پیش فروش آپارتمان های وام دار

پیش فروش آپارتمان های وام دار
  • منتشر شده در : 05 آذر , 1395
  • نویسنده :
  • تعداد بازدید : 7809
  • 1

پروژه های پیشفروش وام دار ؛ سراب یا واقعیت!

منطقه ۲۲ شهرداری تهران، مأمن پروژه های متعددی است که با شرایط مختلف و متنوع واحدهای مسکونی خود را به صورت تعاونی واگذار کرده اند و امتیاز واحدهای این برج ها- که عمدتا ارگانی و سازمانی می باشند- در بازار خرید و فروش می شوند و بنا به موقعیت مکانی برج و نحوه ساخت و درصد پیشرفت شان ، مشتری های خاص خود را دارند.

در این میان برخی از تعاونی ها که توان پرداخت اعضا خود را پایین تر از روند پیشرفت پروژه می بینند و یا حتی از قبل این موضوع را لحاظ کرده بودند، جهت تسریع روند ساخت برای هر واحد مبلغی را به عنوان وام درنظر گرفته اند که این وام روی واحد لحاظ شده است و پرداخت اقساط وام بعد از تحویل واحد شروع می شود و معمولا واحدهای اینچنینی که مبلغی بعنوان وام روی واحد در نظر گرفته شده و شرایط بازپرداخت طولانی مدتی نیز دارد، برای خریدار جاذبه دارد و مشتری بیشتر به سمت پروژه های وام دار تمایل نشان می دهند.

از نگاه خریدار اگر شرایطی مطابق آنچه ذکر می شود در نظر گرفته شود، وسوسه کننده می باشد ؛

قیمت تمام شده یک واحد ۱۰۰ متری مثلا ۲.۵ میلیون باشد و بعنوان پیش پرداخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون آن را پرداخت کند و بقیه یا حتی بخشی از آن بعنوان وام کسر شود و بخشی را نیز به صورت اقساط پرداخت کند. در این صورت مشتری می تواند به صورت جدی به خرید این واحد فکر کند و در نتیجه اقدام به خرید کند.

شما اما به عنوان خریدار باید این نکته را در نظر داشته باشید که وامی که مشاور املاک تهران یا تعاونی یا فروشنده به شما وعده می دهند در چه مرحله اجرایی می باشد و تا چه حد جدی است. چرا که شما روی مبلغ آن وام حساب می کنید و اگر در آن تعاونی تنها صحبت اخذ وام باشد و در نهایت موفق به دریافت وام نشوند، تمام حساب و کتاب شما به هم می ریزد و ضرر و فشار سنگینی را متحمل خواهید شد.

و اما نکته دیگری که شما بعنوان خریدار باید در نظر داشته باشید اینکه آیا وام مورد نظر به خریدار منتقل می شود؟ خیلی از پروژه ها وجود دارند که وام دارند و آن وام تنها به عضو اصلی تعلق دارد و اقساط آن از فیش حقوقی عضو کسر می شود و وام آن قابل انتقال نیست. یعنی در صورت نقل و انتقال آن واحد، وام آن واحد منتقل نمی شود. این به آن معناست که پس از خرید واحد توسط شما اگر وامی به پروژه واریز شد، شما باید کل مبلغ وام را به صورت نقدی به فروشنده پرداخت کنید. در این صورت هم حساب کتاب شما به هم می ریزد و متحمل فشار شدیدی خواهید شد.

در انتها باید گفت که پروژه های پیشفروش وام دار مناسب خریدارانی که آورده اولیه ای بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دارند مناسب است اما به شرطی که وام آن پروژه قطعی شده باشد و قابل انتقال باشد و در انتها شما به عنوان خریدار می توانید اگر این دو پیش شرط تایید شد در مورد مبلغ کل وام و میزان سود و زمان بازپرداخت نیز می توانید با کسی که با امور بانکی و وام آشناست مشورت کنید که آیا وام مورد نظر نسبت به زمان بازپرداخت و سود آن ارزش دارد یا نه؟

 

نگارنده ؛ بزرگمهر کیانی

یک دیدگاه در “پیش فروش آپارتمان های وام دار

  1. مرتضی گفت:

    سلام
    متشکرم نوشته های شما همیشه راهنمای بسیار مناسبی هست. سپاس فراوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *