خط قرمز تسهیلات انبوه سازان

خط قرمز تسهیلات انبوه سازان

شرایط استفاده از تسهیلات مسکن برای انبوه سازان

محققین در حوزه ساخت مسکن می گویند که ، انبوه سازان به عنوان سازنده های واجد شرایط دریافت وام ساخت بدون سپرده بانک مسکن ، متناسب با حجم پروژه، می توانند از دوره های زمانی مختلف برای اخذ تسهیلات مشارکت، استفاده نمایند  وطول دوره مشارکت مدنی برای وام ساخت بدون سپرده، بر حسب تعداد واحدهای مسکونی تعریف شده در پروژه ساختمانی، از یک سال  تا سه سال، قابل تنظیم می باشد و از طرفی هم نرخ سود  تسهیلات، هجده درصد تعیین شده است و برای دوره فروش اقساطی ، انتقال وام ساخت به خریدار واحد مسکونی، نیز نرخ سود در همین سطح هجده درصدی، می باشد.

طبق گزارش درباره ساخت مسکن  ، شاید بیشتر کسانی که می خواهند زمین مسکونی خود را بسازند یا همه انبوه سازانی که شغل شان ساخت واحدهای مسکونی است و حتی خریدارانی که پس از گذشت سال ها کار و پس انداز حالا می خواهند برای خود و خانواده شان یک  واحد مسکونی خریداری کنند و پس از سال ها از اجاره نشینی خلاص شوند مسئله وام مسکن وجود دارد.

املاک تهران

شرایط دریافت وام ساخت مسکن به نام مالک است و مالکان می توانند پس از دریافت این وام به سازنده وکا‌لت دهند و خانه خود را به صورت مشارکتی بسازند.سی  میلیون تومان از این وام از طریق سپرده گذاری صورت می گیرد به این صورت که اگر شخصی توان احداث چند واحد را داشته باشد می تواند به ازای هر واحد یک حساب باز کند و محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به یک نفر وجود ندارد.

تسهیلات

برای استفاده از این تسهیلات سی میلیون تومانی باید مبلغ پانزده میلیون تومان را به مدت یک سال سپرده گذاری کرد البته در صورت سپرده گذاری با مبلغ چهار میلیون تومان مدت انتظار به چل و دوماه افزایش می یابد. ضمن اینکه در اواخر دولت دهم مقرر شد از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف بیست میلیون تومان دیگر هم به سازندگان واحدهای مسکونی تعلق بگیرد که مجموع این رقم به پنجاه میلیون تومان می رسید که چهل میلیون تومان از این وام در زمان فروش واحدها به خریدار منتقل میشد.

ضمن اینکه این وام برعکس وام مسکن مهر فقط بر عهدهیک بانک، بانک مسکن گذاشته نشده بلکه مسئولیت تامین و پرداخت آن برعهده مجموعه بانک های دولتی قرار گرفته و ضمن اینکه پس از رسیدن کار به حداقل سی  درصد پیشرفت فیزیکی پنجاه درصد از رقم وام پرداخت می شود و با حداقل شصت درصد پیشرفت فیزیکی به بعد پنجاه درصد مابقی رقم وام به اعضا پرداخت می شود.

طبق بررسی‌های دنیای اقتصاد ، از اثر وام‌های بدون سپرده ساخت مسکن  ،هم در پایتخت و هم در سایر شهرهای بزرگ و کوچک کشور حاکی است ، در نیمه اول امسال تحت تاثیر استقبال سازنده‌ها از تسهیلات بدون سپرده که حتی برای استفاده در پروژه‌های نیمه ‌کاره  نیز کاربری داشت و در پایتخت، بعد از افت پنجاه درصدی حجم ساخت و ساز مسکونی ، شیب تغییرات ساخت و ساز از رشد منفی‌ فاصله گرفت ودر کل کشور نیز طبق آخرین آمار رسمی، نرخ تغییرات ساخت مسکن از افت بالای پنجاه درصد به رشد منفی دو درصد رسیده که نشانه بهبود نسبی وضعیت سرمایه‌گذاری ساختمانی است.

پایان رکود ساختمانی در سال گذشته  مدیون این محرک بانکی بوده است و حجم پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به لحاظ تعداد وام طی یازده  ماه اول امسال در کل کشور شانزده درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرد. این میزان رشد ناشی از افزایش حجم فعالیت‌های ساختمانی در شهرها به همین نسبت در مقایسه با سال قبل بوده اما از آنجا که بخش قابل توجهی از تسهیلات بدون سپرده، صرف تکمیل پروژه‌های ناتمام نیازمند نقدینگی شده است، میزان رشد در تیراژ ساخت و سازهای جدید، کمتر از رشد پرداخت تسهیلات بوده است.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز