تهیه مسکن برای افراد بی بضاعت محرومان در دولت رئیسی

تهیه مسکن برای افراد بی بضاعت محرومان در دولت رئیسی

تهیه مسکن برای افراد بی بضاعت محرومان در دولت رئیسی : مسکن محرومان اولویت دولت سیزدهم است/ وعده وزیر راه برای تکمیل ۵۰۰ هزار واحد نیمه تمام طرح ملی مسکن


 
رستم قاسمی: مسکن محرومان اولویت دولت سیزدهم است


رستم قاسمی: مسکن محرومان اولویت دولت سیزدهم است/ وعده وزیر راه برای تکمیل ۵۰۰ هزار واحد نیمه تمام طرح ملی مسکن

وزیر راه و شهرسازی از ساخت و تکمیل ۵۰۰ هزار واحد باقیمانده طرح ملی مسکن در دولت سیزدهم خبر داد. در سومین سالگرد آغاز این طرح هنوز هزینه دقیق ساخت این واحدها مشخص نیست.

به گزارش  املاک صدف   و به نقل از مشرق، رستم قاسمی دیروز در اولین روز کاری به‌عنوان چهارمین وزیر راه و شهرسازی کشور با قدردانی از تلاش‌های اصحاب رسانه در بازتاب اخبار صحیح و زحمات محمد اسلامی وزیر سابق راه و شهرسازی اظهار کرد:‌ تلاش‌های فراوانی در حوزه حمل‌ونقل و مسکن توسط مهندس اسلامی انجام شد و هرجا می‌رویم نامی نیک از وی برجای مانده است.  

وی با اشاره به برنامه‌های خود در وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: تقویت بخش‌های مختلف حمل‌ونقل در بخش‌های زمینی، هوایی، دریایی و ریلی در دستور کار قرار خواهد گرفت. همانطور که در مجلس اعلام کردم تلاش خواهیم کرد تا سهم حمل و نقل در تولید ناخالص داخلی افزایش یابد.

صفحات زیر را هم ببینید :

وی در خصوص بخش مسکن نیز افزود:‌ ساخت و تکمیل طرح اقدام ملی مسکن که زحمات فراوانی برای آن کشیده شده در دولت سیزدهم تداوم خواهد یافت. همچنین واحدهای نیمه‌تمام مسکن مهر نیز به اتمام می‌رسند. تلاش می‌کنیم تا پروژه‌های نیمه‌تمام به اتمام برسد و خواسته‌های دولت و مردم را توسعه بدهیم.

وزیر راه و شهرسازی با اعلام این‌که مسکن محرومان و کم‌درآمدها از اولویت‌های دولت سیزدهم است، اضافه کرد: با ایجاد جاذبه و ارایه مشوق تلاش خواهیم کرد تا کم‌درآمدها صاحب مسکن شوند.

به گزارش تسنیم، در حالی وزیر راه و شهرسازی از تکمیل و ساخت واحهای طرح ملی مسکن (حدود ۵۰۰ هزار واحد) خبر داده که تا امروز حدود ۷ درصد از واحدهای این طرح افتتاح شده است. طی سال سال اخیر هزینه ساخت هر مترمربع از واحدهای طرح مذکور مشخص نیست و معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به‌عنوان متولی این بخش پاسخ درستی در این‌باره نداده است.

تسهیلات این طرح در ابتدا ۱۰۰ میلیون بود که با مصوبه دولت دوازدهم به ۱۵۰ میلیون تومان افزایش یافت. در هفته‌های پایانی دولت دوازدهم، وزیر سابق راه و شهرسازی از افزایش وام طرح ملی مسکن به ۲۵۰ میلیون با بازپرداخت ۲۰ ساله خبر داد. اقساط ماهانه این رقم وام حدود ۴ میلیون تومان با سود حدود ۷۰۰ میلیون تومانی است. به تازگی نیز زمزمه‌های افزایش وام این طرح به ۲۵۰ میلیون تومان مطرح شده که در این‌صورت میزان اقساط ماهانه در بازپرداخت ۲۰ ساله افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. بر این اساس قسط وام ۳۵۰ میلیون تومانی ماهانه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود. کل سود این وام نیز ۹۴۶ میلیون تومان در ماه ۱۲ سال بیستم خواهد بود.

اواخر ماه گذشته  دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان با انتقاد از نوع تعامل معاونت مسکن و ساختمان با انبوه‌سازان به تسنیم گفت: متاسفانه هیچکدام از متقاضیان این طرح با قیمت اعلام شده ۲.۷ میلیون تومانی خانه‌دار نمی‌شوند. نمی‌خواهیم مردم را ناامید کنیم، اینها مصداق بازر دخالت دولت در بازار مسکن است که همیشه هم شکست خورده است.

فرشید پورحاجت تاکید کرد:‌ اگر ۲ سال و نیم قبل بخش خصوصی که ساختار و جایگاه داشت در طرح ملی مسکن فعال می‌شد، ۵۰۰ هزار واحد وعده داده شده حسن روحانی تا الان تحویل مردم می‌شد آنهم با کمترین خسارت. در همین شرایط اقتصادی کشور این کار انجام می‌شد.

وی با بیان این‌که در دوره آخوندی به بخش خصوصی توجه می‌شد اما کاری انجام نمی‌شد، در پاسخ به این پرسش که چرا وزارت راه اطلاع‌رسانی شفافی درباره هزینه تمام شده واحدهای طرح ملی مسکن انجام نمی‌دهد با توجه به این‌که بسیاری از متقاضیان دار و ندار خود برای این طرح فروخته‌اند، اظهار کرد:‌ هزینه تمام شده واحدهای طرح ملی مسکن با قیمت‌های امروز حدود ۵ میلیون تومان خواهد بود.

وی توضیح داد: محاسبه هزینه تمام شده کار سختی نیست؛ ‌ برای ساخت هر مترمربع ساختمان استاندارد که در برابر زلزله مقاومت است حدود ۷۰ کیلوگرم میلگرد مصرف می‌شود. قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود ۲۰ هزار تومان است. بر این اساس هزینه میلگرد درب کارخانه هر متربع مسکن ۱.۴ میلیون تومان است.

وی بیان کرد: قیمت  سیمان درب کارخانه حدود ۱۰۰ هزار تومان است؛ هر مترمربع ساختمان با اسکلت بتنی نیز حدود ۲۲۰ کیلوگرم سیمان می‌خواهد که با محاسبه قیمت روز هرمترمربع حدود ۳۰۰ هزار تومان هزینه سیمان مصرفی خواهد بود. جمع همین این دو عدد ۱.۷ میلیون تومان است.

وی با طرح این سئوال که آیا با ۲.۷ میلیون تومان اعلام شده وزارت راه و شهرسازی می‌تواند مسکن ملی را ساخت، گفت: به ضرس قاطع می‌گویم خیر. ما باید مسکنی در شأن و شخصیت مردم ایران بسازیم نه این‌که بیاییم مسکنی را بسازیم که در آن حداقل‌ها رعایت شده و هزینه آسانسور و... را جدا دریافت کنیم.
 

 


یکی از مشکلات اساسی افرادی که از بضاعت کم مالی برخوردار هستند ، تهیه مسکن است و آن حتی به دغدغه اصلی این خانواده ها بدل می شود. باید گفت که بحث مسکن و سرپناه همواره از سال های دور مورد توجه بوده است و در واقع این موضوع از نیاز های اساسی هر فرد و خانواده ای است.

املاک تهران

در دوران استقرار نظام جمهوری اسلامی در کشور ایران ، در تمامی دولت ها و تمامی دوران ها تلاش هایی صورت گرفته تا اقشار کم در آمد بتوانند به خانه و کاشانه ای دست پیدا کنند تا از این طریق بخشی از دغدغه های این خانوار ها و افراد این خانواده ها کاسته شود. تهیه مسکن اما با توجه به مشکلاتی از قبیل تورم و حالا رکود همواره برای این خانواده ها سخت بوده است. نه تنها خانواده های کم بضاعت ، حتی خانواده هایی که منابع درآمدی مناسبی دارند نیز دچار مشکل تهیه مسکن هستند. بخصوص زوج های جوان که از این مسئله رنج فراوان می برند. به گفته بسیاری از کارشناسان خانواده ، دلیل بالا رفتن سن ازدواج در جوانان، عدم توانایی در تهیه مسکن بوده است. همین امر و موضوعاتی از همین دست انگیزه مسئولان را برای درمان این درد بیشتر کرده است.تهیه مسکناما متاسفانه به علت مشکلات تورم که همواره در دهه های مختلف گریبان گیر این کشور بزرگ بوده است  ، همواره شاهد بالا رفتن قیمت مسکن بوده ایم و همیشه در دسترس قرار گرفتن مسکن برای افراد و تهیه مسکن سخت و سخت تر شده است . هرچند طرح های تشویقی در ادوار مختلف باعث شده تا بسیاری از خانواده های کم بضاعت صاحبخانه شوند اما هنوز تا شرایط ایده آل فاصله زیادی وجود دارد. طرح مسکن اجتماعی در دولت یازدهم اگر چه دیر و در آستانه انتخابابت ریاست جمهوری کلید خورده است و بسیاری معتقدند که این طرح تنها برای بهره برداری از انتخابات اجرایی شده است ، اما در صورت اجرا می تواند کمک بسیار زیادی به افراد کم بضاعت کند. طرحی که قرار است با کمک نهاد های خیریه مثل کمیته امداد و بهزیستی کلید بخورد و بنیاد مسکن نیز مجری اصلی آن باشد. البته در این میان آمار جالبی از سوی نهاد های ذی ربط در کمیته امداد امام خمینی (ره) به دست آمده است. بر اساس این آمار اکثریت خانواده های تحت پوشش کمیته امداد صاحبخانه هستند. به گفته مدیر کل تامین مسکن در کمیته امداد ، تنها 10 درصد از خانوار های شهری و روستایی تحت پوشش این کمیته از داشتن خانه محروم هستند و بقیه یعنی 90 درصد آن ها صاحبخانه هستند. در حدود یک میلیون و 600 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند که 10 درصد از این میزان به معنای تنها 160 هزار خانواده فاقد مسکن است که در تهیه مسکن هنوز موفق نبوده اند. این مقدار نیز می تواند تحت طرح مسکن اجتماعی در صورتی که اجرا شود برطرف گردد. البته در این میان و از بین 90 درصدی که موفق به تهیه مسکن شده اند ، در حدود 350 هزار خانه نیازمند مقاوم سازی و بهبود بنا هستند . در صورتی که دولت در کنار طرح مسکن اجتماعی بتواند در این امر نیز مشارکت کند بسیار مطلوب خواهد بود. هرچند این موضوع بعید به نظر می رسد که دولت در این زمینه ورود کند . مسئولان نظام جمهوری اسلامی موظف هستند با توجه به مشلات اقشار مختلف مخصوصا افراد و خانواده های کم بضاعت و بی بضاعت ، در رفع مشکل تهیه مسکن آن ها اقدامی شایسته کنند. این اقدامات باید عملی باشد و از حرف و سخنرانی و تبیین حقوق شهروندی پیشی گرفته و به اجرا در آید. امید است این اتفاقات به زودی در کشور بی خانمانی افراد کم بضاعت را ریشه کن کند.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (49 رای)