مقایسه تحلیلی املاک دور دریاچه با شهرک های در حال ساخت غرب دریاچه

مقایسه تحلیلی املاک دور دریاچه با شهرک های در حال ساخت غرب دریاچه

قطعا احداث دریاچه خلیج فارس یا همان دریاچه چیتگر بزرگ ترین اتفاق در منطقه 22 بوده است و پس از آن معادلات ملکی منطقه به صورت صد در صد متحول شد. پروژه های تجاری اداری و مسکونی متعددی شروع بکار کردند و برج های مرتفع یکی پس از دیگری سبز شدند و دور دریاچه را گرفتند. اتفاقی افتاد که شاید برای یک منطقه باورکردنی نبود. بورس خرید و فروش امتیاز واحدهای مسکونی و تجاری اداری چنان گرم شد که تعداد بنگاه های مشاور املاک چندین برابر شد. ایجاد اشتغال در منطقه چندین برابر شد و چرخه اقتصادی در منطقه به گردش افتاد. دریاچه چیتگر برای منطقه 22 آمد داشت و ارزش املاک منطقه 22 به سرعت افزایش یافت. پروژه ها یکی پس از دیگری ساخته شدند و دور دریاچه شد پدیده ای که هم اکنون قابل مشاهده است. به صورتی که املاک دور دریاچه به یکی از قطب های خرید و فروشاملاک منطقه 22 بدل شد و ملک های آن نیز به دلیل دارا بودن امکان دید دریاچه همواره از دیگر قسمت های منطقه گران تر بوده و متقاضی بیشتری نیز داشتند. البته این پدیده معایبی را نیز در نظر مخاطبان و متقاضیان املاک دور دریاچه نمایان ساخت. یکی شلوغی بیش از حد برج های دور دریاچه است که این منطقه را به لحاظ سبک زندگی و آرامشی که برای برج نشینی لازم است نامناسب جلوه می دهد و دیگری سرعت رشد قیمتی بیش از حد این قسمت است که این املاک را از سبد خرید خریدارانی که قصد سرمایه گذاری دارند، خارج می کند. در حال حاضر اگر بخواهیم به صورت کلی املاک دور دریاچه را ارزیابی کنیم بیشتر به کار خریدارانی می آید که قصد سکونت دارند و با آورده ی قابل قبولی نیز پا به منطقه 22می گذارند. مهم نیست که به اندازه ی دیگر مناطق منطقه رشد قیمتی نداشته باشد و شامل ارزش افزوده نشود. این دسته از مشتریان به دنبال سود آنچنانی نیستند و به هر حال با نتیجه گیری املاک دور دریاچه را جهت استفاده می خرند و به نوعی مصرف کننده هستند. لازم به ذکر است که پروژه های دور دریاچه عموما ساخته و تحویل شده اند و قابل سکونت می باشند و به ندرت پروژه ای به صورت پیشفروش در این قسمت یافت می شود.

بیشترین تراکم در حال ساخت منطقه 22 در قسمت غرب دریاچه واقع شده است که به صورت عمده در قالب سه شهرک مسکونی توسط تعاونی های سازنده اکثرا سازمانی و ارگانی ساخته می شوند که عبارتند از شهرک مسکونی چیتگر که توسط بنیاد تعاون ارتش ساخته می شود، شهرک مسکونی شهید خرازی که توسط تعاونی های سپاه در حال ساخت است و شهرک مسکونی مرواریدشهر یا الهیه غرب که در مجموع 54 برج مسکونی هستند که تعاونی های مختلف و چند سازنده شخصی در آن در حال ساخت می باشند. چنین پروژه هایی عموما بکار خریدارانی می آیند که به دنبال سرمایه گذاری ملکی هستند و آورده اولیه شان نیز در حد خرید یک واحد آماده نمی باشد. این نوع پروژه ها دارای مزایای زیاد هستند از جمله آورده اولیه مناسب و منطقی که خریدار می تواند مابقی قیمت ملک را به صورت شرایطی و اقساطی تا زمان تحویل پروژه پرداخت نماید. همچنین قیمت ساخت بسیار مناسب تر از قیمت تمام شده ی یک واحد آماده می باشد که اگر سرمایه گذاران بتوانند تا زمان تحویل با پروژه همراه باشند ارزش افزوده ی قابل توجهی نصیب شان می شود. دیگر مزیت پروژه های شهرک های غرب دریاچه تنوع بسیار زیاد آنها می باشد که با سلیقه و توان خرید هر خریداری می تواند مطابقت داشته باشد. همچنین آرامش و دنج بودن غرب دریاچه نسبت به اطراف خود دریاچه بهترین مزیت این قسمتها است که به دلیل مجاورت با پارک چیتگر و باغ ملی گیاهشناسی چشم اندازی زیبا را برای واحدهای مسکونی این شهرک ها می توان متصور شد. همچنین از شلوغی و ترافیک دور دریاچه خبری نیست و اگر بخواهیم از امکانات دور دریاچه استفاده کنیم با طی مسیری کوتاه می توانیم کنار دریاچه باشیم. به نظر نگارنده اگر بخواهیم مقایسه ی بین املاک دور دریاچه و شهرک های در حال ساخت غرب دریاچه را داشته باشیم و به یک نتیجه گیری کلی برسیم املاک دور دریاچه بیشتر به کار مصرف کنندگانی می آید که قصد از خریدشان استفاده از ملک مورد نظر می باشد و چشمداشتی به ارزش افزوده ای که شامل آن ملک می شود را ندارند و گزینه های جهت انتخاب شان نیز نسبتا محدودتر است اما پروژه های واقع در شهرک های غرب دریاچه در پی جذب سرمایه گذارانی است که چشم اندازی سه تا چهارساله برای بازگشت اصل و سود سرمایه شان متصور هستند و گزینه های رنگارنگ و متنوعی نیز در مقابل شان گسترده است.

مهم ترین نکته منطقه 22 تهران تنوع و تکرر گزینه ملکی جهت سرمایه گذاری و سکونت می باشد. مهم نیست شما با چه میزان سرمایه و چه نیتی پا به منطقه 22 می گذارید. مهم این است که دست خالی و بدون سود قابل توجه به خانه برنمی گردید.

 

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز