تهیه مسکن برای افراد بی بضاعت

تهیه مسکن برای افراد بی بضاعت

تهیه مسکن برای افراد بی بضاعت
  • منتشر شده در : ۲۵ فروردین , ۱۳۹۶
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 1272
  • 0

یکی از مشکلات اساسی افرادی که از بضاعت کم مالی برخوردار هستند ، تهیه مسکن است و آن حتی به دغدغه اصلی این خانواده ها بدل می شود. باید گفت که بحث مسکن و سرپناه همواره از سال های دور مورد توجه بوده است و در واقع این موضوع از نیاز های اساسی هر فرد و خانواده ای است.

املاک تهران

در دوران استقرار نظام جمهوری اسلامی در کشور ایران ، در تمامی دولت ها و تمامی دوران ها تلاش هایی صورت گرفته تا اقشار کم در آمد بتوانند به خانه و کاشانه ای دست پیدا کنند تا از این طریق بخشی از دغدغه های این خانوار ها و افراد این خانواده ها کاسته شود. تهیه مسکن اما با توجه به مشکلاتی از قبیل تورم و حالا رکود همواره برای این خانواده ها سخت بوده است. نه تنها خانواده های کم بضاعت ، حتی خانواده هایی که منابع درآمدی مناسبی دارند نیز دچار مشکل تهیه مسکن هستند. بخصوص زوج های جوان که از این مسئله رنج فراوان می برند. به گفته بسیاری از کارشناسان خانواده ، دلیل بالا رفتن سن ازدواج در جوانان ، عدم توانایی در تهیه مسکن بوده است. همین امر و موضوعاتی از همین دست انگیزه مسئولان را برای درمان این درد بیشتر کرده است.
تهیه مسکن

اما متاسفانه به علت مشکلات تورم که همواره در دهه های مختلف گریبان گیر این کشور بزرگ بوده است  ، همواره شاهد بالا رفتن قیمت مسکن بوده ایم و همیشه در دسترس قرار گرفتن مسکن برای افراد و تهیه مسکن سخت و سخت تر شده است . هرچند طرح های تشویقی در ادوار مختلف باعث شده تا بسیاری از خانواده های کم بضاعت صاحبخانه شوند اما هنوز تا شرایط ایده آل فاصله زیادی وجود دارد.

طرح مسکن اجتماعی در دولت یازدهم اگر چه دیر و در آستانه انتخابابت ریاست جمهوری کلید خورده است و بسیاری معتقدند که این طرح تنها برای بهره برداری از انتخابات اجرایی شده است ، اما در صورت اجرا می تواند کمک بسیار زیادی به افراد کم بضاعت کند. طرحی که قرار است با کمک نهاد های خیریه مثل کمیته امداد و بهزیستی کلید بخورد و بنیاد مسکن نیز مجری اصلی آن باشد.

البته در این میان آمار جالبی از سوی نهاد های ذی ربط در کمیته امداد امام خمینی (ره) به دست آمده است. بر اساس این آمار اکثریت خانواده های تحت پوشش کمیته امداد صاحبخانه هستند. به گفته مدیر کل تامین مسکن در کمیته امداد ، تنها ۱۰ درصد از خانوار های شهری و روستایی تحت پوشش این کمیته از داشتن خانه محروم هستند و بقیه یعنی ۹۰ درصد آن ها صاحبخانه هستند.

در حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند که ۱۰ درصد از این میزان به معنای تنها ۱۶۰ هزار خانواده فاقد مسکن است که در تهیه مسکن هنوز موفق نبوده اند. این مقدار نیز می تواند تحت طرح مسکن اجتماعی در صورتی که اجرا شود برطرف گردد. البته در این میان و از بین ۹۰ درصدی که موفق به تهیه مسکن شده اند ، در حدود ۳۵۰ هزار خانه نیازمند مقاوم سازی و بهبود بنا هستند . در صورتی که دولت در کنار طرح مسکن اجتماعی بتواند در این امر نیز مشارکت کند بسیار مطلوب خواهد بود. هرچند این موضوع بعید به نظر می رسد که دولت در این زمینه ورود کند .

مسئولان نظام جمهوری اسلامی موظف هستند با توجه به مشلات اقشار مختلف مخصوصا افراد و خانواده های کم بضاعت و بی بضاعت ، در رفع مشکل تهیه مسکن آن ها اقدامی شایسته کنند. این اقدامات باید عملی باشد و از حرف و سخنرانی و تبیین حقوق شهروندی پیشی گرفته و به اجرا در آید. امید است این اتفاقات به زودی در کشور بی خانمانی افراد کم بضاعت را ریشه کن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *