بهترین طبقه آپارتمان

دسته بندی ها: اموزشی

بهترین طبقه آپارتمان

اگر قصد خرید و یا اجاره آپارتمان را داشته باشید حتما به این موضوع برخورده اید که کدام طبقه آپارتمان از شرایط بهتری برای سکونت برخوردار است. در این میان بررسی و توجه به برخی نکات می تواند در تصمیم گیری کمک بسیاری به شما کرده تا بر اساس آن انتخاب مناسب تری داشته باشید.

در این مقاله خواهید خواند:

آپارتمان نشینی و نکات پیرامون آن

با توجه به تغییر الگوی زندگی و افزایش شهرنشینی به سبب کمبود زمین و افزایش قیمت آن امروزه شاهد گسترش آپارتمان و این سبک زندگی هستیم. آپارتمان ها بر اساس تعداد طبقات و تعداد واحد های تعریف شده شامل مجتمع های کم واحد و برج ها می باشد که هر کدام از مزایا و معایب خاصی برخوردار هستند. یکی از مهمترین دلایلی که موجب افزایش آپارتمان نشینی در بین مردم شده است، مناسب بودن قیمت واحد ها در مقایسه با خانه های ویلایی می باشد که این موضوع از مشترک بودن زمین در بین طبقات و واحد های مربوطه نشات می گیرد بطوری که هر واحد بر اساس متراژ زیربنایی که دارد از زمین آن ملک سهم می برد که تحت عنوان قدرالسهم شناخته می شود. 

در این میان برای خرید آپارتمان بایستی نکاتی را در نظر گرفت که در مقایسه با موارد مشابه بتوان بهترین گزینه موجود را انتخاب کرده و روی آن سرمایه گذاری کنیم. چرا که توجه به برخی نکات نه تنها از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند بلکه موجب شده تا خریدار بهره خوبی از انتخاب خود ببرد. از جمله این نکات که در زمان خرید بایستی مد نظر داشته باشیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موقعیت ملک
 • عمر ساختمان
 • امکانات آپارتمان و واحد مربوطه
 • طبقه و جانمایی واحد مربوطه
 • فرهنگ محله و افراد ساکن در آن
 • وضعیت سند
 • آب و هوای منطقه
 • دسترسی های محلی
 • اولویت های فردی

بهترین طبقه آپارتمان و معیارهای انتخاب آن

بهترین طبقه آپارتمان گذشته از کلیات آن که در ادامه شرح داده می شود، به اولویت های فردی و شرایط زندگی افراد بستگی دارد. بطوری که در این میان یکی از اصلی ترین مواردی که باید به آن توجه داشت، جوان و یا مسن بودن و یا مریض بودن افراد می باشد. چرا که در صورت مسن بودن و یا داشتن معلولیت یکی از افراد خانواده، طبقه اول بهترین گزینه خواهد بود در حالی که در صورت نبود موارد ذکر شده می توان به گزینه های بیشتر و دیگر طبقات فکر کرد.

از جمله نکاتی که در زمان انتخاب طبفه آپارتمان بایستی به آن توجه داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سهولت دسترسی و رفت آمد
 • دوری از سر و صدا
 • چشم انداز
 • امنیت
 • فشار آب 
 • گرما و سرما

در حالت کلی هر یک از طبقات ساختمان چه در طبقات بالایی و چه طبقات ابتدایی برج ها مزایا و معایب مربوط به خود را داشته و نمی توان بطور قطع یکی از آنها را خوب یا بد دانست اما بر اساس اولویت های فردی می توان روی مزایایی که با نیاز های شما همسو باشد تمرکز کرده و بهترین انتخاب را داشته باشید.

سهولت دسترسی در طبقات مختلف آپارتمان

اولین موردی که در طبقات مختلف آپارتمان ها به ذهن می رسد دسترسی به واحد مربوطه می باشد که در صورت وجود آسانسور در برج و یا آپارتمان براحتی می توان به طبقات بالاتر نیز دسترسی آسانی داشت اما بایستی این نکته را در نظر داشت که احتمال خرابی آسانسور همیشه خواهد بود. علاوه بر این در برخی از آپارتمان ها فاقد آسانسور هستند که در این موارد طبقه اول را می توان بهترین گزینه دانست چرا دسترسی به طبقات بالاتر به سختی و با استفاده از پله ها امکان پذیر می باشد.

 با در نظر گرفتن این مورد بهترین طبقه آپارتمان را می توان طبقه اول دانست، چرا که براحتی در دسترس بوده و در موارد احتمالی تعداد پله کمتری را بایستی طی کنیم.

دسترسی در طبقات مختلف آپارتمان

چشم انداز و نور گیری خانه

این دو مورد در طبقات ابتدایی آپارتمان قابل توجه نمی باشد، بطوری که این طبقات از چشم انداز خاصی بهره نبرده و تنها شاهد عبور مرورها در خیابان و یا کوچه خواهند بود و در صورت همجواری با ساختمان های بلند، نور گیری آنها نیز بسیار تحت تاثیر قرار گرفته و کم خواهد بود، که این دو مورد، جزو نکات منفی و معایب طبقات ابتدایی به شمار می رود. در مقابل در طبقات بالایی برج ها علاوه بر امکان نورگیری مطلوب خانه، چشم انداز بهتری را شاهد هستیم بطوری که علاوه بر چشم انداز های شهری، در صورت وجود فضای سبز و یا بوستانی در آن نزدکی بسیار بر این برتری طبقات بالا افزوده خواهد شد که نکته ای قابل توجه و پر طرفدار برای ساکنین می باشد.

چشم انداز

امنیت

به لحاظ امنیت واحد های یک آپارتمان طبقات بالا از امنیت بیشتری برخوردار می باشند چرا که علاوه بر رفت و آمد کمتر در این طبقات حمل وسایل نیز سخت تر انجام می گیرد در نتیجه می توان با اطمینان بیشتری روی طبقات بالایی اپارتمان ها حساب کرد.

فشار آب 

فشار آب در طبقات بالایی آپارتمان ها به سبب افزایش ارتفاع بطور محسوسی کاهش می بابد که نکته ای منفی برای طبقات بالاتر برج ها و آپارتمان ها می باشد. هر چند که این موضوع با استفاده از تدابیری از جمله پمپ و منبع آب قابل بهبود می باشد اما در نهایت شاهد کاهش فشار آب در طبقات بالا هستیم که هر چه طبقه بالاتر باشد، این مورد بیشتر دیده می شود.

دوری از سر و صدا

در کنار مزیتی که برای طبقه اول بیان شد نکته ی منفی این طبقه، نزدیکی به پارکینگ، درب ورود و خروج ساکنین، حیاط، خیابان و رفت و آمد ماشین ها و سروصدای حاصل از آنها می باشد که می تواند آرامش ساکنین در این طبقات را مختل کرده و موجب مزاحمت آنها شود. لذا به سبب این سروصداها طبقات بالاتر آپارتمان در مقایسه با طبقه اول گزینه های مناسب تری خواهند بود. اما از طرف دیگر این باید به این نکته نیز توجه داشت که طبقات بالاتر به سبب ایجاد مزاحمت برای طبقات زیرین دارای نکته منفی دیگری هستند که برای طبقه اول مشاهده نمی شود. این مورد درصورت داشتن کودک بسیار مهم و حساس تر خواهد بود چرا که موجب افزایش تنش ها در برخورد با همسایگان خواهد شد.

دوری از سر و صدا

سرما و گرما

سرما و گرما در طبقات اول و آخر آپارتمان ها اهمیت پیدا می کند چرا که طبقه اول به سبب نبود طبقه ای مسکونی در زیر آن، سرمای زیادی را متحمل می شود و طبقه آخر به سبب تماس سقف با هوا و تابش خورشید گرمای بیشتری را متحمل می شود، که هر دوی این موارد نکته ای منفی می باشد چرا که طبقه اول در زمستان و طبقه آخر در تابستان هزینه زیادی را صرف سرمایش و گرمایش خواهند کرد 

علاوه بر تمامی موارد ذکر شده می توان ترس از ارتفاع، قیمت خرید و فروش و یا رهن و اجاره، ایمنی در برابر حوادث غیر مترقبه، نفوذ آب و رطوبت به داخل سقف را نیز ذکر کرد که در طبقات اول و آخر شدت می یابد،در نهایت بر طبق گفته های بالا در تمامی طبقات آپارتمان نکات مثبت و منفی هر دو دیده می شود که در نهایت، افراد بر اساس اولویت های فردی و شرایط زندگی خانوادگی و شخصی خود بایستی تصمیم بگیرند. اما در مجموع می توان طبقات میانی آپارتمان را مناسب تر از ابتدا و یا انتها دانست چرا که حدودی از معایب و مزایای ذکر شده را با هم داشته و هیچ کدام از آنها به شدت طبقات اول و یا آخر نمی باشد. اما نمی توان طبقات اول و یا آخر را بطور قطع رد کرد چرا که برخی از مزایا برای بعضی افراد بسیار حائز اهمیت می باشد و این طبقات گزینه های مناسبی برای آنها خواهد بود

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (2 رای)