اقدامات پایانی دولت برای بازار مسکن

اقدامات پایانی دولت برای بازار مسکن

بازار مسکن در ماه های پایانی دولت یازدهم نیازمند تدبیر شدید مسئولان است

متاسفانه چند سالی است که بازار مسکن دچار رکود بسیار شدیدی شده است و تلاش مسئولان نیز برای درمان این مشکل کارگر نبوده است. بازار مسکن نیازمند علاج قطعی است تا علاج های موقتی و زود گذر . درمان هایی که توسط دولتمردان برای این بازار تجویز می شود بیشتر شبیه به علاج و درمان های سرپایی است تا یک جراحی اساسی و منطقی. در سال های گذشته و با توجه به نارضایتی شدید مردمی از وضعیت رکود در بازار مسکن، دولت اقداماتی را برای رفع این مشکل انجام داده است. هرچه به پایان دولت یازدهم و موعد انتخابات نزدیک می شویم این اقدامات بیشتر می شود.

املاک تهران

البته بسیاری از این اقدامات هنوز در حد مصوبه و روی کاغذ است و هنوز به صورت عملی اتفاقات خیلی خوبی نیوفتاده است اما رسانه های خاصی این اقدامات کاغذی را چونان اقدامات عملی شده به جامعه الغا می کنند. اتفاقی که می تواند باعث فریب مردم در زمینه مسکن و بازار مسکن باشد.

بازار مسکن

همانطور که در گزارش ها آمده بود، دولت قول داده بود مسکن مهر را تا پایان دولت یازدهم یعنی در مرداد 96 به اتمام برساند. به همین منظور طبق مصوبه شورای عالی پول و اعتبار مقرر شد تا بانک مسکن وام 40 میلیونی به متقاضیان وام مسکن مهر ارائه دهد تا برای خرید مسکن مهر تسهیل گری صورت گیرد. اما در عمل این اتفاق به صورت قطعی نیفتاد و مشکلات بسیار زیادی بر سر پای وام گیرندگان گذاشته شده است. سازندگان مسکن اگر بخواهند وام به واحد های آن ها تعلق بگیرد باید روند طولانی ای را طی کنند که همین امر می تواند ایجاد مشکلات اساسی برای آن ها داشته باشد.

اما دولت برای کمک به وضعیت خانه دار شدن افراد کم بضاعت اقدام به طراحی نوعی مسکن به نام مسکن اجتماعی کرد و آن را به تصویب هیئت وزیران نیز رساند. در این طرح که با کمک خیرین و نهاد های خیریه ای اجرایی خواهد شد، جامعه هدف افراد کم بضاعت و بی بضاعت هستند که از نعمت خانه بی بهره هستند. این طرح قرار است با کمک برخی از خانه های مسکن مهر انجام شود تا در اجرایی آن تسریع شود. البته مهمترین نکته اتکا این طرح استفاده از بافت فرسوده شهر ها به جای حاشیه ی شهر است. همین امر مهمترین عامل تمایز مسکن اجتماعی با مسکن مهر است . البته شرایط تسهیلات ویژه این طرح نیز از نقاط قوت آن است. اما این طرح هم هنوز تا اجرا شدن در کل کشور فاصله زیادی دارد و معاوم نیست به عمر این دولت کفاف بدهد یا نه.

آن چیز که مشخص است دولت یازدهم باید در فرصت باقی مانده تا پایان دولت، در حوزه مسکن غوغایی به پا کند. در صورتی که دولت بتواند رکود به وجود آمده در بخش مسکن را درمان کند، بخش های دیگر اقتصاد نیز با تحرک بسیار شدیدی روبه رو خواهد شد و همین امر می تواند کمک بسیار زیادی برای تداوم این دولت در دولت دوازدهم داشته باشد. مسکن یکی از مهمترین شاخص های اقتصاد است که در رضایت و عدم رضایت مردم نقش مهمی دارد. همین مسکن مهر که توسط وزیر دوباره رای گرفته راه و مسکن طرحی مزخرف نام گرفت، یکی از دلایل اقبال دوباره مردمی به رییس دولت نهم بود تا دوباره دولت دهم را تشکیل دهد. نا گفته نماند دولت یازدهم نیز اخیرا با استفاده از همین طرح مزخرف و با وعده هایی که در این زمینه داده است توانسته نظر و علاقه مردم را به خود جلب کند.

امید است با نگاه کلان به بازار مسکن، علاج های موقتی این درد سوزناک به علاج های قطعی تبدیل شود.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز