تعاونی سپاشهر در دیپلمات چه کرد؟

تعاونی سپاشهر در دیپلمات چه کرد؟

بیش از یک سال از آغاز فعالیت تعاونی سپاشهر می گذرد. شاید نام این تعاونی مسکن کمی غلط انداز باشد اما باید گفت که این تعاونی هیچ ربطی به سپاه یا ارگان های مشابه ندارد و با انگیزه ی بالا شروع بکار نمود. فروردین سال 97 بود که این تعاونی مسکن، پذیره نویسی پروژه برج 15 طبقه دیپلمات را آغاز کرد. با شرایط مناسب که با آورده ی اولیه ی معقول و اقساط متناسب با شرایط هر خریداری مطابقت داشت و دفاتر املاک و بنگاه های مسکن، با هماهنگی تعاونی شروع به کاگزاری پروژه مسکونی دیپلمات نمودند. نگارنده نیز طی مقاله ای تحلیلی در تاریخ 28 فروردین 1397 به معرفی و تحلیل این پروژه و سازنده آن پرداخت. اما آنچه موضوع مطلب امروز است تحلیل عملکرد یک ساله ی تعاونی سپاشهر در پروژه ی دیپلمات است. 
پس از یکسال و اندی از شروع پذیره نویسی پروژه دیپلمات توسط تعاونی مسکن سپاشهر، هنوز هیچ اقدامی روی پروژه انجام نشده است و از نظر درصد پیشرفت فیزیکی، پروژه دیپلمات گزارشی ارائه نداده است و جالب اینکه در زمان پذیره نویسی و تا دو سه ماه پس از آن نیز بازار خرید و فروش امتیاز پروژه دیپلمات گرم بود و بیشترین کسانی که در این بازار گرم و خرید و فروش دخیل و ذینفع بودند بنگاه های مسکن مرتبط با تعاونی بودند. پس از آن تاریخ کم کم پروژه دیپلمات از سر زبان ها افتاد و دیگر خبری از این پروژه نشد. حال سوال اینجاست که مگر تعاونی سپاشهر برآورد هزینه و زمان ساخت نداشته است که شروع به پذیره نویسی کرده است و اقساط نیز برای اعضا تعریف نموده است؟ قطعا داشته است! و نکته ی بعدی اینکه تمامی واحدهای موجود در این پروژه را به فروش رسانده و پذیره نویسی کرده است. قطعا واحد خالی نمانده است که کار به خرید و فروش امتیاز پروژه دیپلمات کشیده است. پس چرا به میزان پولی که از اعضا دریافت کرده است، پس از گذشت بیش از یکسال هنوز پیشرفتی در پروژه حادث نشده است؟
نکته ی جالب تر اما اینجاست. با شرحی که از عملکرد تعاونی سپاشهر در پروژه دیپلمات ارائه شد، این تعاونی مسکن طی همین یک سال گذشته اقدام به پذیره نویسی سه پروژه دیگر نموده است. پروژه مروارید سپاشهر(S2 و K2) در مرواریدشهر و پروژه موسوم به بانک ملی در بلوار کوهک. (البته تعاونی مسکن بانک ملی دو برج از 3 برج این پروژه را به اعضای خود اختصاص داده است و هم اکنون تمامی مراحل ساخت بلوک های خود را از تعاونی سپاشهر تفکیک نموده است). کمی به عقب برگردیم! دقیقا یک سال قبل نیز همین اتفاقات در جریان بود. این روزها نیز آگهی بنگاه های مسکن منطقه 22 را روی سایت دیوار که نگاه کنید پر است از آگهی امتیاز پروژه مرواریدسپاشهر و پروژه سپاشهربانک ملی!
چه اتفاقی در جریان است؟ این دو پروژه پذیره نویسی خود را تکمیل کرده اند و هم اکنون امتیاز آنها خرید و فروش می شود. براساس کدام سابقه و رزومه؟ پروژه دیپلمات اولین پروژه ی تعاونی سپاشهر بود و شرح عملکرد تعاونی در این پروژه گفته شد. چه کسانی سود سرشار این روال کار کردن را می برند؟ من به شما می گویم... کسانی که هوا می خرند و هوا می فروشند! قطعا می دانند که این پروژه با این تعاونی مسکن به فرجام نخواهد رسید. در زمان پذیره نویسی به تعداد بالا ثبت نام می کنند و زمانی که پذیره نویسی بسته شد، با سودی که نامش حق امتیاز است، آن را به مصرف کننده ی از همه جا بیخبر می فروشند و پروژه ی بعدی و پذیره نویسی بعدی و ... این داستان همچنان ادامه دارد. 
شاید شروع و بهانه ی این مطلب تعاونی سپاشهر و عملکردش در پروژه دیپلمات و پروژه های بعدی باشد که هنوز در کل این سه پروژه به جز حصارکشی و نصب تابلوی تعاونی، کلنگی هم بر زمین زده نشده است، اما خیلی کلی تر و از بالا اگر به داستان سفته بازی و خرید و فروش امتیاز نگاه کنیم، تیغ دولبه است. اگر انتخاب درست و معقولی داشته باشیم به خانه و منافعی که مدنظر داشته باشیم می رسیم. ولی اگر بدون بررسی انتخاب و خرید کنیم، تنها هوایی خریده ایم که در حد یک برگ کاغذ یا یک دفترچه ی خیلی شیک چیزی نصیبمان نشده است. 

نگارنده؛ بزرگمهر کیانی

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (22 رای)
sepide hashemi در 1398/09/13 ساعت 12:59

ممنون از مقالات شما
لطف مي كنيد شميم ٣ رو بررسي بفرماييد

حسین جعفری در 1398/09/15 ساعت 10:29

سلام ممنون از لطف تون البته در سایت به این پروژه پرداختیم ولی حتما طی مقاله ای عملکرد تعاونی سازنده شمیم 3 رو بررسی خواهیم کرد.

شاهرخ در 1398/09/11 ساعت 10:25

برکالله واقعا برکالله