۳.۷ میلیون معامله مسکونی و غیرمسکونی در سال ۹۳ ثبت شد

۳.۷ میلیون معامله مسکونی و غیرمسکونی در سال ۹۳ ثبت شد

۳.۷ میلیون معامله مسکونی و غیرمسکونی در سال ۹۳ ثبت شد
  • منتشر شده در : ۲۰ مهر , ۱۳۹۵
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 398
  • 0

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار کشور ، در سال ۱۳۹۳ ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار معامله‌ خرید و فروش و اجاره‌ ساختمان‌ مسکونی و غیرمسکونی و نیز خرید و فروش زمین توسط بنگاه ها به ثبت رسیده است.

 بر اساس این آمار در همین سال ۱۱۲ هزار و دویست و هفتاد کارگاه در کشور در زمینه بنگاه معاملات ملکی فعالیت می کرده اند. همچنین حدود ۳.۷ میلیون معامله‌ی خرید و فروش و اجاره‌ی ساختمان‌های مسکونی و غیرمسکونی و نیز خرید و فروش زمین توسط بنگاه‌های معاملات ملکی انجام گرفته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، طرح آمارگیری از بنگاه‌های معاملات ملکی، در شهریور ماه ۱۳۹۴ توسط مرکز آمار ایران، به صورت آمارگیری نمونه‌ای، با هدف تأمین داده‌های مورد نیاز برای تهیه‌ی حساب‌های ملی و منطقه‌ای‌ سال ۱۳۹۳ بخش املاک و مستغلات در فعالیت مربوط به این کارگاه‌ها، طراحی و اجرا شد. اندازه‌ی نمونه‌ی این طرح ۱۴۷۷۵ و نحوه‌ی جمع‌آوری اطلاعات به صورت مراجعه‌ی حضوری و با استفاده از پرسشنامه بوده است. تعمیم نتایج طرح مزبور به کل جامعه‌‌ی آماری نشان می‌دهد:

در سال ۱۳۹۳ تعداد ۱۱۲۲۷۰ کارگاه در کل کشور، دارای فعالیت بنگاه‌های معاملات ملکی بوده‌اند.

تعداد کارکنان بنگاه‌های معاملات ملکی ، ۱۸۷۳۷۷ نفر بوده که از این تعداد، ۸/۱۲ درصد کارکن مزد و حقوق‌بگیر و ۲/۸۷ درصد کارکن بدون مزد و حقوق بوده‌اند. به‌این‌ترتیب به‌طور متوسط در هر یک از این کارگاه‌ها، ۷/۱ نفر مشغول کار بوده‌اند.

جبران خدمات کارکنان (شامل حقوق و مزایا و سایر پرداختی‌ها به کارکنان مزد و حقوق‌بگیر) ۳۵۸۵ میلیارد ریال بوده که نشان می‌دهد، پرداختی ماهانه به هر کارکن مزد و حقوق‌بگیر این کارگاه‌ها به طور متوسط، ۵/۱۲ میلیون ریال می‌باشد.

ارزش مصارف واسطه‌ی بنگاه‌های معاملات ملکی در دوره‎ی مورد بررسی، ۷۰۷۰ میلیارد ریال بوده است که از این رقم، ۷/۷ درصد مربوط به حق‌العمل پرداختی بابت خرید و فروش و اجاره‌ی املاک و مستغلات، ۲/۶ درصد پرداختی بابت کد رهگیری و سایر هزینه‌های ویژه‌ی بنگاه‌ها، ۷/۱ درصد مربوط به نوشت افزار، کاغذ و فرم‌های چاپی، روزنامه، نشریات و مطبوعات و لوازم بسته‌بندی ، ۵/۱۴ درصد مربوط به آب، برق، گاز طبیعی و سایر سوخت‌ها‌، ۲/۸ درصد مربوط به هزینه‌های حمل‌ونقل و ارتباطات، ۴/۵۰ درصد مربوط به اجاره ساختمان، ۴/۲ درصد مربوط به تعمیرات جزیی اموال سرمایه‌ای و ۹/۸ درصد مربوط به سایر مصارف واسطه بوده ‌است.

ارزش ستانده‌های بنگاه‌های معاملات ملکی در دوره‎ی مورد بررسی، حدود  ۲۶۴۴۰ میلیارد ریال بوده است که از این رقم، ۸/۳۷ درصد دریافتی بابت معامله‌ی خرید و فروش تمام یا بخشی از ساختمان مسکونی، ۵/۴ درصد دریافتی بابت معامله‌ی خرید و فروش تمام یا بخشی از ساختمان غیرمسکونی، ۷/۱۱ درصد دریافتی بابت معامله‌ی خرید و فروش زمین، ۹/۳۵ درصد دریافتی بابت معامله‌ی اجاره‌ی تمام یا بخشی از ساختمان مسکونی، ۴/۵ درصد دریافتی بابت معامله‌ی اجاره‌ی تمام یا بخشی از ساختمان غیرمسکونی، ۳/۱ درصد دریافتی بابت تنظیم قرارداد، ۵/۲ درصد دریافتی بابت ساخت و ساز و ۹/۰ درصد مربوط به سایر ستانده‌ها می‌باشد.

بر اساس اطلاعات حاصل از اجرای این طرح در دوره‌ی مورد بررسی، ارزش افزوده‎ی بنگاه‌های معاملات ملکی،  ۱۹۳۶۹ میلیارد ‌ریال می‌باشد. همچنین به‌طورمتوسط، ارزش افزوده‎ی هر یک این کارگاه‌ها، ۱۷۲ میلیون ‌ریال بوده که نسبت به آمارگیری قبل، ۰/۲ برابر شده است.

این نتایج، در وب‌گاه مرکز آمار ایران به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترسی خواهد بود.

یک دیدگاه در “۳.۷ میلیون معامله مسکونی و غیرمسکونی در سال ۹۳ ثبت شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *