اجاره نشین ها حق زندگی دارند

اجاره نشین ها حق زندگی دارند

شرایط سخت اجاره نشینی و قیمت های رو به افزایش

محققین در حوزه مسائل اقتصادی معتقد هستند که ،  هنوز در بازار اجاره واحدهای مسکونی در کلان شهر ها، امکان رهن یا اجاره واحدی با قیمت منصفانه برای مستاجران فراهم است چرا که، این روزها اکثر بنگاهداران املاک تاکید می‌کنند که ، اجاره بها در اکثر فایل‌های سپرده شده اگرچه بالا است، اما با شروع سال جدید همچنان دوچار نوسان نشده است یعنی میزان تورم در نیمه دوم پارسال بر نرخ‌های اجاره تاثیر نگذاشته است.

از طرف دیگر عده‌ای از مشاوران املاک اظهار می‌کنند که  ، آن دسته از مالکانی که به تازگی (طی چند روز گذشته) وارد بازار شده‌اند، میزان اجاره بهایی که برای واحدشان تعیین کرده‌اند در مقایسه با اجاره بهای واحد مشابه شان در سال قبل، بیشتر است و از طرفی هم ، یکی از فعالان بازار اجاره در رابطه با وضعیت فعلی بازار اجاره واحدهای مسکونی گفت: بازار رهن و اجاره واحدهای مسکونی در نگاه کلی، راکد است اما این مساله به این معنی نیست که متقاضی در بازار حضور نداشته باشد.

وی در ادامه افزود: مستاجران جدید بعد از ایام نوروز پا به بازار گذاشته‌اند، اما نسبت به حجم تقاضا قرارداد تنظیم نشده است این مشاور املاک خاطرنشان کرد: تعداد انگشت شمار قراردادی که در یک یا دو هفته گذشته به ثبت رسیده است که طبق نرخ اجاره پیشنهادی در سال قبل بوده است وی همچنین درباره وضعیت کنونی نرخ‌های اجاره گفت: اکثر مالکان نرخ‌های اجاره واحدهای شان را در سال جدید به زیاد نکرده اند و معمولا موجران وابسته به حجم تقاضا، نرخ‌های جدید به بازار عرضه می‌کنند با این حال بستگی دارد به میزان مستاجری که وارد بازار اجاره شوند.

برخی از فعالان بازار مسکن اظهار می‌کنند که ، هر اتفاقی که در بازار اجاره مسکن قرار باشد رخ دهد در اردیبهشت ماه روی می‌دهد، زیرا بسیاری از بنگاهداران معتقد هستند که اغلب مستاجران از اردیبهشت ماه وارد بازار می‌شوند تا واحد مناسب خود را انتخاب کنند و قبل یا حداکثر ابتدای تابستان جا به جا شوند.

املاک تهران

اجاره نشینی سخت است، آنقدر سخت که زمان سر رسید انقضای قرارداد غم بر دل تمام اعضای خانواده می نشیند. از تهیه مبلغ اضافه شده توسط صاحب خانه گرفته تا خساراتی که طی اسباب کشی کردن به انها تحمیل می شود. در این میان بیشتر مستاجران تمایل به تمدید قرارداد دارند و برای اینکه وسایل منزلشان در اسباب کشی خسارت نبیند ناچار به پذیرفتن مبلغ قرارداد از سوی صاحب خانه شانمی شوند ودر این میان صاحب خانه هایی هستند که می گویند، زندگی خود را از طریق اجاره ای که ماه به ماه از مستاجرشان می گیرند، می گذرانند و به دلیل گرانی ها و تورم های به وجود آمده ناچارند اجاره خانه را بالا ببرند تا از پس مخارج زندگی بر بیایند.

مستاجران

تثبیت اجاره‌بها با تشدید نظارت و دستور دادن به مشاور املاک و موجران امکان‌پذیر نیست و این قبیل اقدامات طبق تجربه قبلی شکست خواهد خورد. یکی از کارشناسان اقتصاد مسکن با بیان این مطلب گفته: با توجه به تثبیت نسبی اجاره‌بها در سال گذشته، امسال موجرانی که با تورم روبه‌رو هستند و از راه اجاره گذران زندگی می‌کنند، خواستار افزایش اجاره خواهند بود. از طرف دیگر منافع مشاوران املاک در این است که اجاره‌بها افزایش پیدا کند و کمیسیون بیشتری دریافت کنند. این عوامل محرک افزایش اجاره‌بها هستند و نظارت بر بازار اجاره هم امکان‌پذیر نیست. در نظر داشته باشید تنها عاملی که می‌تواند بازار اجاره را به تعادل برساند این است که تعداد متقاضی اجاره با عرضه واحدهای مسکونی به سطحی از تعادل برسد.

یکی از کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است که ، مسکن مهر با وجود ایرادهای فراوانی که داشت تعداد قابل توجهی از مستاجران را خانه‌دار کرد و بازار اجاره را تحت تاثیر قرار داد و راهکار تثبیت اجاره‌ بها  ،فقط افزایش تولید و عرضه مسکن است.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز