آینده بازار مسکن تهران چگونه است ؟؟؟

آینده بازار مسکن تهران چگونه است ؟؟؟

آینده بازار مسکن از دیدگاه کارشناسان املاک تهران

آینده بازار مسکن تهران یکی از موضوعاتی که خریداران، فروشندگان و سازندگان مسکن به دنبال آن هستند و در این بین اختلاف نظرهای متفاوتی وجود دارد، چرا که برخی معتقدند بازار مسکن امسال از رکود خارج می‌شود و دسته دیگر اعتقادی به این موضوع ندارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، در واقع از دو سال پیش تاکنون، نظرات متفاوتی در خصوص بازار مسکن تهران داده شده و هر گروهی آیند‌ه‌ای خاصی را برای بازار مسکن پیش بینی کرده است، تعدادی از کارشناسان هم در این مدت، پیش بینی سونامی قیمت‌ها را داشتند که هنوز با گذشت این مدت، اتفاقی نیافته و حتی نرخ مسکن کاهش هم یافته است.

بنابراین پیش بینی آینده بازار مسکن تهران چندان آسان به نظر نمی‌آید و حتی اجرای برجام هم نتوانست شوک مورد نظر برخی را به این بازار وارد کند. به همین دلیل برخی معتقدند تا زمانی که اقتصاد کلان کشور تغییری نکند، مسکن همچنان در این شرایط باقی می‌ماند.

همچنین بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده که در فروردین ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 5918 واحد مسکونی رسیده است که نسبت به ماه مشابه سال قبل 20.4 درصد افزایش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 39.9 میلیون ریال بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل 4.3 درصد افزایش نشان می دهد.

توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در فروردین ماه سال 1395 حاکی از آن است که از میان مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 با سهم 14 درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه نامه را به خود اختصاص داده است. نظر فعالان بخش مسکن در مورد آینده مسکن تهران

حسن محتشم رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه با توجه به اجرایی شدن برجام، دولت می‌تواند از این شرایط استفاده کرده و بخش ساختمان را فعال کند، گفت: دولت می‌تواند با بالاترین منابع، بخش مسکن را از رکود خارج کند و برنامه ریزی اجرایی برای این کار داشته باشد.

وی با انتقاد از عدم اجرای طرح مشارکت در بافت‌های فرسوده، افزود: با موانعی که پیش روی ساخت مسکن وجود دارد، نمی توان امیدوار بود که مسکن از رکود خارج شود، این در حالی است که امکانات زیادی برای رونق بازار مسکن وجود دارد.

محتشم به ورود سرمایه های خارجی و رونق گردشگری اشاره کرد و گفت: دولت می تواند از گردشگری هم برای رونق بازار مسکن استفاده کند و صنایع مرتبط با بخش ساختمان هم از این طریق رونق می گیرد اما تاکنون این اتفاق نیافتاده است.

وی، رونق گردشگری را موجب افزایش سطح درآمد جامعه و رونق اقتصاد دانست و اظهار داشت: این موارد به طور غیرمستقیم در بازار مسکن اثر گذار است. وی ادامه داد: تیم اقتصادی دولت باید تمهیداتی داشته باشد تا مسکن از رکود خارج شود در غیراینصورت امسال هم تغییری را در بخش مسکن شاهد نخواهیم بود.

همچنین فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان معتقد است که بازار مسکن حتما رونق پیدا می‌کند اما این به معنای افزایش قیمت‌ها نیست.

وی با بیان اینکه مردم استقبال خوبی از بازار املاک تهران دارند اما هنوز به رشد معاملات نرسیده است، گفت: نباید زمانی که سونامی در بازار مسکن بوده را ملاک قرار دهیم، چرا که در آن زمان، بازار در شرایط متعادلی نبود.

پورحاجت با اشاره به اینکه بازار مسکن در حال خروج از رکود است، اظهار داشت: اطلاعات همکاران نشان می‌دهد مردم تمایل پیدا کرده اند که وارد بازار مسکن شوند اما دولت باید با یک برنامه ریزی جلوی افزایش تورم را بگیرد.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز