گزارش عملکرد 100 روزه دولت درباره بازار مسکن

گزارش عملکرد 100 روزه دولت درباره بازار مسکن

رئیس‌جمهور در ارائه گزارش عملکرد 100 روزه دولت دوازدهم درباره بازار مسکن گفت که این بخش در شش ماهه ابتدایی امسال دارای رشد بوده است. آمارهای رسمی نیز تایید کننده این موضوع است.

گزارش ها حاکی از آن است که سال گذشته بخش مسکن رشد منفی 14 درصد را تجربه نمود که در زمستان سال 95 به رشد 4 درصد رسید و پس از آن در 7 ماهه اول امسال رشد 6.2 درصد را تجربه نمود.

شرایط موجود نشان می دهد که بعضی از اقدامات دولت مثل کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن یکم به 9.5 درصد و اوراق «تسه» به 17.5 درصد بر بازار مسکن تاثیر نسبتا خوبی داشته و باعث افزایش 6.3 درصدی تعداد معاملات مسکن و همچنین افزایش 6.5 درصدی قیمت مسکن در 7 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل شده است.

از طرف دیگر از آنجایی که بخش مسکن مرتبط با 300 حرفه و صنعت است رونق در این بخش تاثیر مثبتی در عملکرد دیگر بخش ها خواهد داشت.

زمانی که دولت دهم به پایان رسید به دلیل اقدامات اقتصادی که این دولت انجام داده بود مثل جهش قیمت دلار از 900 به نزدیک 4000 تومان، رشد نرخ تورم به 40.4 درصد، افزایش قیمت ابزارات ساختمانی، افزایش 700 درصدی قیمت زمین و 500 درصدی قیمت مسکن ، بخش مسکن وارد رکود شد که هنوز بعد از چند سال نتوانسته است به طور کامل به رونق برسد و فقط نشانه هایی از رونق را نیمه اول امسال تجربه نمود.

با ابن وجود بازار مسکن نسبت به سه بازار رقیب خود دارای بازدهی کمتری است.

وقتی تغییرات قیمت ها را در 4 بازار موازی بررسی میکنیم متوجه می شویم که میزان افزایش شاخص بورس در 7 ماهه اول امسال بالاتر از رشد قیمت دلار، مسکن و سکه بوده است.

املاک تهران

بورس در هفت ماهه ابتدایی امسال با 11.6 درصد سود دهی پر بازده ترین بازار بوده و بازدهی بازار سکه امامی تا آخر مهر امسال برابر با 7.9 بوده است. همچنین قیمت دلار تغییراتی معادل 7 درصد را تجربه کرد.

در شش ماهه ابتدایی امسال بازار مسکن دارای بازدهی 6.2 درصد بود.

فروردین امسال شرایط انتخاباتی باعث کاهش 8.5 درصدی معاملات املاک تهران نسبت به مدت مشابه سال قبل شد، این رقم در اردیبهشت ماه 6.4 درصد رشد داشت، در خرداد ماه 8. درصد کاهش داشت و در اولین ماه فصل تابستان هم معاملات 2.5 درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته بود. در مردادماه 6.2 درصد بالاتر رفت.

در ماه شهریور این میزان 9.7 درصد افزایش یافت. در مهر ماه معاملات نسبت به ماه مشابه سال قبل 34.4 رشد داشت و در آبان نیز رشد 18.5 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه نمود.

شرایط موجود نشان می دهد که بهبود وضع کنونی بازار ناشی از ورود گروهی موسوم به متقاضیان تجهیز شده به تسهیلات «تسه» و «مسکن یکم» به بازار مسکن در فصل تابستان است.

علاوه بر بانک مرکزی، دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هم هر ماه گزارش تحولات بازار مسکن تهران را ارائه می دهد.

املاک تهران

این وزارتخانه مهر ماه گزارش داد که در 7 ماهه اول سال 1396 قیمت مسکن شهر تهران 4.58 میلیون تومان در هر متر مربع بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.3 درصد افزایش داشته است. همچنین کل معاملات 41 هزار و 620 میلیارد تومان بوده است که این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل دارای 16.8 درصد افزایش بوده است.

بنابراین طبق این اعداد می توان نتیجه گرفت با وجودیکه رشد قیمت مسکن طبق آمار هنوز 1.5 درصد از تورم پایین تر است اما گردش مالی ایجاد شده در بخش مسکن نسبت به سال قبل 10.1 درصد افزایش داشته است.

منبع : ایسنا

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز