تفاوت پیش فروش آپارتمان تعاونی و شخصی ساز در چیست؟

تفاوت پیش فروش آپارتمان تعاونی و شخصی ساز در چیست؟

تفاوت پروژه های تعاونی ساز و شخصی ساز

اگر تابحال تصمیم به پیش خرید یک آپارتمان گرفته و درباره قیمت و شرایط واگذاری این پروژه ها تحقیق کرده باشید، مطمئنا متوجه تفاوت در قیمت تمام شده پروژه های تعاونی ساز و پروژه های شخصی ساز شده اید. در این مقاله قصد دارم درباره تفاوتهای این دو نوع پروژه بحث کنیم و همینطور ویژگی های مثبت و منفی هر کدام. طبیعتا برای یک خریدار باید مهم باشد که از واحدهای چه سازنده ای پیش خرید می کند و آن سازنده قرار است با چه شرایطی از او پول بگیرد و واحد را چگونه و با چه طریقی به او تحویل دهد.

پیش فروش آپارتمان ، سازنده شخصی ؛

سازندگان شخصی که معمولا در مقوله ی برج سازی-علی الخصوص در منطقه 22- تعداد آنها نسبت به تعاونی های سازنده خیلی کم هستند، موفقیت خود را در امر ساخت و ساز و فروش مرهون سابقه و رزومه ی خوب و درخشان خود هستند. به این معنی که یک خریدار هوشمند معمولا اگر بخواهد از یک پروژه ی شخصی ساز پیش خرید انجام دهد، اولین امری که باید درباره اش تحقیق کند نام و نشان و سابقه ی کار سازنده است. او میخواهد بداند آیا این سازنده پروژه دیگری را قبلا ساخته است؟ اگر ساخته است آیا بموقع تحویل داده است؟ کیفیت واحدها چگونه است و استقبال مشتریان از پروژه قبلی تاکنون چگونه بوده است؟ پس از این مرحله می رسیم به قیمت و نحوه پرداخت تا زمان تحویل. معمولا قیمت تمام شده ی یک آپارتمان را اینگونه محاسبه می کنند که براساس هر متر مربع، بهای زمین+ قیمت تمام شده ی ساخت را حساب می کنند و سازنده ی شخصی مبلغی را نیز به عنوان سود خود به قیمت تمام شده ی هر متر اضافه می کند تا علاوه بر اجرت کارکرد خویش، حاشیه ی سود خود را در نظر گرفته باشد. به صورتی که وقتی کار ساخت برج تمام شد و تمام واحدها به فروش رفت پولی که عاید سازنده شده است علاوه بر پول زمین و هزینه ی ساخت و تمامی مخارج که جهت ساخت برج انجام داده است و اجرت و حقوق خودش و پرسنل ریز و درشتی که از صفر تا صد پروژه در کنار او مشغول بوده اند، مبلغ مازادی نیز در آن پول عایدی باید برای او مانده باشد که آن مبلغ همان سود سازنده است که از ساخت آن برج عایدش شده است. و اما خریدارانی که واحدهای سازنده ی شخصی را پیش خرید می کند در ازای پرداخت این سود مازاد به سازنده چه چیزی عایدش می شود که تصمیم می گیرد علاوه بر قیمت تمام شده، مبلغی را نیز به عنوان سود به سازنده پرداخت کند؟

حق انتخاب و ضرر و زیان در صورت دیرکرد

 

یکی از بهترین پروژه های شخصی ساز: پروژه تریتیوم vip

 

به این معنی که شما در پیش خرید از یک پروژه ی شخصی ساز از همان ابتدا می توانید طبقه و سمت و سوی واحد خود را انتخاب کنید و همینطور در قراردادی که با سازنده منعقد می کند تاریخی را به عنوان موعد تحویل در نظر می گیرند و سازنده متعهد می شود در صورتی که در تاریخ مقرر نتواند واحد را به خریدار تحویل دهد به ازای هر روز تاخیر، مبلغی را به عنوان ضرر و زیان به خریدار پرداخت کند- البته این قرارداد دوطرفه است یعنی خریدار هم در صورت تاخیر در پرداخت مبالغ تعیین شده متعهد می شود که ضرر و زیان به سازنده پرداخت کند- در این نوع خرید، خریدار خیالش راحت است که هم طبقه و جهت واحدش مشخص است و هم اینکه سازنده را متعهد کرده است در تاریخ مشخص شده واحد را تحویل دهد و در صورت تاخیر نیز ضرر و زیانی بر گردن خریدار نیست. همینطور در پروژه های شخصی ساز، مراحل اخذ سند واحدها زودتر انجام می شود که این نیز از مزیت های پروژه شخصی ساز می باشد.

پیش فروش آپارتمان ، پروژه های تعاونی ساز ؛

در پروژه های تعاونی ساز، شما خیالتان راحت است که تنها قیمت تمام شده ی واحد را پرداخت می کنید. به این معنی که نفس تشکیل یک تعاونی مسکن به منظور ساخت و اتمام یک پروژه است به گونه ای که چند نفر از خود اعضا به عنوان هیئت مدیره انتخاب می شوند و بدون کسب انتفاع و سود، با پول اعضا پروژه را به پایان می رسانند. اعضا با پول خود و توسط نمایندگان خود پروژه را می سازند. در پروژه های تعاونی ساز شما از بابت اعتبار سازنده هم خیالتان راحت است. به سختی می توان به یک سازنده ی شخصی اعتماد کرد اما در تعاونی می دانید که اگر دیر و زود داشته باشد اما پولتان سوخت و سوز نمی شود و بالاخره به واحد خود می رسید.

 

یکی از بهترین پروژه های تعاونی ساز:پروژه زاگرس

 

ایراد پروژه های تعاونی ساز در این است که شما از ابتدا بجز متراژ واحد خود، اطلاعات دیگری درباره اش ندارید. نه طبقه آن را می دانید نه شمالی جنوبی اش را. نحوه انتخاب واحد در تعاونی ها به این صورت است که تمام اعضا در انتهای کار براساس خوشحسابی در پرداخت اقساط اولویت بندی می شوند و هر عضوی براساس اولویتی که از تعاونی می گیرد نسبت به انتخاب طبقه و سمت واحد خود اقدام می کند. خیلی از مشتری هایی که تابحال داشته ام عمده نگرانی شان در همین بخش بوده است. اینکه نمی دانند واحدشان در کدام طبقه است و اینکه شمالی است یا جنوبی؟ ولی این مشکل قابل حل است. اگر شما بتوانید یک قسط از بقیه جلوتر باشید یا اینکه حداقل امتیاز منفی و دیرکرد در پرداخت اقساط نداشته باشید می توانید براحتی در طبقات از وسط به بالا را انتخاب کنید با همان سمت مدنظرتان، حالا یک طبقه پایین تر یا بالاتر. در انتها به این جمعبندی می رسیم که پروژه های تعاونی ساز اطمینان بالاتری دارند و قیمت تمام شده را می پردازید ولی در پروژه های شخصی ساز شما علاوه بر قیمت تمام شده، سودی نیز به سازنده پرداخت می کنید. در عوض سازنده شخصی ساز طبقه و سمت واحد را همان ابتدا برای شما مشخص می کند ولی در تعاونی شما در انتهای کار واحدتان را براساس خوشحسابی انتخاب می کنید. به هر حال ، آنچه که بیش از تمام موارد فوق مهم است اصالت پروژه است، چه تعاونی ساز چه شخصی ساز.

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (16 رای)