد مسکونی را بفروشید. زمانی که طی می شود یا یک واحد تجاری تحویل گرفته شود و فروخته شود شاید برابر باشد با زمانی که طی همان زمان شما سه واحد مسکونی را تحویل بگیرید و بفروشید. در این صورت باید گفت که سرمایه گذاری در پروژه های مسکونی، منطقی تر، ایمن تر و مقرون به صرفه تر است.   نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی  

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (3 رای)