پیش بینی وضعیت بازار مسکن ایران در سال 1400

پیش بینی وضعیت بازار مسکن ایران در سال 1400

در این مقاله خواهید خواند:

عوامل تاثیر گذار بر بازار مسکن 

بازار مسکن یکی از پرطرفدارترین بازار های سرمایه بوده و هر ساله خریداران و سرمایه گذاران بسیاری به آن وارد می شوند. این بازار که از عوامل بسیاری تاثیر می پذیرد هیجانات زیادی را در سال های اخیر تجربه کرده است. لذا آگاهی از این عوامل برای فعالیت در این بازار ضروری بوده و می تواند سود و زیان را برای افراد رقم زند.

از جمله عواملی که بر بازار مسکن تاثیر می گذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میزان عرضه و تقاضا
  • شرایط حاکم بر بازارهای موازی
  • تورم حاکم بر اقتصاد کشور
  • نرخ نقدینگی
  • سیاست های اجرایی از سمت دولت
  • شرایط سیاسی کشور و روابط با دیگر دولت ها

تمامی این عوامل می توانند در کنار یکدیگر رونق و یا رکود را برای بازار مسکن رقم زند.

منظور از رونق و یا رکود بازار مسکن چیست؟ 

در بازار های مختلف زمانی که تولید، عرضه و تقاضا در سطح بالایی قرار دارد گفته می شود بازار در شرایط رونق خود بوده و در میان سرمایه گذاران به عنوان گزینه مناسبی در مقایسه با بازارهای موازی شناخته می شود. به این ترتیب زمانی که بازار مسکن در شرایط رونق خود باشد هم تولید مسکن بالا می باشد و همچنین خرید و فروش ملک در سطح بالایی اتفاق می افتد. یکی از اصلی‌ترین دلایل بروز رکود نیز کم‌بودن تقاضا نسبت به عرضه است. زمانی که افراد یک جامعه تقاضای خود را نسبت به کالا و خدمات بنگاه‌ها کاهش می‌دهند، تولیدکننده مجبور است برای جلوگیری از ضرر میزان تولید خود را کم کند. لذا در این شرایط هم تولید مسکن کم می شود و همچنین میزان معاملات کاهش می باشد.

باید توجه داشت که افزایش قیمت با رکود و یا رونق متفاوت بوده و اصطلاح رونق و یا رکود مربوط به تعداد معاملات ملکی می باشد. 

بازار مسکن در سال 1399

بازار مسکن در سال 1399

با توجه به شرایط کشور در ماه های گذشته و تغییرات ایجاد شده در شرایط اقتصادی در طی سال 99، شاهد نوساناتی در بازار مسکن و نرخ معاملات انجام شده بوده ایم. با تغییرات ایجاد شده در نرخ دلار و کاهش ارزش پول ملی، تلاش مردم برای حفظ ارزش سرمایه خود موجب شد تا در بازار مسکن نیز مانند دیگر بازار ها تعداد معاملات با افزایش همراه باشد. به طوری که با افزایش نرخ دلار در ماه های ابتدایی سال و در پی آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت املاک و میزان خرید و فروش آن در کلان شهر های کشور تغییرات بسیاری را تجربه کرد. افزایش قیمت املاک به موجب تغییرات ایجاد شده در اقتصاد کشور سبب شد تا تقاضا در بازار بسیار از این موضوع تاثیر بپذیرد. به طوری که با افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم، تقاضای مصرفی از بازار مسکن کناره گرفت و تنها افرادی که قصد سرمایه گذاری داشتند و یا هدف تغییر ملک خود را داشتند در این بازار فعالیت خود را ادامه دادند. در ادامه روند نوسانات ایجاد شده در بازار مسکن با برگزاری انتخابات آمریکا نرخ ارز با کاهش قابل توجهی همراه بود که در پی آن انتظار می رفت که قیمت املاک و خانه متناسب با این کاهش قیمت روند نزولی در پیش بگیرد. اما به سبب نوع تاثیرپذیری بازار املاک از شرایط اقتصادی و همچنین مقاومت مالکان برای کاهش قیمت، تغییر قابل توجهی را برای این بازار مشاهده نکردیم. لذا در حال حاضر با توجه به افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم در کلان شهر ها، شاهد جابه جایی افراد به ناحیه های اطراف شهرهای بزرگ هستیم که به نوعی تقاضای مصرفی را با کاهش بیشتری مواجه کرده است.

نکته ای که در این میان می توان به آن استناد کرد این است که نوسانات و اتفاقات رخ داده در بازار مسکن نه تنها ناشی از تورم داخلی و سیاست گذاری های اشتباه می باشد بلکه تاثیر گرفته از اتفاقات سیاسی میان کشور ها بوده و به موجب آن افزایش قیمت را شاهد بوده ایم. با تاثیر گذاری این عوامل بر بازار مسکن و افزایش قیمت ها، تعداد معاملات با کاهش مواجه بوده و به عبارتی رکود را در بازار شاهد هستیم. 

پیش بینی بازار مسکن در سال 1400

پیش بینی بازار مسکن در سال 1400

با توجه به تغییرات و نوسانات ایجاد شده در بازار مسکن طی ماه های گذشته، احتمال ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن کم بوده و بیشتر شاهد سفته بازی ها و حضور سوداگران در بازار خواهیم بود. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که با توجه به شرایط مناسب تر در حومه شهر های بزرگ احتمال افزایش معاملات در این مناطق بیشتر خواهد بود اما کاهش قیمت ها چندان محتمل نمی باشد. 

با توجه به روند بازار و اتفاقات سیاسی پیش رو پیش بینی می شود بازار مسکن طی ماه های آینده و 3 ماهه نخست سال 1400 روندی ثابت را در پیش گیرد به این صورت که قیمت ها تغییر چندانی نخواهد داشت و تعداد معاملات نیز با کاهش همراه خواهد بود. برگزاری انتخاب در سال 1400 دلیلی برای بلاتکلیفی بازار می باشد که  به موجب آن افراد و سرمایه گذاران ترجیح می دهند تا آن زمان دست نگه داشته و با مشخص شدن نتایج انتخاب و تاثیر آن بر بازار و اقتصاد کشور تصمیمات لازم را اتخاذ کنند. اگر در طی ماه های پیش رو تغییرات محسوسی در بازار ارز نیفتد این پیش بینی با احتمال بالایی اتفاق خواهد افتاد اما در صورتی که بازار ارز نوسانی کاهشی و یا افزایشی را تجربه کند می تواند هیجاناتی را به بازار مسکن نیز منتقل کند که در آن صورت بسته به نرخ ارز می توان سرمایه گذاری مناسبی را انجام داد.

ساخت و ساز مسکن در سال 1400

ساخت و ساز مسکن در سال 1400

همانطور که بیان شد بلاتکلیفی بازار تا چند ماه نخست سال 1400 و تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه داشته و خرید و فروش ملک در ماه های آینده با کاهش همراه خواهد بود لذا افراد تا زمان مشخص نشدن روند بازار احتمالا اقدام به فروش املاک خود نخواهد کرد. اما جنبه دیگر بازار مسکن یعنی ساخت و ساز املاک چگونه پیش خواهد رفت؟

برای پاسخ به این پرسش باید این گونه بیان کرد که ساخت و ساز ملک نیز مانند هر فعالیت اقتصادی دیگر از شرایط سیاسی، تغییرات و نوسانات نرخ ارز و همچنین بیماری کرونا تاثیر پذیرفته و سازندگان را دچار مشکلاتی کرده است. اما ثبات ایجاد شده در بازار ارز و وابستگی قیمت مصالح ساختمانی به نرخ ارز سبب شده تا پیش بینی هزینه های ساخت تا حدودی امکان پذیر باشد. از طرف دیگر به دلیل متفاوت بودن بازار مسکن و وجود تقاضای مصرفی و سرمایه گذاری برای آن، سبب شده تا در مقایسه با دیگر فعالیت ها آسیب کمتری را متحمل باشد. لذا با این تفاسیر و با توجه به ثبات نسبی در بازار های موازی و شرایط سوددهی ساخت و ساز مسکن، احتمال رونق و افزایش فعالیت در این بخش از بازار بالا خواهد بود. چرا گه کمترین آسیب را از شرایط اقتصادی و کرونایی را متحمل می شود.

در دوره رکود بازار مسکن به سبب کاهش معاملات، سرمایه گذاری برای ساخت مسکن گزینه بسیار مناسبی بوده و می تواند یکی از بهترین فعالیت ها در دوره پیش روی بازار باشد. چرا که پس از دوره رکود بازار انتظار رونق و افزایش معاملات بالا بوده و افراد به راحتی می توانند واحد های ساخته شده را به بازار عرضه کنند.

در سال 1400 ملک بخریم یا نه؟

در سال 1400 ملک بخریم یا نه؟

با توجه به نکات ذکر شده پیرامون بازار مسکن و روند معاملات ملکی تا حدودی مشخص است که بسیاری از کارشناسان معتقدند که تا پایان بهار 99 شرایط بازار روند ثابتی را در پیش خواهد داشت. اما تکلیف چیست؟ در ماه های پیش رو و سال آینده ملک بخریم یا نه؟

برای مشخص شدن این موضوع ابتدا باید هدف خود از خرید ملک را در نظر داشته باشید. به این ترتیب که اگر هدف شما از خرید ملک سکونت در آن می باشد می بایست در اولین فرصت اقدام کنید چرا که در صورت سکونت در ملک سرمایه شما برای مدت طولانی تری در بازار خواهد بود و از طرفی چون سود دهی بازار مسکن بلند مدت می باشد، در طول زمان و با رشد بازار، ملک شما نیز رشد خواهد کرد.

برای کسانی که قصد خرید ملک با هدف سکونت را دارند پیشنهاد می کنیم که با بخشی از سرمایه خود خانه ای مناسب را اجاره کرده و با مابقی آن در یکی از پروژه های معتبر و در حال ساخت سرمایه گذاری کنند. پروژه های پیش فروش منطقه 22 که منطقه ای رو به رشد می باشد گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری بوده و در سال های آتی با پیشرفت و توسعه پروژه های منطقه شاهد سودآوری بالایی برای سرمایه گذاران بر روی املاک منطقه 22 خواهیم بود. اگر با این ترفند در بازار سرمایه گذاری کنید هم سرپناهی داشته و همچنین به راحتی می توانید در پروژه های مختلف شرکت کرده و با سرمایه خود در بازار فعالیت کنید.

اگر با قصد سرمایه گذاری مقاله را مطالعه می کنید و برای جمع کردن سرمایه خود وام گرفته و تنها سرمایه تان همین مبلغی است که در دست دارید پیشنهاد می شود با هدفی بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری کنید. برای این منظور می توانید بر روی املاک کوچک متراژ سرمایه گذاری کنید. چرا که این دسته از املاک به راحتی خرید و فروش شده و تقاضای بالایی برای آن ها در بازار وجود دارد. علاوه بر این پروژه های در حال ساخت نیز گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری بوده و می توانید با مشاوره رایگان از کارشناسان گروه مسکن صدف پروژه های معتبر را شناسایی کرده و یکی از آن ها را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.

در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بازار مسکن یکی از امن ترین بازار های سرمایه گذاری است و در طولانی مدت نه تنها سود بالایی را در بر دارد بلکه فرد در زمان خرید ملک تمامی سرمایه های ریز و درشت خود را جمع کرده و با گرفتن وام و تهیه مبلغ مربوطه، با وجود تمام سختی های متحمل شده، در طول یک یا دو سال سرمایه خوبی را جمع می کند که این ویژگی در هیچ یک از بازار های موازی مشاهده نمی شود. 

 

((بازدید کنندگان عزیزی که نظری در مورد شرایط و وضعییت املاک دارند میتوانند نظر خود را در پایین همین صفحه درج کنند تا همه استفاده کنند))

کانال تلگرام املاک عضویت در کانال تلگرام اخبار و سرمایه گذاری مسکن (کلیک کنید) (@maskansadaf)

 

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (24 رای)
بازار مسکن در سال 1400 چه روندی خواهد داشت؟

با توجه به روند بازار و اتفاقات سیاسی پیش رو پیش بینی می شود بازار مسکن طی ماه های آینده و 3 ماهه نخست سال 1400 روندی ثابت را در پیش گیرد به این صورت که قیمت ها تغییر چندانی نخواهد داشت و تعداد معاملات نیز با کاهش همراه خواهد بود.

شرایط ساخت و ساز مسکن در سال 1400 چگونه پیش بینی می شود؟

ثبات ایجاد شده در بازار ارز و وابستگی قیمت مصالح ساختمانی به نرخ ارز سبب شده تا پیش بینی هزینه های ساخت تا حدودی امکان پذیر باشد. احتمال رونق و افزایش فعالیت در این بخش از بازار بالا خواهد بود. چراکه کمترین آسیب را از شرایط اقتصادی و کرونایی را متحمل می شود.

در سال 1400 ملک بخریم یا نه؟

اگر قصد سرمایه گذاری ملکی در سال آینده را داریدُ پیشنهاد می شود با هدفی بلند مدت اقدام به سرمایه گذاری کنید. برای این منظور می توانید بر روی املاک کوچک متراژ سرمایه گذاری کنید.

بازار مسکن گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری در سال آینده خواهد بود؟

بازار مسکن یکی از امن ترین بازار های سرمایه گذاری است و در طولانی مدت نه تنها سود بالایی را در بر دارد بلکه فرد در زمان خرید ملک تمامی سرمایه های ریز و درشت خود را جمع کرده و با گرفتن وام و تهیه مبلغ مربوطه، با وجود تمام سختی های متحمل شده، در طول یک یا دو سال سرمایه خوبی را جمع می کند که این ویژگی در هیچ یک از بازار های موازی مشاهده نمی شود.


علیرضا 1 ماه و 3 هفته قبل

پروژهای پیش فروش برجها قوانین رو باز میگذارند به نفع سازنده وحق اعتراض را از خریدار وسرمایه گذارسلب میکنند وتحویل واحدمسکونی هم باتأخیرهای سالیانه میباشد


م چ 5 ماه و 1 هفته قبل

به نظر من سرمایه‌گذاری در مسکن امن بوده و مشارکت در پروژه های ساخت گزینه مناسبی است فقط ای کاش راه قانونی وجود داشت که با خیاله راحت به سازندگان و زمان تحویله قول داده اعتماد کرده و در مشارکت ساخت سرمایه گذاری میکردیم.


رضا 3 سال و 1 ماه قبل

جنون پولی

یک بررسی آماری نشان میدھد که ھمه آحاد بشری بر روی زمین از گرسنگان آفریقا تا بانکداران آمریکا،

فقط یک مشکل دارند و آنھم مسئله بی پولی یا کم پولی است. ولی در عوض حتی یک آدم پیدا نشده که

خود را دچار مشکل بی عقلی یا کم شعوری بداند. در گذشته تاریخ انگشت شماری آدم بنام عارف بودند

که خود را فقط دچار کم شعوری می دانستند و ھمان اندازه پول ھم که داشتند را اضافی دیده و آنرا به

مردم می بخشیدند که البته نسل این جور آدمھای بی عقل برافتاده است. ھمچنین یک بررسی آماری

دیگر نشان میدھد که ھمه آحاد بشری بر روی زمین خود را مومن و خداشناس می دانند. و نیز اینکه در

گذشته تاریخ انگشت شماری آدم بنام پیامبر بودند که خود را کافر و خدانشناس میدانستند که الحمدالله

نسل آنھا ھم برافتاده است و چه خوب.

لذا نتیجه می گیریم که بشر به لحاظ تاریخی وارد مرحله ای شده که توانسته ریشه کفر و جھل را براندازد

و فقط زین پس تا پایان تاریخ فرصت دارد که ریشه بی پولی را ھم براندازد. ولی با کمال تعجب ھر چه که

بیشتر توفیق حاصل می شود برخی مشکلات و امراض جدید پیدا شده اند که به ھیچ وجه نمی تواند

ریشه آنرا برانداخت مثل ویروس ایدز، سرطان، آنفولانزا، اعتیاد، جنون، خودکشی، خودفروشی، بمب

اتمی، سلاحھای میکروبی و ھزاران مورد دیگر. و البته تحقیقات نشان داده که ھمه اینھا از بی پولی

است. خدا را شکر که بشر پول را کشف کرده است و خدا می داند که قبل از کشف پول بشر چقدر

مشکلات داشته است.

از کتاب " دایره المعارف عرفانی " استاد علی اکبر خانجانی جلد پنجم ص 18


کیامرث 3 سال و 10 ماه قبل

سلام عرض میکنم خدمت دوستان گرامی من خودم خونه خریدم بعد از یک سال زیر قیمت خرید فروختمش ، متاسفانه خونه هایی که انبوه سازان الان دارن تو بازار ارائه میدن مخصوصا خونه های مسکن مهر و شرکتهای عمران شهر های جدید اصلا قابل سکونت نیست تعدادی از ایرادات این خونه ها رو می توان 1ـ شلوغ هستند 2ـ دیوارا بسیار ضعیف است 3ـ دیوارا رطوبت میده 4ـ از سقف آشپز خونه و حمام و دستشویی آب میچکه 5ـ موقع بارندگی از پنجره ها آب میریزه تو خونه و دیوارهایی که به سمت بیرون هستن رطوبت میدن و گچ می ریزه تو خونه 6ـ تو خونت حرف میزنی همه همسایه ها از تو خونشون گوش میدن 7ـ اگه یه ماشین سنگین از تو کوچه رد شه و شما خواب باشید حتما از خوب می پرید چون عایق صوتی نیستند و شما احساس میکنید الان ماشینه میاد تو خونتون 8ـ از مسالح بسیار ضعیف استفاده شده و شما با چشم خودت میبینی که روز به روز منزلتون در حال تخریبه یه روز می بینی سرامیک راه پله کنده شده یه رئز می بینی گچ زیر راه پله کنده شده ریخته پایین یه روز می بینی درب جعبه کنتورهای برق کنده شده افتاده پایین ، خلاصه ماجرا دارید تو این خونه ها ، در خصوص قیمت ها هم که بالاست چون زمین این خونه ها رو که وزارت مسکن در اختیار این انبوه سازان قرار میده بعد مثلا اگر یک واحد 70متری رو دارن می فروشن 40 تومن با 30 تومن وام مسکن یعنی متری یک میلیون بعد با کیفیت متری 500تومن میسازن وتحویل میدن ، اگر من ئاز هزینه های ساخت خبر دارم بهترین مصالح رو کار کنی بهترین درب ضدسرقت رو بزاری بهترین پنجره دو جداره رو بزاری و بهترین کابینت رو بزنی و بهترین شیرآلات رو استفاده کنی و کف سرامیک در حد اعلاء متری یک میلیون خواهد شد البته با هزینه پروانه ساخت که انبوه سازان مسکن مهر و شرکت عمران از پرداخت آن مستثنا هستند که این خودش متری حدود صد هزار تومان کمتر خواهد شد و حال با این کیفیتی که الان در بازار ارائه داده اند باید بگویم که بیش از متری 500/000 تومان برای آپارتمانها هزینه نشده پس یک آپارتمان 70 متری باید 5/000/000 نقدی و 30/000/000 وام مسکن واگذار شود . دوستان عزیز بیشتر از نقدی 5/000/000 پرداخت نکنید . ضمن اینکه این واحدها اصلا قابل سکونت نیستند و پیشنهاد من این است که اصلا خریداری نکنید تا مردم را احمق فرض نکنند .
شما الان اگه بخوای 100/000/000 تومان بدی یه آپارتمان بخری و ماهانه 700/000 تومان قسط پرداخت کنی بعد از سه سال سه سال به عمر خونت اضافه شده و باید کمتر از صد تومان بگیری و خونه رو واگذار کنی ، حال اگر 100/000/000 تومان رو سی تومنش رو بدی یه خونه رهن بشینی و 80/000/000 تومنش رو بگذاری در بانک با سود 22% سالی 17/600/000 تومان که سود سه سالش میشه 52/800/000 تومان و اون ماهی 700/000 تومان قسط هم در سه سال 25/200/000 تومان می شود که اگر آن را هم کنار بگزارید نقدینگی شما بعد از سه سال 179/000/000 خواهد شد البته من این حساب رو بسیار ساده انجام دادم تا بفهمید وگرنه اگر بخواهید حساب کنید که سود سال اول پولتون و اون ماهی 700/000 تومنی که کنار گذاشتید رو هم در آخر سال اول تو یه بانک سپرده کنید و سود اون رو هم بگیرید و سال بعد هم به همچنین نقدینگی شما بعد از سه سال از 200/000/000 تومان هم خواهد گذشت پس کدام مسکن 100/000/000تومانی بعد از سه سال دو برابر خواهد شد
پیشنهاد میکنم فعلا قید خرید مسکن رو بزنید .


محمد دشتستانی 3 سال و 10 ماه قبل

دوستانی که سال 94 میگفتید خانه گران میشود ، الان تقریبا نیمه اول 96 هم تمام شد ولی خانه هیچ تغییری نکرد ، بعد این هم نمیکنه
بخاطر اینکه هزینه های زندگی بالا میباشد و کسی نمیتونه پول پس انداز کنه ، اگر کسی هم پول نقد داشته باشه میبره میزاره بانک که حداقل 22 درصد سود میگیره نمیاره توی مسکن که هر روز به دلیل بالا رفتن سال ساخت قیمتش افت میکنه.


کارشناس املاک 3 سال و 10 ماه قبل

حتما مطالعه کنید :
* در برنامه ( تیتر امشب ) شبکه خبر تاریخ 96/4/17 چه گذشت .
- مشاور وزیر مسکن در برنامه تیتر امشب شبکه خبرگفت: سوداگری های حاکم در جامعه موجب افزایش قیمت مسکن شده است اما سیاست های دولت در ساماندهی بخش مسکن بوده است.
عبده تبریزی گفت: قیمت زمین در ایران حباب دارد و باید به میزان زیادی پایین بیاید. تبریزی در ادامه افزود: بانک مرکزی فشار زیادی برای فروش خانه های خالی بر بانک ها وارد کرده است چون بخش قابل ملاحظه ای از خانه های خالی در تملک بانک هاست ودر حال حاضر قیمت ها در حال پایین آمدن است اما محسوس نبوده است.
- افشین پروین پور کارشناس مسکن دیگر مهمان برنامه گفت:
بخشی از ثروت ملی هزینه شده تا آن مسکن ساخته شده است پس نباید مسکن احتکار شود. لازم است دولت هزینه کند تا کنترل سوداگری کند و طبق آمار سال 90 ما حدود 400 هزار مسکن خالی در تهران داشتیم که قاعدتا تاکنون افزایش یافته است و اگر این مسکن های خالی عرضه شود قیمت مسکن بشدت پایین می آید. وزیر مسکن چند روز پیش تعداد مسکن های خالی در تهران را 3 میلیون واحد اعلام کرده بود.


مهدی 3 سال و 11 ماه قبل

سلام خدمت دوستان عزیز که پیگیر وضعیت مسکن می باشند.بنده صاحب یه خونه کوچک هستم.میخواستم تبدیل به احسنت کنم از اوایل سال 95 به املاک سپردم ولی هیچ خبری نیست حتی پایینتر از قیمت معمول آن.پس بنابراین نتیجه میگیریم قدرت خرید مردم بخاطر رکود اقتصادی و وضعیت نافرجام اقتصاد شدیدا پایین است.و با برسی میبینیم که سرمایه گذاری روی ملک هم اصلا دیگه جواب نمیده.دوستان ما باید واقع بین باشیم ما در گیر جنگیم البته خارج از مرزهامون و کلی داریم هزینه میدیم.پس فکر نکنم حالا حالاها وضعیت اقتصادی بهتر بشه.زمون دولت قبل ما نفت رو تا 160 دلار فروختیم.ولی الان تا 40-50 دلار پس وضعیت مشخصه.الانم مردم بیشتر تمایل دارند نقدینگی داشته باشند بجای اینکه پولشون رو بخوابونند به امید یک سرمایه گذاری نامعلوم.پس بنظرم قیمت مسکن رشد نخواهد کرد.این رو میگم که مطمئنا تا آخر سال 96 هیچ اتفاق جدیدی نخواهد افتاد.و این وضعیت برای کسانی که میخواهند خانه دار شوند بهتر است.به امید اینکه تموم جوونها و مستاجرها خانه دار شوند.انشاءالله


مهدی 4 سال قبل

به اعتقاد المانیتور، بعید است که بخش مسکن ایران در آینده کوتاه به دوران طلایی برای سفته‌بازها و تقاضای سرمایه‌ای که در آن مسکن بهترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بود، بازگردد چراکه قدرت خرید مسکن به واسطه ارائه تسهیلات بانکی اخیر در دولت روحانی اگرچه افزایش یافته، اما متقاضیان مسکن با گزینه‌های دیگری در بازارهای رقیب از جمله بازار پول مواجه هستند که جذابیت سرمایه‌گذاری در آنها باعث تاخیر در خرید ملک ازسوی آنها شده و همین در تشدید تاخیر برای شکل‌گیری رونق موثر بوده است.
«آرزوی صاحب‌خانه شدن در ایران» مشابه سایر کشورهاست. خانوارهای ایرانی به سختی کار می‌کنند تا مالک جایی باشند که بتوانند آن را خانه بنامند، خواه آن خانه یک آپارتمان کوچک در تهران باشد یا خانه‌ای ساخته شده از گل و سنگ در یک روستا. تا همین چند سال پیش به‌خاطر اقتصاد پرنوسانی که در آن، بخش املاک امن‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری بود، تقاضا برای مسکن شدت گرفت و این موجب شد که بخش مسکن یکی از سودآورترین بخش‌های اقتصاد ایران باشد.
بر این اساس، در سال 2012 کل بخش مسکن 20 درصد از تولید ناخالص داخلی اقتصاد ایران را تشکیل می‌داد و میزان سرمایه‌گذاری در این بخش به 8 درصد از تولید ناخالص داخلی اقتصاد کشور رسید. این به معنای نشانه‌ای بود از اینکه بخش مسکن رشد مثبت را در پیش گرفته است. در اغلب سال‌های دهه 1990 و 2000 میلادی، میزان سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به‌عنوان سهمی از تولید ناخالص داخلی در حدود 5 درصد در نوسان بود. همزمان با افزایش قیمت‌های نفت در اوایل دهه 2000 میلادی، بخش مسکن به میزان قابل‌ملاحظه‌ای توسعه یافت. با افزایش درآمدهای نفتی ساخت و سازها به‌ویژه در تهران شدت گرفت تا جایی که کمتر کسی حدس می‌زد رشد این بخش کند شود چون به‌نظر می‌رسید که تقاضا هرگز فروننشیند. بحران اقتصادی ناشی از افت قیمت‌های نفت و تحریم‌های بین المللی اما داستان را تغییر داد. وقتی که افزایش نرخ تورم قدرت خرید مردم را در خود فرو بلعید، اوضاع به بدترین شکل تغییر کرد.
بخش مسکن ایران یک نمونه بارز برای معضل سرمایه‌گذاری بیش از حد در ساخت و ساز است. خیلی زود میزان عرضه مسکن در ایران از تقاضا بیشتر شد و تقاضا بر اثر افزایش مداوم نرخ تورم ضعیف‌تر شد. در سال 2011، تعداد مجوزهای ساخت و ساز شروع به کاهش کرد. گرچه این کاهش در ابتدا ملایم بود و در سال 2012 نسبت به 2011 کاهشی 4/ 2 درصدی را تجربه کرد، اما در سال 2014 تعداد مجوزهای ساخت و ساز در مقایسه با سال 2013 افتی 1/ 32 درصدی یافت. پس از پشت‌سرگذاشته شدن رونق نفت، نوبت به رکود مسکن شده بود. همزمان با افت قیمت‌های مسکن، تعداد معاملات هم دچار کاهش شد و بسیاری از مالکان از فروش خانه خود با قیمت‌های پایین اجتناب کردند.
در این مورد باید به این نکته هم اشاره کرد که مسکن، سهم مهمی از هزینه‌های شهرنشینان را به خود اختصاص می‌دهد. بر اساس اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، یک خانوار متوسط شهرنشین در ایران در حدود یک‌سوم از بودجه خود را صرف مسکن می‌کند که شامل اجاره مسکن و تجهیزات مربوط به مسکن می‌شود. برخی از محققان بر این باورند که هزینه‌های مرتبط با مسکن در شهرهای بزرگ همچون تهران بیش از نیمی از میانگین هزینه‌های سالانه خانوارهای ایرانی را به خود اختصاص می‌دهند. علاوه بر این، طی سال‌های اخیر، هزینه‌های مسکن نسبت به سایر هزینه‌ها، افزایش بیشتری داشته است. آمار و داده‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهند که مسکن سهمی 9/ 26 درصدی از سبد مصرفی خانوارها را در سال 2005 داشته است. یک دهه بعد اما در سال 2015 این سهم به 35 درصد افزایش یافته است.


حمید 4 سال و 1 ماه قبل

سلام ب دوستان گرامی . از نظر من قیمت زمین و قیمت ساخت و عوارض و خواب سرمایه و ... رو حساب کنی قیمت ساختمون مشخص میشه . وقتی واسه هر متر حدودا 700 الی 1 میلیون هزینه ساخت میشه دیگه چ توقع ای ب اون سازنده دارین . بعدشم اگه مسکن از رکود خارج شد اون وقته ک باید با سرعت نور بدوی دنبال خرید مسکن . هر چیزی ی مدتی خواب داره


ادمین صدف 4 سال قبل

دقیقا همینطوره. باید نسبت به فراز و فرودهای هر بازاری نسبت به خرید یا فروش در اون بازار پیش بینی و اقدام انجام داد.

رضا 4 سال و 3 ماه قبل

نمی دانم علت هجوم سرمایه داران برای خرید واحدهای مسکونی برج های سپهر زاینده رود اصفهان که منجر به افزایش قیمت این واحدها در روزهای پایانی سال 95 شده است چبست ولی مطمئن هستم بکی از علل آن اخذ شعبه مواد غذایی از سیتی سنتر اصفهان می باشد که قبل از تکمیل واحدها فی مابین مالک سیتی سنتر و برجهای سپهر اصفهان منعقد گردبد