بازار مسکن ؛ چشم انتظار مشتری

بازار مسکن ؛ چشم انتظار مشتری
  • منتشر شده در : 22 تیر , 1396
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 637
  • 0

مشتری مهمترین اصل برای رونق در بازار مسکن است

طبق آمار بانک مرکزی ، میزان معاملات در بازار مسکن طی سه ماه گذشته یک درصد رشد داشته است، اما زبان حال مشاوران املاک چیزی دیگری است . آنان همچنان چشم انتظار مشتری هستند.

به گزارش خبری گذاری ها طبق آماری که توسط بانک مرکزی منتشر شده است ، در تهران معاملات مسکن در سه ماه اول سال جاری نسبت به همین زمان در سال قبل یک درصد رشد داشته است.

املاک تهران

بر این اساس در ماههای فروردین تا خرداد سال ۹۵ ؛ تعداد معاملات انجام شده به عدد ۳۶هزار ۷۵۵هزار معامله رسیده بود که این رقم در سه ماهه اول امسال به ۳۷ هزار و ۱۲۰ معامله افزایش یافته است.

این افزایش یک درصدی معاملات در بازار مسکن در حالی است که خریدوفروش مسکن در سه ماه ابتدایی سال ۹۵ نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ به میزان ۶.۲درصد رشد داشته است.

بازار مسکن

گزارشات میدانی خبر از چشم انتظاری مشاوران املاک می دهد چرا که هنوز رونق به بازارمسکن نرسیده است. قیمت اجاره مسکن و افزایش ۴۰ درصدییکی از مشاوران املاک تهران با بیان اینکه هنوز رونقی در بازار مسکن مشاهده نمی شود گفت: با توجه به اینکه ماه رمضان تازه به پایان رسیده و تعطیلات پس از آن ، هنوز مشتریان به سراغ بازار مسکن نیامده اند.

وی می گوید بازار اجاره نیز اوضاع مساعدی ندارد و مالکان قیمت اجاره مسکن را به صورت نجومی افزوده اند و در این خصوص هیچ رحمی به مستاجران نمی کنند.

این مشاوراملاک تهران در ادامه به افزایش ۴۰ درصدی قیمت اجاره اشاره کرد و مالکانی که ملک خود تمدید می کنند ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان به رهن اضافه کرده و میزان اجاره را نیز بیش از ۷۰۰ هزار تومان افزایش داده اند. وی در پایان به قیمت مسکن اشاره ای کرده وقیمت هر مترآپارتمان در تهرانپارس را از متری ۴تا ۵ میلیون به بالا اعلام کرد.

بازار مسکن بدون مشتری

یکی دیگر از مشاوران املاک که فعالیتش در محدوده شمالی شهر تهران است گفت: ما هنوز منتظرمشتری هستیم . رونق در بازار مسکن بعید به نظر می رسد و فعلا خبری از مشتری نیست.

وی در ادامه با بیان این نکته که میزان اجاره ها هر سال تغییر می کند و افزایش قیمتی را در این بخش شاهد هستیم گفت : طبق روال هر ساله قیمت ها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد گران تر می شود.

بازار مسکن بی رونق

یکی دیگر از مشاوران املاک تهران گفت : وضعیت رونق در بازار مسکن بسیار بد است و باوجود مشکلاتی که در موسسات مالی به وجود آمده هنوز سرمایه گذران به سراغ بازار مسکن نیامده اند .

وی گفت :در صورتی که سرمایه ها به بازارمسکن کشیده شود تمرکز ساخت و ساز به سمت مرکز شهر خواهد بود.

به این ترتیب رشد معاملات مسکن در ماه های فروردین تا خرداد امسال نسبت به رشد ۶.۲ درصدی معاملات در همین زمان در سال ۹۵ حدودا به یک ششم رسیده است.

رشد ۴.۹ درصدی قیمت مسکن

طی بهار امسال در تهران میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی معامله شده ، مبلغ ۴۴۸۹۲ هزارریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴.۹ درصد رشد داشته است. در بهار سال قبل هر متر مربع واحد مسکونی در برابر ۴۲۷۸۳ هزار ریال خرید و فروش می شد. این درحالی است که دربهار سال ۹۵ در تهران قیمت واحدهای مسکونی معامله شده نسبت به همین زمان در سال ۹۴ ، درحدود ۲.۴ درصد رشد داشت.

طبق گزارشات بانک مرکزی میزان معاملات در بازارمسکن تهران در سه ماه اخیر رشد یک درصدی داشته است اما مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران اظهارمی کنند که خبری از مشتری نیست و باید منتظر تابستان باشیم و ببینیم که آیا ازاین رونق رونمایی می‌شود یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *