بازار مسکن در سالی که گذشت | قسمت دوم

بازار مسکن در سالی که گذشت | قسمت دوم

بازار مسکن در سالی که گذشت یعنی در سال 95 شاهد اتفاقات مثبت و منفی بسیار زیادی بود که در قسمت قبل به برخی از آن ها اشاره شد.

در قسمت قبل به موضوع لوکس سازی هایی که به احتمال زیاد در سال 96 شاهد آن نخواهیم بود اشاره شد. لوکس سازی هایی که با عدم استقبال خریداران مواجه شده و باعث خوابیدن حجم عظیمی از سرمایه در این قسمت شده است. این احتمال وجود دارد که در سال 96 سرمایه گذاری های جدید در بخش لوکس سازی به شدت کاهش یافته و به سمت ساختمان های مصرفی روانه شود. اما یکی دیگر از نکاتی که در قسمت قبل به آن اشاره شد موضوع حساس و مهم مسکن مهر بود . مسکن مهر در سال 95 فراز و نشیب بسیاری زیادی را تحمل کرد. در زمان هایی با امید و در بسیاری از زمان ها با نا امیدی مواجه شد. باید گفت وعده های دولت در زمینه مسکن مهر آنچنان که باید و شاید اجرایی نشد و همین امر باعث شد امید بسیار زیادی که برای این بخش ایجاد شده بود به یاس و نا امیدی بدل گشت. همین موضوع باعث شده تا مردم منتظر تصمیمات پایانی دولت یازدهم برای مسکن مهر در سال 96 باشند تا آنچه که وعده داده شده یعنی اتمام مسکن مهر در پایان دولت یازدهم اجرایی گردد. اما موضوعی که در قسمت قبل به اختصار اشاره شد و در این قسمت قصد مرور و بازنگری آن را داریم ، مسکن اجتماعی است. مسکن اجتماعی طرحی است که دولت یازدهم در مقابل طرح مسکن مهر ارائه داده است. این طرح که جامعه هدف مشخصی دارد به این منظور ایجاد شده که نقص های طرح مسکن مهر را نداشته باشد. هرچند به عقیده برخی کارشناسان مسکن این طرح خیلی دیر شروع به کار کرده است و حتی به دید بسیاری از کارشناسان مخالف دولت، این طرح یک طرح تبلیغاتی برای انتخابات است ، اما در صورت اجرا شدن این طرح آن هم به درستی، شاهد اتفاقات بسیار خوبی در کشور خواهیم بود.

املاک تهران

مسکن اجتماعی با هدف گیری قشر کم در آمد و بی بضاعت قصد دارد مشکل این افراد را برطرف کند. بر خلاف مسکن مهر ، در مسکن اجتماعی حتی کمیته امداد و بهزیستی نیز مشارکت خواهند داشت تا روند احداث ، شناسایی و تحویل واحد ها با اطمینان بیشتری صورت پذیرد. مشارکت واحد های خیریه مثل بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) باعث خواهد شد تا مشکلات مسکن مهر به وجود نیاید. اما یکی از مشکلات مسکن مهر که قرار است در مسکن اجتماعی برطرف گردد ، حاشیه سازی در مسکن مهر است. در مسکن مهر اکثر واحد ها در حاشیه شهر ها ساخته شده است و همین امر مشکلات زیادی را به همراه داشته که مهمترین آن موضوع زیرساخت ها و همچنین امکانات رفاهی تفریحی است که برای ایجاد آن در مسکن مهر نیاز به زمان وجود داشته است. حالا با توجه به این تجربه قرار است با یک تیر دو نشان زده شود. اول از همه اینکه مسکن اجتماعی در مرکز شهر ها ساخته شود و دوم مشکل بافت فرسوده برطرف گردد. در واقع قرار است با استفاده از ظرفیت بافت فرسوده و تسهیلاتی که در این بخش وجود دارد ، مسکن اجتماعی در بافت فرسوده شهر ها ایجاد شود و بافت فرسوده نیز به این وسیله ترمیم شود. آنچه که مشخص است اگر این طرح ملی به درستی و خوبی اجرا شود ، مشکلات قشر عظیمی از مردم کشورمان برطرف خواهد شد و رضایت اجتماعی را به همراه خواهد داشت و حتی شاهد کاهش بزه در کشور خواهیم بود. امید است با تلاش دولت یازدهم و تمامی دستگاه ها این بخش به خوبی به سرانجام برسد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز