بازار مسکن در سالی که گذشت | قسمت اول

بازار مسکن در سالی که گذشت | قسمت اول

بازار مسکن در سال 95 شاهد اتفاقات مهمی بود که می تواند در سال 96 نیز ادامه داشته باشد

سال 1395 با تمام تلخی ها و مشکلاتی که در زمینه بازار مسکن به خود دید به اتمام رسید و حالا وارد سال 1396 بازار مسکن شده ایم. این سال از هر حیث می تواند برای بازار مسکن یک سال پر رونق و خالی از مشکل باشد. البته با توجه به سوء مدیریت های پیش آمده در زمان نوروز در بازار های مختلف کشور ، این احتمال می رود که روند رکود در بازارهای دیگر ادامه دار باشد و دولت نتواند تا قبل از انتخابات و همچنین قبل از پایان یافتن مدت زمان کار دولت یازدهم به این بازار ها سر و سامان بخشد.

املاک تهران

در سال 95 شاهد فراز و فرود های بسیاری در حوزه مسکن و بازار مسکن بوده ایم. همانطور که در مقالات گذشته سایت صدف 22اشاره شد در این سال شاهد کاهش استقبال سرمایه گذاران به ساخت مسکن بوده ایم. این کاهش استقبال ساختمان سازان و سرمایه گذاران بخش ساختمانی باعث شده است تا بخش ساختمان سازی با رکود قابل ملاحظه ای مواجه باشد. به ویژه املاک تهران در حال حاضر مشکلات قراوانی را پیش روی خود دارد. یکی از مشکلاتی که باعث کند شدن روند ساختمان سازی در کشور و به ویژه در تهران شده است، لوکس سازی برخی سرمایه گذاران است. لوکس سازی های صورت گرفته در چند سال گذشته و عدم استقبال خریداران از این نوع املاک ، باعث شده است تا حجم عظیمی از سرمایه های هنگفت مالی در این پروژه ها ساکن باقی بماند و بودجه ای برای ساخت پروژه های مسکن مصرفی وجود نداشته باشد.

بازار مسکناما در سال 1395 شاهد اتفاقاتی در حوزه مسکن مهر نیز بوده ایم. مسکن مهر که از همان ابتدا با استقبال خوبی در دولت یازدهم مواجه نبود، در سال 95 شاهد تحرک های مثبتی در این حوزه شد. البته این تحرک ها هم بیشتر در حد تحرک باقی ماند و متاسفانه وعده های دولت در این زمینه درست و کامل اجرا نشد تا همچنان قفل مسکن مهر در انتظار کلید بماند. در اوایل زمستان 95 طبق مصوبه شورای پول و اعتبار ، مقرر شد تا بانک مسکن با افزایش وام مربوط به مسکن مهر ، کسادی را از این بازار خارج کند. در ابتدای کار و با تصویب این طرح شاهد اتفاقات مثبتی در بازار مسکن مهر بودیم که متاسفانه خیلی زود این اتفاقات امید بخش به یاس بدل شد. شرط و شروط های بانک مسکن مهربرای اعطای وام چنان دست و پا گیر بود که در واقع برای بسیاری از مسکن سازان قابل اجرا نبود و یا اگر هم قابل اجرا شدن بود ، زمان بر بود که حتی هنوز هم برای برخی روند اداری این کار ها به طول انجامیده است. در حالی که طبق قولی که دولت یازدهم به مردم داده بود که مسکن مهر را تا پایان عمر دولت به اتمام برساند، با توجه به مشکلاتی که در اعطای وام به وجود آمد، بسیار بعید به نظر می رسد که این پروژه ملی در سال 96 پایان پذیرد. اما یکی از طرح های مثبت دولت در سال 95 که تازه شروع به کار کرده است ، طرح مسکن اجتماعی است. این طرح که قرار شده به جای مسکن مهر فعالیت کند، بر روی افراد نیازمند و بی بضاعت متمرکز است و قصد دارد این افراد را صاحبخانه کند. با صحبت های انجام شده و کارشناسی های صورت گرفته ، تمامی تجربیات بدست آمده از مسکن مهر کنکاش شده و قرار است تمامی عیب و نقص های پروژه مسکن مهر ، در مسکن اجتماعی مرتفع گردد. در زمینه مسکن اجتماعی و نکات مثبت و منفی آن در مقالات بعدی مفصلا صحبت خواهد شد تا جوانب این پروژه نیز یکبار دیگر بررسی شود.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز