مزایا و معایب زندگی در طبقه همکف ساختمان

دسته بندی ها: اموزشی

مزایا و معایب زندگی در طبقه همکف ساختمان

در این مقاله خواهید خواند:

طبقه همکف آپارتمان

طبقه همکف ساختمان بدون هیچ ارتفاع و پله ای بوده و به عبارتی همتراز با زمین می باشد. این طبقه از ساختمان زیر طبقه اول قرار داشته و در برخی موارد روی طبقه زیرزمین یا منفی یک قرار می گیرد. این طبقه از ساختمان در ساختمان های شمالی و یا جنوبی شرایط متفاوتی داشته و مزایا و معایب خود را دارد. لذا هنگام خرید واحدهای همکف می بایست این موارد را مد نظر داشته و با دید بهتری تصمیم گیری کنیم.

 

صفحات زیر را هم حتما ببینید :

 

طبقه همکف در ساختمان های جنوبی

در ساختمان های جنوبی ما ابتدا وارد بخش بنای ساختمان شده و در انتهای زمین مربوطه حیاط را داریم. لذا به سبب شرایط ساخت در ساختمان های جنوبی به طور معمول حیاط ساختمان پشت واحد همکف قرار گرفته و دسترسی به حیاط برای دیگر واحد ها امکانپذیر نمی باشد. به سبب عدم دسترسی دیگر واحدهای آپارتمان به حیاط، واحدهای همکف جنوبی را همکف با حیاط اختصاصی معرفی می کنیم که یکی از مزایای این دسته از املاک به شمار می رود.

لازم به ذکر است که واحد های همکف در ساختمان های جنوبی معمولا پارکینگ نداشته و در عوض حیاط مجموعه در اختیار آن ها خواهد بود.

 

پروژه های مطمئن و عالی :

 

طبقه همکف در ساختمان های شمالی

در ساختمان های شمالی پس از ورود به خانه ابتدا حیاط مجموعه را داریم. به عبارتی حیاط خانه در ساختمان های شمالی به صورت عمومی در اختیار تمام ساکنین می باشد. در ساختمان های شملی معمولا مشکل پارکینگ کمتر بوده و طبقه همکف نیز از پارکینگ برخوردار خواهد بود. واحدهای همکف شمالی معمولا از یک حیاط خلوت در انتهای ساختمان برخوردارند که به منظور تامین نور کافی برای واحد اجرا می شوند. لذا یکی از مواردی که می بایست مد نظر قرار داد میزان نور واحد در طبقات همکف می باشد.

طبقه همکف آپارتمان

همکف درب مستقل

این دسته از واحدها به سبب قرار گیری در طبقه همکف امکان داشتن ورودی مجزا از دیگر واحدها برای آن ها فراهم بوده و لذا در صورت داشتن ورودی مجزا به عنوان واحد همکف درب مستقل از آن ها یاد می شود که گزینه مناسبی برای افراد مجرد، مشاغل خانگی، سالن های زیبایی، شرکت های خصوصی و.. می باشند. علاوه بر این چنانچه ملک مربوطه جنوبی و دوکله باشد و یا به عبارتی دوممر باشد و حیاط از کوچه پشت ملک نیز راه ورودی داشته باشد مزیتی دیگر برای این واحدها به شمار رفته و می توان از حیاط مجموعه در صورت امکان به عنوان پارکینگ و همچنین ورودی مجزا استفاده کرد.

مزایای زندگی در طبقه همکف

زندگی در طبقه همکف شرایط خاص خود را داشته و برای برخی از افراد بسیار مورد توجه می باشد. اما به طور کلی و برای همه افراد می توان موارد زیر را جزء مزایای واحدهای طبقه همکف به شمار آورد.

  • عدم مزاحمت و ایجاد سر و صدای کودکان برای طبقات دیگر
  • همتراز بودن با زمین و عدم وجود پله
  • دسترسی آسان به حیاط
  • درب وردی مستقل (در برخی موارد)
  • اثاث کشی آسان تر در مقایسه با طبقات بالاتر

معایب زندگی در طبقه همکف

معایب زندگی در طبقه همکف

در کنار مزیت های ذکر شده برای واحدهای همکف موارد زیر را به عنوان معایب واحدهای همکف می توان نام برد:

  • سر و صدای زیاد به سبب رفت و آمد ساکنان طبقات بالاتر 
  • وجود دود و بوی نامطبوع پارکینگ 
  • سرما و گرمای نامناسب نسبت به طبقات بالاتر
  • نورگیری ضعیف 
  • رطوبت و نم زیاد درواحدهای همکف در مقایسه با دیگر طبقات

تفاوت قیمت طبقه همکف با دیگر طبقات

به سبب شرایط حاکم بر طبقات همکف این دسته از املاک قیمت کمتری در مقایسه با طبقات بالاتر دارند. به طور معمول طبقات آپارتمان ها در صورت داشتن آسانسور با بالا رفتن طبقه افزایش قیمت خواهند داشت اما چنانچه ساختمان مورد نظر قدیمی بوده و آسانسور نداشته باشد طبقات پایین تر قیمت بالاتری خواهد داشت. لذا تفاوت قیمت طبقه همکف با دیگر طبقات بستگی به شرایط داشته و می بایست به صورت موردی بررسی شود.اما به طور معمول در ساختمان های نوساز قیمت هر متر آپارتمان با افزایش طبقه 1 میلیون تومان افزایش قیمت دارد.

تفاوت قیمت طبقه همکف با دیگر طبقات

خرید خانه همکف 

طبقات همکف به سبب معایب ذکر شده و به خصوص سر و صدای افراد و همجواری با پارکینگ ساختمان، گزینه مناسبی برای خرید نمی باشند. لذا این دسته از واحد ها برای سرمایه گذاری مناسب نبوده و تحت شرایط خاصی و با در نظر گرفتن اولویت های زندگی می بایست مورد انتخاب قرار گیرند. در برخی مواقع افراد به سبب مشکلاتی از جمله حضور بیمار، فرد سالخورده و یا کوکان اقدام به خرید واحد همکف می کنند که می تواند برای آن ها مفید واقع شود. اما توصیه می شود حتی الامکان از خرید واحد همکف خودداری کرده و سرمایه مورد نظر را در طبقات بالاتر هزینه کنید..

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (4 رای)