بازی های جدید رانت جویان و رانت خواران بازار مسکن

بازی های جدید رانت جویان و رانت خواران بازار مسکن
  • منتشر شده در : 14 آذر , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 747
  • 0

رکود بازار مسکن بازی رانت جویان است.

طبق گفته های اطهاری کارشناس مسکن، افزایش قیمت مسکن بازی  جدید رانت خواران است. کمال اطهاری یکی از کارشناسان حوزه مسکن درباره چگونگی رشد حاشیه نشینی به وسیله مسکن مهر توضیح داد.

اطهاری در تشریح ادعای خود مبنی بر افزایش حاشیه نشینی اظهار داشت: «مطمئنا طحر مسکن مهر به افزایش حاشیه نشینی کمک کرده است و می توان از آن به عنوان یک حاشیه نشینی سازمان یافته یاد کرد.تله های فقر موقعی ایجاد می شود که انسان محیطی برای زندگی خود می سازد و مطابق آن روابط اقتصادی و اجتماعی مناسب آن فضا را حاکم می کند. این مسئله مختص به حاشیه شهر ها نبوده و می تواند درون شهر ها نیز شرایط مشابه به وجود آید به عنوان مثال جنوب شهر تهران بعد وسیعی از این مسئله است. در این مناطق به دلیل عدم وجود خدمات شهری و دسترسی نامناسب به حمل و نقل ارزان موجب افزایش این مسئله می شود.

این کارشناس با معادل قرار دادن حاشیه نشینی با شهروند زدایی کم درآمد ها اینچنین ادامه داد:” آنچه که حاشیه نشنی می نامیم در واقع همان شهروند زدایی قشر کم درآمد است که مسکن مهر نتوانست پاسخگوی نیاز آنان باشد. فضایی که در آن مسکن مهر ساخته نشده به علت نبود سرمایه اجتماعی در آن مناطق گاهی بدتر استسرمایه اجتماعی می تواند از بسیاری آسیب های اجتماعی که حاشیه نشینی با خود به همراه می آورد جلوگیری کند.اما در مناطق مسکن مهر به علت آنکه مردم به صورت اتفاقی دور هم جمع شده اند هیچ سرمایه اجتماعی وجود ندارد.”

اطهاری به آمارهای حاشیه نشینی استناد کرد و گفت:” وزیر راه و شهرسازی از آمار ۲۰ میلیونی حاشیه نشینان خبر داده است که از این آمار ۱۱ میلیون نفر در وضعیت بدی به سر میر برند به گونه ای که حتی از خدمات اولیه هم بی بهره اند و وقتی به سن بلوغ می رسند محیطشان آنقدر تنگ است که امکان انجام عادی ترین فعالیت های اقتصادی را هم ندارند و از معمولی ترین خدمات شهری نیز بی نصیب می مانند.”

املاک تهران

این اقتصاد دان ادامه داد:” قرار بود با سیاست مترقی زمین شهری بخش عمده ای از این مشکلات حل شود که قانون آن نیز به تصویب رسید. در واقع نبود سیاست اجتماعی باعث افزایش سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه نشینی و ایجاد محله های فرو دست شده است. که باید هر چه زودتر با اقتصاد مقاومتی و با حساب و کتاب بر آن پیروز شویم.”

اطهاری به رشد ۱۵۰ درصدی قیمت مسکن در سال پایانی دولت دهم اشاره کرد و افزود:”قطعا این رشد قیمت به حاشیه نشینی را تشدید می کند و این عمل به نوعی شهروند زدایی به حساب می آید وقتی مسئله تراکم فروشی و رانتی شدن قیمت زمین پیش می آید از جایی که اکثریت مردم ما درآمد رانتی ندارند نمی توانند از مسکن مطلوب برخوردار شوند.”

این کارشناس مسکن رکود بازار مسکن را بازی رانت جویان و رانت خواران دانست و گفت:«  رکود بازار مسکن و از طرفی رشد قیمت مسکن بازی رانت جویان و رانت خواران است. به دلیل نبود درآمد های پایدار شهرداری ها ، نظام رانتی در اکثر شهرها حاکم شده است که این مسئله باید در اقتصاد مقاومتی دیده شود. همین مسئله کافی است تا مسکن مطلوب و مناسب از دسترس اکثریت مردم خارج شود. اگر قیمت مسکن را در سکونتگاه های پیرامونی و غیر رسمی ملاحظه کنید خانه ای ۶۰ الی ۷۰ متری هزینه اش ۵ برابر درآمد سالیانه یک خانوار است.  مردم در واقع با اسکان غیر رسمی برای خود همان کاری را انجام دادند که دولت برایشان نکرد.”

اطهاری پرسشی درباره فروشگاه های بزرگ زنجیره ای در کلانشهر ها و مسئله ی “مال” را اینگونه پاسخ داد:” این مال ها سبب شده تا آن دسته از برند های خارجی که از در بیرون راندیم مجددا از پنجره وارد شوند.”

منبع:خبر آنلاین

یک دیدگاه در “بازی های جدید رانت جویان و رانت خواران بازار مسکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *