مدیریت درست، ضامن تکمیل مسکن مهر

مدیریت درست، ضامن تکمیل مسکن مهر

10 سال از آغاز به کار مسکن مهر می گذرد. طرحی با سر و صدای زیاد اما با مشکلات فراوان. پس از از 10 سال از اجرای این طرح، همچنان بسیاری از واحد ها تمام نشده اند و اتفاق بدتر اینکه خیلی از واحد ها مشتری هم ندارند.

مشتری نداشتن این مسکن ها یک دلیل بیشتر ندارد و آن این است که مسکن مهر با عجله زیاد و بدون تحقیقات کارشناسی صورت گرفته است. بسیاری از ساختمان های مسکن مهر در خارج از شهر ساخته شده اند و همین امر باعث شده استقبال از آن ها به شدت کمتر از حد انتظار باشد.

حالا دولت یازدهم قول داده است تا این پروژه را تا پایین کار این دولت که در تابستان 1396 است، به اتمام برساند. اما چیزی که از این قول و قرار دولت مشخص است این است که باید تامین مالی بسیار گسترده ای انجام گیرد تا این طرح تمام شود. اما باید دقت شود که در هنگام این تامین مالی بسیار بزرگ اصلاحاتی در این طرح صورت پذیرد. نا گفته نماند که در حال حاضر 300 هزار واحد از ساختمان های مسکن مهر، هنوز به مراحل پایانی نرسیده اند.

مدیریت

مهمترین اقدام برای ایجاد حرکت در ادامه روند ساخت و ساز مسکن مهر و در نهایت اتمام آن، افزایش 10 میلیون تومانی وام مسکن بوده است که به تصویب رسید. قطعا پس از اجرا شدن این قانون شاهد جهش بسیار مناسبی در زمینه این پروژه خواهیم بود . در واقع شورای پول و اعتبار با این اقدام باعث شد روند تکمیل 288 هزار مسکن باقی مانده مهر تسریع بخشیده شود. این 288 هزار واحد در واقع 13 درصد از مسکن مهر است که باقی مانده است.

املاک تهران

در واقع این اقدام شورای پول و اعتبار به عنوان آخرین فرصت مالی برای دولت نامیده شده تا دولت تا پایان کار دولت یازدهم اقدام به تکمیل این 13 درصد باقیمانده کند. البته در فاصله سال های 86 که مسکن مهر شروع به کار کرد تا سال 95 بیش از 3 بار سقف تسهیلات مسکن مهر افزایش یافته است. البته ناگفته نماند که خود قیمت مسکن مهر هم در این فاصله 3 با تغییر کرده است.

بسیاری از کارشناسان که نگاه واقعی به بازار مسکن و به خصوص بازار مسکن مهر دارند، بر این باورند با توجه به تجربه افزایش تسهیلات بانکی برای مسکن مهر، اتفاق خاصی در این زمینه نخواهد افتاد مگر با یک مدیریت قوی در مورد تکمیل پروژه های باقیمانده. در واقع از مقدار واحد باقیمانده در حدود 118 هزار واحد آن هیچ متقاضی ای نداشته و همین امر می تواند نگرانی های زیادی را به همراه داشته باشد. این در حالی است که مسئولان ذی ربط مدعی هستند که این پروژه ها بیش از 90 درصد پیشرفت داشته است.

با توجه به صحبت های مطرح شده برای تکمیل پروژه مسکن مهر تا پایان این دولت، با در نظر گرفتن تورم و افزایش قیمت ها در حدود 2880 میلیارد تومان اعتبارات بانکی نیاز است که دولت قول داده است تامین کند. اما اگر این تامین بدون مدیریت درست صورت گیرد، مطمئنا شاهد هیچ اتفاق خاصی نخواهیم بود .

در واقع به جز 118 هزار واحد بدون متقاضی در حدود 50 هزار واحد مشکل دار هستند. در واقع 120 هزار واحد باقی مانده وجود دارد که باید دولت در این 120 هزار واحد سرمایه گذاری کند تا به نتیجه دلخواه برسد.

در سال های گذشته هم این سقف تسهیلات به میزان بسیار زیادی افزایش پیدا کرده بود. در واقع از سال 86 تا به امروز، سقف تسهیلات به میزان 167 درصد افزایش داشته است که مقداری قابل توجه است. اما به علت هزینه کرد نامناسب در این حوزه این افزایش تسهیلات نتوانست مشکلات را برطرف کند. با قوانینی که شورای پول و اعتبار گذاشته است و آن اینکه بانک مسکن نباید هیچ ساختمان دیگری را تا قبل از اتمام این طرح کلنگ زنی بکند، شاید نگرانی ها در مورد هزینه کرد نامناسب تا حد بسیار زیادی بر طرف شده باشد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز