وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟

وام مسکن به چه قیمتی دست به دست می‌شود؟
  • منتشر شده در : 30 مهر , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 316
  • 0

در شرایط فعلی قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن ۶۱ تا ۶۳ هزار تومان است. اوراقی که با قیمت ۶۱ هزار تومان معامله می شوند به دلیل این است که به پایان سررسید خودشان نزدیک شده اند. قیمت اوراق تسهیلات مسکن در طول هفته های گذشته با تغییر جدی مواجه نشده است و شاید بتوانیم این موضوع را یکی از دلایل بالا رفتن قیمت مسکن بدانیم. زیرا با بالا رفتن قیمت مسکن، وام مسکن هیچ تغییری نکرده است و از وام مسکن نمی شود برای کمک هزینه ی خرید مسکن بهره گرفت. روز گذشته در فرابورس ایران قیمت هر برگ اوراق تسهیلات مسکن شهریور سال ۱۳۹۷ معادل ۶۳ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد و قیمت هر برگ از اوراق ماه تیر و مرداد ۹۷ نیز به میزان ۶۳ هزار تومان بود.

املاک تهران

در طول ماه های اخیر قیمت مسکن در کلان شهرهایی مانند تهران به رشد چند ده درصدی رسیده است، اما مبلغی که به عنوان وام پرداخته می شود همچنان بدون تغییر است و این مسئله موجب شده است که اوراق تسهیلات مسکن به آن شکل مورد قبول، به خانه دار شدن بی خانه ها کمکی نکند. بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی در ماه های اخیر  یکی از علت های بالا رفتن قیمت مسکن است، چون بازار ارز بر روی بازارهای موازی اثر بسیار چشمگیری دارد. یکی از علت هایی که اوراق تسهیلات مسکن در چند هفته ی گذشته با تغییر قیمتی چندان زیادی مواجه نبوده این موضوع است که با توجه به بالا رفتن قیمت مسکن برای خیلی از شهروندان تهیه کردن اوراق تسه آن چنان توجیه خاصی نداشته است.

اگر به قیمت هایی که در تابلوی معامله های فرابورس وجود دارد نگاهی بیندازیم متوجه می شویم که فرابورس با قیمت حدودی هر برگه تسه ۶۳ هزار تومان زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن بخرند، آن ها باید ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای خرید این ۲۰۰ برگه صرف کنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۴۰ برگ بهادار دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی بخرند، مجموعاً باید برای گرفتن وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن، حدود ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان صرف نمایند.

به همین شکل زوج هایی که ساکن شهرهای دیگری غیر از تهران هستند و در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می کنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که برای دریافت این وام باید ۱۶۰ ورق بهادار بخرند که با این حساب باید ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای خرید این اوراق پرداخت نمایند که با احتساب دو میلیون و ۵۲۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله در جمع برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان بپردازند.

املاک تهران

همچنین زوج هایی که ساکن شهرهای دیگر هستند که زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند می توانند برای دریافت وام ۶۰ میلیون تومان مسکن ۱۲۰ برگ بهادار بخرند که باید برای خرید آن ها ۷ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان پرداخت نمایند. و برای گرفتن ۲۰ میلیون تومان دیگر برای وام جعاله هم باید دو میلیون و ۵۲۰ هزار تومان بپردازند که در جمع برای وام ۸۰ میلیون تومانی ۱۰ میلیون و ۸۰ هزار تومان از طرف زوجین باید پرداخته شود.

افراد مجرد ساکن تهران هم می توانند تا میزان ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی که در مرکز استان هایی که بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا میزان ۵۰ میلیون تومان و همچنین غیر زوج هایی که ساکن منطقه های دیگر هستند می توانند تا میزان ۴۰ میلیون تومان وام بگیرند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران بخرند. مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۷ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان که بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند مبلغ ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم هم باید مبلغ ۵ میلیون و ۴۰ هزار تومان بپردازند و اگر بخواهند که وام ۲۰ میلیون تومان جعاله را نیز دریافت کنند باید مبلغ ۲ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان دیگر هم پرداخت نمایند.

اوراق تسهیلات مسکن از طریق بانک مسکن به انتشار می رسد. این اوراق را می توان در فرابورس ایران معامله کرد و ارزش اسمی هر برگ ۵ میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه تمدید می شود. این اوراق با توجه به این که از زمان اعتبار آن ها چه مقدار باقی مانده است، قیمت های مختلفی دارند. اگر مدت اعتبار این اوراق تمام شده باشد و کسی که این اوراق را دارد از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجهی که برای آن پرداخت نموده بود دیگر به او بازگردانده نخواهد شد.

منبع: خبر آنلاین 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *