راهکارهایی برای انتخاب مسکن مناسب

راهکارهایی برای انتخاب مسکن مناسب
  • منتشر شده در : 10 خرداد , 1396
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 667
  • 0

برای انتخاب مسکن به صورت صحیح نیاز به درک صحیح از شرایط وجود دارد

کسانی که قصد خرید خانه را دارند به‌خوبی می‌دانند که انتخاب مسکن به‌راحتی انتخاب یک غذا از منوی یک رستوران نیست! خریدن منزل ویژگی‌های خاص خود را دارد و برای وارد شدن به این موضوع باید تمام جوانب را در نظر گرفت تا با سبک و سنگین کردن انواع خانه‌های موجود و در نظر گرفتن نیاز خود و هزینه‌ای که قادر به‌صرف آن هستیم بتوانیم بهترین انتخاب مسکن را داشته باشیم. در ادامه چند نکته برای داشتن بهترین انتخاب در خرید مسکن را موردبررسی قرار خواهیم داد.

املاک تهران

انتخاب مسکن

فضای موردنیاز
شاید اولین نکته‌ای که هر فرد در زمان انتخاب مسکن به آن فکر می‌کند بحث متراژ و مساحت باشد. هرچند تعیین این پارامتر وابستگی شدیدی به مقدار بودجه افراد برای خرید مسکن دارد اما نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است اینکه افراد باید به ابعاد دقت کنند و نباید صرفاً به مساحت توجه کنند. یکی از قسمت‌های مهم یک خانه آشپزخانه می‌باشد که مطابق با نیاز هر خانواده‌ای بایستی امکان نصب لوازم آن خانواده ازجمله میز آشپزخانه، یخچال، اجاق‌گاز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرف‌شویی، مایکروفر و… را داشته باشد. وجود یک انباری حتی خیلی کوچک برای مواد مصرفی آشپزخانه یک امتیاز ویژه به‌حساب می‌آید.
در انتخاب مسکن برای به دست آوردن ابعاد موردنیاز در سالن پذیرایی و نشیمن معمولاً هر مبل تک‌نفره را ۷۰ تا ۸۰ سانتیمتر مربع و مبل چندنفره را به تعداد نفرات آن در همین ابعاد ضرب می‌کنند. برای اتاق‌خواب‌ها پیشنهاد می‌شود که امکان قرار دادن تخت خواب را هم در عرض و هم در طول اتاق‌خواب موردبررسی قرار داده تا در زمان چیدمان اتاق با مشکلی مواجه نشویم. برای یک اتاق با تخت دونفره حداقل ابعاد ۳۴۰×۳۵۰ سانتیمتر کافی است.

سبک زندگی
در زمان انتخاب مسکن اینکه چه مواردی برای ما اهمیت دارند و اینکه ما چگونه زندگی می‌کنیم در احساس راحتی و آرامش خانه‌ای که برای خرید آن اقدام می‌کنیم بسیار مؤثر است. بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که بخش خصوصی و عمومی یک منزل باید از یکدیگر مجزا باشند. به‌عبارت‌دیگر این اشخاص برایشان مهم است که بخش‌هایی مثل اتاق‌خواب‌ها و سرویس بهداشتی که مربوط به بخش خصوصی منزل می‌باشد با فضاهایی که در طول روز مورداستفاده قرار می‌گیرند مانند نشیمن یا سالن پذیرایی تداخلی نداشته باشند.
اما ازنظر کارشناسی به هنگام انتخاب مسکن باید توجه شود که اتاق‌خواب‌ها که قاعدتاً در زمان شب مورداستفاده قرار می‌گیرند نیاز به نور زیادی ندارند و بهتر است در ضلع شمالی ملک قرارگرفته باشند و در عوض نشیمن و آشپزخانه که بیشتر در طول روز از آن‌ها استفاده می‌شود مناسب‌تر است که در محل پرنور خانه یعنی ضلع جنوبی ملک قرارگرفته باشند.

کیفیت ساختمان
به‌طورکلی کیفیت یک ساختمان را می‌توان در چند بخش جداگانه موردبررسی قرارداد. بااینکه فونداسیون و اسکلت ساختمان یا به‌اصطلاح کارهای زیربنایی ساختمان از نکات مهم مربوط به کیفیت یک ساختمان می‌باشد، اما بیشتر اشخاص در زمان انتخاب مسکن به نازک‌کاری ساختمان توجه می‌کنند. سیستم تأسیسات مکانیکی همچون لوله‌کشی و سیم‌کشی الکتریکی ساختمان و در کنار آن سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی یک ساختمان از نکات مهم در انتخاب مسکن است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی حضور سیستم‌های الکتریکی هوشمند در ساختمان‌های نوساز بیشتر به چشم می‌خورد. درنهایت دکوراسیون داخلی و کیفیت درب و پنجره‌ها و دیگر تجهیزات ساختمان از مواردی است که برای انتخاب مسکن باید موردتوجه قرارداد.

نسبت مشاعات ساختمان به مساحت کل آپارتمان‌ها
از امکانات ویژه و خاص هر ساختمان می‌توان به بخش مشاعات آن اشاره نمود فضاهایی همچون استخر و سونا، لابی ورودی، سالن‌های ورزشی و اجتماعات. این موارد با هزینه سازنده ساختمان ساخته می‌شود تا در زمان انتخاب مسکن خریداران را به سمت خود جلب نموده و در قیمت نهایی ملک تأثیرگذار باشد. هرچقدر نسبت مساحت مشاعات یک ساختمان نسبت به مساحت کل آپارتمان‌ها بیشتر باشد همراه با آسایش بیشتری که برای ساکنین خواهد داشت به‌تبع قیمت بالاتری را هم به هنگام خرید مسکن خواهد داشت. ازنظر کارشناسی در یک ساختمان قابل‌قبول نسبت مساحت مشاعات حدوداً ۴۰ درصد مساحت کل آپارتمان‌ها می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *