شرایط و نحوه دریافت وام بافت فرسوده ( نوسازی مسکن ) سال 1401

شرایط و نحوه دریافت وام بافت فرسوده ( نوسازی مسکن ) سال 1401

شرایط و نحوه دریافت وام بافت فرسوده ( نوسازی مسکن ) سال 1401


 

شرایط وام بافت فرسوده سال ۱۴۰۱

از شرایط وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ می توان، مهمترین شرط آن که وجود ملک در محدوده بافت فرسوده است را نام برد. در صورتی وام به مالکان داده می شود که پروژه آنها در کمترین حالت ممکن، ۱۰ درصد پیشرفت کرده باشد. برای دریافت وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ به سپرده گذاری بانکی نیاز نیست. همچنین امتیازهایی مثل گرفتن انشعابات گاز، آب و برق رایگان، شامل حال مالکان وام گیرنده خواهد شد. شهرداری هم برای گرفتن مجوزها به این مالکان تخفیف هایی مناسب و ویژه خواهد داد.
 

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد سقف وام نوسازی مسکن ۴۵۰میلیون تومان و در چهار شهر به ۶۰۰میلیون تومان رسید. همچنین ۱۵۰میلیون تومان از این وام با سود صفر درصد داده خواهد شد. این وام به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟


به گزارش املاک صدف  در اولین روز از سال جدید، معاون وزیر راه و شهرسازی، از افزایش سقف وام نوسازی مسکن خبر داد. بانک مسکن این وام را برای ملکی که در بافت فرسوده شهر قرار داشته باشد بدون سپرده‌گذاری پرداخت می‌کند.

پروژه های مطمئن و عالی :

پروژه تریتیومvip

پروژه زاگرس

پروژه نیکان

 

این وام با دو و نیم برابر شدن در تهران به ۴۵۰میلیون، در کلان شهرها به ۴۰۰میلیون و در سایر شهرها ۳۵۰ میلیون تومان رسید و این مبلغ در شهر مشهد، قم، شیراز و تهران و در محدوده حرم امام رضا (ع)، حرم حضرت معصومه (ع)، حرم شاهچراغ (ع) و حرم حضرت عبدالعظیم (ع) تا سقف ۶۰۰میلیون تومان افزایش یافت.

سامانه ثبت نام وام مسکن بافت فرسوده

وزارت راه و شهرسازی یک سامانه ثبت نام وام مسکن بافت فرسوده، با این آدرس الکترونیکی www.facility.udrc.ir  ساخته است. مالکان می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام مسکن حمایتی نیز درخواست وام بافت فرسوده را ثبت نمایند. ثبت نام کردن در سامانه الکترونیکی برای وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ اجباری است. هر کسی که تمایل به گرفتن این وام دارد باید به سامانه مراجعه کرده و ثبت نام کند. اگر شرایط ثبت نام را داشته باشد حتماً وام شامل حال او خواهد شد.

مدارک لازم برای ثبت نام وام بافت فرسوده ۱۴۰۱

مالکانی که تصمیم به گرفتن وام دارند، باید مدارک مهم برای ثبت نام وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ در سامانه را ارائه دهند. آن مدارک عبارتند از: 
ارائه نقشه موقعیت ملک، که نشان دهد ملک در حیطه بافت فرسوده قرار دارد.
ارائه اسکن از پروانه ساختمانی.
ارائه اسکن صفحه اول و دوم و صفحه انتقال سند تک برگی.
ارائه اسکن تمام صفحه های شناسنامه و کارت ملی مالک.
ارائه اسکن گواهینامه برای تایید شرایط.
ارائه اسکن اساسنامه برای احراز شرایط تعاونی یا صندوق.
ارائه اسکن مدارک تجمیع املاک.
ارائه عکس از مرحله های اسکلت بندی، تخریب و … .

ثبت نام وام بافت فرسوده 1401

سود وام نوسازی چقدر است؟

 به گفته محمد آیینی، سود وام نوسازی بافت فرسوده در تهران ۱۲درصد، در کلان‌شهرهای دیگر ۱۱درصد و در دیگر شهرها ۱۰درصد است. در تمام این موارد ۱۵۰میلیون تومان از مبلغ وام با نرخ سود صفر درصد پرداخت می‌شود. علاوه بر این در تهران ۱۵۰میلیون تومان دیگر از این تسهیلات و در سه شهر دیگر قم، شیراز و مشهد ۲۰۰میلیون تومان با سود ۹درصد و اگر متقاضیان زیر پوشش نهادهای حمایتی باشند، سود این بخش از تسهیلات چهار درصد است.

به گفته وی، باقی‌مانده مبلغ وام برای سایر متقاضیان سود ۱۸درصد دارد و در مجموع اینکه سود وام برای مالک زیر پوشش نهادهای حمایتی ۹.۱درصد است و برای افراد غیرمشمول یا سازندگان ۱۱درصد محاسبه می‌شود. علاوه بر این مالکان می‌توانند از امتیازات دیگری مانند انشعابات رایگان آب، برق و گاز استفاده کنند و شهرداری برای مجوزهای ساخت‌وساز این دسته از مالکان تخفیف‌های ویژه قائل شده است.

به گفته وی تمام مالکان و انبوه‌سازانی که در محدوده بافت فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت تاریخی اقدام به ساخت و ساز کرده‌اند و مالکانی که پلاک آنها در بافت هدف قرار دارد، پروانه ساخت و ساز را دریافت کردند و پروژه آنها حداقل ۱۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، می‌توانند با دو روش برای دریافت تسهیلات بافت فرسوده ۱۴۰۱ اقدام کنند.

چگونه متوجه شویم خانه‌مان در بافت فرسوده قرار دارد؟

مالکان مسکن، می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت بازآفرینی شهری ایران و با وارد کردن کدپستی منزل مسکونی خود از واقع شدن آن در بافت فرسوده استعلام بگیرند.

چگونه وام نوسازی بگیریم؟

یکی از روش‌های دریافت وام نوسازی مسکن بافت فرسوده، مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی و سامانه ثبت‌نام مسکن حمایتی است که با انتخاب گزینه بافت فرسوده ثبت‌نام انجام می‌پذیرد. روش دیگر مراجعه به‌صورت مستقیم به سایت شرکت بازآفرینی شهری ایران و نشانی facility.udrc.ir است تا فرآیند ثبت‌نام دریافت تسهیلات نوسازی بافت فرسوده صورت بگیرد.

همچنین به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی افراد می‌توانند با معرفی شرکت بازآفرینی شهری به صندوق کارآفرینی امید وام ودیعه برای اسکان موقت دریافت کنند. مبلغ وام ودیعه در زمان حاضر ۶۰میلیون تومان برای تهرانی‌ها و ۴۵میلیون تومان برای ساکنان سایر شهرهاست. نرخ سود وام ودیعه این دسته از افراد چهار درصد قرض‌الحسنه است و بازپرداخت وام ودیعه ۳۶ماهه در نظر گرفته شده است.

مراحل دریافت وام ساخت بافت فرسوده

مراحل دریافت وام ساخت بافت فرسوده، شامل ۳ مرحله می شود. این مراحل عبارتند از:
۱– ارائه مدارک توسط مالک به مراجع و گرفتن معرفی نامه ای برای اثبات مشمولیت استفاده از وام بافت فرسوده ۱۴۰۱، برای بانک عامل. یک ماه مهلت است از زمان صدور تا ارائه معرفی نامه به بانک. بعد از گذشت یک ماه دیگر بانک آن معرفی نامه را نخواهد پذیرفت.
۲– بررسی کردن طرح و گرفتن استعلام متقاضی، از لحاظ نداشتن چک برگشتی و اقساط معوق. بعد از گرفتن مدارک متقاضی، بانک ۲ ماه مهلت دارد که طرح را تایید یا رد کند.
۳– در صورت تأیید شدن طرح، پرونده تشکیل می شود. قراردادی بین بانک و متقاضی بسته می شود و تسهیلات بر طبق پیشرفت پروژه، به متقاضی پرداخت خواهد شد. قرارداد مشارکت مدنی نیز در پایان فونداسیون منعقد می شود. 

مراحل دریافت وام ساخت بافت فرسوده

مبلغ و اقساط وام بافت فرسوده ۱۴۰۱

وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ برای شهر تهران و سه کلان شهر دیگر ۶۰۰ میلیون تومان است. در دیگر شهرهای بزرگ مبلغ این وام ۴۰۰ میلیون تومان می باشد. در شهرهای دیگر که جمعیت کمتری دارند مبلغ وام به ۳۵۰ میلیون رسیده است. مبلغ و اقساط وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ نسبت به سالهای قبل بیشتر شده است. هم مبلغ وام و هم تعداد اقساط آن اضافه شده اند. بازپرداخت وام بافت فرسوده، قبلاً   ۱۲ ساله بود ولی امسال تعداد اقساط را زیاد کرده اند. بازپرداخت وام ۲۰ ساله شده است. با بالا رفتن تعداد اقساط قطعا مبلغ آنها هم کمتر می شود و پرداخت کردن، اقساط راحت تر خواهد شد.

وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ بانک مسکن چند درصد است؟

در پاسخ به این سوال که وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ بانک مسکن چند درصد است؟ معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است: که نرخ سود وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ برای تهران ۱۲ درصد، برای دیگر کلان شهرها ۱۱ درصد و برای شهرهای کم جمعیت ۱۰ درصد است. البته لازم به ذکر است که ۱۵۰ میلیون از وام بدون هیچ سودی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی نرخ سود ۹٫۱ درصد شامل حالشان می شود. این وام ها تقسیم می شوند و هر قسمت خودش نرخ سودی دارد که ما به صورت میانگین آن را بیان کرده ایم.

چگونگی اخذ وام نوسازی بافت فرسوده ۱۴۰۱

وام نوسازی بافت فرسوده ۱۴۰۱ فقط به املاکی تعلق میگیرد، که جزو بافت فرسوده محسوب شوند. کارشناس ها تعیین میکنند که آیا این ملک در محدوده بافت فرسوده است یا خیر. متقاضی درخواست خود را به بانک می دهد. بانک کارشناس های خود را به محل ملک می فرستد. آنها تعیین میکنند که آیا هزینه های این ملک دارای توجیه اقتصادی هستند؟ اگر کارشناس ها ملک را تایید کنند، وام به آنها تعلق گرفته و طی مراحلی پرداخت خواهد شد.

کلام آخر

در این مقاله توضیحات لازم در مورد شرایط و نحوه دریافت  وام بافت فرسوده ۱۴۰۱ ارائه شد. ابتدا  با این وام آشنا شدیم و سپس سایت و نحوه ثبت نام در آن را توضیح دادیم. در ادامه مدارک لازم قبل از اقدام به نام نویسی را ذکر کردیم و نکاتی که ذکر آن لازم بود برشمردیم. با توجه به اینکه خانه های زیادی در تهران و کل کشور در بافت فرسوده قرار دارند مطالعه این نکات میتواند برای مالکان مسکن بافت فرسوده مفید باشد. در آخر اگر سوالی دارید در قسمت دیدگاه ها با ما در میان بگذارید.


کاربر محترم، صفحات زیر را هم ببینید :

پیش فروش آپارتمان در تهران

پیش خرید آپارتمان در تهران

فروش آپارتمان 70 متری در تهران

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (38 رای)