شرط های ناممکن وام مسکن مهر

شرط های ناممکن وام مسکن مهر

پروژه مسکن مهر در صورتی که وام 40 میلیونی به آن تعلق گیرد، از این شرایط خارج می شود

یکی از مهمترین پروژه های ملی در حوزه مسکن، پروژه بزرگ مسکن مهر است که شاید هیچ گاه چنین پروژه بزرگی در کشور تکرار نشود. پروژه مسکن مهر ایده بسیار خوبی بود که متاسفانه در عمل به درستی اجرا نشد. یکی از بزرگترین مشکلات مسکن مهر، انتخاب محل ساخت این پروژه در اکثر شهرها بوده است. متاسفانه اکثر پروژه های مسکن مهر در حاشیه شهر ها و در برخی از شهر ها کیلومتر ها دور تر از شهر ساخته شده اند. طبیعتا ایجاد زیرساخت های سلامت و تفریح در این پروژه ها طول خواهد کشید و دوری این ساختمان ها از شهر باعث ایجاد مشکلات عدیده ای برای مهر نشینان کرده است.

املاک تهران

یکی دیگر از مشکلات مسکن مهر عدم تحقیق در مورد عرضه و تقاضا است. متاسفانه در حالی که در بسیاری از شهر ها هنوز با کمبود مسکن مواجه هستیم و متقاضیان زیادی پشت درهای مسکن مهر باقی مانده اند، در برخی از شهر ها واحد های خالی فراوانی در پروژه های مسکن مهر وجود دارد که هیچ متقاضی برای آن ها نیست. اگر این نیاز سنجی به موقع و درست انجام می شد قطعا شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

مسکن مهر

دولت یازدهم در حالی که در اوایل دولت خود نسبت به این پروژه با گارد خاصی پیش می رفت اما در ماه های اخیر رویکرد تازه ای در پیش گرفته است. هرچند همچنان وزیر محترم مسکن سخن از بیهوده بودن این طرح می زند، اما دولت و به تبع آن وزارت مسکن تصمیم گرفته اند تا این پروژه را تا پایان دولت به اتمام برسانند. البته چرا بعد از سه سال این عزم جدی در آستانه انتخابات شکل گرفته است سوالی است که برای همه بی جواب مانده اما آنچه که مهم است این است که در صورت اجرایی شدن این قول از سوی دولت، شاهد اتفاقات خوبی برای مردم خواهیم بود.

در راستای این تصمیم دولت برای اتمام پروژه مسکن مهر تا پایان دولت، اولین گام در شورای پول و اعتبار اتفاق افتاد. طبق مصوبه ی شورای پول و اعتبار وام مسکن مهر با افزایش جهشی رو به رو شده و از 30 میلیون به 40 میلیون ارتقا پیدا کرد. این افزایش 10 میلیونی امید سرمایه گذاران و خریداران مسکن مهر را زنده کرد تا شاهد تحرک در این بازار باشیم.

اما در اجرای این مصوبه بانک مسکن سه شرط برای ارائه وام گذاشت که سنگی بزرگ برای دریافت وام به حساب می آمد و به گفته انبوه سازان مشکلی بر مشکلات قبلی افزود تا جایی که بعد از گذشت یک ماه از آغاز پزداخت وام 40 میلیونی، هنوز هیچ وامی پرداخت نشده است. در واقع این سه شرط پرداخت وام را عملا نا ممکن ساخته است.

این سه شرط عبارت بودند از :

  1. پیمانکاران نباید هیچ چک برگشتی داشته باشند
  2. باید مفاصا حساب مالیاتی خود را تا پایان سال 94 تسویه کرده باشد
  3. حسابرسی تمامی فعالیت های مالی پیمانکار تا پایان سال 94 تکمیل شده و به تایید مراجع ذی صلاح رسیده باشد

البته پس از واکنش های منفی نسبت به این سه شرط بانک مسکن، طی ابلاغیه بانک مسکن اعلام کرد که داشتن این سه شرط الزامی نیست اما به گفته انبوه سازان هنوز مشکل برطرف نشده و یکی از این شروط باقی مانده است.  شرط باقی مانده این است که مفاصا باید حساب مالیاتی خود را تا پایان 94 را ارائه کرده باشد. تا زمانی که این شرط برداشته نشود شاهد اتفاق خاصی در بازار مسکن مهر نخواهیم بود.

در صورتی که عزم دولت برای اتمام مسکن مهر جدی باشد باید با پیگیری مطالبات انبوه سازان این شرط را نیز جلوی پای آنان بر دارد تا این روند با تسهیل بیشتری صورت گیرد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز