پیش بینی بازار املاک در سال آینده

شاید پیش بینی بازار مسکن در این مقطع از زمان و این فصل سال کمی نامتعارف به نظر برسد اما تقریبا سوال اکثر قریب به اتفاق مشتریانی است که حضوری یا تلفنی این روزها می خواهند بدانند بازار به چه سمت و سویی می رود و تکلیف حرکت بعدی سرمایه گذاران ملک و مسکن چیست. این اهمیت از وضعیتی سرچشمه می گیرد که کلیت اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار داده است و بازار مسکن نیز به تبع مختصات و ریسک های خود را دارد.

اگر کمی به عقب برگردیم مثلا نیمه دوم سال گذشته وضعیت بازار آرام و آفتابی بود اما در پی تحولات سیاسی و اقتصادی کشور، موتور محرکه ی بازار به حرکت درآمد و به خرید و فروش رونق بخشید و طبعا هر کسی بازار را به سود خود تعریف و تعبیر می کرد و به دنبالش سناریویی تکراری رقم خورد. دوباره قیمتها که رو به بالا شد متقاضیان هجوم آوردند برای خرید از ترس اینکه گران تر نشود و همین ازدحام متقاضیان باعث افزایش مضاعف قیمت ها و پا پس کشیدن فروشنده ها شد.

در حال حاضر بازار در وضعیت بلاتکلیفی خاصی به سر می برد. گویی استراحت بین دو نیمه ی بازی است. خریدار و فروشنده، سرمایه گذار و مصرف کننده، تعاونی و سازنده و همه و همه در انتظار حرکت بعدی بازار هستند که اگر رو به بالا رفت دوباره بخرند و اگر همینطور باقی بماند با شیبی بسیار ملایم رو به پایین می رود و همه در انتظار این که شاید پایین تر برود، از خرید سر باز می زنند و در انتظار هیچ می نشینند.

بازار مسکن را اگر بخواهم پیش بینی کنم، باید بگویم آینده ی این بازار به خیلی از عوامل بستگی دارد. اگر تحولات بازار ارز و طلا همچنان رو به بالا باشد و به اصطلاح نرخ دلار دورخیز کند، همچنان آشفته بازاری را شاهد خواهیم بود که هر کسی تنها به دنبال تبدیل کردن پول نقد خود باشد آنهم به هر چیزی، سکه یا ارز یا ملک و مسکن زیاد فرقی ندارد و حبابی بزرگ تر را شاهد خواهیم بود. اگر چه معروف است که اگر چیزی گران شد دیگر ارزان نمی شود اما با توجه به شرایط موجود دوره ای هرچند کوتاه مدت را در رکود به سر خواهیم برد. وقتی خرید و فروش و گردش سالم پول در یک بازار اتفاق نیفتد، خود به خود بازار گرمای خود را از دست داده و فروشنده ها ارزش و قرب فعلی را نخواهند داشت. آن زمان خریداری اگر یافت شود با چشم بازتر می تواند از میان چندین گزینه ای که آن روز فروشنده شده اند و به ضرر حاضر به فروختن مال شان هستند، انتخاب کرده و بهترین گزینه را خریداری نماید.

نسخه ای سرراست تر و ساده تر اگر بخواهم تجویز کنم ؛ اگر سرمایه ای که در دست دارید به میزانی هست که املاک کوچک و نقلی را خریداری کنید، با قیمت مناسب بخرید و در زمانی مناسب با سودی معقول بفروشید. یا در پروژه های پیشفروش با شرایط مناسب سرمایه گذاری کنید. این بازار مناسب نگه داشتن ملک برای بلندمدت نیست. سرمایه تان را در این نوع بازار باید به گردش درآورید در سیکل های کوتاه مدت با سود اندک ولی مطمئن. در این نوع سرمایه گذاری که به سرمایه گذاری خرد و زودبازده معروف است شما با نبض بازار در ارتباط هستید و با تحولات بازار خود را بروزرسانی کرده و همین که بازار را رو به پایین دیدید فتیله ی خرید و فروش خود را هماهنگ با بازار پایین می کشید و بالعکس.

در مواقعی مثل امروز که بازار به اصطلاح گیج است بهترین روش سرمایه گذاری، سرمایه گذاری های کوچک و زودبازده می باشد.

با امید به اینکه این چشمه از سرچشمه زلال و طاهر شود تا هیچ ماهی ای در آب گل آلود گرفتار صید نشود. با امید به اینکه همه افراد جامعه در سطحی برابر از آگاهی و دسترسی به اطلاعات دست اول بازار و منابع، تنها با تکیه بر هوش و دانش اقتصادی شان دست به انتخاب در خرید و فروش زده و هر شب با جیبی سرشار از سود سالم به خانه برگردند.   

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (3 رای)