7 سیگنال برای خرید مسکن

7 سیگنال برای خرید مسکن

زمان مناسب برای تقاضا در بازار مسکن فرارسیده است.

بر طبق گزارشات و سیگنال هایی که این روزها بازار مسکن از خود نشان می دهد می توان گفت زمان خوبی برای تقاضا در بازار به وجود آمده است.به این معنی که خریداران مسکن با توجه به قیمت آن راحت تر می توانند دست به معامله ملک بزنند.از جمله عواملی که شرایط بازار را برای خرید مناسب ساخته است می توان به حجم زیاد واحد های فروش نرفته و همچنین کاهش قیمت اوراق وام مسکن اشاره کرد.

بررسی دقیق وضعیت بازار 7 نشانه و سیگنال موثر را برای ایجاد این شرایط مناسب بیان می کند،که 6 نشانه مرتبط با معاملات روزها و هفته های اخیر است.این نشانه ها باعث شده است تا کارشناسان بازه زمانی کنونی را آغاز ریزنوسنات قیمتی اعلام کنند.

شروع «ریزنوسان» قیمت ملک

اولین سیگنالی که موجب می شود کارشناسان با اتکا به آن زمان را مناسب خرید بدانند آغاز ریز نوسانات قیمتی در بازار مسکن است.

قیمت مسکن تا قبل از بهار امسال، ماهانه، کمتر می شد اما در نیمه اول امسال به رشد هر چند جزیی رسید.

این مسئله بیانگر آن است که ارزش قیمت اگر چه با افزایش جزئی همراه است ولی در فاز فعلی بازار مسکن که به نوعی پیش‌رونق محسوب می شود  فعلا میزان ناپایداری قابل توجه نیست؛ بنابراین کارشناسان به خریداران پیشنهاد می‌کنند از پایداری حداقلی قیمت‌ها استفاده کنند.

ترس فروشندگان از بازگشت رکود

صاحب نظران حوزه مسکن  درتوصیف نشانه دوم عدم تغییر قیمت ها و انعطاف بازار به سمت خرید ملک را بیان می کنند؛ این روزها هر گونه تقاضا نسبت به نوسانات قیمتی بسیار حساس است؛ همین موضوع باعث ایجاد نگرانی در سمت عرضه بازار به علت فروش نرفتن واحدهای مسکونی به جا مانده از قبل می شود.

پوشش مناسب وام از قیمت مسکن

کارشناسان سومین علت را قرار گرفتن بازار خرید و فروش مسکن  در شکاف بین «قیمت» و «قدرت وام خرید»برشمردند.

این روزها سبد های متنوعی از وام ها و تسهیلات بانکی برای خرید مسکن پیش روی متقاضیان و به ویژه خانه اولی هاست.

تداوم عقبگرد قیمت اوراق

چهارمین علت سقوط آزاد قیمت اوراق تسهیلات بدون سپرده خرید مسکن است که برای چهارمین ماه پی در پی اتفاق می افتد.

بازار فصلی، کاملا مصرفی

از نبود زمینه سفته‌بازی در بازار خرید و فروش مسکن می توان به عنوان پنجمین سیگنال قرار گرفتن بازار مسکن در شرایط مناسب خرید یاد کرد.رتبه بندی بازار ها در 8 ماهه نخست سالی جاری بیانگر این است که بازار های پول و سرمایه و سکه و دلار بازدهی به مراتب بیشتری نسبت به بازار مسکن دارند.سرمایه گذاران این بازارها1.7 برابر سرمایه گذاران بازار مسکن ÷ول و سرمایه به دست آورده اند.

زمان خرید نوسازها

کارشناسان در تشریح ششمین سیگنال می گویند:"فرصت پنهان خرید در بازار مسکن به علت پدید آمدن بازه فصلی خرید برای متقاضیان دارای اهیمت است."کارشناسان معتقدند کاهش صدور پروانه ساخت می تواند بر عرضه واحدهای نوساز اثر بگذارد از این رو ممکن است عرضه ی واحدهای نوساز با مقدار تقاضای موجود هماهنگ نباشد و با کاهش نسبی مواجه شود. همین مسئله اهمیت بازهی زمانی فعلی را دو چندان می کند. البته در کنار این مشکل صاحب نظران به هیچ عنوان وقوع بحران واحدهای نوساز را پیش بینی نمی کنند.

املاک تهران

نشانگر بیرونی رونق مسکن

علاوه بر شش سیگنال فوق که بیانگر وضع داخلی بازار مسکن است.سیگنال ها و علایم بیرونی نیز خالی از اهمیت نیست.هرچند بازار مسکن از تابستان 92 دچار رکود شده است اما همه ی نشانه ها حاکی از برون رفت بازار مسکن از اوضاع فعلی است.نشانه ها گواه رونق این بازار در سال جاری است.بهروز ملکی کارشناس مسکن خاطر نشان کرد:حجم غیر معمول صدور پروانه ساخت ساختمانیطی سال های 90 تا 92 مهم ترین دلیل طولانی شدن رکود بازار مسکن بودهمچنین ازافت درآمدهای نفتی، نرخ بالای سود بانکی و همچنین نرخ پایین رشد اقتصادی در سال‌های 92 تا 94 هم می توان به عنوان علایم تشدید رکود بازار مسکن طی سال های گذشته نام برد.

منبع:اقتصاد نیوز

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز