منطقه ۲۲ تهران؛ ریه تنفسی پایتخت

منطقه ۲۲ تهران؛ ریه تنفسی پایتخت
  • منتشر شده در : 06 آذر , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1947
  • 0

منطقه ۲۲ تهران

شب گذشته از تلویزیون مستندی دیدم مبنی بر اینکه برج سازی در منطقه ۲۲ تهران باعث جلوگیری از وزش باد از غرب تهران به مرکز شهر می شود و تصاویر اسکلت برج ها را چنان خاکستری نشان می دادند و موسیقی زمینه نیز آهنگی بود که روی چهره ی شطرنجی دزدها و قاتل ها می گذارند و… خلاصه چنان موضوع را القا می کردند که جنایتی در منطقه ۲۲ تهران در حال وقوع است با بالا رفتن و ساخته شدن برج ها کل اکوسیستم تهران به هم می ریزد.
با دیدن این برنامه با این وصف که عرض شد چند سوال کلی در ذهن متبادر می شود ؛
این دوربین ها و گزارشگران تا حالا کجا بودند و آن زمانی که مجوز پشت هم برای ساخت برج در منطقه ۲۲ صادر می شد چرا نگران هوای تهران نشدند؟
حالا که به منطقه آمده اند و دل شان نگران شده ، چرا فقط چند پروژه خاص را نشان می دهند که اتفاقا غرب دریاچه واقع شده اند و از لحاظ اکوسیستم، تمامی استانداردهای لازم را رعایت کرده اند و دوربین هایشان اسکلت عظیمی را که به صورت دیواری مستحکم در برابر باد غرب به شرق قد افراشته را نشان نمی دهند؟
آیا تنها دلیل آلودگی هوای پایتخت برج سازی های منطقه ۲۲ می باشد و تمامی زیرساخت های دیگر جهت جلوگیری از آلودگی هوا رعایت شده است؟ در این صورت این سوال پیش می آید که در کشورهای دیگر که تعداد برج های سربه فلک کشیده خیلی بیشتر از اینها هستند چگونه با مشکل آلودگی هوا مقابله می کنند؟
آیا برای رسیدن به جواب باید صورت مسأله را پاک کرد؟ یعنی ساختن این برج ها هیچ فایده ای جهت خانه دار شدن خانواده ها با مبالغ پایین ندارند که حالا با این لحن تصویری سیاه و منفی وجود آنها را باید عامل آلودگی هوای پایتخت نشان داد؟
و سوالهای دیگری که ذکر تمامی آنها در این مجال نمی گنجد. چیزی که مسلم است ساختن برج های منطقه ۲۲ عامل آلودگی هوای تهران نیست. ساخت برج های بلندمرتبه در غرب دریاچه باعث بزرگ شدن شهر تهران شده و از ترافیک و در نهایت آلودگی هوای تهران می کاهد- البته در بلند مدت- و این نکته باعث می شود از تراکم مرکز شهر کاسته شده و مراکز عمده تجاری تهران به سمت غرب و مخصوصا منطقه ۲۲ کشیده شود. مراکز تجاری مهمی چون ؛ ایران مال (بازار بزرگ تهران)، تهران مال (هایپراستار)، آرتمیس، رزمال، مال مون، طوبی، گلستان خیام، برج مجلل لکسون، بازار بزرگ مادر و … ده ها مرکز عمده تجاری اداری و تفریحی دیگر که همگی نشانه های ظهور سطح جدیدی از شهرنشینی مدرن در منطقه ۲۲ تهران خواهند بود.
شهرک هایی که تماما مهندسی ساز و مدرن هستند و تمامی نیازهای اهالی شهرک در خود آن تعریف شده است و به صورت چشمگیری از حجم سفرهای درون شهری در پایتخت می کاهد و دیگر همه روزه در ساعاتی اولیه صبح شاهد حجم عظیم مردمی نخواهیم بود که از حومه تهران به مرکز شهر هجوم می برند. شهرک های مدرنی مثل شهرک مسکونی چیتگر ، شهرک شهید خرازی، شهرک آسمان، شهرک صیاد، شهرک پارسیا و …
امید به اینکه با نگاهی همه جانبه نگرانه به مسائل و مشکلات روز جامعه نگاه کنیم و برای رسیدن به جوابی منطقی صورت مساله را پاک نکنیم و همیشه و در همه حال ، جانب وجدان و عدالت را در گفتار و کردارمان و آنچه نشان می دهیم ، رعایت کنیم.

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *