تحلیل بازار کنونی مسکن و تعیین جایگاه منطقه 22 در این بازار

لب دریا که می روید اگر به بی کرانه ی آبی دریا نگاه کنید موج های کوچک و بزرگی می بینید که به سمت ساحل روانه اند و آنچه به پاهای شما می رسد تنها مرطوبی آب است که تبدیل به کف می شود و روی همان شن های ساحلی محو می شود. گویی اصلا نه موجی بوده است  و نه آب دریایی، اما آنچه موج های دریا را برای ما عادی و جزیی از ماهیت دریا می کند تکرار مکرر موج های دریاست، حال گاهی کمی آرامتر و گاهی طوفانی.

بازار این روزهای ملک و مسکن نیز بی شباهت به دریا و موج هایش نیست. بازار که همیشه بوده و هست و اگر به دریا شبیه اش کنیم اما تحولات بازار یا همان موج های مکرر یک تفاوت اصلی با مثال بالا دارند. موج های دریا طبیعی هستند و جزیی از چرخه ی حیات و به همین دلیل شاید دل انگیزترین صحنه ای باشد که دیده ایم اما... اما موج های بازار را کسانی ایجاد می کنند که احتمالا اتاق فکری دارند و نیتی و منفعتی از این موج سازی و تک تک شن تهای ساحلی را رصد کرده اند و می دانند موج بزرگ تری که پس از یک موج بزرگ به سمت ساحل می فرستند کف نمی شود و در میان شن ها محو نمی شود. اینگونه موج ها شن های سبک را می شویند در گردابی از ناآگاهی گیج می کنند و در اعماق دریا ته نشین می کنند.

بازار ملک و مسکن این روزها بسیار جالب است. همه بدنبال خرید هستند و تصورشان این است که روی موج بازار سوار هستند، بی خبر از اینکه همان شن های سبکی هستند که در گرداب ناآگاهی گرفتار شده اند و گویی جادو شده اند. همان ملکی که سال گذشته با یک سوم قیمت و بازار آرام خرید نکرده اند را امروز با قیمت های باور نکردنی می خرند و جالب اینجاست که فروشنده هایی که تا دیروز هر روز پیگیری می کردند که ملک ما را بفروش امروز پای جلسه قرارداد یا نمی آیند یا اینکه می آیند و قیمت شان را از دیروز تا امروز تغییر می دهند و بالاتر می برند و عجبا که خریدار هم قبول می کند و می خرد.

منطقه 22 اما داستان دیگری است. منطقه 22 در تهران به مثابه جزیره ایست که منطقه آزاد نیز هست و با کل استان تهران مختصات و ابعاد بازار مسکن آن فرق دارد. در این جزیره که حول محور دریاچه ای شکل گرفته است بلندمرتبه هایی ساخته و در حال ساخت هستند که شمایل منطقه را به مدرن ترین شهرهای دنیا شبیه کرده است. اینجا زندگی جور دیگری جاریست. وارد که می شوید با تعدد رنگارنگی از گزینه های باورنکردنی روبرو می شوید، چه قصدتان سکونت باشد چه به نیت سرمایه گذاری آمده باشید دست خالی برنمی گردید، آنچه منطقه 22 را از کل تهران متمایز کرده است سبکی از زندگی است که به شما ارائه می دهد. وقتی که ساکن یک برج مدرن می شوید الگویی از امنیت و آسایش را تجربه می کنید که نمونه اش را تجربه نکرده اید. منطقه 22 الگوی تمام عیاری از توسعه پایدار و شهریت مدرن است. هر چه زمان می گذرد و پروژه های در حال ساخت پیشرفت فیزیکی بیشتری داشته باشند، نمودار خرید و فروش منطقه بالاتر می رود و این درصد پیشرفت جدای در درصد تورم و موج هایی است که کل شهر را درگیر می کند. منطقه 22 تهران همیشه بازار گرم است و آنکه هرگز ضرر نمی کند خریدار است.

در انتها اگر انتظار اتفاق خاصی را می کشید باید بگویم راحت روی کاناپه ی خود لم بدهید و به تماشای سریال مورد علاقه تان بپردازید، به پیش بینی اگر اعتماد ندارید سری به دریا بزنید و دقایقی به دریای مواج نگاه کنید. باور کنید طبیعت آیینه ای تمام نما از آن چیزی است که باید باشیم و انجام دهیم. از موج های بزرگ هم نترسید، محکم روی شن های ساحلی بایستید. 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (3 رای)