تفاوت امتیاز و سهام چیست؟

تفاوت امتیاز و سهام چیست؟
 • منتشر شده در : 09 آذر , 1395
 • نویسنده :
 • تعداد بازدید : 3159
 • 0

تفاوت پیش خرید اپارتمان به صورت امتیاز یا سهام در چیست؟

اگر در منطقه ۲۲ تهران بدنبال پیش خرید واحدهای مسکونی یا تجاری بوده باشید با واژه هایی همچون «امتیاز» ، «سهام» و واژه هایی از این دست آشنا شده اید. بدیهی است که امتیاز مبلغی است که فروشنده اضافه بر مبلغ واریزی، جهت نقل و انتقال واحد خود از خریدار دریافت می کند تا نام خریدار در پروژه به جای نام او بنشیند و پس از آن خریدار اقساط باقیمانده را به تعاونی پرداخت کند و واحد خود را از تعاونی در موعد مقرر تحویل بگیرد.

سهام نیز جزیی از کل می باشد. یعنی مقدار متراژی که یک نفر از کل متراژ یک پروژه دارد و بنا به سندی خاص آن مقدار متراژ به نامش شده و در آخر به ازای آن سند و طبق پروسه ای خاص که از قبل تعریف شده، براساس همان مقدار متراژ، واحد تحویل می گیرد. سهام خیلی کلی تر از امتیاز است. به این معنی که شما در خرید امتیاز از حدود و ثغور چیزی که می خرید مطلع هستید ولی در خرید سهام، شما سهمی را خریداری می کنید که تنها بخشی از واحدی است که به شما تعلق می گیرد و برای تبدیل شدن به واحد، باید چند سهم در کنار هم یک واحد را تشکیل دهند.

به عنوان مثال می توانم به امتیازها و سهام ها شهرک چیتگر اشاره کنم تا ملموس تر به تفاوت امتیاز و سهام بپردازیم. شهرک چیتگر ۳ پهنه دارد که البته پهنه A که تقریبا تحویل شده و از حالت پیشفروش خارج شده است. در پهنه B فروش واحدها به صورت سهامی است. یعنی متراژ واحدها از ۷۵ تا ۴۰۰ متر است که تعاونی عرضه ی واحدها را در قالب بسته های سهامی ۳۳ و ۶۳ متری انجام می دهد. به این معنی که شما هر متراژی که مدنظر دارید باید با همین دو عدد ۳۳ و ۶۳ آن را تکمیل و تجمیع کنید. مثلا اگر یک واحد ۱۲۰ متری مدنظرتان باشد با خرید ۲ سهم ۶۳ متری می توانید به آن برسید یا برای یک واحد ۱۰۰ متری با خرید یک سهم ۳۳ و یک سهم ۶۳ متری می توانید به آن برسید. در خرید سهام، پارکینگ و انباری و مشاعات جدا محاسبه می شود و معمولا ضریب طبقات و محوطه سازی و … جدای از مبلغ خرید سهام دریافت می شود. در این نوع خرید معمولا تعاونی راهکارهایی اتخاذ می کند که شما بتوانید سهام ها را تجمیع کنید و مابه التفاوت سهام با متراژ واحد نیز قابل خرید و فروش می باشد.

و اما در پهنه C خرید و فروش واحد به صورت امتیازی می باشد. به این معنی که متراژ واحدی که می خرید از قبل مشخص است با تمام متعلقات مثل پارکینگ و انباری و مشاعات. مثلا شما یک واحد ۷۵ متری خریداری می کنید با پارکینگ و انباری با زمان تحویل مشخص و پیش پرداخت مشخص و تعداد و میزان اقساط مشخص.

پیش خرید امتیاز بهتر است یا پیش خرید سهام پروژه ها؟

اینکه کدامیک از این دو نوع بهتر است بستگی به پروژه اش دارد و البته نوع پرداختی شما. در کل باید گفت جهت سرمایه گذاری با میزان سرمایه اندک، خرید سهام بهتر است و به هر میزان که آورده اولیه بیشتر باشد تعداد سهام بالاتر می رود و نتیجتا سود حاصله نیز بیشتر. اما اگر قصد از خرید، سکونت باشد خرید امتیاز منطقی تر است چرا که در خرید امتیازی همه مراحل از قبل مشخص است و می توانید نسبت به آورده اولیه و پرداخت اقساط مورد نظر ، حساب و کتاب کنید.

در نتیجه ، نمی توان گفت سهام بهتر است یا امتیاز. همه چیز به اصالت پروژه و تعاونی سازنده بستگی دارد. سهام یا امتیاز تنها نوع عرضه می باشند و هیچیک نسبت به هم برتری ندارند. بلکه هر کدام مقتضی به موقعیت و میزان و نوع پرداختی خریدار می توانند کارآمد باشند.

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

املاک تهران

 

3 دیدگاه در “تفاوت امتیاز و سهام چیست؟

 1. ali52 گفت:

  من هم دوتا امتیاز ۶۳ متری بلوک B تحویلی ۹۶ دارم و هم دو تا امتیاز۱۵۰متری برج مرجان . ولی به هیچ یک جهت خانه دار شدن دل نبستم. از مطلب شما استفاده کردم .پایدار باشید.

 2. بهنام آبار گفت:

  سایت شما خیلی عالی بود.

 3. بهنام آبار گفت:

  با سلام

  سایت بسیار جالبی هست و من از آن خیلی استفاده ها بردم ، موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *