هزار و یک شهر

هزار و یک شهر

شهر‏قصه، قلب تپنده‌ی هزار و یک شهر است. بزرگترین پارک تفریحی غرب آسیا تا شرق اروپا، شهر قصه یک تم‌ پارک (Theme Park)  است با ٤٥ راید و ٢٨ جاذبه در ٧ دیار (Land) و در مساحت ٣٨ هکتار که بر اساس مستر پلان شرکت Forrec کانادا طراحی شده و در دست ساخت می‌باشد.

جاذبه‌های شهر‌ قصه بر اساس تجلی‌های "خیال ایرانی" در فرهنگ و تمدن و تاریخ ایران زمین و در عرصه‌های گوناگون هنری از قبیل معماری، نمایش، موسیقی، فیلم، هنرهای تجسمی، شعر و ادبیات، آداب و رسوم، بازی‌ها، جشن‌ها، غذاها و... طراحی شده است.

شهر‏ قصه آغاز فصل جدیدی در گردشگری مدرن در ایران است.

hys8

هفت گنبد در نقطه مرکزی شهر‏قصه و نماد خیال ایرانی است. "هفت گنبد" شرح هفت افسانه است که توسط هفت شاهزاده از هفت سرزمین، در هفت گنبد، در هفت روز هفته، برای بهرام گور تعریف می‌شده است. هفت گنبد یا "هفت پیکر" اثر نظامی گنجوی شاعر بزرگ قرن ششم هجری است. قدرت تخیل وی در میان شاعران پارسی‏گوی زبانزد است.

هفت گنبد به هفت ستاره یا هفت فلک منسوب است: فلک اول ماه (قمر)؛ فلک دوم تیر (عطارد)؛ فلک سوم ناهید (زهره)؛ فلک چهارم مهر (خورشید)؛ فلک پنجم بهرام (مریخ)؛ فلک ششم برجیس (مشتری)؛ فلک هفتم کیوان (زحل)

hys1

دیار ١: دیار آفرینش

ورود به شهرقصه با قصه آغازین است؛ قصه‌ی نخست، قصه‌ای که شنونده و خواننده‌ای نداشت، پس جهان و کائنات و مخلوقات آفریده شدند تا قصه‌ی آفرینش شنیده شود. صحن ورودی شهر قصه با روایت هایی از قصه‌ی آفرینش شکل می‌گیرد؛ از نگاه دین، اسطوره و علم که هرکدام رویکردی به خلقت دارند. آغاز قصه با آفرینش و روایات آن است. این دیار با الهام از معماری مشهور "باغ ایرانی" طراحی و ساخته شده است و با عمارت سر در باغ ملی ما را به تهران قدیم دعوت خواهد کرد.

hys3

دیار ٢: دیار تاریخ

شهرقصه در دل "هزار و ‏یک شهر" در کلان شهر تهران است و با تهران قدیم آغاز می‌شود. نگاهی به پایتخت ایران در ٢٠٠ سال گذشته و از آنجا نگاهی به چند هزار سال تاریخ ایران. گذری از دوران مختلف، از تخت جمشید و طاق کسری تا چغازنبیل و مقبره دانیال نبی؛ نگاهی به شکوه ایران‏شهر در دوران گذشته. این دیار با جمع‌آوری عناصر باشکوه معماری ایرانی در کنار مجسمه‌ها و نقش برجسته‌ها، آئین‌ها، نمایش‏‌ها و کارنوال‏‌ها، پوشاک و البسه و ... می‌تواند در یک نگاه، بیننده را با عظمت میراث مادی و معنوی ایران اسلامی، آشنا کند.

hys2

دیار ٣: دیار راه ابریشم

تجارت ابریشم نمادی است برای معرفی هیجان ‏‌انگیزترین جاده‌ی تجاری دنیای قدیم، تجارتی که سرزمین‌ها و تمدن‌های بزرگ جهان کهن را به یکدیگر متصل می‌کرد. این سفر زمینی طولانی یکی از اعجاب‌ انگیزترین سفرهای دنیا است؛ از شرق آسیا تا غرب اروپا؛ چین، هند، ایران، ترکیه و ایتالیا، میزبان کاروان‏هایی بودند که برای تجارت کوه‌ها، دشت‌ها و صحراها، از گرم‌ ترین تا سرد ترین نقاط جهان را در می‌نوردیدند؛ کاروان‌هایی که به همراه کالاها، اندیشه و فرهنگ و هنر و آداب و رسوم را با خود به دل مهم‌ترین امپراطوری‌های آن زمان می‌بردند. جاذبه‌های این دیار با الهام از این جاده و سفرهای آن طراحی شده است.

دیار ٤: دیار ماجرا

چه در هیجانات سینمای معاصر جهان، چه در هیجانات روایت‏‌های متون کهن همچون "هزار و یک شب"، عناصری از یک جنس نهفته‌اند. فراز و فرودهای دراماتیک، خیال‌پردازی‌های شاعرانه. بال و پر گرفتن خیال آدمی، در این دیار ماجراها خواهد آفرید. از هفت خوان رستم در شاهنامه فردوسی تا افسانه‌های قلعه سنگباران، مواجهه با دیوها و جادوگران تا گذار از کوه‌ها و دریاها، فتح قلعه‌ها و شهرها توسط سمک عیار و... جاذبه‏‌های این دیار الهام گرفته از معماری های بدوی بشر در دل کوه و صخره تا ساختمان‌های اعجاب انگیز قلاع و دژها است.

دیار ٥: دیار اسطوره

در دل روایات و حکایات کهن، این اسطوره‏‌ها هستند که از سرزمین‌های دور و نزدیک، همانند هفت شاهزاده از هفت سرزمین، داستان‌های نسبت بشر را با هستی، جان می‌بخشند، این اساطیر هستند که خلق آنها بخشی از تلاش بشر برای فهم و توجیه دنیای اطرافش بوده است.

اساطیری از هند و روم، از اروپا و یونان تا اساطیر ایرانی در این دیار جایگاهی دارند. اسطوره، کلمه‌ای معرب است از واژه یونانی هیستوریا (historia) به معنی «جستجو، آگاهی، داستان». هسته اصلی این دیار جستجو‌ها و داستان‌های بشر برای کسب آگاهی و شناخت نیروی بی‏کران طبیعت در کنار دغدغه‌های ناشی از ناشناخته‌ها و قدرت‌های غریب این دنیا است.

hys7

دیار ٦: دیار آینده

دنیا چگونه خواهد شد؟ کار تخیلات علمی بشر به کجا خواهد کشید؟ ایران آینده چگونه مرزهای تخیل را درخواهد نوردید؟ داستان‏‌های علمی و تخیلی علاوه بر پرورش فکر و آینده نگری کودکان و نوجوانان، برای بزرگسالان نیز مفرح و خیال انگیز است. نگاه فانتزی به آینده و چگونگی آن، پیشرفت‌های بشر و تغییرات دنیای معاصر بستر تم این دیار است. چه بسیار کودکانی که با خواندن تخیلات نویسنده‏‌ها از هواپیما و زیردریایی، سال‌ها بعد آن ها را اختراع کردند و چه بسیار بزرگسالانی که به نوشته‌های خیالی نویسنده‏‌ها خندیدند. در این دیار، پرواز تخیل انسان امروز درباره جهان فردا به نمایش در خواهد آمد.

دیار ٧: دیار بازی

بازی، شغل کودک است. اگر با زاویه دید کودکان به دنیا نگاه کنیم ما نیز هر روز بازی می‏کنیم. بازی کارمند و کارگر، بازی دزد و پلیس ، بازی بیمار و پزشک، بازی شاگرد و معلم، و... کدام یک مشغول بازی است؟ کودک یا ما؟ همه این‌ها برای کودک بازی است، بازی زندگی! در این دیار به دنیای کودکی و بازی‌های آن باز خواهیم گشت، قهرمانان خیال کودکان در این دیار زنده خواهند شد و بازی خواهند کرد. سرگرمی‌های آموزشی و رایدهای متنوع، دیاری جذاب را برای پرورش خیال کودکان به وجود خواهند آورد.

hys4

راید‏ها

رایدهای شهرقصه که از استاندارد TUV برخوردار هستند توسط بهترین تامین‌کنندگان اروپای غربی تامین می‌شوند. چیدمان رایدها در هر دیار به‌صورتی است که همه‌ی دیارها از نظر نوع رایدها مناسب همه‌ی گروه‌های سنی از کودک تا بزرگسال می‌باشند. در نمودار، ترکیب رایدها و جاذبه‌ها نشان داده شده‌است. همانطور که دیده می‌شود به انواع رایدها درصد قابل توجهی اختصاص داده شده است.

hys5

 ...........................................................................................

شهرزاد

مجتمع تجاری شهرزاد، بعد از شهرقصه دومین زیر پروژه‌ی هزار و یک شهر از نظر اهمیت است، صاحبان برندهای معتبر و تجار حرفه‌ای، ارزش بودن در کنار جذاب ترین محل تفریح خانواده‌های ایرانی در کلان‌شهر تهران را می‌دانند. این مجتمع عظیم تجاری در زمینی به مساحت ٣٥ هکتار و سطح قابل اجاره مفید ٣٨٠،٠٠٠ متر مربع، در دست ساخت است. شهرزاد تنها یک مرکز خرید نخواهد بود، بلکه تجربه ای جدید از خرید همراه با تفریح و سرگرمی برای مشتریان به ارمغان خواهد آورد. این مجتمع تجاری فرهنگ خرید و مراکز خرید را در کشور تغییر خواهد داد.

1

طراحی

نام مجتمع در مقابل طراحی و کاربری مدرن آن، برگرفته از نام شهرزاد قصه‌گو در داستان‌های هزار و یک شباست. شهرزاد هرکه باشد و هرچه باشد، نماد و سمبل‌زنی است که با گفتار و کردارش در هزار و یک شب، تاریخ را تغییر داده. مجتمع تجاری شهرزاد همچون آهنربایی انسان‌ها را برای به دست آوردن کالا و مایحتاج زندگی شهری و مدرن بشر، و در حقیقت برای زندگی‌کردن با لذت بیشتر در دنیای امروز، به خودش جلب می‌کند.

 2

شهرزاد نه تنها مدیون ظرافت‌ها و زیبایی‌هایش در گردهم‌آوری صحیح و علمی صد‌ها برند معتبر، کالاهای مورد نیاز و محصولات خیال انگیز است، بلکه مزیت و ویژگی بی‌بدیل شهرزاد، واقع شدن آن در کنار بزرگترین تم پارک ایران و خاورمیانه – یکی از جاذبه های توریستی تهران و ایران - یعنی شهر‌قصه است. در طراحی معماری شهرزاد از معماری ایرانی- اسلامی الهام گرفته شده‌است. مجتمع تجاری شهرزاد که توسط شرکت Woods Bagot از استرالیا طراحی شده از ٧ بلوک تشکیل شده‌است که توسط ٧ اتریوم به هم مرتبط هستند.

3

حیاط مرکزی در مرکز مجتمع تجاری شهرزاد، محل انواع سرگرمی‌ها بوده و انواع مراسم و جشن‌ها در آن برگزار خواهد شد. همچنین پل ارتباطی به سبک بازارهای سنتی، فاز ١ و ٢ شهرزاد را بهم متصل می‌کند.

4

هفت آتریوم، هفت بلوک ساختمان شهرزاد را به‌هم متصل می‏کند. هر کدام از این آتریوم‌ها طراحی نقوش و موتیف‏‌های خودش را دارد تا علاوه بر ایجاد زیبایی و تلفیق معماری روم باستان با معماری ایرانی در گرداگرد حیاط مرکزی، امکان مسیریابی بهتر را به بازدید کنندگان بدهد و گردش خوش‌آیندی را ایجاد کند. هفت گونه تزیین و نقش با الهام از عناصری چون: شش ضلعی، همانند معماری کندوی زنبور؛ مقرنس یا آهوپای، با الهام از گره‌چینی‏‌های معماری ایرانی اسلامی؛ رواق، با الهام از معماری ایرانی اسلامی در بازارها و مساجد؛ خشتی، با الهام از آجرچینی و هنرهای بدوی معماری ایران؛ تار و پود، با الهام از هنر پارچه و فرش‌بافی ایران؛ بلور؛ با الهام از تراش هندسی در آینه کاری ایرانی و دایره نماد حرکت، نقشی از گردونه زمان که نه آغازی دارد و نه پایانی. که فرم کلی شهرزاد نیز همین خاصیت را دارد.

5

مشاوران

از آنجایی که سیاست شرکت مبنی بر ایجاد بزرگترین مجتمع تجاری در ایران است، از همان ابتدای امر از بهترین مشاوران داخلی و خارجی استفاده شده است. از جمله این مشاوران عبارتند از:

شرکت Forrec کانادا که طراحی مستر پلن کلی زمین پروژه را انجام داده است.

شرکت Woods Bagot استرالیا که طراحی مجتمع تجاری شهرزاد را انجام داده است.

شرکت Aurecon در آفریقای جنوبی که مشاور مهندسی و ساخت مجتمع تجاری را بر عهده داشته اند.

شرکت JC Williams که خدمات مشاوره ای مجتمع تجاری را انجام داده اند.

 ...........................................................................................

پارک آبی آبشاران

پارک آبی آبشاران در کنار سایر زیر پروژه‌های هزار و یک شهر در زمینی به مساحت ٢،٢ هکتار با زیربنای ١٨،٠٠٠ مترمربع احداث خواهد شد. این پارک در دو فاز بهره برداری می شود و تمام ٢٠ راید و جاذبه‌ی آن توسط شرکت وایت واتر کانادا تامین خواهد شد.

6

 ...........................................................................................

برج های اداری و هتل آپارتمان

هزار و یک شهر هم شهر را زیر پا دارد و هم طبیعت را در کنار. ‌برج‌های چهار قلوی اداری و هتل آپارتمان در ٢٢ طبقه و با زیربنای کلی ٢١١،٠٠٠ مترمربع و مساحت مفید ١٠٣،٠٠٠ مترمربع ساخته خواهند شد. دفاتر برندهای معتبر مستقر در مجتمع تجاری شهرزاد، هتل آپارتمان های مجلل و دفاتر شرکت‌های IT منطقه، تنها بخشی از کاربری های این برج‌ها است.

7

...........................................................................................

هتل‌ها

هتل سه ستاره سندباد

هتل ٣ ستاره با ٣٥٠ اتاق و زیربنای ٣٠،٠٠٠ مترمربع، میزبان میهمانان خود است. این هتل مکانی مناسب برای اقامتی لذت‌بخش و با قیمتی مناسب برای خانواده‌ها می‌باشد.

8

هتل چهار ستاره سیراف

اگر شما علاقه‌مند باشید تا از امکانات بیشتری استفاده کنید اما پول یک هتل پنج ستاره را نپردازید، در هزار و یک شهر هتل چهار ستاره نیز ساخته خواهد شد. این هتل خانوادگی، در کنار هتل سه ستاره و مابین شهرزاد و شهرقصه با زیر‌بنای ٢٧،٠٠٠ مترمربع واقع شده و دارای ٢٥٠ اتاق است.

9

هتل پنج ستاره اورنگ

در ارتفاع کوهپایه و در گوشه شمال غربی هزار و یک شهر هتلی پنج ستاره طراحی شده است. این هتل در ارتفاع بالاتری نسبت به کل پروژه واقع شده و بالطبع اقامت‌کنندگان در این هتل به کل پروژه دید خواهند داشت. این هتل با وسعت ٥٠،٠٠٠ مترمربع و با ٢٠٠ اتاق ساخته خواهد شد.

10

خیابان سرگرمی

خیابان سرگرمی که شهر قصه را به فاز یک مجتمع تجاری شهرزاد متصل می‌کند محل برگزاری انواع کارناوال‌ها و جشن‌ها بوده و فضای گذاری است که بازدید کنندگان را از حال و هوای شاد و مفرح شهربازی برای حال و هوای خرید آماده می‌کند.

11

مرکز مطالعات اسلامی شبستان

استقبال جوانان و نوجوانان از هزار و یک شهر، فرصتی ایده‌آل برای گردهم‌ آیی و آشنایی جوانان و نوجوانان با مفاهیم و معانی دین اسلام به وجود می‌آورد، آن‌هم با استاندارد‏‏های روز مطالعه در جهان معاصر. این مرکز به عنوان پایگاهی برای بحث و تبادل نظر میان افراد صاحب‌نظر در حوزه‌ی اندیشه‌های اسلامی و جایگاهی برای نشر و تبلیغ معارف اسلامی و آموزه‌های اصیل آن است.

12

نگارستان تهران

رشد و گسترش هنر ایران، به خصوص هنر معاصر ایران که در خاورمیانه یک سر و گردن از کشورهای اطراف بالاتر است، نیاز به یک بازار خرید و فروش و گالری‌های استاندارد برای نمایش آثار هنری را بسیار جدی می کند. نه تنها حراجی‌هایی با کیفیت بین‌المللی برای آثار ایرانی و خارجی در شهر هنر برپا خواهند شد، بلکه سالن‌ها و گالری‌هایی در استاندارد جهانی نیز در شهر هنر ساخته می‌شوند.

13

...........................................................................................

تصویری از پیشرفت پروژه هزار و یک شهر

14

درباره ی هزار و یک شهر در منطقه 22

رهن و اجاره مسکن

پیش فروش اپارتمان

پیش فروش مسکونی,پیش فروش اداری,واحد اکازیون,اپارتمان به قیمت,پیش فروش منطقه 22,پروژه آسمان,دریاچه

 

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 (1 رای)