وضعیت بازار مسکن از پاییز تا زمستان 95

وضعیت بازار مسکن از پاییز تا زمستان 95

در مسکن های تهران،بخصوص در شمال تهران خبری از مشتری نیست.

بررسی ها از بازار مسکن نشان می‌دهد در شرایطی که تعداد معاملات کل کشور نسبت به سال 94 کاهش پیدا کرده، وضعیت خرید و فروش در قسمت خانه‌های ارزان قیمت آن هم فقط در شهر تهران مقدار اندکی افزایش یافته اما نمی‌توان به آن رونق مسکن گفت.

"نا امیدی به خروج از رکود مسکن در نیمه دوم سال"؛ این صحبتی است که مشاورین املاک تهران با مقداری شدت و ضعف تقریبا در اغلب نقاط پایتخت بیان می‌کنند. با تجربه‌ها می‌گویند چنین رکودی از نظر عمق و زمان در بازار مسکن سابقه نداشته و حتی اگر سال 96 وارد فاز پیش‌رونق شویم، بخش مسکن رکودی حداقل پنج ساله تجربه خواهد کرد. انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا نیز احتمالا طول رکود این بازار کم‌رونق را طولانی‌تر خواهد کرد.

یک مشاور مسکن در شمال تهران با ابراز گلایه از عدم تاثیرگذاری برجام در بازار املاک گفت: در بنگاه‌های مسکن بخصوص در شمال شهر خبری از مشتری نیست. شاید یکی دو مورد خرید و فروش در ماه انجام شود یا پنج شش قرارداد اجاره بنویسیم. از ابتدای مهرماه نیز قراردادهای اجاره بسیار کم شده است. دخل دفتر نصف مخارج آن را هم تامین نمی‌کند. به همین خاطر بسیاری از کارشناسان فروش از این حوزه خارج شده‌اند.

اما اوضاع در جنوب شهر تا حدودی بهتر است و علت افزایش 6-7 درصدی معاملات نسبت به سال قبل را باید در همین محدوده جست‌وجو کرد. یک جوان 32 ساله که مشاور املاک منطقه 14 تهران است در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: به نظر من قفل رکود مسکن از جنوب شهر باز می‌شود؛ زیرا تعداد معاملات از ابتدای سال یک مقدار بالا رفت و ما امیدوار شدیم اما از ابتدای پاییز مجددا افت کرد. او درباره پیش‌بینی انتخاب ترامپ بر بازار املاک گفت: به نظر من ترامپ نمی‌تواند تاثیری در بازار ملک ایران بگذارد؛ زیرا باید با ایران کنار بیاید. البته اگر بخواهد تنش ایجاد کند احتمالا رکود بازار مسکن ادامه خواهد یافت اما بعید می‌دانم.

سری به یکی از دفاتر مشاور املاک در غرب تهران زدیم؛ منطقه 5 که معمولا بیشترین تعداد معاملات اجاره شهر تهران را به خود اختصاص می‌دهد؛ زیرا دسترسی و شاخص‌های رفاهی در این منطقه نسبت به سایر نقاط پایتخت بیشتر است. یک مرد حدودا 55 ساله که صاحب یکی از دفاتر املاک است درخصوص وضعیت بازار املاک منطقه پونک اظهار کرد: بازار خرید و فروش چنگی به دل نمی‌زند و بیشترین قراردادهای ما در بخش اجاره است. او درباره پیش‌بینی‌اش از وضعیت بخش مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: منتظر معجزه‌ای در بازار مسکن نیستیم؛ ‌ چون معجزه ای رخ نخواهد داد. هر ساله بازار در نیمه دوم با افت مواجه می‌شود. به نظر من رونق به تدریج وارد بازار می‌شود و نباید به این زودی‌ها منتظر رونق باشیم. حتی معتقدم سال آینده هم اتفاق خارق‌العاده‌ای در حوزه مسکن رخ نمی‌دهد چون جیب مردم خالی است و زمانی هم که شغل نباشد مردم اقدام به خرید مسکن نمی‌کنند. اگر دولت وام‌های مختلف با مدت زمان بازپرداخت طولانی بدهد و وضع اشتغال و درآمد را بالا ببرد، بازار مسکن هم تکان می‌خورد.

بعد از آن‌که اولین نشانه‌های فصل بازگشایی مدارس و آغاز سرما بر تعداد معاملات مسکن از طریق کاهش تقاضای وام بروز پیدا کرد، شاهد افت 38 درصدی معاملات مسکن شهر تهران در مهرماه نسبت به شهریورماه بودیم. در مهرماه سال جاری 10325 مورد معامله آپارتمان مسکونی در پایتخت صورت گرفت. این رقم در شهریورماه 14287 مورد بود که نشان می دهد تعداد معاملات در مهرماه 38 درصد نسبت ماه قبل و 10.9 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل افت داشته است. اما در 17 روز اول آبان ماه در شهر تهران 8 هزار و 135 قرارداد خرید و فروش امضا شد که با توجه به رقم 7 هزار و 558 قرارداد در مدت مشابه سال قبل شاهد رشد 7.6 درصدی بوده ایم.

در حالی که معاملات مسکن هنوز در رکود قرار دارد قیمت‌ها مقدار اندکی بالا رفت. در مهر95 متوسط یک متر مربع واحد مسکونی شهر تهران 4.44 میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.6 و 5.9 درصد افزایش نشان داد که سیگنالی مبنی بر رونق مسکن تهران ارسال نمی‌کند؛ زیرا هنوز قیمت مسکن پایتخت 2.8 درصد از تورم عمومی پایین تر است.

قیمت املاک تهران طبق معاملات انجام شده در آبان 95

محله تهرانمتراژ اپارتمانسن بناقیمت (تومان)
بلوار ابوذر55 متر3 سال104 میلیون
افسریه51 متر12 سال128 میلیون
بریانک53 مترنوساز150 میلیون
زنجان63 مترنوساز223 میلیون
تهران نو67 مترنوساز257 میلیون
تهرانپارس61 متر2 سال310 میلیون
آلستوم68 مترنوساز330 میلیون
ارامنه جنوبی105 مترنوساز359 میلیون
آپادانا85 مترنوساز382 میلیون
بلوار فردوس105 متر13 سال452 میلیون
آرژانتین114 مترنوساز835 میلیون
دروس165 مترنوسازیک میلیارد و 550 میلیون
به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز