پیش بینی وضعیت بازار مسکن ایران در سال 1400

در این مقاله خواهید خواند:

عوامل تاثیر گذار بر بازار مسکن 

بازار مسکن یکی از پرطرفدارترین بازار های سرمایه بوده و هر ساله خریداران و سرمایه گذاران بسیاری به آن وارد می شوند. این بازار که از عوامل بسیاری تاثیر می پذیرد هیجانات زیادی را در سال های اخیر تجربه کرده است. لذا آگاهی از این عوامل برای فعالیت در این بازار ضروری بوده و می تواند سود و زیان را برای افراد رقم زند.

از جمله عواملی که بر بازار مسکن تاثیر می گذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میزان عرضه و تقاضا
  • شرایط حاکم بر بازارهای موازی
  • تورم حاکم بر اقتصاد کشور
  • نرخ نقدینگی
  • سیاست های اجرایی از سمت دولت
  • شرایط سیاسی کشور و روابط با دیگر دولت ها

تمامی این عوامل می توانند در کنار یکدیگر رونق و یا رکود را برای بازار مسکن رقم زند.

منظور از رونق و یا رکود بازار مسکن چیست؟ 

در بازار های مختلف زمانی که تولید، عرضه و تقاضا در سطح بالایی قرار دارد گفته می شود بازار در شرایط رونق خود بوده و در میان سرمایه گذاران به عنوان گزینه مناسبی در مقایسه با بازارهای موازی شناخته می شود. به این ترتیب زمانی که بازار مسکن در شرایط رونق خود باشد هم تولید مسکن بالا می باشد و همچنین خرید و فروش ملک در سطح بالایی اتفاق می افتد. یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز رکود نیز کم‌بودن تقاضا نسبت به عرضه است. زمانی که افراد یک جامعه تقاضای خود را نسبت به کالا و خدمات بنگاه‌ها کاهش می‌دهند، تولیدکننده مجبور است برای جلوگیری از ضرر میزان تولید خود را کم کند. لذا در این شرایط هم تولید مسکن کم می شود و همچنین میزان معاملات کاهش می باشد.

باید توجه داشت که افزایش قیمت با رکود و یا رونق متفاوت بوده و اصطلاح رونق و یا رکود مربوط به تعداد معاملات ملکی می باشد. 

بازار مسکن در سال 1399

بازار مسکن در سال 1399

با توجه به شرایط کشور در ماه های گذشته و تغییرات ایجاد شده در شرایط اقتصادی در طی سال 99، شاهد نوساناتی در بازار مسکن و نرخ معاملات انجام شده بوده ایم. با تغییرات ایجاد شده در نرخ دلار و کاهش ارزش پول ملی، تلاش مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود موجب شد تا در بازار مسکن نیز مانند دیگر بازار ها تعداد معاملات با افزایش همراه باشد. به طوری که با افزایش نرخ دلار در ماه های ابتدایی سال و در پی آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت املاک و میزان خرید و فروش آن در کلان شهر های کشور تغییرات بسیاری را تجربه کرد. افزایش قیمت املاک به موجب تغییرات ایجاد شده در اقتصاد کشور سبب شد تا تقاضا در بازار بسیار از این موضوع تاثیر بپذیرد. به طوری که با افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضای مصرفی از بازار مسکن کناره گرفت و تنها افرادی که قصد سرمایه گذاری داشتند و یا هدف تغییر ملک خود را داشتند در این بازار فعالیت خود را ادامه دادند. در ادامه روند نوسانات ایجاد شده در بازار مسکن با برگزاری انتخابات آمریکا نرخ ارز با کاهش قابل توجهی همراه بود که در پی آن انتظار می رفت که قیمت املاک و خانه متناسب با این کاهش قیمت روند نزولی در پیش بگیرد. اما به سبب نوع تاثیرپذیری بازار املاک از شرایط اقتصادی و همچنین مقاومت مالکان برای کاهش قیمت، تغییر قابل توجهی را برای این بازار مشاهده نکردیم. لذا در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم در کلان شهر ها، شاهد جابه جایی افراد به ناحیه های اطراف شهرهای بزرگ هستیم که به نوعی تقاضای مصرفی را با کاهش بیشتری مواجه کرده است.

نکته ای که در این میان می توان به آن استناد کرد این است که نوسانات و اتفاقات رخ داده در بازار مسکن نه تنها ناشی از تورم داخلی و سیاست گذاری های اشتباه می باشد بلکه تاثیر گرفته از اتفاقات سیاسی میان کشور ها بوده و به موجب آن افزایش قیمت را شاهد بوده ایم. با تاثیر گذاری این عوامل بر بازار مسکن و افزایش قیمت ها، تعداد معاملات با کاهش مواجه بوده و به عبارتی رکود را در بازار شاهد هستیم. 

پیش بینی بازار مسکن در سال 1400

پیش بینی بازار مسکن در سال 1400

با توجه به تغییرات و نوسانات ایجاد شده در بازار مسکن طی ماه های گذشته، احتمال ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن کم بوده و بیشتر شاهد سفته بازی ها و حضور سوداگران در بازار خواهیم بود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به شرایط مناسب تر در حومه شهر های بزرگ احتمال افزایش معاملات در این مناطق بیشتر خواهد بود اما کاهش قیمت ها چندان محتمل نمی باشد. 

با توجه به روند بازار و اتفاقات سیاسی پیش رو پیش بینی می شود بازار مسکن طی ماه های آینده و 3 ماهه نخست سال 1400 روندی ثابت را در پیش گیرد به این صورت که قیمت ها تغییر چندانی نخواهد داشت و تعداد معاملات نیز با کاهش همراه خواهد بود. برگزاری انتخاب در سال 1400 دلیلی برای بلاتکلیفی بازار می باشد که  به موجب آن افراد و سرمایه گذاران ترجیح می دهند تا آن زمان دست نگه داشته و با مشخص شدن نتایج انتخاب و تاثیر آن بر بازار و اقتصاد کشور تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. اگر در طی ماه های پیش رو تغییرات محسوسی در بازار ارز نیفتد این پیش بینی با احتمال بالایی اتفاق خواهد افتاد اما در صورتی که بازار ارز نوسانی کاهشی و یا افزایشی را تجربه کند می تواند هیجاناتی را به بازار مسکن نیز منتقل کند که در آن صورت بسته به نرخ ارز می توان سرمایه گذاری مناسبی را انجام داد.

ساخت و ساز مسکن در سال 1400

ساخت و ساز مسکن در سال 1400

همانطور که بیان شد بلاتکلیفی بازار تا چند ماه نخست سال 1400 و تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه داشته و خرید و فروش ملک در ماه های آینده با کاهش همراه خواهد بود لذا افراد تا زمان مشخص نشدن روند بازار احتمالا اقدام به فروش املاک خود نخواهد کرد. اما جنبه دیگر بازار مسکن یعنی ساخت و ساز املاک چگونه پیش خواهد رفت؟

برای پاسخ به این پرسش باید این گونه بیان کرد که ساخت و ساز ملک نیز مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر از شرایط سیاسی، تغییرات و نوسانات نرخ ارز و همچنین بیماری کرونا تاثیر پذیرفته و سازندگان را دچار مشکلاتی کرده است. اما ثبات ایجاد شده در بازار ارز و وابستگی قیمت مصالح ساختمانی به نرخ ارز سبب شده تا پیش بینی هزینه های ساخت تا حدودی امکان پذیر باشد. از طرف دیگر به دلیل متفاوت بودن بازار مسکن و وجود تقاضای مصرفی و سرمایه گذاری برای آن، سبب شده تا در مقایسه با دیگر فعالیت ها آسیب کمتری را متحمل باشد. لذا با این تفاسیر و با توجه به ثبات نسبی در بازار های موازی و شرایط سوددهی ساخت و ساز مسکن، احتمال رونق و افزایش فعالیت در این بخش از بازار بالا خواهد بود. چرا گه کمترین آسیب را از شرایط اقتصادی و کرونایی را متحمل می شود.

در دوره رکود بازار مسکن به سبب کاهش معاملات، سرمایه گذاری برای ساخت مسکن گزینه بسیار مناسبی بوده و می تواند یکی از بهترین فعالیت ها در دوره پیش روی بازار باشد. چرا که پس از دوره رکود بازار انتظار رونق و افزایش معاملات بالا بوده و افراد به راحتی می توانند واحد های ساخته شده را به بازار عرضه کنند.

در سال 1400 ملک بخریم یا نه؟

در سال 1400 ملک بخریم یا نه؟

با توجه به نکات ذکر شده پیرامون بازار مسکن و روند معاملات ملکی تا حدودی مشخص است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که تا پایان بهار 99 شرایط بازار روند ثابتی را در پیش خواهد داشت. اما تکلیف چیست؟ در ماه های پیش رو و سال آینده ملک بخریم یا نه؟

برای مشخص شدن این موضوع ابتدا باید هدف خود از خرید ملک را در نظر داشته باشید. به این ترتیب که اگر هدف شما از خرید ملک سکونت در آن می باشد می بایست در اولین فرصت اقدام کنید چرا که در صورت سکونت در ملک سرمایه شما برای مدت طولانی تری در بازار خواهد بود و از طرفی چون سود دهی بازار مسکن بلند مدت می باشد، در طول زمان و با رشد بازار، ملک شما نیز رشد خواهد کرد.

برای کسانی که قصد خرید ملک با هدف سکونت را دارند پیشنهاد می کنیم که با بخشی از سرمایه خود خانه ای مناسب را اجاره کرده و با مابقی آن در یکی از پروژه های معتبر و در حال ساخت سرمایه گذاری کنند. پروژه های پیش فروش منطقه 22 که منطقه ای رو به رشد می باشد گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری بوده و در سال های آتی با پیشرفت و توسعه پروژه های منطقه شاهد سودآوری بالایی برای سرمایه گذاران بر روی املاک منطقه 22 خواهیم بود. اگر با این ترفند در بازار سرمایه گذاری کنید هم سرپناهی داشته و همچنین به راحتی می توانید در پروژه های مختلف شرکت کرده و با سرمایه خود در بازار فعالیت کنید.

اگر با قصد سرمایه گذاری مقاله را مطالعه می کنید و برای جمع کردن سرمایه خود وام گرفته و تنها سرمایه تان همین مبلغی است که در دست دارید پیشنهاد می شود با هدفی بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری کنید. برای این منظور می توانید بر روی املاک کوچک متراژ سرمایه گذاری کنید. چرا که این دسته از املاک به راحتی خرید و فروش شده و تقاضای بالایی برای آن ها در بازار وجود دارد. علاوه بر این پروژه های در حال ساخت نیز گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری بوده و می توانید با مشاوره رایگان از کارشناسان گروه مسکن صدف پروژه های معتبر را شناسایی کرده و یکی از آن ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازار مسکن یکی از امن ترین بازار های سرمایه گذاری است و در طولانی مدت نه تنها سود بالایی را در بر دارد بلکه فرد در زمان خرید ملک تمامی سرمایه های ریز و درشت خود را جمع کرده و با گرفتن وام و تهیه مبلغ مربوطه، با وجود تمام سختی های متحمل شده، در طول یک یا دو سال سرمایه خوبی را جمع می کند که این ویژگی در هیچ یک از بازار های موازی مشاهده نمی شود. 

 

((بازدید کنندگان عزیزی که نظری در مورد شرایط و وضعییت املاک دارند میتوانند نظر خود را در پایین همین صفحه درج کنند تا همه استفاده کنند))

کانال تلگرام املاک عضویت در کانال تلگرام اخبار و سرمایه گذاری مسکن (کلیک کنید) (@maskansadaf)

 

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (17 رای)
بازار مسکن در سال 1400 چه روندی خواهد داشت؟

با توجه به روند بازار و اتفاقات سیاسی پیش رو پیش بینی می شود بازار مسکن طی ماه های آینده و 3 ماهه نخست سال 1400 روندی ثابت را در پیش گیرد به این صورت که قیمت ها تغییر چندانی نخواهد داشت و تعداد معاملات نیز با کاهش همراه خواهد بود.

شرایط ساخت و ساز مسکن در سال 1400 چگونه پیش بینی می شود؟

ثبات ایجاد شده در بازار ارز و وابستگی قیمت مصالح ساختمانی به نرخ ارز سبب شده تا پیش بینی هزینه های ساخت تا حدودی امکان پذیر باشد. احتمال رونق و افزایش فعالیت در این بخش از بازار بالا خواهد بود. چراکه کمترین آسیب را از شرایط اقتصادی و کرونایی را متحمل می شود.

در سال 1400 ملک بخریم یا نه؟

اگر قصد سرمایه گذاری ملکی در سال آینده را داریدُ پیشنهاد می شود با هدفی بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری کنید. برای این منظور می توانید بر روی املاک کوچک متراژ سرمایه گذاری کنید.

بازار مسکن گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری در سال آینده خواهد بود؟

بازار مسکن یکی از امن ترین بازار های سرمایه گذاری است و در طولانی مدت نه تنها سود بالایی را در بر دارد بلکه فرد در زمان خرید ملک تمامی سرمایه های ریز و درشت خود را جمع کرده و با گرفتن وام و تهیه مبلغ مربوطه، با وجود تمام سختی های متحمل شده، در طول یک یا دو سال سرمایه خوبی را جمع می کند که این ویژگی در هیچ یک از بازار های موازی مشاهده نمی شود.


م چ 3 ماه و 1 هفته قبل

به نظر من سرمایه‌گذاری در مسکن امن بوده و مشارکت در پروژه های ساخت گزینه مناسبی است فقط ای کاش راه قانونی وجود داشت که با خیاله راحت به سازندگان و زمان تحویله قول داده اعتماد کرده و در مشارکت ساخت سرمایه گذاری میکردیم.


رضا 3 سال قبل

جنون پولی

یک بررسی آماری نشان میدھد که ھمه آحاد بشری بر روی زمین از گرسنگان آفریقا تا بانکداران آمریکا،

فقط یک مشکل دارند و آنھم مسئله بی پولی یا کم پولی است. ولی در عوض حتی یک آدم پیدا نشده که

خود را دچار مشکل بی عقلی یا کم شعوری بداند. در گذشته تاریخ انگشت شماری آدم بنام عارف بودند

که خود را فقط دچار کم شعوری می دانستند و ھمان اندازه پول ھم که داشتند را اضافی دیده و آنرا به

مردم می بخشیدند که البته نسل این جور آدمھای بی عقل برافتاده است. ھمچنین یک بررسی آماری

دیگر نشان میدھد که ھمه آحاد بشری بر روی زمین خود را مومن و خداشناس می دانند. و نیز اینکه در

گذشته تاریخ انگشت شماری آدم بنام پیامبر بودند که خود را کافر و خدانشناس میدانستند که الحمدالله

نسل آنھا ھم برافتاده است و چه خوب.

لذا نتیجه می گیریم که بشر به لحاظ تاریخی وارد مرحله ای شده که توانسته ریشه کفر و جھل را براندازد

و فقط زین پس تا پایان تاریخ فرصت دارد که ریشه بی پولی را ھم براندازد. ولی با کمال تعجب ھر چه که

بیشتر توفیق حاصل می شود برخی مشکلات و امراض جدید پیدا شده اند که به ھیچ وجه نمی تواند

ریشه آنرا برانداخت مثل ویروس ایدز، سرطان، آنفولانزا، اعتیاد، جنون، خودکشی، خودفروشی، بمب

اتمی، سلاحھای میکروبی و ھزاران مورد دیگر. و البته تحقیقات نشان داده که ھمه اینھا از بی پولی

است. خدا را شکر که بشر پول را کشف کرده است و خدا می داند که قبل از کشف پول بشر چقدر

مشکلات داشته است.

از کتاب " دایره المعارف عرفانی " استاد علی اکبر خانجانی جلد پنجم ص 18


کیامرث 3 سال و 8 ماه قبل

سلام عرض میکنم خدمت دوستان گرامی من خودم خونه خریدم بعد از یک سال زیر قیمت خرید فروختمش ، متاسفانه خونه هایی که انبوه سازان الان دارن تو بازار ارائه میدن مخصوصا خونه های مسکن مهر و شرکتهای عمران شهر های جدید اصلا قابل سکونت نیست تعدادی از ایرادات این خونه ها رو می توان 1ـ شلوغ هستند 2ـ دیوارا بسیار ضعیف است 3ـ دیوارا رطوبت میده 4ـ از سقف آشپز خونه و حمام و دستشویی آب میچکه 5ـ موقع بارندگی از پنجره ها آب میریزه تو خونه و دیوارهایی که به سمت بیرون هستن رطوبت میدن و گچ می ریزه تو خونه 6ـ تو خونت حرف میزنی همه همسایه ها از تو خونشون گوش میدن 7ـ اگه یه ماشین سنگین از تو کوچه رد شه و شما خواب باشید حتما از خوب می پرید چون عایق صوتی نیستند و شما احساس میکنید الان ماشینه میاد تو خونتون 8ـ از مسالح بسیار ضعیف استفاده شده و شما با چشم خودت میبینی که روز به روز منزلتون در حال تخریبه یه روز می بینی سرامیک راه پله کنده شده یه رئز می بینی گچ زیر راه پله کنده شده ریخته پایین یه روز می بینی درب جعبه کنتورهای برق کنده شده افتاده پایین ، خلاصه ماجرا دارید تو این خونه ها ، در خصوص قیمت ها هم که بالاست چون زمین این خونه ها رو که وزارت مسکن در اختیار این انبوه سازان قرار میده بعد مثلا اگر یک واحد 70متری رو دارن می فروشن 40 تومن با 30 تومن وام مسکن یعنی متری یک میلیون بعد با کیفیت متری 500تومن میسازن وتحویل میدن ، اگر من ئاز هزینه های ساخت خبر دارم بهترین مصالح رو کار کنی بهترین درب ضدسرقت رو بزاری بهترین پنجره دو جداره رو بزاری و بهترین کابینت رو بزنی و بهترین شیرآلات رو استفاده کنی و کف سرامیک در حد اعلاء متری یک میلیون خواهد شد البته با هزینه پروانه ساخت که انبوه سازان مسکن مهر و شرکت عمران از پرداخت آن مستثنا هستند که این خودش متری حدود صد هزار تومان کمتر خواهد شد و حال با این کیفیتی که الان در بازار ارائه داده اند باید بگویم که بیش از متری 500/000 تومان برای آپارتمانها هزینه نشده پس یک آپارتمان 70 متری باید 5/000/000 نقدی و 30/000/000 وام مسکن واگذار شود . دوستان عزیز بیشتر از نقدی 5/000/000 پرداخت نکنید . ضمن اینکه این واحدها اصلا قابل سکونت نیستند و پیشنهاد من این است که اصلا خریداری نکنید تا مردم را احمق فرض نکنند .
شما الان اگه بخوای 100/000/000 تومان بدی یه آپارتمان بخری و ماهانه 700/000 تومان قسط پرداخت کنی بعد از سه سال سه سال به عمر خونت اضافه شده و باید کمتر از صد تومان بگیری و خونه رو واگذار کنی ، حال اگر 100/000/000 تومان رو سی تومنش رو بدی یه خونه رهن بشینی و 80/000/000 تومنش رو بگذاری در بانک با سود 22% سالی 17/600/000 تومان که سود سه سالش میشه 52/800/000 تومان و اون ماهی 700/000 تومان قسط هم در سه سال 25/200/000 تومان می شود که اگر آن را هم کنار بگزارید نقدینگی شما بعد از سه سال 179/000/000 خواهد شد البته من این حساب رو بسیار ساده انجام دادم تا بفهمید وگرنه اگر بخواهید حساب کنید که سود سال اول پولتون و اون ماهی 700/000 تومنی که کنار گذاشتید رو هم در آخر سال اول تو یه بانک سپرده کنید و سود اون رو هم بگیرید و سال بعد هم به همچنین نقدینگی شما بعد از سه سال از 200/000/000 تومان هم خواهد گذشت پس کدام مسکن 100/000/000تومانی بعد از سه سال دو برابر خواهد شد
پیشنهاد میکنم فعلا قید خرید مسکن رو بزنید .


محمد دشتستانی 3 سال و 8 ماه قبل

دوستانی که سال 94 میگفتید خانه گران میشود ، الان تقریبا نیمه اول 96 هم تمام شد ولی خانه هیچ تغییری نکرد ، بعد این هم نمیکنه
بخاطر اینکه هزینه های زندگی بالا میباشد و کسی نمیتونه پول پس انداز کنه ، اگر کسی هم پول نقد داشته باشه میبره میزاره بانک که حداقل 22 درصد سود میگیره نمیاره توی مسکن که هر روز به دلیل بالا رفتن سال ساخت قیمتش افت میکنه.


کارشناس املاک 3 سال و 9 ماه قبل

حتما مطالعه کنید :
* در برنامه ( تیتر امشب ) شبکه خبر تاریخ 96/4/17 چه گذشت .
- مشاور وزیر مسکن در برنامه تیتر امشب شبکه خبرگفت: سوداگری های حاکم در جامعه موجب افزایش قیمت مسکن شده است اما سیاست های دولت در ساماندهی بخش مسکن بوده است.
عبده تبریزی گفت: قیمت زمین در ایران حباب دارد و باید به میزان زیادی پایین بیاید. تبریزی در ادامه افزود: بانک مرکزی فشار زیادی برای فروش خانه های خالی بر بانک ها وارد کرده است چون بخش قابل ملاحظه ای از خانه های خالی در تملک بانک هاست ودر حال حاضر قیمت ها در حال پایین آمدن است اما محسوس نبوده است.
- افشین پروین پور کارشناس مسکن دیگر مهمان برنامه گفت:
بخشی از ثروت ملی هزینه شده تا آن مسکن ساخته شده است پس نباید مسکن احتکار شود. لازم است دولت هزینه کند تا کنترل سوداگری کند و طبق آمار سال 90 ما حدود 400 هزار مسکن خالی در تهران داشتیم که قاعدتا تاکنون افزایش یافته است و اگر این مسکن های خالی عرضه شود قیمت مسکن بشدت پایین می آید. وزیر مسکن چند روز پیش تعداد مسکن های خالی در تهران را 3 میلیون واحد اعلام کرده بود.


مهدی 3 سال و 9 ماه قبل

سلام خدمت دوستان عزیز که پیگیر وضعیت مسکن می باشند.بنده صاحب یه خونه کوچک هستم.میخواستم تبدیل به احسنت کنم از اوایل سال 95 به املاک سپردم ولی هیچ خبری نیست حتی پایینتر از قیمت معمول آن.پس بنابراین نتیجه میگیریم قدرت خرید مردم بخاطر رکود اقتصادی و وضعیت نافرجام اقتصاد شدیدا پایین است.و با برسی میبینیم که سرمایه گذاری روی ملک هم اصلا دیگه جواب نمیده.دوستان ما باید واقع بین باشیم ما در گیر جنگیم البته خارج از مرزهامون و کلی داریم هزینه میدیم.پس فکر نکنم حالا حالاها وضعیت اقتصادی بهتر بشه.زمون دولت قبل ما نفت رو تا 160 دلار فروختیم.ولی الان تا 40-50 دلار پس وضعیت مشخصه.الانم مردم بیشتر تمایل دارند نقدینگی داشته باشند بجای اینکه پولشون رو بخوابونند به امید یک سرمایه گذاری نامعلوم.پس بنظرم قیمت مسکن رشد نخواهد کرد.این رو میگم که مطمئنا تا آخر سال 96 هیچ اتفاق جدیدی نخواهد افتاد.و این وضعیت برای کسانی که میخواهند خانه دار شوند بهتر است.به امید اینکه تموم جوونها و مستاجرها خانه دار شوند.انشاءالله


مهدی 3 سال و 10 ماه قبل

به اعتقاد المانیتور، بعید است که بخش مسکن ایران در آینده کوتاه به دوران طلایی برای سفته‌بازها و تقاضای سرمایه‌ای که در آن مسکن بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بود، بازگردد چراکه قدرت خرید مسکن به واسطه ارائه تسهیلات بانکی اخیر در دولت روحانی اگرچه افزایش یافته، اما متقاضیان مسکن با گزینه‌های دیگری در بازارهای رقیب از جمله بازار پول مواجه هستند که جذابیت سرمایه‌گذاری در آنها باعث تاخیر در خرید ملک ازسوی آنها شده و همین در تشدید تاخیر برای شکل‌گیری رونق موثر بوده است.
«آرزوی صاحب‌خانه شدن در ایران» مشابه سایر کشورهاست. خانوارهای ایرانی به سختی کار می‌کنند تا مالک جایی باشند که بتوانند آن را خانه بنامند، خواه آن خانه یک آپارتمان کوچک در تهران باشد یا خانه‌ای ساخته شده از گل و سنگ در یک روستا. تا همین چند سال پیش به‌خاطر اقتصاد پرنوسانی که در آن، بخش املاک امن‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بود، تقاضا برای مسکن شدت گرفت و این موجب شد که بخش مسکن یکی از سودآورترین بخش‌های اقتصاد ایران باشد.
بر این اساس، در سال 2012 کل بخش مسکن 20 درصد از تولید ناخالص داخلی اقتصاد ایران را تشکیل می‌داد و میزان سرمایه‌گذاری در این بخش به 8 درصد از تولید ناخالص داخلی اقتصاد کشور رسید. این به معنای نشانه‌ای بود از اینکه بخش مسکن رشد مثبت را در پیش گرفته است. در اغلب سال‌های دهه 1990 و 2000 میلادی، میزان سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به‌عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی در حدود 5 درصد در نوسان بود. همزمان با افزایش قیمت‌های نفت در اوایل دهه 2000 میلادی، بخش مسکن به میزان قابل‌ملاحظه‌ای توسعه یافت. با افزایش درآمدهای نفتی ساخت و سازها به‌ویژه در تهران شدت گرفت تا جایی که کمتر کسی حدس می‌زد رشد این بخش کند شود چون به‌نظر می‌رسید که تقاضا هرگز فروننشیند. بحران اقتصادی ناشی از افت قیمت‌های نفت و تحریم‌های بین المللی اما داستان را تغییر داد. وقتی که افزایش نرخ تورم قدرت خرید مردم را در خود فرو بلعید، اوضاع به بدترین شکل تغییر کرد.
بخش مسکن ایران یک نمونه بارز برای معضل سرمایه‌گذاری بیش از حد در ساخت و ساز است. خیلی زود میزان عرضه مسکن در ایران از تقاضا بیشتر شد و تقاضا بر اثر افزایش مداوم نرخ تورم ضعیف‌تر شد. در سال 2011، تعداد مجوزهای ساخت و ساز شروع به کاهش کرد. گرچه این کاهش در ابتدا ملایم بود و در سال 2012 نسبت به 2011 کاهشی 4/ 2 درصدی را تجربه کرد، اما در سال 2014 تعداد مجوزهای ساخت و ساز در مقایسه با سال 2013 افتی 1/ 32 درصدی یافت. پس از پشت‌سرگذاشته شدن رونق نفت، نوبت به رکود مسکن شده بود. همزمان با افت قیمت‌های مسکن، تعداد معاملات هم دچار کاهش شد و بسیاری از مالکان از فروش خانه خود با قیمت‌های پایین اجتناب کردند.
در این مورد باید به این نکته هم اشاره کرد که مسکن، سهم مهمی از هزینه‌های شهرنشینان را به خود اختصاص می‌دهد. بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، یک خانوار متوسط شهرنشین در ایران در حدود یک‌سوم از بودجه خود را صرف مسکن می‌کند که شامل اجاره مسکن و تجهیزات مربوط به مسکن می‌شود. برخی از محققان بر این باورند که هزینه‌های مرتبط با مسکن در شهرهای بزرگ همچون تهران بیش از نیمی از میانگین هزینه‌های سالانه خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر این، طی سال‌های اخیر، هزینه‌های مسکن نسبت به سایر هزینه‌ها، افزایش بیشتری داشته است. آمار و داده‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهند که مسکن سهمی 9/ 26 درصدی از سبد مصرفی خانوارها را در سال 2005 داشته است. یک دهه بعد اما در سال 2015 این سهم به 35 درصد افزایش یافته است.


حمید 3 سال و 11 ماه قبل

سلام ب دوستان گرامی . از نظر من قیمت زمین و قیمت ساخت و عوارض و خواب سرمایه و ... رو حساب کنی قیمت ساختمون مشخص میشه . وقتی واسه هر متر حدودا 700 الی 1 میلیون هزینه ساخت میشه دیگه چ توقع ای ب اون سازنده دارین . بعدشم اگه مسکن از رکود خارج شد اون وقته ک باید با سرعت نور بدوی دنبال خرید مسکن . هر چیزی ی مدتی خواب داره


ادمین صدف 3 سال و 11 ماه قبل

دقیقا همینطوره. باید نسبت به فراز و فرودهای هر بازاری نسبت به خرید یا فروش در اون بازار پیش بینی و اقدام انجام داد.

رضا 4 سال و 1 ماه قبل

نمی دانم علت هجوم سرمایه داران برای خرید واحدهای مسکونی برج های سپهر زاینده رود اصفهان که منجر به افزایش قیمت این واحدها در روزهای پایانی سال 95 شده است چبست ولی مطمئن هستم بکی از علل آن اخذ شعبه مواد غذایی از سیتی سنتر اصفهان می باشد که قبل از تکمیل واحدها فی مابین مالک سیتی سنتر و برجهای سپهر اصفهان منعقد گردبد


کارشناس 4 سال و 2 ماه قبل

هموطنان عزیز فریب تبلیغات یکعده دلالان و بساز و بفروش ها را نخورید منبعد قیمت مسکن روز بروز کاهش خواهد یافت اگر قصد خرید مسکن دارید دست نگهدارید چون قیمت مسکن در ایران در مقام مقایسه با سایر کشورها فوق العاده زیاد است .و حدود پنجاه الی شصت درصد از قیمت واقعی بیشتر است .بکعده از بساز بفروشها و دلالان که آپارتمان در دستشان مانده بدون مدرک و دلیل تبلغ به افزایش آینده می کنند تا آنها را بفروش برسانند و خودشان هم می دانند دیگر قیمتهای کاذب گذشته هیچوقت باز نخواهد گشت چون هم قیمتها کاذب بوده و هم تعداد آپارتمان خالی در دست یکعده باقی مانده است و از طرف دیگر با توجه به تورم موجود و قدرت پایین خرید مردم و تعداد زیادی از مسکن مهر و کاهش آمار نفوس نسبت به سالهای قبل تقاضا خیلی کم بوده و بعد از اینکه مدتی در دست دلالان ماند و بهره وامهای دریافتی آنها باعث خواهد شد هر چه سریعتر آپارتمانها را عرضه کنند چونکه هر قدر در دستشان بماند متضرر خواهند شد. در کشورهای همسایه و یا سایر می توان برای یکصد میلیون تومان ایران یک آپارتمان یکصد و چهل متری لوکس را خریداری نمود در مقام مقایسه با آنها آپارتمان تدریجا در ایران نیز به همان قیمت و یا حتی پایین تر از آنها عرضه خواهد شد و بجهت فقدان مشتری ساخت وساز کاهش یافته و اجزا منصله متشکله ساختمان امثال آهن آلات و پروفیل و سایر از نظر قیمت نیز تدریجا تنزل خواهد کرد مسکن یک سرمایه داخلی بوده و ارز آور نیست در نتیجه ازنظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد برای رشد اقتصادی کشور و اشتغال دائمی جوانان باید در صنعت و علی الخصوص در صنایع مادر سرمایه گذاری گرددچون جوانان تحصیلکرده بیکار مانده اند و لذا دولت نیز برای اشتغال آنها مجبور است منبعد در صنایع سرمایه گذاری کند. اگر قصد خرید دارید و می خواهید به قیمت واقعی بخرید هر روز تاخیر در خرید میلیونها تومان به نفع شماها خواهدبود و در سال نودو شش هم قیمت مسکن بیش از این تقلیل خواهد یافت . و رکود حاکم خواهد بود .فریب تبلغات یکعده از سودجویان و دلالان مسکن را که صد ها واحد در دستشان مانده نخورید .


مرتضی 4 سال و 1 ماه قبل

با سلام خدمت دوست عزیز و تشکر از مدیر محترم سایت....طبق گفته دوست عزیز شکی نیست که دلال بازی در افزایش نرخ موثر است ولی من به تمام بی خانه ها توصیه میکنم حرف این دوستمان را گوش نکنید و اگر توان خرید با هر متراژی دارید بخرید..در 100 سال اخیر قیمت مسکن افزایشی بوده و افزایشی هم خواهد بود.دوران رکود کاهش مختصری میابد ولی با یک دوره رونق چند برابر ان کاهش جبران خواهد شد..بهتره بجای توهم نخریدن و توهم این دوست عزیز که (نخرید که دلالها سود نکنند) واقع بینانه خرید کنید..موقع خرید گول دلالها را نخورید .استعلامات لازم را بررسی کنید .زمینهای بایر و خانه های بدون سند وکالتی نخرید .پیش خرید ها را خیلی بیشتر دقت کنید که کلاهتان برداشته نشود...ولی در خرید اپارتمان با اصالت سند دار شک نکنید...الان دوست عزیز مون میاد و میگه به من که تو هم از دلالهایی .ولی توصیه میکنم یک روزنامه صفحه املاک نگه دارید و سه سال بعد مجدد همین صفحه را بخوانید..ببینید افرادی که حرف من را گوش کردند برنده شدند یا افرادی که توهمات دوستمان را ....ضمنا فراموش نکنید زمان مناسب خرید همیشه موقع رکود بازار است..یعنی دقیقا همان زمانی که همه به شما میگویند که نخرید که ارزان میشود یا پولتان را در بانک بگذارید سودش بیشتر است...تشکر از مدیر سایت

محمد 4 سال و 3 ماه قبل

باسلام.
متاسفم برای قشر کارمند وکارگر و کم در آمد که گیر یک سری خون آشام به عنوان بساز وبفروش افتادند. چند سالی که مسکن بدون مهارشده بود هر کسی از هر جائی می رسید (کسانی که البته پولی داشتند) وارد صنعت ساختمان شدند کساتی که گچ را از آهک وسیمان سفید تشخیص نمی دادند وسودهای کلانی به جیب زدند. حالا مدتی است اونهم نه به دلیل زحمات مسئولین که به علت عدم توان خریداران این بازار پرسود ئچرب وچیلی برای دوستان تنگ شده و همه این شعارها و بازار گرمیها هم برای فروش خانه ها و آپارتمانهایشان می بلشد گول این حرفها رو نخورید اگر مدت دیگه ای مردم مسکن نخرند مجبور می شوند قیمت را پائین بیاورند.


مهدی 4 سال و 1 ماه قبل

محمد جان چرا مثل من مستاجر تن به حقیقت نمی دی باید پذیرفت قیمت واقعی مسکن با توجه به تورم موجود در کشور همینه ؛وقتی یک ماشین در پیتی رو می کن 50 الی 100 میلیون شما انتظار داری یک آپارتمان مثلا 70 متر رو به شما بدهند ؛ وقتی دلار توی این مملکت قیمتش 700 تومان بود خونه متری یک الی دو میلیون بود حالا منصفانه فکر کن و ببین در حال حاضر که دلار روی مرزه 4000 هزار تومانه خونه باید متری چند باشه در هر صورت من خودم از ته دل آرزو می کنم همه صاحب خانه شویم .....امین

رضا 4 سال و 3 ماه قبل

خدمت تمامی دوستان عزیز سلام یک ضرب المثل قدیمی میکه که بابا مرگ رو برای همسایه میخواد .عزیزان اونهایی که طبل گرونی مسکن را سر میدهند دلشان برای من وشما نسوخته اونها دلشون برای خودشون میسوزه چراکه وقتی شعار میدهند که مسکن میخواهد گران شود پس چرا خودشان سعی میکنند که واحدهای ساخته شده اشان رابفروشند بابا کی میخواهید قبول کنید که مسکن از حالت کالای سرمایه ای خارج شده مگر نمی فهمید که شعار اصلی دولت تدبیر وامید مهار تورم است واین دستاورد بزرگ این دولت ونظام است چراقدر نمیدانید فکر میکنید یک واحد بفروشی وده .بیست میلیون سود ببری هنر کردی خوب اگر تورم باشه باید بری سی میلیون بگذاری روش همان واحد رابخری .عزیزان بنده بعنوان فرداقتصادی وفعال بازار قول میدهم تا اواخر 97 و98 مسکن اصلا گران نمیشود شاید سالی حدود چهار الی پنج درصد آن هم بخاطر رشد اقتصادی .مازاد تولید مسکن طی سالهای گدشته .وجود خانواده های تک فرزند .بالارفتن سن ازدواج.بیکاری ودرامد ناچیز مردم در حال حاضر اجازه رشد قیمت مسکن رانمیدهد.اما در سه وچهار سال اینده ورشد وشکوفایی نظام وعلم وتدبیر دولت مردان که بحمداله آدمهای بیست .سی سال پیش نیستند میتوان به اقتصاد ورشد اقتصادی خوشبین بود. وخرید وفروش مسکن تازه شده عالی چرا چون آن کس که نیاز واقعی دارد میگردد وباحوصله خرید میکند وآن کس هم که میخواهد تبدیل به احسن کند میفروشد و بزرگتر میخرد یک عده سازنده هم که خدا وپیغمبر خدا را میشناسند با سود حدود ده درصد تا پانزده درصد به کارشان ادامه میدهند چون شغل شان این است تا کور شود چشم دشمن وبدخواهان . پس برید و جستجو کنید که معنی کلمه دولت تدبیر وامید یعنی چه و اقتصاد مقاوتی اقدام وعمل یعنی چه .فکر نکنید الان پنج یا ده سال قبل است دیگه نظام ودولت مردان اوستا شدند
بنده که میگم ذی نفع نیستم میخوام گول شایعات گرونی مسکن رو نخورید ودردام نیفتید فرمول ساده اش هم اینه وقتی کسی میخواد واحدش رو بهت بفروشه اون میدونه که اگر نتونه بهت بفروشه براش خواب داره واگر بده بتو پولت راگرفته و خواب ملک را روی دوش تو انداخته.مگر هردو مصرف کننده باشید که فرق میکند .مزاحمتان نمیشوم صحبت های بنده را فراموش نکنید وبخاطر بسپارید. یا حق.


احمد 4 سال و 3 ماه قبل

سلام به دوستان عزیز من با نظر اقا رضا موافقم الان تو کشور ما مسکن کم کم داره از حالت یک کالای سرمایه ای خارج میشهو انصافا این فرهنگ باید بین مردم جا بیفته که هر خانواده یک مسکن براشون کفایت میکنه و سعی نکنن سرمایه هاشون رو تواین بازار مازاد بر نیاز وارد کنن چون قیمتها الکی دوباره بالا میره

منطقه 22 تهران؛ چالش ها و فرصت ها - 4 سال و 4 ماه قبل

[…] 22 شهرداری تهران بدون تردید از منظر شهرسازی و بازار املاک، یکی از بزرگترین و پرسودترین پدیده های اقتصادی طی چند […]


وضعیت بازار مسکن از پاییز تا زمستان 95 - 4 سال و 5 ماه قبل

[…] ها از بازار مسکن نشان می‌دهد در شرایطی که تعداد معاملات کل کشور نسبت […]


قیمت املاک در دریاچه چیتگر - 4 سال و 5 ماه قبل

[…] گزارش دنیتی اقتصاد یک فعال بازار مسکن در این منطقه قیمت‌های متفاوتی برای برج‌های این منطقه […]


پیش بینی وضعیت قیمت مسکن در سال 96 - 4 سال و 5 ماه قبل

[…] ادامه مطلب نظر کارشناسان مسکن را در مورد پیش بینی بازار مسکن سال 96 می […]


کوروش 4 سال و 5 ماه قبل

با سلام.
دوستان عزیز و مردم سختی دیده. بنده هم یه دهه 60 ای هستم. روزهای سخت گذشته را با شما من هم به سر کرده ام. عجب وضعی شده است. گروهی همچون من آرزوی ثبوت قیمت مسکن را دارند، تا شاید بتوانند یه سقفی بالای سرشان داشته باشند. گروهی دیگر برای کسب سود و منفعت آرزوی گران شدن را در سر می پرورانند. متاسفانه تاریخ به ما نشان داده است که همیشه انسانهای دروغگو مردمان ساده و خصوصا طمع کار را فریب داده اند. مراقب باشید که ساده و طمعکار نباشید. قول میدهم در این صورت قیمت مسکن حالا حالاها افزایش چشمگیری نخواهد یافت. انشاالله همه صاحب خانه شویم، این حداقل حقوقی است که ما مردم ایران مستحق آن هستیم. افزایش جزیی قیمت مسکن به دلیل تورم و هزینه های ساخت امری اجتناب ناپذیر است. اقتصاد بیمار کنونی کشور هرگونه پیشبینی منطقی را با شکست مواجه می نماید. پس تنها با صحه صدر و صبر و پرهیز از شتابزدگی، اجازه بدهید تا روند کنونی ادامه پیدا کند و هر وقت قدرت خرید داشتید اقدام به خرید مسکن نمایید. اخذ وام های سنگین با سود بالا، زندگی شما را حتی با داشتن مسکن، شیرین تر نخواهد کرد چرا که تمام درآمد شما یا بخش عمده ای از آن، صرف بدهی ها و سود بانکی مربوط به وام خواهد شد. و شما که دیگر جوانی نخواهید داشت، با کمری خمیده، به آینده نامعلوم فرزندانتان خواهید اندیشید. پس منطقی و فارغ از هرگونه شتاب، اقدام به خرید مسکن نمایید. مسلما روزی صاحب خانه خواهید شد. عجله نکنید. وقتی تقاضا اندکی از عرضه کمتر باشد افزایش غیر منطقی در قیمت پیش نخواهد آمد. در پناه خدا و شاد و تندرست باشید.


محمود بذلی 4 سال و 5 ماه قبل

تازمانی که آقای آخوندی برمسند وزارت نشسته است کسی خانه دار نمیشود - مسکن مهر را خواباند و گفت مسکن مهر موزخرف است . همین مسکن موزخرف را ادامه میدادی و تحویل مردم میدادی چرا ندادی - آقای آخوندی شما با مسکن مهر سیاسی برخورد کردی - باید بگوئیم بد کردی - به مردم جفا کردی باید فردای قیامت جواب پس بدی


عاشوری 4 سال و 5 ماه قبل

با سلام به نظر بنده مسکن درسال آینده /96گران خواهد شد به دلیل تورم ایجاد شده در کل اجناس ومساعل پسا برجامی که کشورهای دیگر خواستار سرمایه گذاری تو ایران شده اند. باتشکر عاشوری هستم کارشناس مسکن.


مهندس ساختمان 4 سال و 1 ماه قبل

آقای عاشوری عزیز درسته با افزایش دستمزد کارگران و مصالح ممکنه قیمت ساخت افزایش پیدا کنه اما مردم پول خرید ندارند و تقاضا هم کمه چون جمعیت رو به کاهشه پس در نتیجه کسی سراغ ساختمان سازی نمیره. به نظر بنده برای آپارتمان سازی دیگه جا نداریم شهرها دارن خفه میشن باید مسکن یه کالای مصرفی باشه برای مردم نه سودده باید به فکر خانه های ویلایی یک یا دو طبقه باشیم با امکانات مناسب نه چاردیواری و یک سقف به نام آپارتمان.

امیر 4 سال و 6 ماه قبل

مالکان اجاره خونشونو بالا ببرن همه میرن سمت خرید کردن


علیرضا 4 سال و 3 ماه قبل

زحمت کشیدید با این همه خستگی نظر تو برای خودت نگه دار

بابک 4 سال و 6 ماه قبل

رکود در بازار زمین وملک وساختمان وبه نفع هیچکس نیست.تنها در این قسمت هم مثل همیشه این مردمند که باید ضرر کنند.والا در کدام قسمت از قسمت های تولیدی کشور شما در چند سال اخیر رکود را شاهد بودید.هر روز مایحتاج مردم گران می شود ومردم بیکار؟ این کلید که شیخ به دست گرفت تمام درهای امید را از مردم بست.اکنون به جای مردم .بانک ها.ارگانهای دولتی وموسسات مالی دارند تجارت وبازرگانی می کنند.مردم هم در این میان فقط شاهدند وپول یارانه می گیرند.


محمد 4 سال و 6 ماه قبل

گذشت آن روزهایی که مردم قران قان پول جمع می کردند تا خانه دار بشن... مردم حالا دیگه حوصله پس انداز رو ندارن.....تا که یک مقداری پول گیرشون می آید سریعا در خوشگذرانی و سفر به شمال خرج می کنند. دیدگاههای دهه هفتاد دیگر در بین مردم جایی ندارد... آنهایی که خانه دارند که هیچ آنهایی هم که ندارند خیلی دنبال خانه دار شدن نیستند... می گویند چند سالی زنده ایم بگذار حالمان را بکنیم......


مهم نیست 4 سال و 6 ماه قبل

عمرا اگه قیمتا بیاد پایین،مافیای گردن کلفت زمین رو دست کم نگیرید همونایی که با یه اشاره قیمت زمین که هیچ بورس رو بالا پایین میکنن،،من که انتظار یه تورم سنگین رو دارم و مطمئنم قیمتا افزایش پیدا میکنه،نه تنها زمین بلکه در همه چیز،.با کدوم منتطقی میشه قبول کرد که یه نفر ساختمونی درست کنه از کارگرش تا مصالحش همش چند برابر شده هزینش اونوقت بیاره با نصف قیمت بفروشه،،حالا منتظر کاهش قیمتا باشید مثل خودرو


علی مدیری 4 سال و 7 ماه قبل

روزهای خوب بگو کجا رفت٬ مملکت بکجا رسیده که خانه دارشدن یک آرزوست٫


خاتون 4 سال و 7 ماه قبل

اونایی که میگن قیمت مسکن پایین می آید، یا تو این مملکت زندگی نمی کنند یا از روی غرض و با هدف خاصی این را می گویند (شایعه پراکنی با اهداف خاص) یا چیزی از حساب و کتاب ساده هم نمی دانند چه رسد به اقتصاد. اگر در دنیا (بهتره بگیم در کشورهای پیشرفته) قیمت مسکن یا بسیار نامحسوس افزایش یافته و یا ثابت مانده، دلیل آن ناشی از روشهای ساخت و استفاده از مصالح خاص بوده است. استفاده از مصالح ارزان قیمت و سبک، تکنولوژی ساخت سریع، خانه های پیش ساخته و سبک و کارگران ارزان قیمت (که عموماً مهاجرین سایر کشورها هستند) از دلایل اصلی ثبات قیمت مسکن در آن کشورها بشمار می رود. از سوی دیگر مسکن ارزان قیمت و اجتماعی مشتریان خاص خود را داشته و ساختمانهای خاص نیز مشتریان دیگر را به خود جلب کرده است. ثبات قیمت ها هم بیشتر شامل حال مسکن اجتماعی و ارزان قیمت بوده است. حال ببینید ما در کشوری زندگی می کنیم که زمین روز به روز در حال گران شدن است و زمین مناسب ساخت و ساز محدودتر از قبل می شود (مشکلی که البته در همه جای دنیا با آن مواجه هستند ولی با توجه به شیوه های متفاوت زندگی ایرانیان و تمرکز امکاناتی مانند آب، برق، گاز، تلفن، مراکز درمانی، تفریحی و غیره در نقاطی خاص از کشورمان، ما نمی توانیم در هر زمینی خانه سازی کنیم، در حالیکه در کشورهای پیشرفته، گاه ساختمانی سبز و دوستدار محیط زیست با تمام امکانات در بیابان احداث می شود و برای استفاده از امکانات تفریحی و درمانی هم راههای ایمن و وسایل نقلیه ایمن تر به کمک می آیند). در ایران، مسکن تابعی از دستمزد کارگر و قیمت مصالح هم است. در شرایطی که قیمت نان از هفته به هفته و قیمت تخم مرغ روزانه و قیمت بسیاری از کالاهای مصرفی از جمله مصالح ساختمانی ساعت به ساعت در حال تغییر ا ست و دستمزد کارگران نیز هر سال افزایش می یابد، چگونه انتظار داریم قیمت مسکن کاهش یابد؟! همچنین برای ساخت یک ساختمان 5 طبقه 20 واحدی 3 الی 4 سال زمان صرف می شود که اگر تورم حاصله از گذشت زمان و افزایش قیمت مصالح و دستمزد کارگر را هم در نظر بگیریم، کافی است تا قیمت هر ساختمانی هر روز در حال افزایش باشد. تکنولوژی ساخت قدیمی، استفاده از مصالح خاص و استفاده بیش از حد از سقف های کاذب و کارهای تزئینی این چنینی نیز دلیل دیگری برای عدم امید به کاهش قیمت مسکن است. وقتی امتیازاتی که برای خرید کنتور گاز، آب و برق و فاضلاب و ... باید برای یک ساختمان از سازمانهای دولتی مربوطه خریداری شود، حق السهم هایی که به شهرداری و شهرسازی و بقیه ارگانها باید پرداخت کنید را هم به هزینه های ساخت اضافه کنید، متوجه می شوید هیچ امیدی به کاهش قیمت مسکن نخواهد بود.


آلبرت 4 سال و 7 ماه قبل

باسلام
خیلی از دیدگاهها رو خوندم . بنظرم در این شرلیط فقط تثبیت قیمت میتونه کمک کننده باشه. قیمت بالا بره مستاجر بدبخت میشه و پایین بیاد مالک و سازنده. عدم نوسان و امنیت سرمایه گزاری بهترین حالته. سازنده ارزون میخره و ارزون هم میفروشه . خریدار هم میتونه منتفع بشه. قربان همتون.


مهدی 4 سال و 7 ماه قبل

با هر روش که حساب کتاب کنیم از جمله نرخ تورم ؛ قیمت مصالح و حقوق کارگران ساختمانی؛عوارض شهرداری و عوارض ساخت؛ قیمت زمین که حرف اول را در قیمت تمام شده ساختمان می زند ؛انصراف سازندگان به تبع آن کاهش عرضه؛ انباشت تقاضای که طی سالها روی هم جمع شده همه وهمه باید گفت قیمت های فعلی اگر از حد واقعی خودش پائین تر نباشد بالاترهم نیست البته اگر بخواهیم منطقی اظهار نظر کنیم نه مقرضانه!!!!!!!!

محمد 4 سال و 3 ماه قبل

عزیزم ما توی کشوری زندگی می کنیم که هر سال داره صد متر به عقب حرکت می کنه اما همچنان ادعاش گوش دنیارو کر می کنه. اونوقت شما چ انتظاراتی داری. ثبات؟ ایران و ثبات؟ درسته حرفت قشنگه ولی توی خیابون بگی این حرفو فکر می کنن دوربین مخفیه بهت میخندن رد میشن. ما مردم فقط باید بشینیمو نیگاه کنیم ببینیم گردن کلفتا چیکار می کننو از اخبار دزدیشون کف کنیم. هر دفه هم آمارشون سنگین تره ماشالا. چیزی ک همیشه بوده اینه که هییییچ وقت هیچ که کاری انجام نشده که نفعی برای مردم داشته باشه مگه اینکه قبلش برای خودشون نفع بیاره. موفق باشید

ارش 4 سال و 8 ماه قبل

دوستان علت این اقتصاد بیمار بانکها و دولت میباشد وقتی بانک وام با سود بالای 20 درصد به تولید بده تولید نابود میشه ونتیجش آینه که کشور ما یه وارد کننده صرف میشه وقتی ام تولید نابود شد قیمت دلار میبرد بالا که مثلا از تولید همایت کنن وبا این کار قدرت خرید میاد پایین و مردم فقیر تر میشن وتولید نابود تر سال بعد به بهانه همایت از تولید دلار 4000 تومان میشه و کمی رونق به ظاهر در همه قسمت‌ها بوجود میاد ولی به قیمت فقیر تر شدن مردم


ابوالفضل 4 سال و 8 ماه قبل

اولا خریدمسکن به چندشرایط بستگی داردکارگری که 11 الی 12 وغیره کارکند دوشیفت وضعیت بازارخوب نمی شودکارگرباید8 ساعت روزانه باشدنه شبانه ودرنتیجه بایدبازارفروش داشته باشددرنتیجه اخراج کارگر وتعطیلی ان هست والان کارخانه ها بیشترشان تعطیل است وبااین حقوق 812هزارتوان کرایه منزل ومایحتاج خانه وپوشاک وغیره نمی تواندمسکن بگیرد وکسی که ازدواج میکنه بایداولا کمه کم 50میلیون تومان داشته باشه بتواندزندگی خودرابگذراندالان پول دارباشی دختر18 ساله هم میتونی بگیری .


مرتضی 4 سال و 8 ماه قبل

موضوع را می توان اینچنین بررسی کرد که در دولت نهم و دهم بانک داری به بنگاه داری و واسطه گری و دلالی تبدیل گردید و به جای استفاده مفید از ثروت جامعه در جهت منافع قشر محدودی گام های نا مطلوب برداشته شد و از طرفی با توجه به کمبود منابع مالی دولت جهت اتمام پروژه های ناتمام بهترین منبع درآمد دست بردن به جیب مردم با چراغ خاموش وبه اسم عدالت است حتما عزیزان شاهد عینی بنگاه داری و دلالی ارز و سکه را شاهد هستند از طرفی حبابهای موجود در بورس و منفعت انسان های بورس باز که صداقت رادر بازارهای مالی شکسته و باز هم به علت نا کارآمدی مدیران شاهد افزایش بدون منطق قیمت ها بوده آیم از طرفی اختلاس های میلیاردی و سردرگمی مردم در مواجهه با کاهش روز به روز ارزش پولشان بنابراین آدمی را وادار به جایگزینی کالا به جای نگهداری ریال می کند و طبقه ضعیف جامعه روز به روز فقیرتر و طبقه زراندوز حصار رابر فقر تنگتر می کند و طبقه متوسط برای فرار از فقر ترجیح می دهد با حس و قرض و وام وارد بازارهای مالی شود و شانس گاهی باو یار بوده و موفق شده ودر جرگه و طبقه نسبتا مرجع قرار دارد و گاهی بایکوت شده و همانند طبقه پایین فقط با کار یدی اسباب زندگی طبقه مرفه را و زنده بودن خود را فراهم آورده است و با کار شبانه روزی نتوانسته از پس زندگی روزانه خود برآید و با کلی بدهی چشم امید به حل مسائل جهانی بسته است و از طرفی با حضور دولت یازدهم و کاهش روز به روز قیمت ارز و سکه و سودهایی که بانک ها به مردم پیشنهاد می کنند بهترین فرصت برای کسب درآمد دریافت سود و جیره خواری بانک بودن بدون دغدغه های مالیات و غیره است لذا اربابان ثروت ترجیح می دهند در این بازار بی اعتمادی به نوعی دیگر جهت جلوگیری از ارزش ریال ثروت را به بنگاه های مالی واگذار نماید اما مسایل دیگری در کور سوی امید روشن بود که با کاهش قیمت جهانی نفت ، مسائل منطقه که بار مالی زیادی رابر دولت تحمیل نموده و از طرفی تمام تلاش های جناح مخالف برای لا پوشانی تمام مصیبت های وارده از دولت قبل بدور از تمام حقایق دولت فعلی را مورد انتقاد قرار داده است که متاسفانه به نام سربلند ی کشور در جهت منافع حزبی فعالیت می نمایند و نتیجه اینکه یک خانه را می توان بسته به مساحت در کمترین زمان ممکن ویران نمود ولی برای ساخت نیاز به زمان زیادی است و اینکه زمانی می توان چشم امید به خروج از رکود داشت که طبقات جامعه به درستی شکل خود را پیدا کرده و بانک مهمترین منبع جمع آوری ثروت ، منابع را درجهت درست مصرف نموده و از بنگاه داری خارج شود.


حسین 4 سال و 9 ماه قبل

برعکس قیمت در سایر شهر در سپاهان شهر اصفهان هم قیمت مسکن و هم اجاره و رهن مسکن افت شدید نموده است و مشاورین املاک علت را در دو چیز می دانند 1- در قدمت و فرسودگی واحدهای مسکونی و بسته بودن محدوده شهر سپاهان شهر 2- شایعه سرب داربودن خاک آن (جدای از راست و نادرست بودن آن) .


امیر 4 سال و 9 ماه قبل

حساب دودوتا چهارتاست. بعضی ها باور ندارند تا حباب حداقل 30% قیمت مسکن نترکد هیچگاه رونق به بازار مسکن بازنخواهد گشت زیرا تقاضایی وجود نخواهد داشت. کارشناس های ذینفع بعضی چیزها را الکی اینقدر می پیچونند که هم خودشون رو خیلی مهم و دانشمند جلوه بدند و هم مردم ساده رو گول بزنند.


ارسلان 4 سال و 7 ماه قبل

دادش کدوم حباب همه چیز مرتب در حال گرون شدن اگر منصفانه قضاوت کنیم نسبت به الباقی کالا های رایج فعلی مسکن قیمتش پائین و راکد مانده اگر اقتصاد حرکت کند بعد معلوم میشه چه خبره انشاللاه همه صاحب خونه بشن>>>>>

مهدی 4 سال و 7 ماه قبل

طبیعی که عده ای دوست دارند قیمت مسکن بالا بره و گروهی مدام بر طبل ارزونی می کوبند؛ اما واقعیت از تثبیت قیمت ها حکایت می کند ؛ ؛ارزان شدن یا گران شدن موضوع اصلی نیست وجود اقتصادی پوپا وبه تبع آن رونق در جیب مردم است که حرف اول را می زند مگر در گذشته نه چندان دور که مسکن مدام در حال گران شدن بود مردم مرتب در حال خرید وفروش نبودند؛ اگر ثبات باشد جسارت مالی زیاد خواهد شد بعد همه با تعجب شاهد نه تنها رونق در بازار مسکن بلکه در همه کشور خواهید بود موفق باشید

ادم عاقل 4 سال و 9 ماه قبل

هرکس واسه نفع خودش یه مقاله مینویسه ماهم .... زکی.مسکن تو رکود عمیق میمونه


مهدی 4 سال و 9 ماه قبل

قیمت آپارتمان در همدان خیلی با رفته از ماه پیش تا الان هر متر 200 یا 300 تومن بالا رفته


ارسلان 4 سال و 9 ماه قبل

تا بوده همین بوده گروهی علاقمند به افزایش قیمت مسکن هستند و گروهی مدام بر طبل ارزونی می کوبند؛ اما واقعیت از تثبیت قیمت ها حکایت می کند ؛ اگر رضایت عموم مدنظر باشد رونق دادن به اقتصاد کشور اولویت اول است ؛ارزان شدن یا گران شدن درد ما نیست این ثبات واطمینان بخشیدن به اقتصاد وبه تبع آن رونق در جیب مردم است که حرف اول را می زند مگر در گذشته نه چندان دور که مسکن مدام در حال گران شدن بود مردم مرتب در حال خرید وفروش نبودند؛ صحبت سر جسارت در اقتصاد از طریق ایجاد اطمینان درجامعه است نه ارزانی وگرانی موفق باشید


علی 4 سال و 9 ماه قبل

مسکن اگه 200 درصد یا 300 درصد رشد کرد به دو علت بود 1- ورود درامدهای کلان نفتی دولت قبل به بازار که سبب افزایش نقدینگی و حرکت ان به سمت مسکن شد 2- حذف یارانه ها و افزایش یکباره قیمت ها بوده است مطمئنا با این وضع قیمتهای نفت و کاهش بنیه کلان اقتصاد کشور به سمت کاهش تولید و کسب وکار و فقیرتر شدن جامعه میرویم لذا رکود مسکن فعلا ادامه دارد مطمئن باشید که مسئولان از خداشان است که تولید افزایش یابد و کسب و کار مردم رونق بگیرد ولی توان مالی کشور مثل چند سال قبل نیست


کورش 4 سال و 9 ماه قبل

سلام.این نظر درسته البته دلال ها دارن تمام تلاششون رو می کنن که ملک رو گرون کنن ولی هر گز نمی تونن چون شرایط موجود این اجازه رو نمی ده

شاهین کاکاوند 4 سال و 9 ماه قبل

ملک سقوط کرده و بیشتر هم سقوط خواهد کرد الان بانک پارسیان در قالب سهام لوتوس به سپرده گذاران کوتاه مدت سود 22 درصد تضمین شده معاف از مایات بدون ریسک ضرر میدهد امروز پول گذاشتی 24 ساعت بعد همه پولت را بردار کجا این سود را میدهد ملک توسط دولت ومردم تا ده سال اینده اخته شده است وبعداز مسکن مهر نوبت مسکن اجتماعی در داخل شهرهها میرسد یعنی عرضه خیلی خیلی زیاد و تقاضای خیلی خیلی کم میباشد و این وام های نامعقولانه با اقساط سنگین هم کارساز نیست و درامد و کار کجاست مردم به نون شب محتاج شده اند توان خرید ملک راهم ندارنددرنتیجه ملک بیشتر و بدتراز این هم سقوط خواهد کرد وقیمتها به قیمتهای قبل از سال 1390 هم میرسد نه از روی قانون بلکه از روی اجبار و بدهی و وامهای ساختشان فروشندگان تن به قیمتهای پایین خواهند داد الان پول نقد بدرد میخورد نه ملک چون ملک دیگر کالای سرمایه ای محسوب نمیشود


محمد 4 سال و 9 ماه قبل

سلام. دوست عزیز ما هم خوشحال می شویم ملک ارزان شود ولی با کدام منطق و دلیل درست توقع دارید قیمت ملک به سال 90 برگرده یعنی قیمت یک ملک مثلا 150 ملیونی بشه 50 ملیون؟!ا هرمو قع دلار به قیمت سال 90 برگشت و قیمت سیمان و مصلاح و دست مزد و یا خودرو قیمتش به سال90 برگشت توقع باید داشت قیمت مسکن هم به قیمت سال 90 برگرده که در واقیعیت رویایی بیش نیست! در موردسقوط قیمت مسکن هیچ سقوطی صورت نگرفته که بخواهد ادامه پیدا بکنه ! بلکه ازسال 91 که ملک و دلار و خودرو سه برابر شد قیمتش تغیری نکرده تقریبا و راکد مانده است! فقط دیگه با تورم سالیانه بالاتر نرفته است! من هر چی دنبال خانه بهتر می گردم حدود یک ساله ندیدم کسی قیمت را پایین تر پارسال چندان بگه؟! ما که ندیدیم! فقط اگرکسی چک داشته باشه یا کارش گیر باشه کمی ارزانتر میدهد!!

دیده‌بان 4 سال و 2 ماه قبل

19%

محمد 4 سال و 9 ماه قبل

من امیدارم بازار هر جوری بشه به نفع افزایش قدرت خرید همه از اونی که صاحب خانه است و اونی که مستاجر است بشود. ولی واقعیت اینکه قیمت زمین و مسکن هیچ وقت منتظر این که مردم کی قدرت خرید پیدا بکنندو حقوق انها زیاد بشه چندان نمانده است. قیمت مسکن فقط در سال 85 200 درصد و در سال 91 300 درصد افزایش نیافته است که بخواهد دیگه قیمتش بالا نرود. بلکه این افزایش به صورت متوسط حدود 5 سال یک بارپس از رکود صورت میگیره. در سال 74 پدرم یک دستگاه اپارتمان نوساز خرید حدود 7 ملیون تومان و حداقل دست مزد کارگر در سال 74 حدود 16000 هزار تومان فقط بود و اکنون که حدود 20 سال گذشته و ان اپارتمان کلنگی شده و هنوز در ان اپارتمان زندگی می کنم ، پدرم هم فوت کرده قیمت این اپارتمان حدود 250 ملیون شده است یعنی حدود 36 درصد افزایش به صورت متوسط در طول این 20 سال داشته است و از همان روز اول هم که 7 ملیون بودخیلی ها قدرت خریدش را نداشتند ولی باز حدود 35 برابر شد قیمتش و بالا رفت!!! حداقل دست مزد کارگر هم اکنون در سال 95 حدود 850000 هزار تومان شده است که نسبت به دست مزد 20سال پیش 53 برابر افزایش داشته است. که این افزایش بیشتر افزایش قیمت مسکن مورد مثال بوده است ولی با این حال قدرت خرید مردم افزایش نیافته بلکه کمترهم شده که بخشی از این کاهش قدرت خرید مردم به علت عدم سرمایه گزاری در زمان قبل افزایش هایه بازار مسکن در بخش مسکن بوده است که باعث بی ارزش شدن پول و سرمایه انها شده است. بخشی ازان هم به خاطر افزایش هزینه هایه دیگه زندگی به غیر مسکن مثل خوراک و پوشاک و درمان بوده است. و در اصل از همان ابتدا حداقل دست مزدها که تایین شده پایین بوده است که حتی با افزایش دست مزد ها در طول سال ها با نرخ تورم هم باعث افزاش قدرت خرید مردم عادی برایه مسکن نشده است! هم بسیاری از مردم به علت نداشتن سرمایه کافی یا عدم اطلاع و تجربه کافی به موقع اقدام به خرید مسکن نکرده اند و ارزش پول انها کم شده و همه موارد مربوط به افزایش بی رویه مسکن نیست!بنابراین افزایش قیمت مسکن با توجه به تورم کشور امری طبیعی بوده است ! وقتی دست مزد کارگر و مصالح ساختمانی و تعرفه های مجوز ساخت و پروانه ها ی ساخت و هزینه ها و مخارج هر سال گران می شوند چطور میشه توقع داشت قیمت مسکن بالا نرود بلکه ارزان هم بشود؟ چطوری امکان دارد!؟ تنها راه حل اینکه تورم به حداقل برسه و در امدها هم متناسب به مخارج باشد یا اینکه جلوی تورم را نمی توانند بگیرند درم امدها را برابر تورم افزایش بدهند که چیزی که تو این 40 سال صورت گرفته دست مزد و در امد ها همیشه کمتر از مخارج بوده است و تورم مسکن به تدریج نبوده تا مردم شوک زده نشوند و فرصت و زمان برای تبدیل سرمایه خود را به مسکن داشته باشند تا ارزش پول انها حفظ بشه و متاسفانه مسکن چند سال قیمتش ثابت بوده و در رکود همیشه به سر میبرد و مجددا بعد چند سال باز باافزایش خیلی بالا رو برو شده که خیلی از مردم پیش بینی نمی کردندن و سرمایه هایشان در بانک گزاشتند و بی ارزش می شود و کسایی که پس اندازی نداشته اند که باش مسکن بخرند که دیگه هیچی بدبخترشده اند! بنا براین نمی توان توقع داشت در کشوری که هرسال همه چیزگران می شود مسکن برایه همیشه در رکود به سرببرد و قیمتشافزلیش پیدا نکنه بلکه کاهش پیدا بکنه! و از تورم عقب بی افته! بلکه باز شاهد خواهیم بود باز پس از یک رکود طولانی مدت دوباره مثل یک فنر ازاد میشه و قیمتش بالا میره!


حمید صافی 4 سال و 10 ماه قبل

علت اصلی کاهش خرید مسکن چند موردمهم میباشد.
1- جمعیت دهه 60 و 50 دیگر در تاریخ ایران تکرار نخواهد شد و الان هم به اندازه کافی خونه واسه همه هست
2- نسل جوان در حال حاضر سن ازدواج خود را به 30 سال و سن بچه دار شدن رو به 35 رسانده است
3-مردم به درکی رسیده اند که ترجیح میدهند به جایه هزینه کردن هنگفت جهت خرید مسکن همون ملک رو با یک پنجم پول رهن کنند (نه هزینه تعمیرات دارند نه اصحلاک ملک و نه ……)
4- در 20 سال اینده نه تنها مسکن بلکه تمام کارخانه ها به دلیل عدم سیاست گزاری و نبود نیروی جوان جهت کار به تعطیلی کشیده خواهند شد.
5-صنعت اپارتمان سازی همزمان با جوان شدن دهه 60 ها شروع شد و الان هم با همون دهه به پایان میرسد اینو خود سازنده ها هم فهمیدن و هی دارن بازار و به زور گل الود میکنن واسه فروش
6- از این پس فقط امکانات ملکها تغییر خواهد کرد و مردم فقط جهت افزایش امکانات مل خود را تغییر میدهد مثل خریدن ماشین اتوماتیک جای ماشین معمولی

دیگه شرایط دوره اقای احمدی نژاد تکرار نمیشود و قیمت مسکن هر سال مقدار ناچیزی کاهش میابد که خبر خوبی برای بیخانمان ها میباشد.افرادی که مرتب از گرانی مسکن حرف میزنند انشالاه که خوابشان را میبینند


امیر 4 سال و 10 ماه قبل

دقیقا درست است ، حیف از این عمر بچه های دهه ی 60 که سوخت و به باد رفت ، بچه های خوب و تکرار نشدنی که با سیاست های اشتباه مسئولین نتونستن تو هیچ مرحله ایی از زندگیشون آسایش و آرامش رو تجربه کنن ...

فرهاد 4 سال و 5 ماه قبل

این تحلیل درست است. لشکر جمعیتی ایران نهایتاً تا 5 سال دیگر است که برای مسکن و ملک به هر شکل و در هر اندازه ای و با هر مصالحی و وامی نیاز و یا بهتر است بگوییم ولع خواهد داشت. نسل های متولد دهه 50 و 60 که این لشکر را تشکیل میدهند، زوجهای تک فرزند کنونی یا نهایتاً دو فرزند هستند. یعنی از هر دو نفر (زن و شوهر) یک نفر باقی میماند، یا نهایتاً دو نفر (به طور متوسط). این شرایط جمعیتی خیلی با شرایط جمعیتی دهه 50 و 60 که خانواده ها 5، 6 یا حتی 7 و 8 فرزنده بودند فرق میکند. نتیجه اینکه، نسل بعدی که اصلاً پُرتعداد نیست، هم صاحب ارث بیشتری خواهد بود (چون رقیبی زیادی برای تقسیم ارث وجود ندارد) و هم زیر بار زندگی در مسکن و ملکی به هر شکل نخواهد رفت. تا چند سال دیگر، دکان انبوه سازی بی کیفیت ورچیده شده و جای آن را لوکس سازی خواهد گرفت. امکانات و آپشن های بیشتر است که حرف اول را خواهند زد. مصالح مرغوب و درجه یک است که خریداران را جذب خواهند کرد، نه فقط یک سقف روی سر. در واقع، هر مقداری که مصالح باارزش شوند، ارزش زمین کمتر میشود. این تغییر و تحول در ایران چیز کمی نیست. شاید خانه گرانی یا ارزانی چشمگیری به خود نبیند. اما نکته این است که معادلات تغییر خواهند کرد و همین رکود کنونی را میتوان نقطه ی آغازی برای این تغییر بزرگ تصور نمود. شاید بتوان اقبال فروش خودروهای چینی در ایران را مثالی برای همین تغییر ذائقه دانست. خودروهای چینی هر چند موتور قوی ندارند، ولی آپشنهای دهن پرکن و زرق و برق کافی دارند و عده زیادی از مردم آنها را به خودروهای ساخت داخل که تنها مزیتشان در دسترس بودن قطعات یدکی و نگهداری ارزان است ترجیح میدهند.

مجید 4 سال و 10 ماه قبل

تا وقتیکه قدرت خرید نباشه رکود مسکن ادامه داره شاید تا 5 سال ادامه داشته باشه پس نتیجه میگیریم سرمایه گزاری تو مسکن بزرگترین اشتباهه


حسین 4 سال و 10 ماه قبل

با اجرایی شدن مالیات بر خانه های خالی از ابتدای سال 95 اجاره ها در حال کاهش است


البرز 4 سال و 8 ماه قبل

خیلی بچگانه است اگر به حرف دولت تو این ضمینه اعتماد کنیم

رضا 4 سال و 10 ماه قبل

سی ساله تو این مملکت هر روز گرونی میشه حالا دو روزه که بانکها سود میدند به محض اینکه چندر غاز دستشون بیادسود یکطرفه میارنند پایین اگه کسی خونشو بفروشه ببره بانک واقعا حماقته برای هر فرد مجرد یا متاهل یه خونه لازمه حالا بشه متری یک قرون یا متری یک میلیارد هیچ فرقی نمیکنه بهتر از اینکه هر روز استرس داشته باشی که سود اومد پایین یا نه خونه به خیلی چیزها بستگی داره الان مرگ قیمتها است اگر کسی نداره بره بخره چون امروز یا فردا سود بیاد روی پانزده درصد در واقع اگر بخری یک پنجم فی آپارتمان را یا اجاره میگیری یاخودت استفاده میکنی ودر واقع تورم ده نه درصد باشه تو برد کردی هم سرمایت زیر سرته هم استرس نداری من خودم چون باغ بالا وپایین ندارم از بانک در آوردم و خونه خریدم جمعیت زیاد میشه ایران بزرکتر نمیشه مردم ما هم تو گرونی خرید میکنند وقتی موج بد مذهب بیاد سود کلیوی چنده مگه خونه بیست سال پیش متری پانزده هزار تومان نبود الان پست ترین جاها متری سه میلیونه گذشته چراغ راه آینده است خود دانی.


پوریا 4 سال و 10 ماه قبل

با سلام،
شخصا به خاطر منافع شخصی و فعلیم دلم میخواد ک قیمت مسکن بالا بره ولی قلبا امیدوارم ک قیمت ها پایین بیاد حتی قیمت مسکن. (چون با بالارفتنش زندگیم آنچنان تغییری نخواهد کرد اما با پایین آمدنش شاید زندگی خیلی بهتر بشه) در مورد کاهش قیمت بگم از دوستانی که اینجا میان کسی هست ک توی عمری ک داشته کاهش قیمت رو تجربه کرده باشه؟ کاهش قیمت فقط در سه صورت انجام میگیره، اولی حرکت انقلابی و هماهنگ جامعه س در تغییر سیاست قیمت گذاری محصولی ک این در مورد وضع فعلی جامعه ما محال بنظر میرسه (مثل نخریدن یکباره محصولی توسط مردم) و دومی رکود ک غالبا توسط دولت و نیروهای مرجع و با منابع بوجود میاد. حالا ما در حال گذار دومیش هستیم یعنی رکود. توی همین رکود چ مقدار قیمت ها پایین اومدن؟ صفر ریال! تنها آیدی ک داشته جلوگیری از تورم و افزایش قیمت بوده نه کاهش قیمت چون کاهش قیمت منابعی ک در دست دولت نیست محاله مثله مسکن. شما باید این رو در نظر داشته باشید ک عمده ی بازار مسکن کشور توسط اشخصاص حقیقی کنترل میشه و در اختیار اوناس و اونها هم عمدتا از قشر مرفه هستن ک چندین منابع برای تامین مخارج و کسب درامد خودشون دارن. پس اگه به رکود هم بربخورن قیمتهاشون رو پایین نمیارن و فقط از فروش دست میکشن. اتفاقی ک الانه افتاده. و درمورد افزایش قیمت هم بگم ک فقط نقدینگی مردم ملاک نیست، برای افزایش قیمت مسکن، طلا و یا دلار یکی از سیاسیت های کوچیک و کثیفشون خریدن یکباره چندین ملک "از خودشونه" با قیمتی بالاتر و به این شکل قیمت ها بالا میره. مثلا طرف تو یک محله بیش از ده قطعه زمین و 70-80 واحد مسکونی داره، با ی سیا بازی ساده تمام اون واحد ها رو چند درصد گرون تر از قیمت فعلی بازار به خودش میفروشه و اینجوری بازار منطقه ی تکونی میخوره و مالکان خورده پا تر به پیروی از اون قیمتاشون رو بالا میبرن و اینجوری قیمت مسکن ی منطقه کمتر از یک ماه متری چندصد هزار تا میلیون تومن بالا میره. و بهتون قول میدم جمعیت این قشر مرفه بسیار بیشتر از چیزیه ک بنظر میاد و افرادی ک نقدینگی بالایی دارن بسیار زیادن. خود من اخیرا به خاطر مشکلات مالی مجبور به فروش ملکی شدم ک نزدیک به 1 میلیارد قیمت داره. توی دوسه ماه گذشته ک برای فروش گذاشتم بیش از یکصد نفر برای خرید تماس گرفتن و ده ها نفر حضوری برای حرفای جدیتر اومدن و وقتی توی آگهی هایی ک آمار داره مثل اینترنت بررسی میکردم، اگهی من نزدیک به 5 هزار بازدید داشت. اینو در نظر بگیرید ک من توی شهر کوچیکی مثل کرمانشاه زندگی میکنم و قیمت ملکم هم پایین نیست ک مخاطباش اینقدر زیاد باشه ولی واقعیت اینه ک توان خرید مردم بصورت مستتر بالاس. اخیرا هم برای امار گرفتن نرخای سود بانکی به بانک ملت رفتم، برای ترغیب هرچه بیشتر من چندین نمونه از قراردادی 24 میلیار ریالی و 50 میلیار ریالی و ... رو نشون داد ک فقط برای گرفتن سود بانکی سرمایه گذاری شده بودند. مردم کم پول تو دستشون نیست.
و سومین راه کاهش قیمت رو ک همتون میدونید، افزایش تولید هست. ک خدا رو شکر باتوکل بر خداوند و توسل بر سیاست های دولت فخیمه، پر واضحه ک همچین اتفاقی نخواهد افتاد. مستدل بر خرید های میلیارد دلاری هواپیماهای لاکچری ک بدرد همون قشر 1 درصدی جامعه هم شاید نخوره و سرمایه گذاری سیتروئن و پژو و ... در ایران بجای بالعکس بودن قضیه. عدم حمایت از تولید و رئیس جمهوری ک شخصا به شکل یک تاجر و وارد کننده دراومده و میره ایتالیا سفارش جنس میده!!!! و از طرفی هجوم مردم برای سرمایه گذاری پولاشون تو بانک برای گرفتن سود مطمئن، حق هم دارن به نوعی. با فرض اینکه بنده 500 میلیون تومن نقد دارم، عزیزان اینجا بدون در نظ گرفتن سختی و جون کندن کار و همه ی اینا کسی هست ک بتونه با 500 سرمایه ماهی 10-15 سود خالص رو تضمین کنه، تو این بازار؟؟ توجه داشته باشید برای 10-15 تومن سد خالص باید حداقل 50-60 میلیون تومن فروش داشته باشید، تازه اونم تو مشاغلی با سود بالا!!


محسن مام 4 سال و 10 ماه قبل

تا دو سال دیگه امکان کاهش ملک هستش و اما دلیل اول این وضع دولت تدبیر که بهره ربای بانکی رو برده بالا که کاذب هستش و همه به این شغل رو آوردن


پارسا 4 سال و 10 ماه قبل

البته نظر هر کسی بنا به تحقیقات خودش درست هست.

ولی, اینکه نبود کار و درآمد برای بیشتر جمعیت فعال کشور بعلتهای متفاوت و نبود سواد مدیریتیِ در بین منصوبین کشوری را که منشاء همه ی مشکلات هستند, نادیده گرفته شوند.

حتی ممکن است با فروپاشی کشور روبرو شویم. که رکود بهای و بازار مسکن چیز بدیهی خواهد بود.


محمد 4 سال و 11 ماه قبل

نگاهی اجمالی به قیمت مسکن بر طبق مستندات مرکز آمار ایران، نشان دهنده این واقعیت است که در قیمت مسکن در سال 85 یک افزایش 200 درصدی و در سال 91 یک افزایش 300 درصدی را تجربه کرده است. با وضعیت فعلی اقتصاد ایران و دستاوردهای نه چندان موفق برجام تا کنون در جذب سرمایه گذاری و رکود فعلی کل اقتصاد، کاهش درآمدهای نفتی با کاهش قیمت نفت، افزایش ناچیز درآمد و بالا رفتن هزینه های سرسام آور معیشت زندگی که بر خانوارهای ایرانی تحمیل شده است، وجود چند صد هزار واحد مسکونی خالی و ...، افزایش قیمت مسکن منتفی است. این یک واقعیت انکار ناپذیر است.


احسان رضایی 4 سال و 11 ماه قبل

سلام مردوم بیخود پول خود را صرف خرید خانه در تهران نکنند - وقتی خانه نوساز در شهرستان قدس متری 1100 تومان هست الان چرا مردم بروند و خانه را در تهران متری 6 میلیون تومان نوسازش را بخرند- در صورتیکه مسافت بین قلعه حسن خان تا فلکهم صاددقیه 20 دقیقه راه هستش با ماشین


محمد 4 سال و 11 ماه قبل

گرفتاری اقتصاد مصرف در بی‌پولی، سیستم بانکی ناکارآمد، محبوس شدن اقتصاد تولید در عرضه مازاد، بدهی بالای دولت به پیمانکاران، عدم تمایل بخش خصوصی به ساخت و ساز و کاهش درآمدهای نفتی، بخش مسکن را در انجمادی قرار داده که پیش‌بینی ذوب شدن آن قبل از دو سال آینده با شک و تردید همراه شده است.


یاسین 4 سال و 11 ماه قبل

آررررررررررره!!!!!!!!!!
بمونید قیمت مسکن بره بالا بعد بخرید

همیشه اینجوریه،، خب تو رکود زمان خرید هست

نه اینکه تو اوج ،، الان بهترین زمان هست


محمدرضا 4 سال و 11 ماه قبل

خروج زودهنگام بخش مسکن از رکود یک پیش بینی غیر واقعی است و سال خروج مسکن از رکود را سال 1397 است


امیر 4 سال و 11 ماه قبل

به یاد داریم سال گذشته نیز برخی مسوولان بشارت می‌دادند که مسکن در سال 1394 از رکود خارج می‌شود اما نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه حجم معاملات نسبت به سال‌های 93 و 92 کمتر شد.
هم‌اکنون حدود 3.6 میلیون واحد مسکونی مازاد در کشور وجود دارد که اقتصاد طرف عرضه را به چالش کشانده است و خیلی بیشتر از تقاضا است.
بررسی‌ها از تسهیلات ارایه شده در بخش مسکن در سال 1393 حاکی از آن است که تقاضا برای ساخت مسکن 22 درصد بیش از تقاضای خرید است که با توجه به مازاد تولید، سیگنال امیدوارکننده‌ای برای اقتصاد مسکن محسوب نمی‌شود.


علی 4 سال و 11 ماه قبل

اینجا جهان سوم هستش
من بعد از هفت سال تو یه شرکت فول امکانات تازه تونستم 70میلیون پس انداز کنم
خونه بالای 100میلیون هستش
چکار کنم
وام بگیرم؟
یا قیمت ها کاهش پیدا کنه؟
یا صبر کنم پولم زیاد بشه؟


محمد 4 سال و 11 ماه قبل

شما اگه خونه نداری, با همون 70 تومنت برو یه واحد 30 - 40 متری پیدا کن بخر. مسکن الان برای سرمایه گذاری اصلا خوب نیست, اما برای کسانی که خونه ندارن, همیشه وقت خوبی برای خونه خریدنه. چون شما که به طمع سود نمی خوای بخری که برات مهم باشه گرون میشه یا نه, شما میخوای بخری استفاده کنی. نهایتا بعدا دوباره پول جمع می کنی این خونه رو می فروشی میری یکی بزرگتر میخری.

حمید 4 سال و 11 ماه قبل

مملکت مارو دلالی بدبخت کرده.این عزیزانی که از کنار ساخت و ساز خانه های زپرتی مسکن که از لحاظ کیفیت ساخت داغونن قراره نون ببرن سر سفرشون اون صندلی بنگاه رو رها کنن برن کار تولید انجام بدن .مملکت مارو دلالی و دلالها بدبخت کردند.


خسته 4 سال و 11 ماه قبل

به فرض اینکه ملک بشه متری یک میلیارد کو مشتری وقتی ملت تو فقر هستن روز به روز ملک گرون بشه اب از اسیاب تکون نمیخوره
به هیچ عنوان تو ملک سرمایه گذاری نکنید و بدونید که سایه ی جنگ همیشه رویه ایران هست هر لحظه ممکنه همه چی بهم بخوره بهترین سرمایه گذاری پوله نقد


مایه دار 4 سال و 11 ماه قبل

انقدر نداریم نداریم نکننین اونایی که باید پول داشته باشند دارند و می دونن چطوری ازش استفاده کنن و این سر این ملت را شیره بمالن. خالاسه هرچی سرتون بیاد حقتونه یادش بخیر 10 سال پیش که چیزا ارزون بود یه رفیق داشتیم میگفت برنامه ای چیدن که ملت را الاخون ولان کنن. گفت تاید تا ماه دیگه گرون میشه حرفش راست بود تایدی که سیسد تومان بود سر یکماه ششصد تومن شد مردم بجایی اینکه نخرن و اعتراضی کنن برعکسشو انجام دادن و انبار کردن خلاصه این شد که الا همون تاید شده دو هزارو پانصد تومان اینا همه بازیای سرمایه دارای مملکت که مردم بدبخت تو دامش میفتن بعدشم ملک اگه بخواد گران بشه میشه چون طی تحقات اماری که مربوط به سال 94 هست میگه که هفتاد درصد نقدینگی کل کشور تو دست600 هزار نفره که کمتر از یک درصد کل جمعیت ایران میشه و همه چی تو. دست این عده که هر بلایی سر ملت بخوان میارن و از بس تمع دارن کاری به مردم بدبخت ندارن و همش فکر منافع خودشونن خلاصه ریا نباد شاید منم جزع ان عده کم باشم ولی دیگه خسته شدم از بس دارم و جمع کردم که حتی نوهی نوه هامم میتونن در آینده بهترین عشق و حالو با این سرمایه بکنن خلاصه مردم کسی به فکر شما نیست هر بلاییم بخواهیم سرتون میاریم که جیب خودمون پر شه وطنم پاره ی تنم ا

عطا 4 سال و 12 ماه قبل

با سلام
بنده به عنوان کسیکه در این صنعت مشغول به فعالیت هستم و البته تحصیلات این رشته رو هم دارم، باید عرض کنم که نه تنها پایین نخواهد آمد بلکه چه خریدار باشد یا نه قیمتها بالاتر هم میرود.
اصلا چرا باید پایین بیاد، هزینه خرید انشعابات آب و برق گاز و عوارض شهرداری و نظام مهندسی که تقریبا سالی 20 تا 50 ترصد رشد داره. الان جدیدا برای هر معامله اداره مالیت مبلغی چند برابر نسبت به یکی دو سال قبل دریافت مینماید. اینها هزینه های دولتی اما هزینه های غیر دولتی که دستمزد و مصالح و هزینه زمین و... می باشد که سال به سال همراه با رشد خواهد بود.

حال با این شرایط چرا قیمت مسکن باید پایین بیاد، الان مثل قدیم سود انچنانی هم نداره که قرار باشه سازنده از سودش آنچنان تخفیفی بده که قیمتها به اون شکل پایین بیاد.

در ضمن الان نقدینگی در جامعه نسبت به 10 سال قبل خیلی خیلی بیشتر شده و اکثرا در بانک سپرده دارن.


مرشد 4 سال و 12 ماه قبل

با این نظر دادنت شما که تازه به ______ عزیزم ومیگی تخصصت اینه پس وای به حال بعضی ها که تخصص هم ندارند برو شهرستان بابات اینا همون ______ را تجربه کم نه اینکه در مورد مسکن نظر بدی.وقتی حقوق یه کارمند یه میلیونه میتونه وام 160 میلیونی بگیره و3800 قسط بده

کوروش 4 سال و 12 ماه قبل

همیشه همینطور بوده عد ه ای علاقمند به افزایش قیمت در بخش مسکن هستند و گروهی مدام بر طبل ارزانی می کوبند وبرای به کرسی نشاندن حرفشان دست به هر استدلالی می زنند؛ این مطالب در شرایط فعلی چندان منطقی به نظر نمی رسد ؛ چرا که قیمت ها در این حوزه خود را تثبیت نموده اند ؛باید فکر خود را روی چگونه رونق گرفتن اقتصاد کشور متمرکز کنیم با پرداختن به این گونه نظرات غیر واقعی بر رکود فعلی دامن زده خواهد شد ؛ حقیقت این است که ارزان شدن یا گران شدن درد ما نیست این استحکام و اطمینان بخشیدن به اقتصاد وبه تبع آن رونق در جیب مردم است که حرف اول را می زند مگر در گذشته نه چندان دور که خانه مدام در حال گران شدن واوج گرفتن بود مردم مرتب در حال خرید نبودند؛ پس باید به فکر کاهش تنش های موجود و جذب سرمایه های خارجی بود و اصلاح مدریت جامعه کشور بود نه ایجاد فضای نا امیدی موفق باشید
پاسخ دادن


مسعود 4 سال و 11 ماه قبل

با سلام به شما عزیزانی که عین کبک سر به زمین فرو برده اید: عزیز دل اگه تو این برهه 10 ساله مردم رفتن تو گرونی لحظه به لحظه خونه خریدن چون هرچی طلا و پس انداز داشتن خرج کردن و تا 15 سال بعدشون هم وام دار شدن تازه اونموقع شدت بیکاری مثل این یکی دو ساله اخیر نبود حقوق 14 درصد زیاد شده ولی اجناس بیشتر ازاین حرفا حالا هی زور بزن تا ثابت کنی گرون میشه خونه مردم دیگه پول ن د ااااا ر ن اکی اگه هم ی مقدار داشته باشن دیگه دلشو ندارن پولشونو راکد کنن باشه گلم

کوروش 4 سال و 12 ماه قبل

همیشه همینطور بوده عد ه ای علاقمند به افزایش قیمت در بخش مسکن هستند و گروهی مدام بر طبل ارزانی می کوبند وبرای به کرسی نشاندن حرفشان دست به هر اصطلالی می زنند؛ این نظرات در شرایط فعلی چندان منطقی نیستند چرا که قیمت ها در این حوزه خود را تثبیت نموده اند ؛باید فکر خود را روی چگونه رونق گرفتن اقتصاد کشور متمرکز کنیم با پرداختن به این گونه نظرات غیر واقعی بر رکود فعلی دامن زده خواهد شد ؛ حقیقت این است که ارزان شدن یا گران شدن درد ما نیست این استحکام و اطمینان بخشیدن به اقتصاد وبه تبع آن رونق در جیب مردم است که حرف اول را می زند مگر در گذشته نه چندان دور که خانه مدام در حال گران شدن واوج گرفتن بود مردم مرتب در حال خرید نبودند؛ پس باید به فکر کاهش تنش های موجود و جذب سرمایه های خارجی بود و اصلاح مدریت جامعه کشور بود موفق باشید


کیوان 5 سال قبل

تورم بیخ گوشتون هستش و از انتهای سال 95 شروع میشه
رکود بازار تا اواسط سال 96 ادامه خواهد داشت


M.M 5 سال قبل

ما ایرانیها همینطوریم وقتی یه چیزی ارزون بشه یا راکت بمونه نمیخریم منتظر میمونیم گرون بشه بعد سر و کله میشکونیم مرغ گرون شد صف میکشیدیم برنج قیمتش دو برابر شد تو صف برنج شهر ما آدم هم افتاد مرد صبر میکنیم خونه هم گرون بشه همشو میخریم با هر بدبختی که شده واقعا حقمونه هر چی سرمون بیاد.


بهرامی 4 سال و 12 ماه قبل

سلام باهات موافقم

محمد 4 سال و 11 ماه قبل

اون در صورتیه که قدرت خرید باشه. شما توجه نمی کنی که رکود این یک سال و نیم اخیر, رکود سنتی بخش مسکن نیست و کل اقتصاد رو درگیر خودش کرده, دلیلش هم نبود قدرت خریده. نمونه هم با وجود اینکه هفته گذشته قیمت ماشین ثبت نامی کارخانه گران شد, اما عملا نه در تعداد خریداران نه در قیمت بازار تاثیری نداشت.

ali 4 سال و 11 ماه قبل

سلام دوست عزیز-من فکر می کنم شما از آن سازنده هایی هستید که آپارتمان های خالی رو دستتون مونده وبا وارد نمودن توهم به مردم احساس می کنید خانه گران خواهد شد.

بی نام 5 سال قبل

مسکن به دلیل هیجان رفع تحریمها کاهش نقدینگی ودلخوشی ازاینکه قیمتها کاهش می اید در رکود هست پس درمقابل اجاره بهاورهن افزایش میابدبه صورت بسیارزیاد


قادر فیضی 5 سال قبل

سلام

من یه حرفی میخوام بزنم که شاید تا سال 98 هم مسکن افزایش چشمگیری نداشته باشه
من 500 میلیون پول داشتم که میخواستم یه خونه 150 متری تو بنفشه کرج بخرم من همون خونه رو با 95 میلیون رهن کامل کردم و باقی پولم رو گزاشتم بانک و ماهی 8 میلیون سودشو میگیرم نمیخوام بگم کار خوبی کردم که سرمایمو خوابوندم میخوام بگم علت اصلی کاهش خرید مسکن چند موردمهم میباشد.
1- جمعیت دهه 60 و 50 دیگر در تاریخ ایران تکرار نخواهد شد و الان هم به اندازه کافی خونه واسه همه هست
2- نسل جوان در حال حاضر سن ازدواج خود را به 30 سال و سن بچه دار شدن رو به 35 رسانده است
3-مردم به درکی رسیده اند که ترجیح میدهند به جایه هزینه کردن هنگفت جهت خرید مسکن همون ملک رو با یک پنجم پول رهن کنند (نه هزینه تعمیرات دارند نه اصحلاک ملک و نه ......)
4- در 20 سال اینده نه تنها مسکن بلکه تمام کارخانه ها به دلیل عدم سیاست گزاری و نبود نیروی جوان جهت کار به تعطیلی کشیده خواهند شد.
5-صنعت اپارتمان سازی همزمان با جوان شدن دهه 60 ها شروع شد و الان هم با همون دهه به پایان میرسد اینو خود سازنده ها هم فهمیدن و هی دارن بازار و به زور گل الود میکنن واسه فروش
6- از این پس فقط امکانات ملکها تغییر خواهد کرد و مردم فقط جهت افزایش امکانات مل خود را تغییر میدهد مثل خریدن ماشین اتوماتیک جای ماشین معمولی

خلاصه نه خونه بخرید نه نگران گرونیش باشید که خرید خونه حماقت محضه من با سود وکارکد پولم کلی مسافرت میرم بعد یکسال هم نهایتا به جای 95 تومن 110 تومن دوباره یه خونه نوتر وبهتر رو رهن میکنم و وقتی 50 سالم شد یه خونه میخرم اونم فقط به خاطر اینکه تو اون سن دیگه حال و حوصله جابجایی رو ندارم


محمد 4 سال و 12 ماه قبل

الکی نظر نده،پولت در آینده نزدیک بی ارزش میشه ،ریال ایران بی ارزش ترین پول دنیاست

کوروش 4 سال و 12 ماه قبل

قربون آقا با این همه امید دادن به آینده؛ ؛ بزرگوار صدقانه بگویم بخشی از مطالب شما درسته اما چند ایراد بزرگ به ان وارده که من به یکی چند نکته آن اکتفا می کنم اول--بفرمائید پس چرادر کشور های غربی از جمله اروپا که جمعیت رو به کاهش است خانه نه تنها ارزان نمی شود بلکه گرانتر هم می شود مثل شهر لندن که تقاضا دارو به امارها مراجعه شود دوم-- دقت بفرمائید خود جنابعالی اعتراف کردید دست آخر برای راحتی مجبور خواهی شد نهایتان خانه بخری سوم- شما فراموش کردی بفرمائید با رشد تورم که باعث خواهد شد طی چند سال اینده ارزش پول شما بسیار پائین آید چه خواهید کرد-- چهارم نفرمودید هزینه جابجائی واسباب کشی سالیانه را در کجا حساب می کنید که سر به فلکه می کشد پنچم-- به زودی زود سود های بانکی به پائین ترین سطح خواهد رسید بعدا چه خواهید کرد ششم-- پولی که بابت اجاره بها پرداخت می کنید در پایانه دوره اگر حساب کنید قیمت یک آپاتمان است هفتم -- تمام دنیا می دانند که 70% قیمت خانه را زمین تعین می کند آیا شما می توانید یک کشتی زمین از خارج وارد کنید وبه زمین های شهر تهران یا ایران اضاف نمائید!!!!! هشتم-- چون شما پسر خوبی هستی بقیش باشد برای بعدا موفق باشید

صادق 4 سال و 12 ماه قبل

آقا کدوم بانک ب ٣٥٠ تومن هشت میلیون سود میده ؟

محمد 4 سال و 11 ماه قبل

سلام ی آدمی رامیشناختم که 4تا کامیون را به علت کسادی بازار مثل الانه بازار مسکن ،چند سال پیش فروخت و سود بیست وچند درصدی گرفت الان بعد چند سال اگه همه پولشا بده یدونه از اون کامیونهارا بهش نمیدن تورم تورم وتورم....

مسعود 4 سال و 11 ماه قبل

درود به فکر و استدلالت کاملا کاملا موافقتم منم یه 100 تومن گذاشتم بانک قوامین سر ماه ساعت 12 شب 1800 اس ام اس سودش میاد یک حالی میده ساختمون دارایی که ملکشون باد کرده رو دستشون بسوزن ها ها ها ها

فری 4 سال و 11 ماه قبل

آفرین من واقعا باهات موافقم ، دقیقا خوب شرح دادی نمیخوام به رخ بقیه بکشم ولی خوب منم تحصیل کرده ام مهندس صنایع با 15 سال سابقه در صنعت مملکت ولی نتیجهی عقلی منم همینا رو میگه درست تحلیل کردی جانم

لاله 4 سال و 7 ماه قبل

کاملا موافقم ...☆☆☆☆☆

محمد 4 سال و 6 ماه قبل

سلام قادر جان... من هم عقیده تو رو دارم......در ضمن جوانهای حالا ، خیلی خوش گذرون شدند و حوصله پول جمع کردن رو ندارند... تا یه ذره پول گیرشون میاد تو رستورانها و سفر به شمال خرجش می کنند... بیماریها زیاد شده و مرگ و میر ناگهانی هم خیلی شده... چند نفری را می شناسم که بخاطر سرطان خانه شان را فروختند.... جوانان دهه هفتاد خیلی اقتصادی تر بودند و دائما در فکر خرید ملک بودند ... جوانان دهه نود اصلا اقتصادی نیستند و می گویند بگذار در این چند سال عمر حالمان را بکنیم....این دنیا ارزش پول جمع کردن ندارد...

کریم زعفرانی تبریزی 5 سال قبل

با سلام واحترام؛
نظر همه دوستان محترم است اما هیچ یک از دوستان از علت نگفتند ..پس حالا بشنوید از علت رکود مسکن و مژده کاهش مسکن ...در کشوری که رشد جمعیت آن در حال حاضر 1/8 می باشد و دارای رشد منفی است شما بفرمائید مسکن برای چه کسی لازم است. پدر و مادری که حتی به تعداد خودشان فرزند بدنیا نمی آورند مسکن آنها نیز بعد از مرگشان بلااستفاده می ماند . عزیزان در زمان ما که هر خانوده 5 یا 6 فرزند داشت خانه پدر و مادر به یکی می رسید و الباقی بدنبال یافتن خانه بودند و از سال 1365 که بقولی جلوی انفجار جمعیتی را گرفتند این بلا به سر اقتصاد بهصورت آرام آمد. و اگر به همین منوال پیش رود تا سال 1430 ایران جمعیت 35 میلیون نفری را تجربه می کند که به نظر با سیاست دولتمردان و انگیزه کم جوانان و زوجها هیچ تغییری نخواهیم داشت . پس این پیش بینی را قطع به یقین بپذیرید. بازار مسکن و ساختمان الفاتحه و هر کس در این زمینه سرمایه گذاری کند پول خود را با کاهش روبه رو کرده و همچنین صنایع مربوط به رشد جمعیت مثل خودروسازی و غذایی ... این یک خبر بد برای کشور است اما واقعیتی است که این روزها از زبان هیچ مسئولی شنیده نمی شود. بنده با تحقیق و یقین حاضرم دراین مورد بیشتر بحث و گفتگو کنم . برای همه ارزوی سلامتی و برای مسئولین بی تدبیر آرزوی کمی مطالعه و تدبیر و واقعبینی می نمایم. کریم زعفرانی تبریزی


محمد گودرزی 5 سال قبل

با سلام من امیدوارم که پیش بینی آقای زعفرانی درست باشد اما با توجه به اینکه کسانی که الان به مسکن نیاز دارند بچه های همان خانواده های قدیمی پرجمعیت هستند و بچه های خانواده های جدید و کم جمعیت فعلا به سن ازدواج نرسیده اند پیش بینی ایشان درست نیست هرچند که ممکن است به دلایل دیگر قیمت مسکن کاهش یابد

رضا 5 سال قبل

سلام . من خودم بهمین نتیجه رسیدم وشما واقعبینترین کسی هستید که در کل این سایتهای املاک نظر داده .واقعا آفرین...

احمد 4 سال و 11 ماه قبل

رشد جمعیت حتی اگر صفر باشه، معناش اینه که هر تعداد مرگ + مهاجرت به خارج داشتیم برابر با همون تولد + مهاجرت به داخل داریم و این یعنی جمعیت ثابت مونده و رشد اون صفره. رشد بالای یک درصد یعنی الان بالای یک میلیون تولد داریم و زیر 300 هزار نفر مرگ و میر. سالی یک میلیون به جمعیت ما اضافه میشه، پس تا 20 سال اینده به 100 میلیون می رسیم.

امیر 4 سال و 8 ماه قبل

حرف شما کاملا غلطه ایران به هیچ وجه رشد منفی نداره فقط سرعت رشدش کم شده ولی مثبته تا هزار سال آینده هم جمعیت 35 میلیون نخواهد بود

BABA 5 سال قبل

ای بابا شما در مورد ایران حرف میزنی که اصلا صاحب وسالار نداره.شما باید بری و تحقیق کنی ببینی قیمت ملک در سوریه و لبنان و فلسطین و یمن و عراق و افغانستان که عزیزانمون همه سرمایه گذاریشونو اونجا انجام دادن و سرنو.شت اونها خیلی مهمتر از ایرانه چجوری میشه. ایران رو ولش کن بابا. ایران کاروانسرای اقایان است. و کانالهایی دارد که کشورهایی رو که عرض کردم رو تغذیه میکنه.


سلحشور 5 سال قبل

من برای تمام جوانان ایران دعا می کنم -انشاله به کار -ازدواج- مسکن برسند. ولی به مواد مخدر -رفیق بد-بی پولی - نرسند - دعا کردن از ما شفا از خدا - بخدا من توی املاک کار می کنم .بخدا برای بعضی جوانان وطنم گریه می کنم .با پول ناچیز و کرایه وحشتناک روبرو میشوند. ما هم کاری از دستمان بر نمیاد.پس خدا لعنت کند .هر کسی که ظلم می کند به جوانان
وطنم .ویک مژد بدم به جوانان دور بدبختی گذشت حالا ملت کاملا هوشیار عمل مکنند کلا سر مردم نمی رود.


حسن نصیری 5 سال قبل

شما میگویید دعا کردن از ما وشفا ازخدا که قبول ندارم زیرا خدا عقل و شعورداده مثلا اگر پدر ومادر پیر من کلی پول رو توی این شرایط بداقتصادی که عده ای برای گذران زندگی ,به خود فروشی روی می اورند ,برمی دارن ومیرن کربلا ومکه وخلاصه به بیرون از ایران من کاری نمیتونم بکنم تازه اگر بهشون حرفی بزنم ناراحت میشنن ودستهاشون رو بالا میبرن ومیگن( خدایا مگه ما چه لقمه ای دادیم به این بچه که اینجوری بار اومده!) اما یه جوان چرا این کار رو میکنه؟ مگه هزینه ساخت وبازسازی بین الحرمین از ما نبود؟ پس چرا دولت عراق چندبرابر عرف دنیا ازما عوارض عبور میگیره؟ حالابدهی غرامت خسارت چندسال جنگ وپرپر شدن جوانهای اونموقع هم تو سرمون بخوره . آیا این جوان نمیتونه با دلی پاک از همین جا یه سلام برا آقا بفرسته و با امیدبخدا و پشتکار و تفکر مملکت خودش رو بسازه؟ ببینید اگه من پولی رو بردارم وبرم برای زیارت در کشورهای دیگه ودر همون موقع زن همسایه من از بدبختی و فلاکت بره دنبال کار ناشایسته اونوقت خدا وکیل من چه آدمی هستم ؟ حالا بگو ازما دعا کردن!

محمد بساکی 5 سال قبل

آقا خبر خوش
امروز اخبار گفت روسیه به هر مرد خارجی که بره با دختر روسی ازدواج کنه 15000دلار پاداش میده و اقامت دائم روسیه بهمراه کار
من که میرم اونجا 3تا زن میگیرم با پوله پاداشش همونجا یه خونه میخرم 3تاشونو میبرم زیر یه سقف
ایران موندن یعنی به فنا رفتن اینجا مملکت سرمایه دارها شده بای بای


علی 5 سال قبل

یکی از دوستام در سال 85 یک کارخانه به ارزش پانصد میلیون داشت که با طرح های زود بازده ریاست جمهوری وقت روی اون یک میلیارد وام گرفت وکل اون یک میلیارد را که برای رونق تولید و کارآفرینی بود داد توی سعادت آباد هزار متر آپارتمان خرید با گران شدن مسکن قیمت آپارتمان های ان هم چندین برابر شد و زمان باز پس دادن وام رسید اولش گفت وام رودیرتر می دم بعدش گفت خوب بیان کارخونه بگیرند اون که بیشتر از پانصد میلیون نمی ارزه و بانک کارخانه را گرفت و تعداد صد نفر ازکار بیکار شدند و به این ترتیب وام های زود بازده که برای افزایش کارآفرینی طراحی شده بود موجب بیکار شدن کارگران شد. نتیجه میگیریم که این مصرف کنندگان نیستند که در ایران قیمت ها مشخص می کنند بلکه پولدارها و سیاستمدرانند که قیمت را مشخص می کنند. اونها هم به اندازه کافی الان مسکن دارند. پس احتمال دارده خونه های ارزان قیمت با کمی افزایش قیمت روبه رو بشن به محض اینکه پای پولدارها برای خرید خانه های ارزان قیمت باز شد اون وقت دوبار افزایش قیمت جدیدی ایجاد بشه اما ای افزایش قیمت بیشتر از سی درصد نخواهد بود


مسعود 5 سال قبل

سلام دوستان
الان در نوروز 95 هستیم و قیمت ملک هنوز ثابت مانده است
به گزارش علی چگینی ، مدیرکل برنامه ریزی و اقتصاد وزارت مسکن در بهار سال 95 کماکان قیمت ها ثابت خواهد ماند
اگر خودمون یاری کنیم قیمت مسکن به اندازه زیادی گران است پس کمک کنیم که گران تر نشود
خبر بالا را بطور کامل در لینک melkkade.com/frms/Newsdetails.aspx?newsid=34 از سایت ملک کده آمده می تونید بخونید

با تشکر


احمدی 5 سال قبل

نه کار هست نه ازدواج نه درآمد ماهی 5 ملیون که بشه خونه خرید پس هرچه قدر دوست داشتید قیمتها را ببرید بالا-کیه که بخره -منکه اگر صد ملیون هم پول نقد داشته باشم از این کشور میرم بیرون با مدرک ارشد کارگری تو کشور خارجی میکنم یه روزی این کشور خالی میشه از من و امثال من انموقع زمین وطنم میشه ماله عربها ( سوری - فلسطینی - سودانی- لبنانی-بحرینی- یمنی) دیگه هیچ ایرانی اصیلی باقی نخواهد موند.


احمد 4 سال و 12 ماه قبل

تو رو خدا نرو مملکت به شما احتیاج داره

محمد 5 سال قبل

متاسفانه بعضی بدون شناخت اقتصادی و بدون توجه به اصول اقتصاد حرف هایی میزنن که مرغ پخته خندش میگیره.
فکر نمی کنم کسی باشه که ندونه قدرت خرید ایرانی ها در حال حاضر در بدترین وضع خودش طی 50 سال اخیر قرار داره. در هیچ دوره ای, حتی در زمان جنگ ! اینقدر قدرت خرید بین مردم پایین نبوده.
طبق آمار بانک مرکزی متوسط حقوق هر ایرانی در بهترین حالت بین 2 تا 2.5 میلیون قرار داره, و به اذغان بانک مرکزی پس انداز متوسط هر ایرانی بیش از سالی 1 میلیون تومان نیست.
این تا اینجا مربوط به قدرت خرید بود. حالا بریم سراغ ملک و مسکن.
مسکن در دهه 80 ایران از اوایل سال 82 رشد قیمتی رو شروع کرد, اما تا سال 84 این رشد قیمتی متناسب و تا حدی منطقی بود. اما از سال 84 و با شروع دادن وام برای مشاغل زود بازده ( بخوانید بساز و بفروشی ), رشد قیمتی مسکن به 2 تا 3 برابر تورم هر ساله رسید. ساخت و ساز به طرز عجیبی رشد کرد و متناسب با اون قیمت ملک های کلنگی سر به فلک کشید. سرمایه ها به سمت خرید ملک هجوم برد, چون سرمایه دارها و خریداران می دیدند که خرید و ساخت ملک و آپارتمان سودی داره که هیچ فعالیت اقتصادی دیگه ای نداره. این وضع تا اواخر سال 89 و اوایل سال 90 ادامه داشت, اما از اواسط سال 90 بازار تحت تاثیر نبود قدرت خرید و گرانی قیمت ها وارد فاز رکود شد. با رسیدن به انتهای سال 90 و شروع داستان تحریم ها, دلار شروع به افزایش کرد.صاحبان املاک و سازندگان تحت تاثیر دلار شروع به بالا بردن قیمت ها کردند, تا جایی که از انتهای سال 90 تا اواسط سال 92 قیمت ملک تقریبا 3 برابر شد. در همین دوره هم به دلیل تاثیر تحریم ها, بازاری که از اواسط سال 90 داشت وارد فاز رکودی می شد, دوباره تحت تاثیر ورود سرمایه به طمع سود, رونق حبابی رو تجربه کرد, قیمت ها بالا کشید و صدور پروانه بالا رفت تا اواسط سال 92.
از اواسط سال 92 و با خوابیدن موج تحریم, کم کم ابعاد پنهان رشد بی رویه قیمت ها خودش رو نشون داد, چیزی که معروفه به رکود. قیمت ها ثابت مونده و در بعضی موارد کاهش رو تجربه کردند, حتی با وجود تورم مثبت در حد 20 - 21 درصدی که از طرف نقدینگی به اقتصاد تحمیل می شد. این دوره از اواسط سال 92 تا به الان که ابتدای سال 95 هستیم, ادامه پیدا کرده و ثبات قیمتی محدود به ملک هم نبوده. اکثر کالاها یا قیمتشون ثابت بوده و یا کمتر از نرخ تورم رشد داشتند.
حالا مشکل اینجاست :
1 - نبود قدرت خرید. با وجود رشد حدودا 370 درصدی کالاها و اقلام بین سال 90 تا 95 ( تورم موثر 95 حداقل 20 درصد خواهد بود ), حقوق پایه وزارت کاری, رشد 220 درصدی پیدا کرده. به همون نسبت باقی مشاغل هم بین 150 تا 220 درصد افزایش حقوق رو تجربه کردند, یعنی قدرت خرید مردم نسبت به 5 سال پیش, کمتر از دو سوم شده. ( منفی 150 درصد به نسبت رشد تورم ). این نبود قدرت خرید رو میشه به عینه در کم شدن جمعیت شهر تهران ظرف چند سال گذشته و زیاد شدن جمعیت شهر های اقماری تهران مثل کرج, اسلامشهر, شهریار, ری و ... دید.
به دلیل نبود قدرت خرید, عملا وام به عنوان یه ابزار محرک کارآیی خودش رو از دست داده. از یک طرف به دلیل رشد سه برابر قیمت ها, مبلغ وام باید افزایش پیدا کنه. از یک طرف به دلیل وجود تورم حداقل 18 درصدی و غیرقابل پیشبینی بودن اقتصاد ایران, امکان دادن وام های دراز مدت با بهره کم نیست. حتی وام هایی هم که به تازگی ارائه میشه با مبالغ نزدیک به 100 و 150 میلیون تومان, به دلیل بالا بودن بازپرداخت اقساط عملا از دسترس عموم جامعه خارجه و محدود به حداکثر 15 تا 20 درصد ایرانی ها میشه که بیش از ماهی 4 تا 5 میلیون درآمد دارند که البته بسیاریشون از قبل صاحب مسکن هستند.
2 - ازدیاد ملک : در حال حاضر مسکن ساخته شده به نسبت " متقاضیان بالقوه " زیاد نیست. در واقع اگر تمامی این افرادی که بالقوه متقاضی مسکن هستند, قدرت خریدش رو هم داشتند, کمبود مسکن هم داشتیم. اما تعداد مسکن ساخته شده به نسبت " متقاضیان بالفعل ", یا همون کسانی که هنوز قدرت خرید مسکن رو دارند و متقاضی خریدش هستند, بالاست. بنابراین با توجه به فرمول عرضه و تقاضا, تورم مثبت در بخش مسکن دور از ذهنه.
این مشکلات دست به دست هم داده, و باعث شده بخش مسکن و ساخت و ساز در رکود نسبتا عمیقی فرو بره, البته فراموش نکنید که رکود مختص به این بخش نیست و در بخش های دیگه به صورت شدیدتر و ضعیفتر هم وجود داره.
با توجه به نبود فاکتوری در آینده نزدیک که بتونه قدرت خرید رو به عامه ایرانی ها که متقاضی خرید مسکن هستند برگردونه, بعید می دونم این رکود در سال 95 و حتی سال 96 سبکتر بشه. با تداوم وضع فعلی از نظر تورمی, در بهترین حالت می تونیم امیدوار باشیم که از سال 97 خروج از رکود آغاز بشه و تا اواسط سال 98 کاملا از رکود خارج بشیم.


مهران 4 سال و 10 ماه قبل

البته یادمون نره که دولت با ایجاد رکود سعی داره اینجور نشون بده که در مبارزه با تورم موفق بوده ولی چه کسی میتونه جواب بیکاری هزاران نفر در بخش مسکن بده که محتاج نون شب زن و بچه هاشونن..؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهرداد 5 سال قبل

قیمت پایین نمیاد اما چون رکوده و در امد ها به اندازه ای نیست که بشه برای خرید پس انداز کرد بازار همچنان در رکود می مونه البته کاهش سود بانکی باعث رونق و تزریق پول مردم تو بازار میشه اما برای مدت کوتاه


مهرداد 5 سال قبل

به نظر من بیخود هیاهوی گران شدن مسکن راه نیاندازید که هیج خبری نیست.اولا درست قضیه اینکه بطور متال یه نفر باید بتونه کار کنه درامد داشته باشه تا بتونه از طریق درامدی که داره بطور مثال یه اپارتمان 60متری با وام بخره.که اطلا درامدها جوابگوی این فشار خرید و جوابگوی پرداخت اقصاد وام نیست.پس اینقدر بازار گرمی و ای گرون میشه و از حرفهای پوچ نزنید .چندین ساله با همین حرفها و با همین تورمهای مصنوعی پدر مردم خصوصآ قشر مستآجر را دراوردن.الان هم باید قیمت زمین پایین بیاد.(که امده اما هنوز راه داره ) تا قیمتها کنی متعادل بشه.در ضمن مسکن دیگه از سرمایه گزاری خارج و رو به مصرف واقیعی سوق پیدا کرده.که خیلی از مصرف کننده ها هنوز قادر به خرید نیستن.
در این میان بانکها هم به فکر چپاول مردم هستند .امروز میگن 80 فردا100 الی..... اون بیجارهای که این وامها را که میگیره کل درامدشو باید خواد صاحب خونه قسط بده اونموقع با زن و بچش باد هوا بخوره که چی میخواد صاحب خونه بشه.
خیال همتون راحت هیچ کسی به فکر مستاجر نیست.


حسین 5 سال قبل

درود با توجه به وضعیت اقتصادی وسیاسی کشور همچنان قیمت مسکن در حال رشدخواهد بود اما در ایرانی که ما ساختیم فرصتی برای زندگی و ارامش نیست و نخواهد بود قیمت مسکن در تهران بین متری3 الی 50 میلیون می باشد که درسال 95 رشد 50الی 150 درصدی پیش بینی میشود پس از انتخابات ریاست جمهوری امریکا . اجرای مالیات به خانه های بالای 700میلیون تورم مسکن را تاحدی در تهران کنترل میکند خوب زمانی که قیمت در شمال تهران حدودا بین متری 10 الی 50 میلیون میباشد به متری 20 الی 100 میرسد سپس در جنوب تهران که بین 2 الی 5 میلیون می باشد به حدود 4 الی 10 میلیون میرسد حقوق و درامد یک کارگر را نمی گوییم کمی بالاتر مهندس یا پزشک عمومی با ضریب هوشی متوسط بین 5 الی 10 میلیون حتی با وام 14 درصد خرید خانه فروش حداقل 10 سال عمر میباشد . در مورد قیمت تمام شده مسکن های تهران حداقل 20 الی 35 درصد قیمت پرت مصالح و عدم اجرای مناسب و شناخت مصالح مناسب میباشد به هرصورت خرید مسکن نسبت به وضعیت روانی و غذایی و فرهنگی ارجعیت دارد حضور در ترافیک و هوای الوده واز بین رفتن منابع طبیعی و شیوع هر چه بیشتر سرطان های متنوع وکوتاهی عمر ثمره فکر درست و به جای مردم ایران میباشد حال باید از این رودخانه خون الود ماهی گرفت عدم سواد مناسب جهت ایجاد اقتصاد سالم و پایدار با این همه منابع بازرگانی معدنی صنعتی .....نشان از پایان زندگی دارد
با تحریم یک امریکایی قیمت مسکن نان خودرو ... توسط دلالان افزایش می یابد و هیچ یک از ایرانیان اندیشمند و با قدرت و نفوذ کوچکترین حرکتی نمیکنند کاش یکبار هم شده به جای مرگ بر امریکا تحریم های اقتصاد امریکا را با تفکری مناسب و ایمان به خدای واحد به چالش میکشیدیم و طبق امار راست میگفتیم با تحریم مسکن نان خودرو ... کاهش قیمت داشت و هر ایرانی روحیه زندگی پاک دارد .


محمد 5 سال و 1 ماه قبل

سلام، با نخریدن خونه موافقم، انقدر نخریم تا خونه مجانی بشه، تا این بساز بفروشای پلید داغون بشن برن پی کارشون.درود بر بی سرمایه هاا


edfedfwe 5 سال قبل

likeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

ح 4 سال و 11 ماه قبل

اره تو کمپین ماشین خیلی ماشین نخریدیم ملت ما هر چی سرش بیاد حقشه

فهیمه 5 سال و 1 ماه قبل

خسته شدم از حرفای تکراری
هرسال دریغ از پارسال
ما خیر سرمون شرکت آسانسوری داریم و پروانه داریم
انقدر ساخت ساز اومده پایین که پیمانکار راه میگیره میره دونه دونه جنسا رو قیمت میکنه و استعلام میگیره. اون مثل گرگ خودش میخواد نصب کنه. من مثل گرگ خودم میخوام نصب کنم دارم دیوونه می شم


محمد 5 سال و 1 ماه قبل

بابا مگه کسی اصلا ازدواج میکنه که مسکن بخاد جمعیت رو به کم شدنه دو نفر ازدواج میکنند اگر طلاق نگیرند به زور یه بچه میارند حالا ما دهه شصتی ها که ازدواج کردیم دیگه الان کسی ازدواج نمیکنه


سعید 5 سال قبل

خود معقوله طلاق نیاز به ملک جدید داره !

ایرج 5 سال و 1 ماه قبل

این خونه که ماس ماس همین الانش هم ماس ماس.اینده هم ماس ماس.پس خدا رو چه دیدی یه موقع بشه همش بشه ماس ماس .چو ایران نباشد تن من مباد.ایرانم ماس ماس


مسعود 5 سال و 1 ماه قبل

خودت فهمیدی چی گفتی آخه هی ماس ماس تو که حرف زدن معمولی بلد نیستی نظر چی میدی

حمیدرضا 5 سال و 1 ماه قبل

به نظر من از سال 1391 تا الان همه چیز جز ملک گرون شده و یک تورم انباشته داریم که ناچاریم اون رو از سر بگذرونیم پس بهتره اگر کسی پولی در بساط داره و نیاز به خرید داره حتماً خرید کنه چون ممکنه از تورم انباشته جا بمونه


بنگاه دار 5 سال و 1 ماه قبل

عزیز اون مال زمانی هست که بازار مسکن ثبات داشته باشه. نه واسه وقتی که اگر قیمت مسکن کم هم بشه هیچکی توان خرید نداره. الان هر کی مسکن میخواد میره اطراف تهران میخره خیلی راحت. خیلی راحت هم به تهران رفت و آمد میکند.دلال های مسکن هم الان میدونند که باید تو تهران سرمایه گذاری نکنند. همشون اطراف تهران دارند خرید و فروش میکنند. اصولا دلالها جایی میروند که خرید و فروش باشد.مطمین باشید که حالا حالا قیمت مسکن تغییری نمیکند. اگر قیمت ها افزایش پیدا کند باز هم بازار تکان نمیخورد. این حرکت رو چند بار کرده اند و بدتر به رکود بیشتری رفته! مسکن خیلی بیشتر از اینها باید منتظر بماند که قیمت های کالاهای دیگر به مسکن برسد.

کوروش 5 سال و 1 ماه قبل

من با نیم کلاس سوادم خوب می دونم خانه باید روی زمین ساخته شود واین همان وسیله ورکن اصلی ساختن است که به هیچ وجه من الوجوه نمی توان آن را تولید ویا از خارج وارد کشور نمود؛ باید دیر یا زود به این نتیجه منطقی رسید قیمت فعلی خانه خیلی دوام نخواهد آورد شما اگر یک نیم نگاهی به کشورهای بزرگ جهان بیندازید خواهید دید هرساله با رشد چشم گیر افزایش قیمت مسکن روبرو هستند موفق باشید


sonia 5 سال و 1 ماه قبل

کوروش جان چنانچه توجه داشته باشید در سال 91 قیمت مسکن بسیار افزایش یافت و سه برابر شد درصورتی سایر کالاها دو برابر افزایش یافته بودند ، پس با افزایش بیش از اندازه قیمت مسکن و به یکباره آن باید هم انتظار همچین رکودی رو داشتیم. چون مسکن یک کالای بسیار بزرگ برای خرید است و قیمت آن نباید هیچ گاه به تناسب تورم جامعه بالا برود ، و در مقایسه با کشورهای خارجی که می فرمایید آنها قدرت خرید بالاتر و وضیعت اقتصادی و معیشتی بهتری نسبت به ما دارند در نتیجه میتوانند با افزایش قیمت ها خود را مطابقت دهند، چنانچه در کشور ما اینطور نیست پس در نتیجه نباید کور کورانه از عملکرد اقتصادی آنها بدون پشتوانه تقلید کنیم.

سعید 5 سال قبل

حرف شما درست ما زمین زیاد داریم وارد هم نمیشه اما خیلی خیلی زمین داریم که تموم بشه نیست و با این حرف شما کسی گول نمیخوره بره ملک بخره فعلا مقاومت بیهوده است باید قیمت و بیاری پایین تا ملت ازت ملک بخرن

بنیامین 5 سال و 1 ماه قبل

من سازنده ام کلی هم با این رکود ضرر کردم ولی تجربه میگه اگه سود بانکی کم بشه پول از بانک روانه ی بازار میشه و اگه قیمت دلار پایین بیاد و تک نرخی بشه جنس وارداتی ارزون میشه وتمام سرمایه داران سرمایه خودشونو تو ملک میریزن که هیچ چیز وارداتی نداره پس فکر کنم سال دیگه ملک گرون بشه


حسین 5 سال قبل

دوست عزیز شما اگه بلدی باید بدونی با پایین اومدن قیمت دلار واردات بیشتر میشه و همه سرمایه گذارا میرن اونور جنس بیارن و بفروشن

مسعود 5 سال و 2 ماه قبل

مسکن تا 3الی 4سال اینده راکد خواهد ماند،ملت پولشون کجا بود خونه بخرن


آزاده 5 سال و 2 ماه قبل

احسنت به نظر درخشان قبول دارم..مردم اگه پول ندارین پس چرا تا گرون می شه میخرین الان چرا نمی خرین که کلی تخفیف نصیبتون بشه نشستین که چی بشه اگه مستاجری و پول ندارین همینه دیگه باید زندگی کنی پس مستاجری کن تا کامروا شوی. از ماست که بر ماست دلیل همه اینها ما خودمان هستیم و کارها و افکار پوسیده خودمان


یدالله 5 سال و 2 ماه قبل

سلام اقایون من سازنده نیستم ولى میدونم با یک دو دوتا کردن متوجه میشید که حق باسازنده هست اقایونى که میگن سازندهها گرون کردن اشتباه میگنن چون من ثابت میکنم که گرونى ملک بعلت گرونى اجزا تشکیل دهنده یک ساختمان هست
من ١٥٠٠متر زمین دارم که حساب کردم. ساخت اون در هرطبقه مترى یک میلیون میشه که جمع ان. یک ونیم ملیارد درهر طبقه هست

این گوى واین هم میدون بسم الله

حالا اقایونى که میگن ملک را سازندهها گرون کردن تشریف بیارن ملک بنده را مترى ٥٠٠هزارتومان بسازن وسود هم بکنن


حسین 5 سال قبل

اولا 100% ساخت نمیدند بهتون دوما یه طبقه بسازی درست ولی تا طبقاتت بره بالا می فهمی که قیمت های الان خیلی بالا هستن و خود سازنده ها هم می دونن چقدر دارن قیمت پرت و بالا میدهند و سود زیاد می برند و اونی که نداره که زمین بسازه هم هی بدبخت تر میشه و سازندهه پول دار تر الان چنتا رو میشناسم فقط میسازن هنوز فروش نرفته زمین میخرن و می سازن ولی الان قیمت ها میاد پایین چون سازنده ها الکی گرون کردن و حباب قیمت ها بسیار بالاست درست شبیه به بازار بورس

سعید 5 سال و 3 ماه قبل

تا زمانی که همه ما دلال شدیم و دلمان به حال خودمون نمیسوزه ومنتظره گرانی یک محصولیم تا ازش سود ببریم وضعیت بهتراز این نیست یا تورم یا رکود بهتر نیست جای این کارا هرکی که واقعا نیاز داره وقدرتشو داره بخره هر کی هم که نیاز نداره پولشو به فکر تولید باشه اینجوری قیمت ها ثبات پیدا میکنه به نفعه تولید کننده ومصرف کنندست ارزش پولم حفظ میشه چرخه تولیدم از بین نمیره ما خودمان باعث رکودیارشد بازار میشیم خیلیا رو میشناسم مستاجره پولم داره اما میگه وقت خرید نیست اگه قدرت خرید داری وبه اون نیاز داری باید بخریش با این رفتار شما فقط به کسی که قدرت خرید نداره ظلم میکنید چون تا شایعه گرانی میشه همه هجوم میارن واین وضعیتو بدتر میکنه ضمنا خودتونم ملکی رو که گران میفروشی گرانم میخری پس سودی نکردی.


ابوالفضل 5 سال و 2 ماه قبل

آقا من بساز و بفروشم بدبخت شدم نه به سال 1389 که 300 درصد سود کردم نه به الان که به زور 30 درصد سود میبرم توروخدا به فکر زن و بچه ما هم باشید از ما ویلا و مسافرت خارجی و مدرسه غیر انتفاعی می خواهند

فرزانه فرق زاری 4 سال و 11 ماه قبل

خیلی ها نیاز به تبدیل ملک دارند. (ملک کوچک قبلی جوابگوی نیاز امروز بچه ها نیست) یعنی با پولشان نمیتوانند خانه بخرند. بلکه باید خانه قبلی حتما به فروش رفته تا بتوانند مسکن جدید بگیرند. بنابراین با رکود موجود چاره ای جز انتظار و مستاجری ندارند.

درخشان 5 سال و 3 ماه قبل

باسلا م اولا خود دولت بانی اصلی گرونی مسکنه به چند دلیل یک سیمان کیسه ای هشت هزارتومان اهن بنرخ شناور کارگر روزی پنجاه هزارتومان گرفتن جواز از شهرداری با هزینه زیاد زمین مورد ساخت که واردشدنی نیست تمام هزینه های دولتی چند برابر شده بعد منتظریم قیمت مسکن پایین بیاد قیمت راکد هست ولی افزایش پیدا میکنه ومردم ایران هرچیزی تا میخواد یه کم گرون بشه همه شروع به خرید میکنند و دوباره شاهد گرونی مسکن خواهیم شد


mohammadreza 5 سال و 5 ماه قبل

چطور ممکن قیمت پاین بیاد وقتى قیمت تمام شده بالا رفته سازنده ها دارند ضرر میکنند این یک واقعیته من خودم سازنده نیستم ولى ملک خودمو براى مصرف ساختم حساب اومد دستم


مهدی 5 سال و 7 ماه قبل

بازار مسکن در سال 94 فقط رو به کاهش است.این براورد کارشناسی اقتصادی و پیش بینی واقعی که از شرایط ایران و جهان استخراج شده.


ادمین صدف 5 سال و 7 ماه قبل

کلا بازار مسکن ایران قابل پیش بینی نیست ولی با در نظر گرفتن کلی شرایط میتوان یکسری حدسو گمان زد

کرمانشاه 5 سال و 7 ماه قبل

خونه از اواخر 94 رونق میگیره
اینو همه میدونن


محمد 5 سال و 10 ماه قبل

آقا آرمین عزیز که آرزوی گرانی مسکن را میکنی! به فکر کسی باش که مستاجره و ماهی یک و نیم میلیون اجاره میده.
اگه سازنده ها توقع خودشون رو از سرمایه گذاری در مسکن کاهش بدن و بجای انتظار سودهای بالای 50 درصد به سود الان که حدود 30 درصده راضی بشن، ساخت و ساز هم زیاد میشه و قیمتها هم در حد انصاف میمونه و الکی زیاد نمیشه.
آقا آرمین بازم میگم فقط به فکر خودت نباش.


آرمین 5 سال و 11 ماه قبل

سلام.هر چند الان در اردیبهشت 94 بازار خیلی کند است،اما تنها باید به خدا توکل کرد و امید داشت.همه چی با ملک سروکار دارد که نون 38درصد از خانواده ها میشه گفت.ولی احتمال زیاد است در پاییز 94 این مشکل حل بشه و بازار رو به طرقی بره.ارمین بوکانی(چاک)


محمد 4 سال و 11 ماه قبل

برادران عزیزان بخدا رکود بیشتر به ضرر مردمه تا به نفعشون فکر کنید چقد خانواده و آدم از کنار ساخت ی ملک نون سر سفرشون میبرن ...فکر بیکاریشونا میکنید ...