بهترین طبقه آپارتمان

دسته بندی ها: اموزشی

بهترین طبقه آپارتمان

اگر قصد خرید و یا اجاره آپارتمان را داشته باشید حتما به این موضوع برخورده اید که کدام طبقه آپارتمان از شرایط بهتری برای سکونت برخوردار است. در این میان بررسی و توجه به برخی نکات می تواند در تصمیم گیری کمک بسیاری به شما کرده تا بر اساس آن انتخاب مناسب تری داشته باشید.

در این مقاله خواهید خواند:

آپارتمان نشینی و نکات پیرامون آن

با توجه به تغییر الگوی زندگی و افزایش شهرنشینی به سبب کمبود زمین و افزایش قیمت آن امروزه شاهد گسترش آپارتمان و این سبک زندگی هستیم. آپارتمان ها بر اساس تعداد طبقات و تعداد واحد های تعریف شده شامل مجتمع های کم واحد و برج ها می باشد که هر کدام از مزایا و معایب خاصی برخوردار هستند. یکی از مهمترین دلایلی که موجب افزایش آپارتمان نشینی در بین مردم شده است، مناسب بودن قیمت واحد ها در مقایسه با خانه های ویلایی می باشد که این موضوع از مشترک بودن زمین در بین طبقات و واحد های مربوطه نشات می گیرد بطوری که هر واحد بر اساس متراژ زیربنایی که دارد از زمین آن ملک سهم می برد که تحت عنوان قدرالسهم شناخته می شود. 

 

صفحات زیر را هم حتما ببینید :

 

در این میان برای خرید آپارتمان بایستی نکاتی را در نظر گرفت که در مقایسه با موارد مشابه بتوان بهترین گزینه موجود را انتخاب کرده و روی آن سرمایه گذاری کنیم. چرا که توجه به برخی نکات نه تنها از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند بلکه موجب شده تا خریدار بهره خوبی از انتخاب خود ببرد. از جمله این نکات که در زمان خرید بایستی مد نظر داشته باشیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت ملک
 • عمر ساختمان
 • امکانات آپارتمان و واحد مربوطه
 • طبقه و جانمایی واحد مربوطه
 • فرهنگ محله و افراد ساکن در آن
 • وضعیت سند
 • آب و هوای منطقه
 • دسترسی های محلی
 • اولویت های فردی

آپارتمان نشینی و نکات پیرامون آن

انتخاب طبقه در آپارتمان های بدون آسانسور

با توجه به افزایش تعداد آپارتمان ها در شهر ها قوانینی برای ساخت و اجرای ساختمان های بلند و چند طبقه گذاشته شده است که یکی از آن ها ضرورت وجود آسانسور در ساختمان های بیش از سه طبقه می باشد. این موضوع در ساختمان های بلند از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چرا که برای رفت و آمد ساکنین و رفاه آنها ضرورت بسیاری دارد. این قوانین مربوط به ساختمان هایی می باشد که جدیدا ساخته شده و گواهی پایان کار دریافت کرده باشند، اما در میان ساختمان هایی که در گذشته و بر اساس قوانین قدیم اجرا شده اند نیز آپارتمان هایی را شاهد هستیم که با وجود تعداد طبقات بیشتر بدون آسانسور هستند. لذا در این گونه ساختمان ها تعریف بهترین طبقه و معیارهای انتخاب آن که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت، متفاوت بوده و بیشتر از سایر معیارها، سهولت در رفت و آمد اهمیت خواهد داشت. در ساختمان هایی که فاقد آسانسور هستند، طبقات اول و نهایت دوم جزو بهترین طبقات بوده و مزایای قابل تاملی در مقایسه با دیگر طبقات خواهند داشت، چرا که رفت و آمد ساکنین در این طبقات سهولت بیشتری داشته و لذا طرفدار بیشتری نیز دارند. از آنجایی که در این گونه ساختمان ها نبود آسانسور در و همچنین سختی رفت و آمد در طبقات بالاتر از طبقه دوم مطرح می باشد، بر خلاف آپارتمان های جدید و نوساز که دارای آسانسور هستند، با افزایش طبقه شاهد کاهش قیمت هستیم. به عبارتی طبقات اول و دوم در ساختمان های بدون آسانسور به دلیل رفت و آمد آسان تر از قیمت بالاتری نیز برخوردار هستند.

انتخاب طبقه در آپارتمان های بدون آسانسور

بهترین طبقه آپارتمان و معیارهای انتخاب آن

بهترین طبقه آپارتمان گذشته از کلیات آن که در ادامه شرح داده می شود، به اولویت های فردی و شرایط زندگی افراد بستگی دارد. بطوری که در این میان یکی از اصلی ترین مواردی که باید به آن توجه داشت، جوان و یا مسن بودن و یا مریض بودن افراد می باشد. چرا که در صورت مسن بودن و یا داشتن معلولیت یکی از افراد خانواده، طبقه اول بهترین گزینه خواهد بود در حالی که در صورت نبود موارد ذکر شده می توان به گزینه های بیشتر و دیگر طبقات فکر کرد.

از جمله نکاتی که در زمان انتخاب طبفه آپارتمان بایستی به آن توجه داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهولت دسترسی و رفت آمد
 • دوری از سر و صدا
 • چشم انداز
 • امنیت
 • فشار آب 
 • گرما و سرما

در حالت کلی هر یک از طبقات ساختمان چه در طبقات بالایی و چه طبقات ابتدایی برج ها مزایا و معایب مربوط به خود را داشته و نمی توان بطور قطع یکی از آنها را خوب یا بد دانست اما بر اساس اولویت های فردی می توان روی مزایایی که با نیاز های شما همسو باشد تمرکز کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

سهولت دسترسی در طبقات مختلف آپارتمان

اولین موردی که در طبقات مختلف آپارتمان ها به ذهن می رسد دسترسی به واحد مربوطه می باشد که در صورت وجود آسانسور در برج و یا آپارتمان به راحتی می توان به طبقات بالاتر نیز دسترسی آسانی داشت اما بایستی این نکته را در نظر داشت که احتمال خرابی آسانسور همیشه خواهد بود. علاوه بر این همان طور که عنوان شد برخی از آپارتمان ها فاقد آسانسور هستند که در این موارد طبقه اول را می توان بهترین گزینه دانست. چرا دسترسی به طبقات بالاتر به سختی و با استفاده از پله ها امکان پذیر می باشد.

در ساختمان هایی که دارای آسانسور هستند می توان معیارهای دیگر را نیز مورد بررسی قرار داد چرا که طبقات بالا از مزایای بسیاری برخوردار هستند که می تواند برای افراد جذاب باشد، اما در این ساختمان ها نیز احتمال قطع برق، خرابی آسانسور، ترافیک موجود در طبقات و... می تواند مشکلاتی را برای ساکنین فراهم آورد. لذا اگر این موضوعات برای شما اهمیت دارد می توانید به طبقات ابتدایی ساختمان فکر کنید و برای بررسی وی

 با در نظر گرفتن این مورد بهترین طبقه آپارتمان را می توان طبقه اول دانست، چرا که براحتی در دسترس بوده و در موارد احتمالی تعداد پله کمتری را بایستی طی کنیم.

دسترسی در طبقات مختلف آپارتمان

چشم انداز و نور گیری خانه

چشم انداز و به طور ویژه نورگیری خانه و واحد مسکونی تاثیر بسزایی در کیفیت زندگی افراد دارد. خانه های نورگیر به دلیل روشن بودن فضای داخل خانه علاوه بر تمام مزایای جانبی مانند امکان پرورش گل و گیاه و گرمای خانه، موجب سرزندگی افراد و ساکنین می شود که بسیار نیز مورد توجه می باشد. نورگیری و چشم انداز واحد یکی از ویژگی هایی است که قیمت ملک را افزایش داده و در عین حال فروش و یا اجاره ملک را نیز سرعت می بخشد. این ویژگی ها یکی از پر طرفدارترین خصوصیات واحدهای مسکونی می باشد که می تواند در زمان انتخاب طبقه مورد توجه قرار گیرد.

 این دو مورد در طبقات ابتدایی آپارتمان قابل توجه نمی باشد، به طوری که این طبقات از چشم انداز خاصی بهره نبرده و تنها شاهد عبور مرورها در خیابان و یا کوچه خواهند بود. در صورت همجواری ساختمان ها با برج های بلند، نور گیری طبقات ابتدایی بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و کم خواهد بود، که این دو مورد، جزو نکات منفی و معایب طبقات ابتدایی به شمار می رود.  این ویژگی در صورتی که ساختمان مجاور خیلی مرتفع باشد طبقات بالاتر را نیز تحت تاثیر قرار داده و موجب کاهش نور در واحد های این طبقات خواهد شد.

در مقابل در طبقات بالایی برج ها علاوه بر امکان نورگیری مطلوب خانه، چشم انداز بهتری را شاهد هستیم به طوری که علاوه بر چشم انداز های شهری، در صورت وجود فضای سبز و یا بوستانی در آن نزدکی بسیار بر این برتری طبقات بالا افزوده خواهد شد که نکته ای قابل توجه و پر طرفدار برای ساکنین می باشد. در طبقات بالاتر به سبب نورگیری مناسب تر و چشم انداز بهتر قیمت بالاتری را نیز شاهد هستیم که نشان از بهتر بودن شرایط زندگی در طبقات بالایی می باشد.

چشم انداز

امنیت

امنیت یکی از ویژگی های مهم برای افراد در زمان انتخاب محل سکونت می باشد. این نکته در آپارتمان ها نیز اهمیت دارد چرا که به لحاظ امنیت واحد های یک آپارتمان، طبقات بالا از امنیت بیشتری برخوردار می باشند. در طبقات بالای آپارتمان ها و برج ها رفت و آمد کمتری را شاهد هستیم که این می تواند از نظر امنیت واحد مورد توجه باشد. در طبقات بالایی حمل وسایل نیز سخت تر انجام می گیرد و به عبارتی امکان دزدی از واحد به حداقل می رسد. در نتیجه می توان با اطمینان بیشتری روی طبقات بالایی آپارتمان ها حساب کرد چرا که در مقایسه با طبقات ابتدایی از امنیت بالاتری بهره می برند.

فشار آب 

فشار آب در طبقات بالایی آپارتمان ها به سبب افزایش ارتفاع به طور محسوسی کاهش می بابد که نکته ای منفی برای طبقات بالاتر برج ها و آپارتمان ها می باشد. هر چند که این موضوع با استفاده از تدابیری از جمله پمپ و منبع آب قابل بهبود می باشد اما در نهایت شاهد کاهش فشار آب در طبقات بالا هستیم که هر چه طبقه بالاتر باشد، این مورد بیشتر دیده می شود.

دوری از سر و صدا

در کنار مزیتی که برای طبقه اول بیان شد نکته ی منفی این طبقه، نزدیکی به پارکینگ، درب ورود و خروج ساکنین، حیاط، خیابان و رفت و آمد ماشین ها و سروصدای حاصل از آنها می باشد که می تواند آرامش ساکنین در این طبقات را مختل کرده و موجب مزاحمت آنها شود. لذا به سبب این سروصداها طبقات بالاتر آپارتمان در مقایسه با طبقه اول گزینه های مناسب تری خواهند بود. اما از طرف دیگر این باید به این نکته نیز توجه داشت که طبقات بالاتر به سبب ایجاد مزاحمت برای طبقات زیرین دارای نکته منفی دیگری هستند که برای طبقه اول مشاهده نمی شود. این مورد درصورت داشتن کودک بسیار مهم و حساس تر خواهد بود چرا که موجب افزایش تنش ها در برخورد با همسایگان خواهد شد.

دوری از سر و صدا

سرما و گرما

سرما و گرما در طبقات اول و آخر آپارتمان ها اهمیت پیدا می کند چرا که طبقه اول به سبب نبود طبقه ای مسکونی در زیر آن، سرمای زیادی را متحمل می شود و طبقه آخر به سبب تماس سقف با هوا و تابش خورشید گرمای بیشتری را متحمل می شود، که هر دوی این موارد نکته ای منفی می باشد چرا که طبقه اول در زمستان و طبقه آخر در تابستان هزینه زیادی را صرف سرمایش و گرمایش خواهند کرد 

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده می توان ترس از ارتفاع، قیمت خرید و فروش و یا رهن و اجاره، ایمنی در برابر حوادث غیر مترقبه، نفوذ آب و رطوبت به داخل سقف را نیز ذکر کرد که در طبقات اول و آخر شدت می یابد،در نهایت بر طبق گفته های بالا در تمامی طبقات آپارتمان نکات مثبت و منفی هر دو دیده می شود که در نهایت، افراد بر اساس اولویت های فردی و شرایط زندگی خانوادگی و شخصی خود بایستی تصمیم بگیرند. اما در مجموع می توان طبقات میانی آپارتمان را مناسب تر از ابتدا و یا انتها دانست چرا که حدودی از معایب و مزایای ذکر شده را با هم داشته و هیچ کدام از آنها به شدت طبقات اول و یا آخر نمی باشد. اما نمی توان طبقات اول و یا آخر را بطور قطع رد کرد چرا که برخی از مزایا برای بعضی افراد بسیار حائز اهمیت می باشد و این طبقات گزینه های مناسبی برای آنها خواهد بود.

تاثیر طبقه بر قیمت واحد

تمامی موارد بالا که به شرح آن پرداختیم نکات لازم برای بررسی طبقه مناسب را عنوان کرد. اما در نهایت افراد می بایست بر اساس اولویت های خود انتخاب مناسب را داشته باشند. برای افراد با سبک زندگی متفاوت و همچنین شرایط اقتصادی متفاوت انتخاب ها متفاوت خواهد بود. اما به طور متوسط در طبقات بالای ساختمان ها شرایط مناسب تری را شاهد هستیم و یا به عبارتی طبقات بالا بیشتر مورد توجه افراد می باشد. به سبب همین تفاوت ها و بهتر بودن طبقات بالایی، قیمت بالاتری را نیز برای واحد های موجود در این طبقات شاهد هستیم که می تواند یک مورد مهم در زمان انتخاب باشد. به عبارتی افراد با شرایط اقتصادی مختلف می بایست در زمان انتخاب طبقه این مورد را مد نظر داشته و برای آن برنامه ریزی کنند. در صورت نداشتن شرایط مالی مناسب می بایست در زمان انتخاب، طبقات پایین تر را به سبب مناسب بودن قیمت مدنظر داشته باشید.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (25 رای)