افزایش نرخ اجاره مسکن ، چرا و به چه علت؟!

افزایش نرخ اجاره مسکن ، چرا و به چه علت؟!

چرا اجاره بها بی رویه افزایش می یابد

دولت اعلام کرد میزان افزایش سالانه اجاره از 10 تا 15 درصد نباید بیشتر باشد ؛ این درحالی است که صاحب خانه ها رقم هایی بیش از این را به مستاجران پیشنهاد می کنند.

با ورود به فصل نقل و انتقالات در بازار مسکن ، قیمت ها نیز دچارافزایش شده اند اما نه 10 تا 15درصداست ، بلکه بیشتر! احتمالا یکی از علل این موضوع کاهش نرخ سود بانکی است. چرا که هم اکنون قیمت ها در دست صاحبخانه هاست. به طوری که برای اجاره یک خانه با کمترین امکانات در مناطقی که ارزششان بسیار پایین تر از قیمت پیشنهادی است ، افراد باید ارقام بالایی را پرداخت کنند.

همین امر باعث شده که مستاجران به فکر رهن مسکن بیفتند اما با مراجعه به فایل های اجاره متوجه می شوند که تقریبا هیچ گزینه ی مناسبی برای رهن خانه پیدا نمی کنند.

املاک تهران

با بررسی آگهی های اجاره واحدهای مسکونی ، به نکته درخور تاملی می رسیم؛ و آن اینکه اجاره بسیاری از واحدها باتوجه به امکاناتی که داشت ، بسیار گران بود درحالی که تصور صاحبخانه این بود که خانه خود را دارد ارزان اجاره می دهد. این موضوع  را حتی مجید کیان پورعضو کمیسیون عمران ، عنوان کرده و تاکید می کند که دولت متوسط افزایش اجاره بها را تک نرخی اعلام کرده بود.

البته گزارش های میدانی حاکی از آن است که نرخ اجاره در برخی محله های تهران بین 10 تا 25 درصد و در برخی مناطق تا 40 درصد هم افزایش داشته است.

اجاره بها

حسام عقبایی ، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران در واکنش به این شرایط می گوید: وضعیت بازار اجاره بها به طور کلی نباید تغییری داشته باشد چراکه رشد قیمت معاملات مسکن بر بازاراجاره بها تاثیر خواهد گذاشت و با توجه به رکود موجود در بازار مسکن ، انتظار افزایش نرخ اجاره بها را نداشتیم.

وی درباره علل افزایش نرخ اجاره بها طی سال های گذشته می گوید: واقعیت آن است که مالکان ارزش قیمت ملک را با سود بانکی قیاس می کنند که باوجود نرخ سودبانکی بالا ، این تصور ایجاد می شود که مالکان برای اجاره باید نرخ های بیشتری را درنظر بگیرند.

به اعتقاد رییس اتحاد یه مشاوران املاک نیز افزایش اجاره بها بین 7 تا 10 درصد عقلانی است. پس به دلیل عدم افزایش قیمت مسکن ، مالکان ارزش قیمت مسکن را باسود بانکی مقایسه نکنند و در ارائه قیمت اجاره بها انصاف را مراعات کنند.

از طرفی ، به گزارش بانک مرکزی ، نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به خردادماه  امسال نسبت به مدت مشابه در خرداد ماه سال 95 معادل 10.2 درصد بوده است.سوال اینجاست : در حالی که نرخ تورم در حدود 10 درصد است ، چرا افزایش سالانه اجاره بها با ارقامی بیشتر از این مقدار اتفاق می افتد؟

حسن محتشم ،رییس انبوه سازان استان تهران در این باره می گوید: تقاضای بالا در بازار اجاره از دلایل اصلی برای این افزایش قیمت به شمارمی رود و به نظر می آید که این رشد قیمت ها بیش از نرخ تورم باشد.

وی اذعان داشت : رکودی که در بازار مسکن به وجود آمده نقش بسزایی در افزایش قیمت اجاره دارد وبا توجه به ازدیاد تقاضا در این بخش ، بسیاری از مالکان تمایل به ورود به بازار اجاره دارند.

محتشم عدم رونق بازار مسکن را متاثر از شرایط اقتصادی کشور می داند و می گوید : با استفاده از تسهیلات، بسیاری از خانه اولی ها که سپرده گذاری کرده بودند ، می توانند واحد مسکونی با متراژ پایین خریداری کنند اما این تعداد اثرچندانی بر رونق بازار مسکن نخواهد داشت و چون در فصل نقل و انتقالات و جابجایی مستاجران یعنی بین خرداد تا شهریورماه قرارداریم ، ناخودآگاه میزان اجاره ها افزایش خواهد داشت.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز