۸ به علاوه یک علت عمده برای سقوط قیمت اوراق مسکن (قسمت اول)

۸ به علاوه یک علت عمده برای سقوط قیمت اوراق مسکن (قسمت اول)
  • منتشر شده در : 27 فروردین , 1397
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 457
  • 0

به گزارش اقتصاد نیوز در این زمانی که در بازارهای گوناگون کشور ثباتی مشاهده نمی کنیم، بازار اوراق مسکن یک سیر نزولی را طی می کند و این اوراق با قیمت هایی کمتر از ماه اسفند سال گذشته در بازار پیدا می شوند. کم شدن محسوس قیمت اوراق تسهیلات مسکن در شکل برگشت میانگین بهای هر کدام از اوراق به کانال ۵۰ هزار تومان موجب ایجاد یک سو‌ءتفاهم و هم چنین ایجاد یک سؤال مهم درباره ی علل کاهش بهای اوراق در نخستین روزهای شروع به کار بازار مسکن در سال نو گردید.

با استناد به گزارش اقتصاد نیوز در چندروز گذشته با ادامه ی عقب گرد متوسط بهای هرکدام از اوراق وام مسکن- امتیاز وام خرید مسکن-این پرسش مهم که دلیل کاهش بهای امتیاز وام خرید مسکن در بین تقاضاکنندگان و فعالان بازار چه بوده مطرح شده که باعث شکل گیری یک برداشت نادرست درباره ی علل این کاهش بها گردیده؛ این سوءتفاهم «کاهش چشمگیر تقاضا در بازار معاملات امتیاز وام مسکن» را در قالب اساسی ترین دلیل کاهش بهای اوراق مسکن در نخستین روزهای آغاز به کار معاملات مسکن در سال نو عنوان می کند.

 

تحقیقات علاوه بر تکذیب این بررسی غلط دلایل ایجاد افت بهای اوراق مسکن را تحلیل کرده است. این بررسی ها میزان تقاضا برای خرید اوراق برای گرفتن وام بدون سپرده خرید مسکن را نمایان می سازد که نه تنها در ۱۹ روز نخست فروردین ماه در مقایسه به مدت زمان مشابه سال گذشته پایین نیامده بلکه تقریبا ۹درصد هم بالا رفته است. با این وجود ۸ به علاوه یک علت اساسی برای افت قیمت اوراق هست که موجب شده قیمت فروش امتیاز وام خرید مسکن در چند ماه گذشته به طور بی سابقه ای به عقب بازگردد.

 

طبق گزارش «دنیای اقتصاد» در شرایطی که متوسط نرخ هر کدام از اوراق ۵۰۰۰ ریال وام مسکن پس از ماه ها عدم تغییر در کانال ۷۰ هزار تومان، اسفند ماه سال قبل با یک پله سقوط، به صورت متوسط به ۶۷هزار و ۸۰۰ تومان رسید، روز گذشته به طور میانگین با قیمت ۶۰ هزار تومان معامله شد. بهای هرکدام از اوراق حتی در بعضی از روزهای نخستین سال نو یک پله ی دیگر هم به عقب برگشت و میانگین قیمت هر اوراق، در نخستین روزهای کاری فروردین به ۵۷ هزار تومان رسید. متوسط نرخ هر کدام از اوراق ۵۰۰ هزار تومانی وام مسکن از آبان ماه سال ۹۵ تا بهمن ماه سال ۹۶، در کانال ۷۰ هزار تومان بود و در تمام این ماه ها میانگین قیمت هر اوراق از ۷۲ تا ۷۳ هزار تومان بود و تا ۸۵ هزار تومان نیز در نوسان قرارداشت؛ در سال ۹۶، بیشترین متوسط نرخ هر کدام از اوراق بین ۷۳ تا ۷۵ هزار تومان بود؛  گرچه این قیمت در اسفند ماه سال قبل با برگشت به کانال ۶۰ هزار تومان به صورت میانگین به عدد ۶۸ هزار و ۸۰۰ تومان رسید.

 

در نخستین روزهای سال نو، درشرایطی که معاملات در بازار مسکن متأثر از تعطیلات نوروزی هنوز به شکل طبیعی خود برنگشته است، متوسط نرخ هر کدام از اوراق تسهیلات مسکن به ۵۷ هزار تومان هم رسید و دیروز به صورت میانگین با قیمت ۶۰ هزار تومان خرید و فروش شد؛ این در شرایطی ست که با پایه قرار دادن متوسط قیمت ۵۷ هزار تومان، نرخ هر کدام از اوراق وام مسکن در ۱۹ روز ابتدایی فروردین ماه در قیاس با مدت زمان مشابه سال گذشته-۱۹ روز نخست فروردین ماه ۹۶- حدود۲۰ درصد افت داشته است؛ گرچه با در نظر گرفتن متوسط قیمت ۶۰ هزار تومتن که دیروز هر کدام از اوراق تسهیلات مسکن با این قیمت خرید و فوش شد، متوسط نرخ اوراق در بازار معاملات امتیاز وام مسکن در ۱۹ روز ابتدایی فروردین در قیاس با اسفند ماه سال قبل ۱۲ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است.

 

افت نرخ در بازار خرید و فروش امتیاز وام خرید مسکن در شرایطی در روزهای گذشته باعث ایجاد یک بررسی غلط درباره ی دلایل کاهش نرخ اوراق گردیده است که «دنیای اقتصاد» با یک تحقیق و بررسی، نه تنها بعدهای مختلف این تحلیل غلط را مورد شناسایی قرار داده است بلکه ۸ به اضافه ی یک علت افت نرخ اوراق در سال نو را هم بررسی و شناسایی کرده است. این در شرایطی ست که اهمیت دادن به این سوءبرداشت باعث ایجاد یک بررسی نادرست راجع به رکود بازار خرید و فروش مسکن در سال نو خواهد شد که اساساً نادرست است. زیرا که گرچه بالارفتن قابل توجه نرخ مسکن در آخر سال قبل بستر کمبود تقاضا را مهیا ساخته است، اما مستندات موجود در بازار خرید و فروش امتیاز وام خرید آپارتمان، از کاهش میزان تقاضای خرید مسکن خبر نمی دهد.

تحلیل و بررسی«دنیای اقتصاد» بیانگر این است که میزان خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن در ۱۹ روز نخست سال قبل ۲۴۹ هزار و ۹۲۰ عدد بوده استکه با ۹درصد رشد در ۱۹ روز ابتدایی فروردین امسال به ۲۷۱ هزار و ۳۰۸ عدد رسیده است. افزایش ۹ درصدی میزان خرید و فروش اوراق در بازار معاملات امتیاز وام مسکن مشخص می کند که تقاضا برای خرید اوراق به همین اندازه در  نخستین روزهای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته است. این در شرایطی ست که متوسط نرخ اوراق در قیاس با مدت مشابه سال قبل افت داشته است.

 

بنابراین این بررسی که علت افت قیمت اوراق را در کم شدن تقاضا برای خرید امتیاز وام مسکن عنوان می کنداز پایه نادرست است.زیرا که میزان معاملات در بازار خرید وفروش امتیاز وام مسکن نه تنها امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کم نشده بلکه تعداد خرید و فروش انجام شده با رشد روبرو شده است. به این ترتیب افت نرخ اوراق را نمی شود به علت کم شدن میزان تقاضا و معاملات خرید اوراق دانست. تحقیقات بیانگر این است که ۸ به اضافه یک علت اصلی در خصوص کاهش قیمت اوراق در نخستین روزهای سال نو در امتداد بازگشت نرخ اوراق در آخرین روزهای سال قبل مورد بررسی است؛ «محقق نشدن بعضی برآوردها» که آینده ی رشد نرخ اوراق در سال نو به علت حرکت بازار مسکن در فضای تقویت و رونق محسوس تقاضا برای خرید در سال نو را بیان می کرد، به عنوان نخستین علت افت نرخ اوراق در روز های گذشته مورد توجه است.این به این معناست که هرچند تقاضا برای خرید اوراق در ۱۹ روز ابتدای فروردین ماه بالا رفته است، ولی اکنون بازار خرید و فروش امتیاز وام خرید مسکن با رد آنچه که سال قبل انتظار می رفت، فضای پرچالشی ندارد. بنابراین توقعی که سال قبل بر اساس رشد محسوس تقاضا در سال ۹۷برای خرید اوراق از طرف بعضی متخصصان موجود بود، در عمل طی روزهای نخستین فروردین ماه دیده نشدو همین مسئله باعث شد نرخ اوراق نه تنها بالا نرود بلکه با افت و کاهش به کانال های پایین تر در واقع با قیمت کمتر از ماهای قبل در بازار خرید و فروش شود. تحلیل ها نشان می دهد به علت آن که افزایش تقاضا برای خرید اوراق در حجم انتظاری که برآورد شده بود، وجود نداشت، در عمل نرخ اوراق مسکن به این مسئله عکس العمل کاهشی داشته است؛ به خصوص که سال قبل بعضی به امید عرضه اوراق در سال ۹۷ با نرخ بیشتر اوراق خریداری نموده و اکنون این اوراق را به بازار داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *