مقاوم سازی واحد های روستایی

مقاوم سازی واحد های روستایی
  • منتشر شده در : ۰۸ مرداد , ۱۳۹۶
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 787
  • 0

مقاوم سازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی در دست اجراست

طبق گزارش برخی از محققین در باره واحد های مسکونی در روستا ها در حال حاضر دویست هزار واحد مسکونی در دست اجرا قرار گرفته است.

همچنین طبق بررسی های ستاد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در استان ها که به ساخت و مقاوم سازی دویست هزار واحد مسکونی در روستا ها پرداخته اند اضافه کرد، که تا کنون چیزی در حدود سیصد و پنجاه هزار واحد مسکونی قبلا در کشور بازسازی شده .که این باز سازی ها هزینه زیادی را در بر داشته است .

هزینه ی زیاد در بازسازی مسکن در روستا ها به خاطر، مقاوم بودن در برابر زلزله و بلایای طبیعی میباشد. مقاوم سازی منازل روستایی از سال ۸۴ تا کنون یک رشد چهل درصدی را داشته است. در واقع این روند رو به رشد برای روستاییان مورد استقبال  دولت قرارگرفته است.

املاک تهران

کارشناسان همچنین در این خصوص بیان کردند که  بر اساس طرح مقاوم سازی مسکن روستایی، سالانه باید چیزی در حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور مقاوم سازی شود. از طرفی هم چیزی در حدود  سه هزار خانوار روستایی که مشکلاتی را داشتند در این خصوص مورد ارزیابی قرار گرفتند. مشکلاتی از جمله، داشتن بیش از دو معلول در خانواده که در اولویت دولت برای ساخت و بهسازی منازل مسکونی روستایی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

مقاوم سازی

این طرح اجرایی بهسازی منازل مسکونی در روستا ها با کمک خیراندیشان انجام می پذیرد که کمک خیرین برای روستایی ها به تازگی در دستور کار بنیاد مسکن قرار گرفته است. در حال حاضر در روستاهای کشورمان یازده هزار خانوار که دارای دو معلول یا بیشتر هستند شناسایی شده اند. از این تعداد شناسایی شده چیزی در حدود دو هزار خانوار دارای مسکن شده اند.

بعد از شناسایی خانوارهای، روستایی که مد نظر قرار گرفته اند ،سازمان بهزیستی هم همکاری خود را جهت ، معلولینی که در روستا ها زندگی میکنند بیان کرده است . با موافقت سازمان بهزیستی در این راستا یک تفاهم نامه ای میان سازمان بهزیستی و بنیاد مستضعفین امضا گردیده است.

زمانی که سازمان بهزیستی بتواند خدماتی را به معلولینی که در روستا ها زندگی می کنند و از توانایی مالی کمی برخوردار هستند و سازمان مسکن هم با احداث و یا نو سازی منازل روستایی بپردازد این توافق نامه به درستی انجام گرفته است.

با تمام مشکلاتی که وجود دارد، با منابعی که در اختیار خودمان داریم کار را پیش می‌بریم؛ باقی مانده نیازهای ما را دستگاه‌های دخیل در اختیار ما قرار می‌دهند. البته وام مورد نیاز را هم از منابع وامی که در اختیار بنیاد مسکن است، تامین می کنیم اما برای احداث مابقی واحد های روستایی مشکل وام داریم که به ‌زودی تامین خواهد شد.

وی با بیان اینکه از برکات انقلاب اسلامی برقراری عدالت اجتماعی و توسعه رفاه بوده است، ادامه داد  امروز اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته که یکی از آن‌ها تفاهم‌نامه پنج جانبه بین بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، سازمان بهزیستی، خیرین مسکن‌ساز و سازمان ملی زمین و مسکن است که منجر به احداث واحدهای مسکونی برای خانواده‌های دارای بیش از دو معلول شده است.

همچنین محققین در این عرضه عنوان کردند که وظیفه ماست برای افرادی که از فرصت‌های برابر در زندگی برخوردار نشده و دچار آسیب و سختی هستند، کار کنیم و نباید همه کار را از دولت بخواهیم. همچنین گفته شده است که این طرح نو سازی و بهسازی روستا ها هم سو با افق چشم انداز و برنامه های توسعه ای پیش رفته است. همچنین تلاش شده است که واحد های روستایی بیش از هفتاد درصد مقاوم سازی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *