رکود مسکن در روزهای پایانی سال

رکود مسکن در روزهای پایانی سال

بازار مسکن در سال 95 شاهد رکود مسکن بود و خبری از رونق خاصی نبود

متاسفانه وضعیت رکود مسکن در وضعیت بسیار نابسامانی قرار دارد و تمام وعده های دولت آقای روحانی در حد وعده باقی مانده است. سال 95 در حالی تمام می شود که وضعیت مسکن گرچه رو به رشد است اما تقریبا تمامی کارشناسان بر این باورند که اقدامات دولت نتوانسته آنجور که باید و شاید بر وضعیت ملک و املاک تاثیر خاصی بگذارد. مخصوصا املاک تهران که در وضعیت بسیار بدتر قرار دارد و تقریبا به طور کامل یخ زده است.

املاک تهران

هرچند امیدهایی برای بهتر شدن وضعیت مسکن وجود دارد اما این امیدها با بیم افزایش قیمت ها گره خورده است. این ترس ناشی از این موضوع است که در سال های گذشته هر زمانی که رکود بوده بعد از خارج شدن از رکود با جهش قیمت مواجه بوده ایم. این جهش قیمت در تمامی رکود های پیشین اتفاق افتاده و الان همه نگران این جهش قیمت هستند. هرچند برخی کارشناسان بر این باورند که جنس رکود فعلی با رکود های پیشین متفاوت است. این رکود در سه سال و نیم گذشته به درازا کشیده است و همین امر دلیلی است بر تفاوت جنس این رکود. رکود های پیشین هیچگاه تا این مقدار به طول نیانجامیده بوده است.

رکود مسکن

با توجه به نظر کارشناسی برخی از کارشناسان ، با جهش قیمت مواجه نخواهیم بود. همین خبر افزایش نیافتن قیمت ها باعث شده تا عده زیادی از خریداران مسکن برای خرید مسکن اقدام کنند و همین موضع ساده باعث شده تا وضعیت مسکن در ماه های منتهی به پایان سال 95 با رشد در معاملات مواجه شده است.

متاسفانه راهکار های دولت برای خروج مسکن از رکود کارساز نبوده و این افزایش معاملات نیز کاملا می تواند گذرا و هیجانی باشد. هر زمان که به صورت غیر اصولی اتفاقی در این کشور چه خوب و چه بد اتفاق افتاده است، چند سال بعد اثرات ناگوار آن روی اقتصاد نمایان گشته است.

برای اینکه دولت بتواند از این وضعیت رکود خارج شود علاوه بر تدبیر دولت نیاز به حمایت مردمی نیز هست. در واقع تا حمایت مردمی نباشد دولت نمی تواند این اقدام را به سرانجام برساند. البته به جز حمایت مردمی همانطور که اشاره شد نیاز به تلاش دولت برای رفع رکود مسکن احساس می شود. بسیاری از مردم اعتقاد دارند که دولت آنچنان که باید و شاید، اهتمام خاص و یا تلاش نمایانی برای خروج از رکود مسکن نمی کند. هرچند در ماه های اخیر و با بالا گرفتن احتمال تغییرات گسترده در دولت حتی در حد ریاست قوه مجریه، تاثیرات شدیدی در بازار های مختلف به خصوص بازار مسکن نمایان شده است.

رکود مسکن چه بخواهیم چه نخواهیم در کشور وجود دارد و دولت باید تلاش کند تا سایه رکود را از ملک و املاک برطرف کند. برای برطرف کردن رکود در ایران و به خصوص رکود املاک تهران نیاز به اقدامات کارشناسی حساب شده است تا در سال های آینده تاثیرات این وضعیت مشخص شود. مردم ایران با انتخاب فرد اصلح در انتخابات می توانند به شرایط بازار مسکن کمک بسیار بزرگی کنند.

وضعیت سیاسی کشور همواره بر رکود مسکن تاثیر گذار بوده است . تاثیر رکود مسکن بر سیاست و بالعکس از انجا بیشتر مشخص می شود که در بازار ایران و در سال های اخیر با توجه به اتخاذ سیاست برون نگری در کشور شاهد رکود درکل بخش های کشور و بخصوص رکود مسکن بوده ایم. همچنین برای مهار تورم دولت در سال های اخیر سیاست های انقباضی اتخاذ کرده است و همین موضوع باعث شده تا بر رکود مسکن دامن زده شود.

در هر حال امیدواریم دولت یازدهم با تمام تلاش در تمامی ماه های باقی مانده برای رفع رکود مسکن تمام تلاش خود را به کار گیرد و خاطره ای خوش از کابینه امید برای مردم باقی بماند.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز