جهش خرید مسکن در سال 96

جهش خرید مسکن در سال 96

باید دید پیش بینی ها از جهش خرید مسکن درست خواهد بود یا خیر

استقبال متقاضیان خرید مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به ماه های پیش  نشان­ دهنده بهبود شاخص­های عملکرد این بازار در سال 1396 است. در ماه گذشته حجم معاملات منجر به خرید مسکن و همچنین متوسط قیمت خریدوفروش هر مترمربع در تهران با افزایش خوبی همراه شده است.

املاک تهران

بر طبق گزارشی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است  تحولات بازار مسکن در شهر تهران در ماه گذشته با رشد 6.4 درصدی نسبت به ماه مشابه در سال 1395 روبه‌رو شده است. درواقع تعداد معاملات منجر به خرید مسکن در کلان‌شهر تهران در اردیبهشت ماه سال جاری به 16 هزار و 400 واحد رسیده است.

خرید مسکن

بررسی‌های آماری بر خرید مسکن در شهر تهران نشان می‌دهد که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 47.6 درصدی بیشترین میزان از خرید مسکن در میان معامله‌های انجام‌گرفته را به  خود اختصاص داده­اند. این موضوع نشان‌دهنده تمایل خریداران مسکن به خرید مسکن با سن سال ساخت پایین می‌باشد.

همچنین در بین مناطق 22‌گانه شهر تهران بالاترین تعداد قرارداد مربوط به خرید مسکن در منطقه پنج با 16.1 درصد از کل معاملات صورت گرفته و مناطق چهار با 11.4 درصد و منطقه دو با 9.4 درصد در رتبه‌های بعدی قرارگرفته‌اند. به‌طورکلی 74 درصد از کل قراردادهای ثبت‌شده مربوط به خرید مسکن در شهر تهران در اردیبهشت ماه سال جاری مربوط به 10 منطقه شهری بوده است. دیگر معاملات انجام‌گرفته که تنها 26 درصد از حجم معاملات بازار خریدوفروش مسکن رو به خود اختصاص داده‌اند مربوط به 12 منطقه دیگر کلان‌شهر تهران می‌شود.

متوسط قیمت هر متر خانه 4 میلیون و 500 هزار تومان

با توجه به تحولات رخ‌داده در بازار مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری  بر طبق اطلاعات به‌دست‌آمده از قراردادهای انجام‌گرفته از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی  متوسط قیمت هر یک مترمربع زیربنایواحد مسکونیحدود چهار میلیون و 500 هزارتومان بوده است. این آمار در مقایسه با قیمت خرید مسکن در فروردین ماه سال جاری حاکی از رشد 3.7 درصدی در قیمت هر مترمربع زیربنای واحد مسکونی است. همچنین در مقایسه قیمت خرید مسکن در شهر تهران در سال گذشته با قیمت هر مترمربع زیربنا در اردیبهشت ماه امسال به رشد 5.7 درصدی در قیمت خرید مسکن می‌رسیم.

اما اگر بخواهیم به‌صورت منطقه‌ای رشد یا کاهش قیمت خرید مسکن در شهر تهران را موردبررسی قرار دهیم باید عنوان کنیم که بالاترین رشد متوسط قیمت در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به دومین ماه سال گذشته در منطقه هفت کلان‌شهر تهران با 11.2 درصد رشد رخ‌داده است. اما مناطقی هم هستند که قیمت مسکن در آن‌ها با کاهش روبه‌رو بوده است در میان مناطقی از شهر تهران که با کاهش قیمت خریدوفروش مسکن مواجه بوده‌اند منطقه 12 با 4.7 درصد کاهش قیمت بیشترین کاهش در اردیبهشت ماه امسال رو به خود اختصاص داده است.

پس از بررسی تحولات بازار خریدوفروش مسکن  اگر به سراغ بازار اجاره مسکن در کلان‌شهر تهران برویم  بازهم با رشد روبه‌رو خواهیم شد. در ماه گذشته شاخص مسکن اجاری در تهران 11.5درصد نسبت به اردیبهشت ماه سال گذشته رشد داشته است. همچنین این آمار در کل مناطق شهری به عدد 9.7 درصد رسیده است.

مسئولان در بانک مرکزی جمهوری اسلامی عنوان کرده‌اند که ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که اکثراً یک‌ساله تنظیم می‌شوند و نیز اثرپذیری شاخص اجاره‌بهای مسکن از سیاست‌های کنترل و مهار تورم بوده و باعث تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم شده است.

در پایان بانک مرکزی جمهوری اسلامی تأکید دارد که با توجه به شرایط موجود که منجر به رشد در حجم معاملات خرید مسکن شده و همچنین رشدی که در متوسط قیمت خریدوفروش مسکن در ماه گذشته رخ‌داده است می‌توان به این نتیجه رسید که بازار خرید مسکن در سال جاری با رشد و بهبود همراه خواهد بود.

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز