با چه مبلغی وام مسکن بگیریم؟

با چه مبلغی وام مسکن بگیریم؟
  • منتشر شده در : 07 شهریور , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 741
  • 0

قیمت اوراق مسکن در طول هفته های اخیر به حرکت خود بر روی یک خط تقریبا ثابت ادامه داد، به شکلی که در حال حاضر شاهد هستیم که متوسط قیمت هر کدام از برگ های این اوراق ۶۷ هزار تومان است.

در معامله های فرابورس ایران که روز قبل انجام شد قیمت هر کدام از برگ های اوراق تسهیلات مسکن در ماه تیر ۱۳۹۷، ۶۷هزار و ۵۰۰ تومان ارزش گذاری شد و قیمت هر کدام از این برگ ها از تسه خرداد ۱۳۹۷ به ۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان رسید، در حالی که قیمت تسه آذر ماه سال ۱۳۹۶ همچنان ۶۸ هزار تومان بود.

به همین شکل در بعضی از تسه هایی که تا پایان سررسیدشان چیزی نمانده بود، قیمت ها در حدود ۶۵ هزار تومان است که این مورد هم به دلیل این که خیلی زود سررسید را رد می کنند، دیگر نمی توان از آن ها استفاده نمود.

املاک تهران

اما با این وجود بالا رفتن قیمت ارزهای خارجی در چند ماه گذشته باعث شد که قیمت مسکن هم رشد زیادی را تجربه کند و با این مقدار از اوراق تسهیلات وام مسکن، صاحب خانه شدن به نسبت گذشته، سخت تر شده است و همچنین قشر ضعیف جامعه بیشتر از این موضوع آسیب می بینند.

در حالی که قیمت اکثر اوراق مسکن حدود ۶۷ هزار تومان است، ما اگر این قیمت را به صورت مبنا در نظر بگیریم، قیمت وام مسکن را برای قشرهای متفاوت جامعه حساب می کنیم. که در این صورت زوج های تهرانی برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسکن بخرند، آنان باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برای خریدن این ۲۰۰ برگ بپردازند. این مبلغ با احتساب نمودن ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که برای آن باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومانی خرید، جمعاً برای گرفتن وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان باید پرداخت شود.

و همین طور زوج هایی که در شهرهایی غیر از تهران که جمعیتی بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر دارند زندگی می کنند، می تواند تا میزان ۸۰ میلیون تومان وام دریافت کنند که برای دریافت این وام باید ۱۶۰ ورق بهادار بخرند که اگر دقیق محاسبه کنیم باید ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان برای خرید این اوراق پرداخت نمایند. که با حساب نمودن ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برای خرید وام جعاله، در مجموع برای گرفتن وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بپردازند.

همچنین زوج هایی که در شهرهای دیگری که جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر دارند ساکن هستند می توانند برای دریافت ۶۰ میلیون تومان وام مسکن، ۱۲۰ برگ بهادار بخرند که برای آن باید ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان برای خرید اوراق مسکن بپردازند که برای گرفتن ۲۰ میلیون تومان دیگر برای وام جعاله هم باید ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان پرداخت نمایند.این زوج ها جمعاً برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بپردازند.

املاک تهران

افراد مجردی که ساکن تهران هستند هم می توانند تا میزان ۶۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند و همچنین غیر زوج هایی که در مرکز استان هایی که بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند می توانند تا میزان ۵۰ میلیون تومان  و نهایتاً غیر زوج هایی که در منطقه های دیگر سکونت دارند می توانند تا میزان ۴۰ میلیون تومان وام بگیرند که به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ تا از برگهای اوراق بهادار تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران بخرند.

اگر این گونه حساب کنیم مجردهای تهرانی باید برای خریدن این اوراق ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان، افراد ساکن در مرکز استان هایی که بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند مبلغ ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم باید مبلغ ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان بپردازند. و اگر دوست داشتند برای گرفتن وام ۲۰ میلیونی جعاله باید مبلغ ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان دیگر هم پرداخت نمایند.

انتشار اوراق مسکن از طریق بانک مسکن صورت می پذیرد. این اوراق قابلیت این که در فرابورس ایران معامله شوند را دارند و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه را حداکثر تا دو دوره شش ماهه می توان تمدید نمود. این اوراق با توجه به این که چقدر تا مدت زمان اعتبارشان باقی مانده است، قیمت های متفاوتی دارند. اگر مدت اعتبار اوراق مسکن تمام شود و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجوه پرداختی دیگر به شخصی که اوراق را دارد بازپرداخت نمی شود.

منبع: اقتصاد آنلاین

یک دیدگاه در “با چه مبلغی وام مسکن بگیریم؟

  1. وحید گفت:

    سلام متشکرم از سایت بسیار عالی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *