رکود چندساله حاکم بر بازار مسکن و تاثیر آن بر جامعه

رکود چندساله حاکم بر بازار مسکن و تاثیر آن بر جامعه

رکود چندساله حاکم بر بازار مسکن و تاثیر آن بر جامعه
  • منتشر شده در : ۳۱ تیر , ۱۳۹۶
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 615
  • 0

بازار مسکن با وجود رکود چند ساله خود تاثیراتی بر جامعه گذاشته

رکود در بازار مسکن چالشی است که طی چند سال اخیر گریبان گیر این حوزه شده و مشکلات قابل توجهی را برای جامعه بوجود آورده است.  مساله ای که بدون شک بدلیل عدم مدیریت صحیح از طرف مدیران و مسولین نظام بوده و مقصر اصلی قلمداد می شوند.

شاید در حال حاضر تهیه ی مسکن از اهداف بسیاری از جوانان قشرهای پایین و حتی متوسط جامعه، که در ابتدای زندگی مشترک هستند خارج شده و رسیدن به آنرا در سالهای نزدیک برای خود بعید می دانند.

به گفته ی یکی از مسولین شاغل در مجلس، در سالهای گذشته بدلیل کاهش توان خرید مسکن توسط مردم، معاملات به سمت خرید و فروش خانه های قدیمی تر سوق پیدا کرده و بازار خانه های نوساز را تحت تاثیر قرار داده است.

املاک تهران

ایشان همچنین در ادامه اشاره کردند که عامل میل خرید مردم به خانه های قدیمی ساز مقایسه قیمتشان با خانه های نوساز بوده و اینکه این املاک ارزان تر هستند مردم را به سمت آنها می کشاند. موضوع دیگری که به آن پرداختند بحث بیشتر شدن قیمت ها در بازار مسکن نسبت به نرخ تورم بوده و اینکه همین مساله مشکلاتی را در معاملات این حوزه ایجاد نموده است.

بازار مسکن

ایشان بر این عقیده اند که برای رونق بازار مسکن در شرایط رکود فعلی، باید قدرت خرید مردم را بالا برد و راه حلی که برای مشکل رکود در بازار مسکن مطرح نمودند، افزایش تولید مسکن است.

این نماینده خطاب به مجلس گفتند با وجود افزایش حجم معاملات برای خانه های قدیمی ساز که این نیز میتواند خبر خوبی برای خروج از رکود بازار مسکن باشد، ولی باید دیگر بخش های این بازار را نیز دنبال کنیم و اینکار میتواند با ارائه تسهیلات ارزان قیمت رونق بگیرد.

وی یکی دیگر از موانع رونق بازار مسکن را وجود خانه های خالی از سکنه دانست و با اشاره به حجم ۲.۵میلیونی از این خانه ها، اخذ مالیات را برای چنین مواردی ضروری دانسته که باید در دستور کار قرار بگیرد تا با این راهکار، تاثیری بر میزان معاملات مسکن گذاشته شود. ایشان اضافه کردند که بحث مسکن در دولت جدید باید با مسیری مثبت و موثر پیش برده شود و حتی از نظرات این نماینده، تفکیک وزارت مربوطه بدلیل متمرکز شدن روی بحث حساس و مهم مسکن و خروج بازار مسکن به سمت رونق می باشد.

 به هر ترتیب بحث کلیدی مسکن در جامعه امروز کشور دچار التهاب شده و چالش فکری و روانی بزرگی را برای اجتماع به بار آورده است. بدون شک پیامدهای این معضل چندساله اخیر میتواند آثار جبران ناپدیری را برای مردم به بار آورده که از جمله آنها می توان به بالا رفتن سن ازدواج، رواج دلالی گری در بازار مسکن، رواج ناهنجاری ها و فساد برای رسیدن به پول و … اشاره نمود.

با نگاهی به سطح جامعه و بیان مردم میتوان مشاهده نمود که آنچه امروزه یکی از دغدغه های بزرگ مردم شده تهیه مسکن است، موردی که شاید برای یک جامعه فعال و امیدوار به آینده باید از ابتدایی ترین و در دسترس ترین نیاز ها باشد، درست مانند برخی از کشورهای کمتر مدعی که شاید برای رسیدن به مسکن هیچ گونه دغدغه ای نداشته و همین مساله باعث شده است ، آرزوها و اهدافشان امور ضروری تر زندگی قرار گیرد.

به هر حال زندگی همچنان ادامه داشته و این تنها مردم هستند که هیچگاه از تلاش و تکاپو دست بر نداشته و به زندگی خود هر چند گاهی سخت ولی به امید روزهایی بهتر ادامه می دهند.

یک دیدگاه در “رکود چندساله حاکم بر بازار مسکن و تاثیر آن بر جامعه

  1. محمد دشتستانی گفت:

    مسکن آرزوی هر کسی میباشد ولی با این قیمت ها و حقوق ما فکر کنم بتوانیم یک متر مسکن ابدی خود را بخریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *