آیا منطقه ۲۲ کشش این همه مجتمع تجاری را دارد؟

آیا منطقه ۲۲ کشش این همه مجتمع تجاری را دارد؟
  • منتشر شده در : 21 آذر , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 4118
  • 1

مجتمع های تجاری در منطقه ۲۲ چیتگر

اگر جدیداً از منطقه ۲۲ بازدید کرده باشید مطمئناً حجم زیاد برج های منطقه نظرتان را جلب کرده است. علی الخصوص مجتمع های تجاری اداری متعددی که در مراحل مختلف ساخت، گوشه و کنار منطقه ۲۲ سبز شده اند برای خیلی از مراجعین و مشتری هایی که داشته ام سوال برانگیز بوده اند. گوشه و کنار منطقه مخصوصاً دور دریاچه، پروژه های تجاری اداری بیشماری وجود دارد که هر کدام به نوع خود پروژه ای تک و بی مانند است، چه به لحاظ وسعت چه به لحاظ لوکس بودن یا حتی نوع کاربری واحدهای آن برج.

اما اینکه چرا این همه برج تجاری اداری آنهم متمرکز در یک منطقه؟ مطمئناً این همه برج مسکونی که در منطقه ۲۲ ساخته شده اند و هر برج حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ واحد مسکونی را در خود جای داده است که تمام این حجم از جمعیت، آنهم در محدوده ی منطقه ای مثل شهرک راه آهن یا چیتگر این حجم متراژ تجاری را می طلبد.

اما این تمام مسئله نیست. باتوجه به جمعیت زیاد ساکن در برج های مسکونی، باز هم این همه پروژه تجاری که در حال ساخت هستند وقتی به بهره برداری برسند و به مجتمع هایی که در حال حاضر به بهره برداری رسیده اند اضافه شوند، حجم قابل توجهی را تشکیل می دهند که در ظاهر قابل توجیه نیست و در هر ذهن بیداری این سوال ایجاد می شود که چه سیاست یا برنامه ای پشت ساخت این مجموعه ها وجود دارد؟

در مقابل این سوال یک جواب می شود متصور شد و آن اینکه منطقه ۲۲ در برنامه ریزی طرح آتی، منطقه هدف جهت گردشگران و مسافران درون شهری و بین شهری جهت گردشگری و خرید در پاساژها و مجتمع های تجاری متعدد منطقه ۲۲، منظور شده است. به این معنی که تمامی مراکز خرید عمده ی تهران مثل موبایل ، پوشاک ، صوت و تصویر و … همگی در منطقه ۲۲ متمرکز خواهند شد.

ادعای فوق را این مطلب تایید می کند که هر کدام از پروژه های در حال ساخت کاربری خاص خود را دارند و به اصلاح هیچکدام بقیه را کور نمی کنند. در ادامه به ذکر چند مثال و معرفی آنها و کاربری شان می پردازیم.

بازار بزرگ ایران (ایران مال

بدون شک بزرگترین و لوکس ترین بازار تجاری ایران خواهد بود و از خیلی جهات در سطح جهانی رتبه های بالاتری از مجموعه های بزرگ دنیا نظیر دبی مال دارد. ایران مال با ۲.۲۰۰.۰۰۰ متر مربع تجاری، بزرگترین مجتمع تجاری ایران است که امکانات فوق العاده ای دارد نظیر؛ باغ ایرانی (برگرفته از باغ ماهان کرمان)، گالری خودرو، مجموعه کامل و مدرنی از سینما، فودکورت و مرکز تفریحات خانوادگی، تالار برلیان و بلور (مجموعه ای از غرفه های لوکس با سقف های مرتفع)، دریاچه و آبنمایش، هتل ۵ ستاره بین المللی، آمفی تئاتر، سالن پذیرایی (با گنجایش ۱۵۰۰ نفر) و… بسیاری از امکانات تفریحی و تجاری منحصر و خاص که در کنار هم یکی از لوکس ترین و زیباترین مجتمع های تجاری ایران را رقم می زند.

بازار بزرگ مادر (پاساژ ملت ۲) ؛

برج تجاری اداری ملت۲ یا بازار بزرگ مادر توسط بانک ملت حوالی میدان موج با دید دریاچه ساخته می شود که بناست بورس لوازم مادر و کودک شود. یعنی تمامی مایحتاج مادر و کودک از نوزادی تا ۱۳ سالگی در این بازار گردآوری شده است. آنطور که دست اندرکاران ساخت این مجموعه ادعا می کنند نظیر چنین مجموعه ای تابحال در ایران وجود نداشته است.

مجتمع تجاری اداری آرتمیس؛

به شکل کشتی در ساحل شمالی دریاچه در حال ساخت است با دید ابدی دریاچه. بدنه کشتی به همراه هشت طبقه منفی تجاری و شش برج بلند روی آن، واحدهای اداری مجموعه را تشکیل می دهند. آرتمیس یکی از زیباترین پاساژهای منطقه خواهد شد که هم اکنون به صورت سهامی و آزاد خرید و فروش می شود و بناست هر برج آن بورس جداگانه ای باشد مثل طلافروشی، صوتی تصویری، پوشاک و… به همراه امکانات تفریحی خاص مثل استخری که در یکی از برج های اداری و در طبقات بالا ساخته می شود و دید بدیعی از دریاچه را در برابر دیدگان می سازد. بالای برج های اداری باند فرود هلی کوپتر برای میهمانان و شخصیتهای خاص و تشریفاتی وجود دارد. در کل آرتمیس یکی از خاص ترین پروژه های منطقه ۲۲ است که به کشتی فرصت ها معروف شده است.

برج مجلل لکسون ؛

در ساحل شرقی دریاچه، برج مجلل لکسون اولین مجموعه در ایران است که واحدهای اداری اقامتی (Home Office) را در خود جای داده است. ۳ طبقه اول مجموعه تجاری است و به منظور تشکیل بورس لوازم عروس و داماد -برای اولین بار در تهران- ساخته می شود. طبقات ۴ و ۵ و ۶ به خدمات هتلینگ اختصاص دارد که این سه طبقه به واحدهای اداری اقامتی خدمات شبانه روزی ارائه می دهند و از طبقه ۷ تا ۲۳ واحدهای اداری وجود دارند که بر دو نوع هستند ؛ واحدهای صرفا اداری (Just Office) و اداری اقامتی (Home Office). در واحدهای اداری اقامتی شما می توانید هم به کسب و کار خود بپردازید و هم از آن به عنوان محل اقامت موقت خود یا میهمانان خارجی که دارید استفاده کنید و از خدمات شبانه روزی طبقات هتلینگ بهره مند شوید. طراحی نمای زیبا و منحصر به فرد این برج را جناب مهندس فرزاد دلیری بر عهده دارند که نام شان به تنهایی برند معتبری در صنعت ساختمان می باشد.

تهران مال ؛

یکی دیگر از شعبات هایپراستار است که در منطقه ۲۲، تقاطع بلوار امیرکبیر و کاج توسط شرکت هلدینگ مالزیایی در حال ساخت است و از لحاظ وسعت از دیگر شعبات هایپراستار در تهران، بزرگ تر است.

موارد فوق تنها چند نمونه از مجموعه هایی هستند که در گوشه گوشه منطقه ۲۲ در حال ساخت هستند. این در حالی است که از ذکر مجموعه های ساخته شده مثل طوبی ، مال مون ، باران و آفتاب که به بهره برداری رسیده اند خودداری کردم. در انتها باید گفت اگر چند سال دیگر نگاهی به منطقه ۲۲ بیندازید، شاید باور نکنید که یک منطقه طی چند سال این همه تغییر کرده باشد.

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *