قیمت پایه حق‌ العمل مشاورین املاک تعیین شد

قیمت پایه حق‌ العمل مشاورین املاک تعیین شد

به گزارش ایرنا، طبق اعلام مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، قیمت پایه برای حق العمل مشاورین املاک تعیین شده است ولی نرخ آن میبایست در کمیسیون نظارت هر شهرستان و استان تعیین شود که این موضوع تا 15 روز دیگر ابلاغ میشود.

خانم اصلانی مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت شهرسازی در برنامه میزگرد اقتصادی شبکه یک که پیرامون همین موضوع بود تاکید کرد که سیستم کد رهگیری مشاوران املاک باید به سیستم سازمان امور مالیاتی متصل شود.

اخذ حق العمل مشاوران املاک از طریق دستگاه های کارتخوان (پوز) 

وی اشاره کرد این قانون همانند سایر قوانین پس از 15 روز از ابلاغ آن لازم الاجرا میباشد تاکید کرد که سازمان امور مالیاتی باید تدابیری بیندیشد که کلیه بنگاه های مسکن به دستگاههای کارتخوانی تجهیز شوند که به سیستم سازمان مالیاتی متصل باشد.

پروژه های مطمئن و عالی :

پروژه تریتیومvip

پروژه زاگرس

پروژه نیکان

 

تعیین قیمت املاک در کمیسیون تقویم املاک

تعیین قیمت در کمیسیون تقویم املاک به صورت سالیانه انجام میشود و هر سال طی چند جلسه که در این کمیسیون در هر شهرستان برگزار میشود قیمت های معاملانی و اجاره ای برای یک سال تصویب میشود. قیمتهای تعیین شده در کمیسیون تقویم املاک همان مبالغی هستند که در دفتر های اسناد رسمی کشور جهت ارائه خدمات مربوطه استفاده می شود.

نکته مهم در این مصوبه این هست که قیمت های مشخص شده در طی یک سال ثابت می ماند و افزایش یا کاهش نخواهد داشت. لازم به ذکر است تعیین قیمت ها در تقویم املاک مسئله جدیدی  نیست و هر ساله این کار انجام می شده است.
این اقدام در راستای فرایند اصلاح ساختاری و نهادی در موضوع واسطه گری در بازار املاک  می باشد که در صورت اجرا میتواند در بلند مدت آثار خود را نشان دهد و موجب اعتماد و شفافیت در این بازار شود.

تعیین قیمت املاک در کمیسیون تقویم املاک

شناسایی 577 هزار واحد  مسکونی خالی و معرفی به سازمان امور مالیاتی

اصلانی در مورد سامانه املاک و اسکان هم توضیحاتی ارائه کرد: تا کنون بیشتر از ۷۳ میلیون واحد مسکونی و بیشتر از ۱۱ میلیون مالک واجد کد پستی را شناسایی کرده‌ایم و برای اولین بار در سابقه حوزه اقتصاد مسکن توانستیم حدود ۵۷۷ هزار اقامتگاه خالی را شناسایی و آنها را جهت دریافت مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی کنیم.

صفحات زیر را هم ببینید :

 

ایشان توضیح داد: باید تاکید کنیم هدف اخذ مالیات بر خانه‌های خالی ایجاد درآمد برای دولت نیست با وجود اینکه درآمدهای حاصل از این قانون پس از سال مالی وصول می شود که هنوز به آن زمان نرسیده‌ایم.

شناسایی 70 درصد خانه های خالی تهران

مدیر کل دفتر اقتصاد مسکن وزارت شهرسازی بیان کرد: اطلاعات مربوط به اقامتگاه های خالی در سال ۱۳۹۵ نشان دهنده این است که از ۲ میلیون و ۵۸۰ هزار واحد مسکونی بدون ساکن ۴۶۶ هزار خانه خالی در روستاها قرار گرفته است. طبق اطلاعات این سامانه، الان حدود ۷۰ درصد خانه‌های خالی شهر تهران  شناسایی شده و این موفقیت بزرگی است.

خانم اصلانی اظهار کرد: بر اساس این قانون یک ئاحد مسکونی تا چهار ماه مجاز می باشد که خالی بماند اما پس از ۱۲۰ روز اگر خالی بماند مشمول مالیات بر خانه‌های خالی خواهد شد. این مکانیسم شناسایی خانه‌ های خالی در سامانه املاک و اسکان در نظر گرفته شده و از جایی که سامانه کد رهگیری به سامانه املاک و اسکان متصل است، این فرایند قابل انجام است و هم اکنون اجرا می‌شود.

تعیین میزان قیمت پایه حق الزحمه مشاوران املاک 

خانم اصلانی اضافه کرد قیمت پایه برای محاسبه کمیسیون بنگاه ها مشخص شده ولی نرخ آن در کمیسیون نظارت هر شهرستان با توجه شرایط آن شهرستان تعیین می شود. قیمت تقویم املاک با قیمت بازار متفاوت است اما نکته مهم ثابت بودن پایه برای محاسبه کمیسیون املاک است و اصلا بحث کاهش نرخ کمیسیون بنگاهها مطرح نیست.

بهترین کنترل کننده جهت اجرای این قانون خود مردم هستند چرا که مبلغ جق الزحمه مشاوران املاک باید در برگه قرار داد ذکر شود و حتما از طریق دستگاههای پوز متصبل به سامانه سازمان مالیاتی پرداخت شود.

در مورد این مصوبه، اتحادیه مشاورین املاک و همچنین اتاق اصناف موظفند گزارش های نظارتی خود را به صورت دوره ای نسبت به همه مشاورین املاک در سامانه کد رهگیری قرار دهند و این گزارش ها اساس رتبه بندی بنگاهها خواهد بود و این اطلاعات در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. مردم میتوانند با استفاده از این اطلاعات تصمیم گیری بهتری در انتخاب مشاور املاک خود داشته باشند و این موضوع موجب می شود مشاورین املاک رفتار خود را با قانون تطبیق دهند.


کاربر محترم، صفحات زیر را هم ببینید :

پیش فروش آپارتمان در تهران

پیش خرید آپارتمان در تهران

فروش آپارتمان 70 متری در تهران

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (3 رای)