اگر وام ودیعه مسکن بگیریم ، فرم طرح ج ملی مسکن حذف می شود ؟

اگر وام ودیعه مسکن بگیریم ، فرم طرح ج ملی مسکن حذف می شود ؟

اگر وام ودیعه مسکن بگیریم ، فرم طرح ج ملی مسکن حذف می شود ؟ :   شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران مرحله دوم  : ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران نیمه دوم سال 1400 : پیگیری وام ودیعه مسکن با کد ملی tem.mrud.ir ثبت نام,سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران tem mrud ir, tem.mrud.ir سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400,سایت ثبت نام وام مستاجران مرحله دوم,سایت ثبت نام وام مستاجران,پیگیری ثبت نام وام ودیعه مسکن,شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران,سامانه پیگیری وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰

 

صفحات زیر را هم حتما ببینید :

 

 


  •  پیگیری وام ودیعه مسکن با کد ملی tem.mrud.ir ثبت نام

  • سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران tem mrud ir

  • tem.mrud.ir سایت ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400

  • سایت ثبت نام وام مستاجران مرحله دوم

  • سایت ثبت نام وام مستاجران

  • پیگیری ثبت نام وام ودیعه مسکن

  • شرایط جدید وام ودیعه مسکن مستاجران

  • سامانه پیگیری وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰
     

 


معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در خصوص وام ودیعه مسکن گفت: مستاجرانی که نیمه دوم سال مهلت قراردادشان است، می‌توانند مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند.

املاک صدف  :   جزییات وام ودیعه مسکن مستاجران در نیمه دوم ۱۴۰۰به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری صداوسیما؛ آقای محمود محمودزاده، با بیان اینکه متقاضیان وام ودیعه مسکن تا تاریخ اعلام شده در مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا می‌توانند در سامانه برای این وام ثبت‌نام کنند، گفت: کسانی که نیمه دوم سال مهلت قراردادشان است، می‌توانند مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند.

وی ادامه داد: در سال گذشته هم کسانی که قراردادشان در نیمه دوم سال بود، مدارک خود را بارگذاری کردند و امسال هم همانند سال گذشته و طبق رویه سال قبل این اقدامات انجام می‌شود.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر روند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن آغاز شده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها اقدامات لازم برای دریافت تسهیلات را انجام دهند، افزود: برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته و متقاضیان می‌توانند نام بانک و شعبه مورد نظر را انتخاب و مراحل روند پرداخت را طی کنند.


کاربران برای ورود به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن باید به سایت tem.mrud.ir مراجعه کنند.


معرفی سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir

پیش این که به نحوه و شرایط ثبت نام مستاجران برای وام ودیعه مسکن 1400 tem.mrud.ir بپردازیم ، لازم است ابتدا این سامانه را معرفی کنیم . این سامانه برای دریافت وام ودیعه مسکن ، ثبت نام طرح مسکن ملی ، پیگیری درخواست های ثبت نام و اخبار و اطلاعیه های مربوط به آن از طرف وزارت راه و شهرسازی طراحی شده است .

ثبت نام برای وام اجاره خانه ۱۴۰۰ ، از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن www.tem.mrud.ir​ یا همان سامانه جامع اقدام ملی مسکن که درواقع بخشی از سایت مسکن ملی​ بوده، انجام می گیرد. مستاجران به خصوص موارد مربوط به ثبت نام جاماندگان www.tem.mrud.ir سال گذشته، برای اینکه امکان ثبت نام در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن و دریافت وام اجاره خانه را داشته باشند، همچون  سامانه ثبت نام مسکن اولی ها​ ، لازم است دارای شرایطی باشند، از جمله اینکه متاهل یا سرپرست خانوار بوده، اجاره نامه آن ها رسمی بوده یا در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت شده و تاریخ اجاره تا پایان آذر ماه سال ۱۴۰۰ باشد.

متقاضیان دریافت وام مذکور می توانند در مهلت زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن از 26 خرداد ماه تا پایان آذر ماه 1400 اقدامات لازم را برای ثبت نام در سایت اصلی ثبت نام وام ودیعه مسکن انجام دهند ، نحوه ، شرایط و مقدار وام ودیعه مسکن را در ادامه مقاله برای شما بیان کرده ایم .

در پایان این بخش لازم به ذکر است که سایت tem.mrud.ir اختصاص به ثبت نام وام ودیعه مسکن نداشته، بلکه ثبت نام مسکن ملی و انجام امور مربوط به آن من جمله پیگیری ثبت نام مسکن ملی از طریق این سایت امکان پذیر می باشد.

 

تمدید زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان آذر ماه سال 1400

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌ رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی)، با تصویب پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی برای تمدید زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن، مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان آذر ماه سال 1400 تمدید گردید. به این ترتیب مستاجرانی که تاریخ اجاره نامه آنها تا پایان آذر ماه سال جاری می باشد، می توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir برای ثبت نام تسهیلات اجاره خانه اقدام نمایند.

 

تمدید مهلت پرداخت وام ودیعه مسکن تا پایان سال 1400

بر اساس اعلام معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی، از یک میلیون و 380 هزار متقاضی ثبت نام وام ودیعه مسکن، 600 هزار نفر واجد شرایط شناخته شده‌اند و مهلت زمان پرداخت وام ودیعه مسکن تا پایان سال 1400 تمدید می گردد.

 

فعال شدن مجدد سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن

وزارت راه و شهرسازی با صدور اطلاعیه ای، از فعال شدن مجدد سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن خبر داد. معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این اطلاعیه تصریح نمود: ضمن پوزش از وقفه یک ماهه ای که در روند ثبت نام وام اجاره خانه در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن ایجاد گردید، به اطلاع متقاضیان وام اجاره خانه می رساند، به روز رسانی این سامانه به پایان رسیده و متقاضیان می توانند از 16 مرداد 1400 با مراجعه به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir برای ثبت نام اقدام نمایند.


نحوه ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400 در سامانه tem.mrud.ir

اولین مرحله اقدام برای دریافت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ در سامانه https://www.tem.mrud.ir برای مستاجران به خصوص ثبت نام جاماندگان www.tem.mrud.ir سال گذشته،همانند سایت نهضت ملی مسکن ثبت نام در سامانه مذکور است که برای ثبت نام باید مراحلی را طی کنید . آموزش نحوه ثبت نام در سایت اصلی وام ودیعه مسکن را در زیر برای شما قرار داده ایم .

1 سایت tem.mrud.ir را در مرورگر خود وارد کرده و در صفحه اصلی سامانه از نوار بالای سایت گزینه " تسهیلات کمک ودیعه را انتخاب نمایید.

 

tem.mrud.ir

 

2 پس از آن، قوانین و مقررات مربوط به ثبت نام به شما نشان داده می شود، بر روی آیکون سبز " متن بالا را مطالعه کردم و می پذیرم " کلیک کنید.

 

سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400

 

3 در صفحه ای مشابه به تصویر زیر ، کد ملی و شماره موبایل خود و کد امنیتی را وارد کرده و مرحله بعد را بزنید .

 

وام اجاره خانه

 

4 در کادر های مخصوص اطلاعات مربوط به مشخصات فردی خود را وارد کرده و مرحله بعد را بزنید .

 

tem.mrud.ir

 

5 سپس افراد تحت تکفل خود را اضافه کنید .

 

سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400

 

6 سپس مرحله بعدی ، تایید شماره همراه است که یک کد برای تلفن همراه شما ارسال می شود ؛ آن کد و عبارت امنیتی را در کادر مخصوص وارد کرده و تایید را بزنید .

 

وام اجاره خانه

 

7 در صورتی که اطلاعات شما با موفقیت ثبت شده باشد ، پیام زیر به شما نشان داده می شود .

 

tem.mrud.ir

 

بهتر است برای ثبت نام در سامانه  ثبت نام  وام ودیعه مسکن 1400 tem.mrud.ir به ویژه  ثبت نام جاماندگان www.tem.mrud.ir  از نسخه به روز رسانی شده مرورگر فایرفاکس استفاده کنید و از زدن دکمه بازگشت در طول مراحل ثبت نام خودداری کنید . همچنین مستاجران محترم به خاطر داشته باشند که حتما به صورت جداگانه برای  ثبت نام در سامانه املاک و اسکان اقدام کنند و محل اقامت فعلی خود را ثبت کنند .

ورود به سایت اصلی ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir

پس از این که مراحل ثبت نام را در سایت اصلی ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir تکمیل کردید ، می توانید همانند ثبت نام طرح جهش تولید مسکن، برای پیگیری وام ودیعه مسکن خود به این سامانه وارد شوید . آموزش نحوه ورود به سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir  که همانند نحوه ورود به سایت طرح جهش تولید مسکن بوده را در زیر برای مستاجران قرار داده ایم.

1 پس از این که وارد صفحه اصلی سامانه شدید ، از منوی بالا عبارت مشاهده پیگیری و درخواست ها را پیدا کرده و بر روی آن کلیک کنید .

 

tem.mrud.ir

 

2 در صفحه جدید جهت ورود به این سامانه ، کد ملی خود را وارد کرد و سپس تایید را بزنید .

 

سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن 1400

 

3 رمز عبوری که به شماره تلفن شما پیامک شده است را در کادر مخصوص تایپ کرده و کد امنیتی در تصویر را وارد کنید و سپس دکمه ورود را بزنید .

 

وام اجاره خانه

در مرحله آخر اطلاعات ثبت نام و وضعیت بررسی درخواست شما نشان داده می شود که می توانید در صورت لزوم آن را ویرایش کنید .

شرایط دریافت وام ودیعه مسکن ۱۴۰۰ از سایت tem.mrud.ir

به منظور دریافت وام اجاره خانه ۱۴۰۰  از سامانه tem.mrud.ir لازم است مستاجران دریافت کننده وام شرایطی داشته باشند. احراز وجود شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن طبق  آیین‌ نامه اجرایی قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن انجام می گیرد که شرایط متقاضی نیز در همین ماده ذکر شده است که در زیر برای شما آورده ایم طبق آیین نامه مذکور متقاضی باید :

1 متقاضی وام اجاره ازدواج کرده یا اینکه سرپرست خانوار باشد.

2 متقاضی وام اجاره لازم است دارای اجاره‌ نامه رسمی بوده یا اجاره‌ ­نامه وی در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت شده و دارای کد رهگیری باشد.

3تاریخ قراداد اجاره و تنظیم اجاره نامه مستاجران باید حداکثر تا پایان آذر ماه سال 1400 باشد.

4در صورتی که متقاضی ، مدارک خود و مدارک ضامنین را در شعبه بانکی که به آن معرفی شده ، ظرف دو هفته تکمیل نکند ، درخواست او رد می شود .

پس از این که وجود شرایط بالا برای متقاضی احراز شد ، در فهرست دریافت کنندگان وام ودیعه قرار می گیرد .


مدارک ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir

 

برای ثبت نام وام اجاره خانه tem.mrud.ir در سایت اصلی ثبت نام وام ودیعه مسکن، علاوه بر داشتن شرایط لازم  همچون شرایط ثبت نام مسکن اولی ها که در تیتر قبلی ذکر شد ، لازم است مدارکی را هم ارائه بدهید. لازم به ذکر است که این مدارک را باید پس از این که صحت اطلاعات شما احراز شد در سامانه مذکور بارگذاری کنید . این مدارک عبارتند از :

1 عکس اسکن شده از شناسنامه متقاضی و همه افرادی که تحت تکفل او هستند .

2 عکس اسکن شده کارت ملی متقاضی

3 اسکن عکس گواهی سرپرستی برای زنان سرپرست خانوار

4 عکس اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ای که در سامانه ثبت معاملات املاک ثبت شده باشد و کد رهگیری املاک دریافت کرده باشد و همچنین این اجاره نام باید در 6 ماه اول سال 1400 تنظیم شده باشد .

البته وثیقه های لازم برای دریافت وام مذکور ، هنوز اعلام نشده است که به زودی در سامانه tem.mrud.ir اعلام می شود .

 
میزان وام ودیعه مسکن، سود و اقساط

میزان وام اجاره مسکن در سال 1400 و همچنین برای  ثبت نام جاماندگان www.tem.mrud.ir ، با توجه به محلی که متقاضی در آن زندگی می کند ، متفاوت است .  سقف مبلغ مذکور ، برای مستاجران تهران ، 700 میلیون ریال ، برای مستاجران سایر کلان شهر ها یعنی شهرهایی با جمعیت بالای یک میلیون نفر ، من جمله شهر های مشهد، اصفهان، کرج، شیراز،تبریز، قم، اهواز و کرمانشاه ، 400 میلیون ریال و برای مستاجران سایر شهر ها عبارت از 250 میلیون ریال می باشد .

شروع اقساط برای باز پس دهی وام اجاره خانه ، از یک سال پس از اعطای وام مذکور آغاز می شود  و میزان سود این وام برابر با 13 در صد است که این وام به مستاجرین واجد شرایط پرداخت می شود . مدت زمان باز پرداخت وام ودیعه در تهران 5 سال و سایر شهرها 3 سال می باشد که مبلغ اقساط ماهیانه آن برای وام 70 میلیون تومانی ، یک میلیون و ششصد هزار تومان و وام 40 میلیون تومانی یک میلیون و سیصد هزار تومان و وام 25 میلیون تومانی ، هشتصد و چهل و دو هزار تومان می باشد .

لازم به ذکر است که ثبت نام وام ودیعه مسکن و پیگیری های مذکور تنها از طریق همین سامانه امکان پذیر بوده و از طریق سامانه ها یا اپلیکیشن های دیگر من جمله اپلیکیشن املاک و اسکان ممکن نیست.


پیگیری وام ودیعه مسکن

 

پس از اینکه وارد سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران شده و درخواست وام اجاره خانه را برای سال ۱۴۰۰ ثبت نمودید، می توانید درخواست خود را از طریق سایت اصلی ثبت نام وام ودیعه مسکن، پیگیری نمایید. برای پیگیری وام ودیعه مسکن ، مراحل زیر را طی نمایید:

1در مرحله اول، آدرس سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن یعنی tem.mrud.ir را در مرورگر دستگاه خود جست و جو کرده تا مطابق تصویر زیر، وارد صفحه اصلی سایت درخواست وام اجاره خانه شوید.

 

سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir

 

2در مرحله بعد، بر روی دکمه مشاهده و پیگیری درخواست ها که در تصویر مشخص گردیده، کلیک نمایید.

 

سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن

 

3در این مرحله، کد ملی خود را در کادر مربوطه وارد کرده و دکمه تایید را بزنید. اکنون می توانید درخواست وام ودیعه مسکن خود را پیگیری نمایید.

 

سایت وام اجاره خانه

 
ثبت نام جاماندگان وام ودیعه مسکن www.tem.mrud.ir

ممکن است عده ای از مستاجران واجد شرایط هنوز موفق به ثبت نام در سایت  www.tem.mrud.ir نشده و به اصطلاح از جاماندگان وام ودیعه مسکن باشند. مهم ترین سوالی که ذهن این گروه از واجدین شرایط را مشغول کرده این سوال می باشد که ثبت نام جاماندگان وام ودیعه مسکن www.tem.mrud.ir به چه صورت می باشد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که از آنجا که مطابق اعلام وزارت راه و شهرسازی، مهلت ثبت نام در سامانه وام ودیعه مسکن تا پایان آذر ماه 1400 تمدید گردیده، جاماندگان وام ودیعه مسکن در صورت دارا بودن شرایط قانونی می توانند با مراجعه به سایت www.tem.mrud.ir نسبت به ثبت نام وام اجاره خانه اقدام نمایند.

همانطور که می دانید، ثبت اطلاعات مسکن در سامانه املاک و اسکان، بر خلاف سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن، برای مستاجران الزامی می باشد.
 

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir در کانال موضوعات حقوقی عضو شوید . کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir پاسخ دهند .

 یک شرط مهم: اجاره‌نامه‌های بعد از شهریور ۱۳۹۹

وام ودیعه مربوط به اجاره‌نامه‌هایی است که بعد از شهریور ۱۳۹۹ تنظیم شده‌اند. به عبارت دقیق‌تر اگر اجاره‌نامه از تاریخ اول مهر ۱۳۹۹ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ تنظیم شده باشد، وام قابل دریافت است. به این منظور اگر قرارداد قبل از این تاریخ است باید چه کاری انجام داد؟ اول از همه به دنبال کد رهگیری جدید باشید و زودتر آن را ثبت کرده و برای دریافت وام ودیعه مسکن اقدام کنید.

 
شرایط پرداخت وام ودیعه مسکن

دوره بازپرداخت این تسهیلات ۵ ساله و نرخ سود آن ۱۳ درصد است. برای اینکه درخواست افراد ثبت شود نیازی به حضور در شعبه نیست. فقط در آخرین مرحله باید به بانک مراجعه کرده و افراد در شعبه حاضر شوند. متقاضیان واجد شرایط بعد از ارزیابی وزارت راه و شهرسازی شعبه بانک مورد نظر خود را که نزدیک‌ترین به محل زندگی باشد، انتخاب می‌کنند.

یک شرط مهم وجود دارد. اول این که فرد متقاضی باید سرپرست خانوار باشد. او در مقطع فعلی نباید مالکیت داشته باشد. در ارزیابی وزارت راه و شهرسازی این مسائل کنترل می‌شود. درواقع بعد از انتخاب بانک، مالکیت افراد کنترل می‌شود. یعنی اگر فرد سابقه مالکیت داشته باشد نمی‌تواند از این تسهیلات استفاده کند.

شرط مهم نهایی، زمان اجاره‌نامه است. اجاره‌نامه باید بین اول مهر ۱۳۹۹ تا شهریور ۱۴۰۰ باشد. همچنین افرادی که جنسیت مرد دارند، باید متأهل باشند. زنان مجرد بالای ۳۵ سال و زنان سرپرست خانوار هم واجد شرایط گرفتن وام برای ودیعه یا رهن هستند. در مورد اجاره‌نامه‌ها حتما باید کد رهگیری وجود داشته باشد و قراردادهای دستی مورد قبول نیستند.

آخرین اخبار مرتبط با سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir

 
9 آبان 1400

بر اساس اعلام معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی، مهلت زمان پرداخت وام ودیعه مسکن تا پایان سال 1400 تمدید می گردد.
8 آبان 1400

از حدود یک میلیون و پانصد هزارمتقاضی که در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir  ثبت نام نموده اند، فقط 83 هزار نفر، موفق به دریافت این تسهیلات شده اند.
4 آبان 1400

مطابق اعلام رئیس امور شعب بانک ملی استان همدان، وام ودیعه مسکن به مبلغ 25 میلیون تومان، که ثبت آن از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir انجام گرفته، در این استان در مدت دو تا سه روز کاری به متقاضیان پرداخت می شود.
21 مهر 1400

مشکل انتخاب بانک در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir، برطرف و امکان ادامه و تکمیل مراحل ثبت نام وام ودیعه مسکن برای متقاضیان این تسهیلات فراهم شده است.
7 مهر 1400

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، مهلت ثبت نام در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir تا پایان آذرماه در ستاد مبارزه با کرونا تمدید شد.
16 شهریور 1400

بر اساس اعلام پایگاه اطلاع‌ رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا (کرونومی)، مهلت ثبت نام وام ودیعه مسکن تا پایان آذر ماه سال 1400 تمدید گردید.
15 شهریور 1400

بر اساس اعلام رئیس کمیسیون عمران مجلس، اشخاصی که از تسهیلات وام ودیعه مسکن استفاده کرده اند، امکان استفاده از تسهیلات خرید مسکن از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir را نیز خواهند داشت.
14 شهریور 1400

بر اساس اعلام معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، مستاجرانی که تاریخ قرارداد اجاره آنها مربوط به سال 99 بوده نیز می توانند برای ثبت نام تسهیلات اجاره از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir اقدام نمایند. بدین ترتیب ، امکان ثبت نام برای اجاره نامه هایی که از تاریخ 1 مهر ماه 99 تا 31 شهریور 1400 منعقد شده اند، وجود خواهد داشت.


2 تیر 1400

بر اساس اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی، زنان مجرد که بیش از 35 سال سن داشته و با خانواده زندگی نکرده و درواقع خودسرپرست می باشند، می توانند در سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن tem.mrud.ir اقدام به ثبت نام برای تسهیلات اجاره خانه نمایند.


شرایط ضامن برای وام ودیعه مسکن مستاجران سال 1400

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی اظهار داشت: هیچ ملکی از ضامن به رهن بانک گرفته نمی‌شود اما بانک باید مطمئن شود که اگر این وام پرداخت نشد ضامن می‌تواند آن را پرداخت کند و موضوع این است که ضامن باید دردسترس باشد.
به گزارش  املاک صدف    از سال گذشته برای کنترل و کاهش شیوع ویروس کرونا بحث تمدید قراردادهای اجاره مطرح شد تا مستاجران در این شرایط کرونا،‌ کمتر دغدغه نقل و انتقال مسکن را داشته باشند که خود عاملی برای پراکنده شدن و سرایت کرونا می‌شود.

از سوی دیگر با کاهش درآمد مردم و افزایش قیمت‌ها در بازار اجاره دولت نسبت به پرداخت تسهیلات کمک ودیعه مسکن اقدام کرد که مبلغ آن در کلان‌شهرها از جمله تهران که بیشترین مشکل در بازار اجاره مربوط به این مناطق می‌شود از ۵۰ میلیون تومان سال گذشته به ۷۰ میلیون تومان در سال جاری رسید.

هر چند که برابر نرخ اجاره در بازار این وام پوشش‌دهی بالایی ندارد اما برای پرداخت همین مبلغ هم سنگ‌اندازی‌های زیادی شده و سختگیری بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات باعث شده، مستاجران عطایش را به لقایش ببخشند. به طوری که از کل متقاضیان فقط ۲.۷ درصد موفق به دریافت وام شدند.

وزارت راه و شهرسازی می‌گوید بانک‌ها مقررات و مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا را رعایت نمی‌کنند و آن را جدی نمی‌گیرند که مهم‌ترین آنها بحث تامین ضامن است وسختگیری بانکها در تامین ضامن باعث صف طولانی مستاجران برای اخذ وام ودیعه مسکن شده است در حالی مصوبه ستاد اعلام کرده این وام نیازی به ارایه ضامن ندارد.

چرا بانک‌ها در پرداخت وام ودیعه سختگیرند؟       

محمدرضا جمشیدی، دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی درباره سختگیری‌های بانک‌ها در پرداخت این تسهیلات اظهار داشت: مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن اعلام کرده است که سنجش اعتبار باید صورت بگیرد که این سنجش اعتبار نمی‌تواند به عنوان وثیقه باشد. سنجش اعتبار یعنی بررسی و کارشناسی توان پرداخت متعهد بدهی و یک شناخت، بینش نظری و پیش بینی از توان پرداخت تسهیلات گیرنده است قاعدتا با پیش‌بینی نمی‌توان اطمینان ایجاد کرد که وام گیرنده تسهیلات را بازپرداخت می‌کند یا خیر.   

او  با تاکید بر اینکه تعیین نوع وثیقه در اختیار بانک است، گفت: در تمامی دستورالعمل‌های عقود اسلامی گفته شده که در اعطای تسهیلات، بانک‌ها باید تامین کافی را از وام گیرنده اخذ کنند. تامین کافی یعنی آنچه که برای بانک اطمینان ایجاد می‌کند اگر وام گیرنده بازپرداخت را انجام نداد، بتواند ازطریق وثایق وام را بازگرداند.

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی ادامه داد: تامین کافی می‌تواند در قالب ملک، سفته، چک و حتی قرارداد لازم‌الاجرا بین مشتری و بانک باشد.

وی  در پاسخ به این سوال که چرا بانک‌ها در تامین کافی وثایق برای پرداخت وام ودیعه به صورت سلیقه ای عمل می کنند و حالی که اخیرا رییس کمیسیون عمران مجلس اعلام کرد نیازی به ضامن نیست و با چک و سفته می‌توان این وام را گرفت اما بانک‌ها در تامین ضامن بسیار سخت‌گیری می‌کنند، گفت: دقیقا براساس قانون بانک‌ها می‌توانند برای تامین کافی وثایق روش‌ها و سلایق مختلفی را به کار بگیرند، ممکن است یک بانکی از وام‌گیرند سفته بخواهد و بانک دیگر ضامن یا چک.

وی افزود: اینکه یک بانکی یا یک شعبه از بانک از وام گیرنده تقاضای یک ضامن می‌کند و شعبه دیگر از همان بانک از وام‌گیرنده  دو ضامن می‌خواهد، بر اساس همان سنجش اعتبار است و  بانک  احتمال می‌دهد که فرد مورد نظر به عنوان ضامن نمی‌تواند بازپرداخت را انجام دهد و درآمدش کفاف  پرداخت این اقساط را نمی‌دهد بنابراین درخواست ضامن دوم را از وام‌گیرنده دارد.  

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی گفت: بارها شاهد مواردی بودیم که ضامن اول بیکار بود یا اینکه درامد کافی نداشت بنابراین در این شرایط بانک می‌تواند درخواست ضامن دوم را داشته باشد که به اتکای امضای دو ضامن تسهیلات ودیعه مسکن را در اختیار مستاجران بگذارد.  

جمشیدی با تاکید بر اینکه به طور قانونی اختیار تامین کافی به بانک داده شده است، اظهار داشت: تامین ضامن و وثیقه موضوع کاملا توافقی با بانک است، در نهایت وام گیرنده باید این اطمینان را حاصل کند که می‌تواند این وام را بازپرداخت کند.

جمشیدی  در پاسخ به این سوال که چرا مبلغ سفته اخذ شده از مستاجران بسیار بالا است، گفت: قاعدتا مبلغ سفته باید بیشتر از وام باشد و در دریافت وام سفته به عنوان وثیقه بسیارمهم است چراکه اگر تسهیلات پرداخت نشد، بانک باید به سراغ سفته برود. از سوی دیگر   در سفته سود به مبلغ وام اضافه می شود و هیچ گاه سفته برابر طلب نبوده و حداقل مبلغ آن ۱۲۰ درصد است.  

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی درباره اصرار بانک‌ها برای تامین ضامن کارمند رسمی تاکید کرد: اصلا موضوع نیروی رسمی و کارمند رسمی دولت مطرح نیست. مغازه داری که جواز کسب هم داشته باشد  یا حتی دست‌فروشان هم می‌توانند ضامن شوند به شرطی که  این اطمینان حاصل کنند که توان بازپرداخت را دارند.  

وی ادامه داد: تاکید می‌کنم هیچ ملکی از ضامن به رهن بانک گرفته نمی‌شود اما بانک باید مطمئن شود که اگر این وام پرداخت نشد ضامن می‌تواند آن را پرداخت کند و موضوع این است که ضامن باید دردسترس باشد.

جمشیدی در پاسخ به این سوال که چند درصد از وام گیرنده ودیعه مسکن مشکل ضامن داشتند، اظهار داشت: در پرداخت وام ودیعه  مشکل فقط بحث ضامن نیست، تمام درخواست کنندگان این وام  باید کد رهگیری اجاره را داشته باشند اما کد رهگیری ندارند چراکه مشاوران املاک هزینه بالایی بابت صدور کد رهگیری دریافت می‌کنند. از سوی دیگر بانک‌ها با موارد بسیاری مواجه می‌شوند که قراردادهای اجاره صوری است یا اینکه هم زوج و زوجه برای دریافت این وام درخواست کرده‌اند.       

وی تاکید کرد: سازو کارپرداخت وام ودیعه باعث شده عده‌ای قرارداد صوری ارایه دهند تا بتوانند این وام را دریافت کنند که به هزار زخم دیگر خود بزنند.

دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی با بیان اینکه رویه پرداخت وام ودیعه نادرست است و باید رویه دیگری تصویب می‌شد، گفت: اگر وام ودیعه امانتی است که مستاجر در اختیار موجر قرار می‌دهد موصب‌کنندگان این وام می‌توانستند سازو کار دیگری را برای پرداخت در نظر بگیرند، بطوری که باید قرارداد سه جانبه بین طرفین امضا می‌شد و بانک این مبلغ را در اختیار موجر قرار بدهد و هر زمانی که مستاجر واحد مورد نظر را ترک کرد، موجر پول را به بانک پس بدهد. در نهایت سود ماهیانه‌ای را باید می‌پرداخت که آنقدر رقم پایی است که نیازی به ارایه ضامن نداشت.


جزییات وام ودیعه مسکن برای مستاجران نیمه دوم سال 1400

محمود محمودزاده در خصوص جزییات وام ودیعه مسکن برای مستاجران نیمه دوم سال توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش املاک صدف ؛ محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه متقاضیان وام ودیعه مسکن تا تاریخ اعلام شده در مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا می‌توانند در سامانه برای این وام ثبت نام کنند، گفت: کسانی که نیمه دوم سال مهلت قراردادشان است، می‌توانند مدارک خود را در سامانه بارگذاری کنند.

او ادامه داد: در سال گذشته هم کسانی که قراردادشان در نیمه دوم سال بود، مدارک خود را بارگذاری کردند و امسال هم همانند سال گذشته و طبق رویه سال قبل این اقدامات انجام می‌شود
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر روند پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن آغاز شده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به بانک‌ها اقدامات لازم برای دریافت تسهیلات را انجام دهند، افزود: برنامه ریزی‌ها صورت گرفته و متقاضیان می‌توانند نام بانک و شعبه مورد نظر را انتخاب و مراحل روند پرداخت را طی کنند.

او یادآور شد: در صورتی که متقاضیان مدارک خود را زودتر به بانک‌ها ارائه دهند و مراحل اداری را طی کنند، روند پرداخت تسهیل و تسریع‌ خواهد شد.
محمود زاده اظهار کرد: بانک‌ها اطلاعات و آمار کسانی که به آنها تسهیلات پرداخت شده در سامانه بارگذاری می‌کنند اما هنوز آمار دقیقی از این تعداد به ما اعلام نشده و در آینده نزدیک اطلاعات جدیدی از متقاضیانی که این تسهیلات را دریافت کرده‌اند، ارائه خواهیم کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه طرح اقدام ملی مسکن ادامه خواهد یافت، گفت: طرح جهش تولید مسکن در قالب نهضت ساخت مسکن قرار دارد و تمامی طرح‌های تامین مسکن شامل گروه‌های هدف می‌شوند.

محمود زاده بیان کرد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته ۵۰۰ هزار واحد مسکونی عملیات اجرایی شان آغاز شده و برنامه ریزی لازم را برای تعدادی که دولت متعهد شده، انجام داده ایم و به مرور جزییات این برنامه‌ها اعلام عمومی می‌شود.

او توضیح داد: در حال حاضر ساخت این ۵۰۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده و تمامی این برنامه‌ها در راستای اقدامات حمایتی دولت انجام می‌شود تا زمینه برای خانه دار شدن مردم راحت‌تر صورت گیرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اعتقاد ما آن است که هر سازنده ذی صلاح چه در قالب تعاونی و چه به صورت پیمانکاری و انبوه ساز می‌تواند اقدام به ساخت مسکن کند، افزود: وزارت راه و شهرسازی این اختیار را به شورای مسکن استان‌ها داده تا هر متقاضی که بتواند به تعهد خود عمل کند اجرا و ساخت این واحد‌ها به او واگذار شود.

او توضیح داد: تعاونی‌ها در برخی پروژه‌های مسکنی عملکرد خوبی داشتند، اما ما به شورای مسکن تمامی بخش‌ها اعلام کرده ایم که هر سازنده و یا هر تعاونی که در این بخش ذی صلاح و مجوز قانونی داشته باشد این فعالیت‌ها را می‌تواند انجام دهد.

محمود زاده همچنین درباره قیمت مسکن و اثر گذاری گرانی مصالح ساختمانی در این بخش هم گفت: ما امیدوار هستیم، قیمت مسکن که به دلیل افزایش قیمت مصالح ساختمانی و التهاب‌های موجود در این بازار دچار نوسان شده، زودتر ساماندهی و به پایداری قیمت برسد چرا که این نوسانات موقتی است و به زودی برطرف خواهد شد.

 

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (3 رای)