تبدیل مسکن مهر به اجتماعی

تبدیل مسکن مهر به اجتماعی

تبدیل مسکن مهر به اجتماعی
  • منتشر شده در : ۲۶ دی , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 631
  • 0

مسکن مهر های بدون متقاضی به مسکن اجتماعی تبدیل می شوند

مسکن مهر نامی آشنا برای همه افرادی که در دهه ۸۰ و ۹۰ شمسی در ایران زندگی کرده اند. طرحی که با همه مشکلاتش باعث خانه دار شدن خیلی از افراد و در مقابل با همه محاسنش باعث ضربه زدن به بسیاری از مردم شد. انتقاد های  جدی به این طرح وارد بوده و هست و باعث مشکلات بزرگی برای کشور شده است. حالا طبق گفته مسئولین بالا رتبه در دولت یازدهم،  قرار است کل پرونده این طرح تا پایان دولت بسته شود تا همه آن هایی که قرار است از طریق این طرح خانه دار شوند، به مراد دل خود برسند. البته مشکلاتی نیز سر راه این کار وجود دارد که یکی از بزرگترین آن ها واحد های بدون متقاضی است که باید برای آن ها نیز فکر اساسی صورت بگیرد. ۱۱۷ هزار واحد بدون متقاضی آمار بسیار بالایی است که از هدر رفتن سرمایه های ملی خبر می دهد.

 

املاک تهران

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن با تاکید بر مشکلات اساسی موجود در طرح مسکن مهر، دلیل مشکلات به وجود آمده را در برنامه ریزی غلط در اجرای چنین طرح بزرگی دانست. طبیعتا این طرح بزرگ که قرار است تمامی کشور را درگیر کند، باید با بررسی تمامی جوانب ممکن پیش برود تا به چنین مشکلاتی رو به رو نشود.

مسکن اجتماعی 2

علی چگنی دلیل واضحی بر عدم مدیریت درست را در بحث تقاضا و تولید، متقاضی نداشتن تعداد زیادی از واحد ها می داند و معتقد است همین برنامه ریزی و مدیریت غلط باعث ضربه هایی بسیار بزرگ به کشور شده است.

اما حالا در واپسین ماه های دولت یازدهم طرحی به اجرا درآمده است تا با برطرف نمودن مشکلات پروژه مسکن مهر، برای افراد کم بضاعت سقفی بالای سرشان ایجاد کند. در این طرح قرار است مشکلاتی که در مسکن مهر وجود داشته از بین رفته ویژگی های جدیدی به این طرح اضافه گردد. این طرح که به گفته کارشناسان در صورت اجرای درست می تواند مشکل خانه دار شدن بسیاری از افراد را حل کند، مسکن اجتماعی نام گرفته است. مسکن اجتماعی قرار است به افراد کم بضاعت و کم توان تعلق بگیرد. در این طرح حتی در ابتدای امر به عنوان پیش پرداخت مبلغ زیادی اخذ نمی شود تا همه افراد کم بضاعت بتوانند از این طرح استفاده کنند.

اما علاوه بر آنچه که از طرح مذکور تصریح شد، علی چگنی گفته است که این طرح برای واحد های بدون متقاضی مسکن مهر نیز فکر کرده است. قرار است واحد های نیمه کاره مسکن مهر که فاقد متقاضی هستند و در واقع در زمین های دولتی و با پول دولت یعنی با سرمایه های ملی ساخته شده اند، به این طرح بپیوندند. یعنی با اختصاص وام های مناسب به افراد کم بضاعت، این واحد ها در اختیار این افراد کم بضاعت قرار گیرد تا هم از این سرمایه ها به نحو احسنت استفاده شود و هم طرح مسکن اجتماعی با سرعت بیشتری به اجرایی شدن نزدیک شود.

این اتفاق می تواند یک سیاست مطلوب در راستای بهره برداری از پروژه مسکن مهر – فارغ از درست یا غلط بودن آن – باشد. چرا که به هر حال این پروژه از جیب منافع ملی ساخته شده و باید به هرحال به سرانجام برسد. با این اقدام امید مردم به دولت بیشتر خواهد شد.

در صورت اجرا شدن این طرح به زودی شاهد اتفاقات بسیار مناسبی برای خانواده های کم بضاعت خواهیم بود و دیگر از خبرهای کارتون خواب ها کاسته خواهد شد. البته این طرح در درجه اول برای افراد کم بضاعت و زوج های جوان است و بعد می تواند جامعه هدف گسترده تری را شامل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *