“قیمت مناسب” یا “ملک به قیمت” در بازار املاک یعنی چه؟

“قیمت مناسب” یا “ملک به قیمت” در بازار املاک یعنی چه؟
  • منتشر شده در : 25 آذر , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 615
  • 0

قیمت مناسب در بازار املاک یعنی چه؟

بی تردید بارها اصطلاح قیمت مناسب یا ملک به قیمت را شنیده اید یا از آن استفاده کرده اید، بارها پیش آمده به عنوان یک مشاور املاک از خریدارها یا فروشندگان خود شنیده ام که به دنبال قیمت مناسب هستند و خرید یا فروش خود را منوط به پیشنهاد یک ملک قیمت مناسب دانسته اند. جالب اینجاست که هر کدام از طرفین قیمت مناسب را با جیب و توانایی و انتظار خود یکی می دانند و قیمت مناسب از نظر هر کدام کاملا متفاوت است و وقتی دو قیمت پیشنهادی را مقابل هم می گذاریم اختلاف بسیاری با هم دارند و دقیقا این اختلاف تعبیر از قیمت مناسب، بانی نگارش این مطلب شد.
بازار ملک و مسکن در حالت کلی دارای قیمت های شناور است و بازاری که قیمت ثابتی داشته باشد اگر چه در حالت آرمانی اش مطلوب غایی است اما در حال حاضر نمی توان انتظار ثبات قیمت از بازار املاک داشت و با نگاهی واقع بینانه در هر منطقه از تهران بازار مسکن مختصات خاص خود را دارد و شاید تعریف دقیق و خط کشی شده ای از قیمت مناسب نتوان برای یک ملک متصور شد.
به طور خاص اگر درباره املاک منطقه ۲۲ بخواهیم بررسی دقیقی داشته باشیم و قیمت مناسب را تشریح کنیم می بایست حداقل و حداکثر قیمت ها را درآوریم و میانگینی که بدست می آید در حد همان قیمت میانگین منطقه است. قیمت یک ملک یا هر موضوع خاصی بسته به میزان عرضه و تقاضاییست که برای آن ملک در بازار وجود دارد. به طور مثال اگر قیمت یک ملک خاص در منطقه ۲۲ حدود ۵۰۰ میلیون تومان باشد و در بازار یک فروشنده وجود داشته باشد و سه خریدار جدی نیز برای آن ملک وجود داشته باشد مطمئنا ۵۰۰ میلیون تومان قیمت مناسبی برای آن ملک محسوب می شود چرا که خریدارهای متعدد وقتی برای یک ملک وجود داشته باشند حاضرند جهت رقابت با یکدیگر تا ۵۲۰ یا حتی ۵۵۰ میلیون تومان نیز بابت ملک مورد نظر پرداخت کنند. بنابراین هیچ خریداری نمی تواند انتظار داشته باشد که فروشنده ملک مورد نظر را ۴۵۰ میلیون تومان بفروشد و به عدد ۴۵۰ میلیون تومان بگوید قیمت مناسب.
همین مثال بالا برای فروشنده ها نیز صدق می کند اگر معادله برعکس شود و تنها یک خریدار وجود داشته باشد و ۳ مورد ملک فروشی برای آن وجود داشته باشد. گاهی نیز اتفاق می افتد که خریداران معنی قیمت مناسب را معادل توان خرید خود می دانند به این معنی که برای خرید یک ملک ۵۰۰ میلیون تومانی ۴۰۰ میلیون تومان دارند و حاضر نیستند توقع خود را با توان خریدشان یکی کنند و در این حالت از عبارت قیمت مناسب استفاده می کنند. حال بماند که کدام فروشنده حاضر است ملک خود را که کف قیمت آن ۵۰۰ میلیون تومان است ۱۰۰ میلیون تومان زیر قیمت بفروشد.
به نظر نگارنده این ذهنیت اشتباه در ذهن مشتریان شکل گرفته است که عبارت قیمت مناسب را به جای عبارت زیرقیمت استفاده می کنند. قیمت مناسب معمولا در بازار پیش می آید و خریداران و فروشنده ها می توانند از آن استفاده کنند و خرید یا فروش معقول و منطقی ای داشته باشند اما ملکی که زیر قیمت باشد و در بازار پیشامد کند بسیار نادر است و معمولا واسطه ها و دلال های فعال در بازار چنین موارد نادری را برای خود کارسازی کرده و اجازه ی اینکه چنین فایلی به دست مصرف کننده برسد را نمی دهند. بنابراین تصور بسیار دور از دسترسی است که خریداران بخواهند ملک زیر قیمتی را پیدا کنند و مطابق با بودجه ی خود خریداری کنند.

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *