کارگران و بازنشستگان تا 30 دی مهلت دارند آورده مسکن ملی را واریز کنند

تا آخر وقت روز سه شنبه ۳۰ دی ماه کارگران و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری واجد شرایط در طرح ملی مسکن برای پرداخت آورده اولیه خود فرصت دارند.‌


در دی ماه سال ۱۳۹۸ تفاهمنامه ای بین وزارت کار و راه و شهرسازی برای ساخت ۲۰۰ هرار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان به امضا رسید.
بر این اساس امکان ثبت نام در سامانه جامع اقدام ملی مسکن برای کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان شاغل سرپرست خانوار فراهم شد.

بر اساس اعلام معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی بیش از ۶۲ هزار و ۵۸۰ نفر از ثبت نام‌کنندگان طرح اقدام ملی مسکن را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند.

طبق آخرین آمار ۱۵۷ هزار نفر از ۸۵۰ هزار کارگر و بازنشستگان و مستمری بگیران واجد شرایط در طرح اقدام ملی مسکن آورده اولیه خود را پرداخت کرده اند و به گفته صادقی فر کارگران و کلیه مشمولانی که در فرآیند ثبت‌نام طرح اقدام ملی مسکن واجد شرایط شناخته شده‌اند تا پایان دی ماه مهلت دارند آورده اولیه خود را پرداخت کنند.

و به گفته وی،از ۸۹۵۱ نفر زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری حدود ۲۱ هزار و ۷۲۴  نفر جزو دهکهای یک تا سه هستنددر راستای کمک دولت به این اقشار جامعه تامین مسکن این گروه در اولویت دولت قرار دارد.

آنطور که وی گفته کارگران می‌توانند هم به طور مجزا در طرح مسکن ملی ثبت نام کنند و هم به عضویت تعاونی‌های مسکن درآیند و از این طریق اقدام کنند اما چنانچه هیچکدام از این دو روش را دنبال نکردند می‌توانند از طریق تشکل کارگری مربوطه خود در این طرح ثبت نام کنند.

به موجب این طرح زمین در اختیار تعاونی مسکن کارگری قرار می‌گیرد و از زمینهای جوار شهرکهای صنعتی که امکان ساخت در آنها وجود دارد، استفاده می‌شود.

طبق اعلام وزارت کار  برای خرید مصالح ساختمانی مورد نیاز احداث مسکن کارگران، تسهیلات می‌دهد و شرکت‌های تعاونی مسکن فعال در زمینه ساخت مسکن کارگری محدودیتی برای دریافت تسهیلات مذکور ندارند؛ بانک توسعه تعاون نیز اعتبار ۷۵۰۰ میلیارد تومانی برای این طرح درنظر گرفته که به تعاونی‌های مسکن و با اولویت ساخت مسکن کارگری اختصاص خواهد داد.

پیش‌بینی شده با اختصاص کمکهای دولتی و حمایت مالی وزارت کار، نرخ تمام شده مسکن برای کارگران دستکم تا ۲ درصد کاهش یابد.

 هر گروه از مشمولان واجد شرایط اعم از کارگران، بازنشستگان، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار شاغل کارگری که در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام و ‌پس از تأیید و احراز شرایط، آورده اولیه خود را واریز کرده باشند در اولویت واگذاری هستند.

با توجه به آنکه پیش‌بینی می‌شود مهلت تکمیل موجودی و واریز آورده مجدد تمدید نشود آن دسته از کارگرانی که پیش از این در طرح مسکن ملی ثبت نام کرده‌اند تا آخر وقت فردا ۳۰ دی ماه مهلت دارند به سامانه https: //tem.mrud.ir مراجعه و برای پرداخت اولیه و واریز آورده ۴۰ میلیون تومانی خود اقدام کنند.

به این نوشته امتیاز دهید 1 2 3 4 5 بدون امتیاز